Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Polsko získá schopnost ničit cíle na vzdálenost 900 km

Datum přidání 02.12.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 46 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké ministerstvo zahraničí odsouhlasilo prodej 70 střel s plochou dráhou letu vzduch-země AGM-158B JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile-Extended Range) polskému letectvu. Střely JASSM-ER umí ničit bodové cíle na vzdálenost až 900 km.

Foto: Polský F-16C s komorními nádržemi a střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski

Foto: Polská F-16C se střeleckým pouzdrem (vlevo dole) Sniper ER; větší foto / Filip Modrzejewski

 

Cena kontraktu dosahuje 200 milionů dolarů (5 miliard Kč) a pokrývá hardwarové a softwarové úpravy polských stíhaček F-16, dodávku cvičných střel AGM-158B a kompletní pozemní, výcvikové a logistické zázemí - obslužná technika, nástroje, přípravky, technická dokumentace, atd., atd.


Američané obecně prodej zbraní schvalují jen tehdy, pokud vojenské posílení schopnosti spojence je v zájmu americké zahraniční politiky a bezpečnosti. “Polsko je i nadále důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský rozvoj ve střední Evropě,” komentuje souhlas s prodejem střel americké ministerstvo zahraničí.


Do konce roku uzavřeme dohodu… Prozatím jen víme, že ministerstvo zahraničí poslalo oznámení Kongresu. Nyní mají kongresmani 14 dní, aby eventuálně podali připomínky. Pokud nepodají, 14. prosince dostaneme zprávu, že neexistují překážky pro uzavření smlouvy,” uvedl polský brigádní generál Adam Duda


Zatím není jasné, kolik Polsko skutečně nakoupí střel JASSM-ER. Americké ministerstvo souhlasí s prodejem až 70 střel, ale není jasné, zda Polsko celou nabídku využije. Dříve se Polsko zajímalo o 40 střel JASSM-ER.


V každém případě v JASSM-ER Polsko dostane unikátní zbraňový systém pro ničení vysoce důležitých a prioritních cílů - jako jsou pozice protivzdušné obrany, komunikační a velitelská centra, letiště, přehrady, elektrárny, klíčové vládní budovy, atd. atd.


Zajímavý je dolet 900 km střel JASSM-ER (podle některých odhadů až 1000 km) - záleží na profilu letu střely a výšky odhozu. V takovém případě může Polsko ze svého území zasáhnout cíle až v Moskvě. Samozřejmě reálnost takového útoku na Moskvu je nízká, ale takhle “se hra nehraje”. Podstatná je “možnost útoku”, což posiluje polské politické postavení v Evropě.


JASSM/JASSM-ER je podzvukovou střelou se stealth vlastnostmi – díky malým rozměrům a speciálnímu tvarování je radarově velmi obtížně odhalitelná. Zaměření střely je rovněž těžké kvůli nízké letové hladině. Po opuštění nosného letounu navíc JASSM/JASSM-ER neletí k cíli přímo, ale po složité předem určené trati.

 

Video: Polsko provozuje F-16 již deset let. / YouTube


Během letu se střela na cíl navádí pomocí údajů z družicové navigace a inerciálního navigačního systému. Konečné navedení na cíl zajišťuje infračervená naváděcí soustava s automatickým rozpoznáváním cílů. Kruhová odchylka v cíli je pouze 3 m.


JASSM/JASSM-ER ničí cíl bojovou hlavicí WDU-42/B (450 kg), která obsahuje 109 kg vysoce explozivní výbušniny AFX-757. Výbušnina je uložená v odolném kovovém pouzdře pro maximální penetraci v cíli. Pojistka hlavice přitom rozlišuje náraz do zeminy, skály, betonu nebo oceli.


Nákup střel JASSM-ER potvrzuje rostoucí sílu polského letectva, které patří mezi nejlépe vyzbrojené v celé Evropě. Kromě střel JASSM-ER Polsko plánuje nákup protiradiolokačních střel určených k ničení radiolokátorů protivníka.


Polští piloti pro útoky na pozemní/vzdušné cíle mohou využít integrovaný přilbový zaměřovač JHMCS (Joint Helmet Mounted Cueing System) a zaměřovací kontejnery Sniper ER.


Proti vzdušným cílům mají polské F-16 k dispozici střely krátkého dosahu AIM-9X nebo středního dosahu AIM-120C AMRAAM. Proti pozemním cílům mimo jiné klouzavé pumy JSOW s doletem až 130 km, satelitem naváděné pumy JDAM nebo laserem naváděné Paveway. Výzbroj brzy doplní střely JASSM a JASSM-ER.

 

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas Datum: 07.12.2016 Čas: 07:57

Dobra zamiast snuć teorie jak to "źli Polacy" zaatakują Rosję, albo dogadają się z Niemcami i zaatakują Czechy proponuje wziąć mapę...

Mapę Obwodu Kaliningradzkiego Litwy i Białorusi
- zaznaczyć wszystkie lotniska (cywilne / wojskowe/ używane / zamknięte)

- zaznaczyć zasięg Su 35, Su 30/33 (z pełnym uzbrojeniem / uzbrojone tylko do zadać AA)

- zaznaczyć zasięg systemów S-400 - Gwardiejsk (183 pułk przeciwlotniczy) i S-300 Znamieńsk 1545 pułk przeciwlotniczy) oraz S-300 PS (Brześć i Grodno)

Co wyjdzie? Że F-16 trzeba przebazować na Śląsk
JASSM ER są potrzebne do eliminacji systemów przeciwlotniczych
JASSM mają wyłączyć kilka najbliższych lotnisk (Czkałowskij,Czerniachowsk,Kaliningrad + ewentualnie Brześć, Grodno, Lida )

Do tego kilka innych ważnych obiektów - instalacje w Bałtyjsku, Jantarnyj
Być może lotniska na Litwie (nie sądzę by FR zaatakowała przed zajęciem Litwy)

A jeszcze trzeba "polować" na Iskandery...
Tych pocisków nie jest wiele - zwłaszcza że by wyłączyć na 24h lotnisko nie wystarczy trafić jednym pociskiem

Jeśli siły powietrzne przetrwają pierwszy dzień - i będą w stanie przeprowadzić przynajmniej część operacji "odwetowych" to kupimy sobie szanse walki o "polskie niebo"
Inaczej przewaga ilości nas zgniecie...

avatar
skelet Datum: 06.12.2016 Čas: 09:30

@DJW: třeba v třicátých letech apod. Jsem ročník 81 a ke Slovensku mám stejný vztah jako k Polsku. Pár přátel přes hranici, jinak cizí stát.
@flanker.jirka: amen

avatar
flanker.jirka Datum: 06.12.2016 Čas: 08:55

Můžeme tu polemizovat nad historií a kdo komu dříve snědl kohouta, ale poláci vědí co dělají. Pořizují si schopnosti pro své letectvo, protože všechny články, ze kterých se skládá smlouva NATO, jsou pouze na papíře. Stačí aby se Donald domluvil na čem si s Vladimirem a články budou k ničemu.

Samotný titulek článku je poněkud zavádějící. Schopnost ničit cíle na takovou vzdálenost už dávno mají, F 16 s těmi nádržemi na fotkách má dlouhý dolet, jen tam teď prostě nebude muset letět.

avatar
fant Datum: 05.12.2016 Čas: 22:56

@DJW. Ukradli? Toto území patřilo k Rzeczypospolitej.

avatar
palo satko Datum: 05.12.2016 Čas: 22:41

Kolt,
To si vazne myslis, ze niekto pricetny v Polsku zautoci na Rusko, bez toho, aby mal dovolenie USA?

avatar
jobr23 Datum: 05.12.2016 Čas: 22:08

Při podobných informacích o raketových systémech by bylo třeba uvádět expirační dobu systému. To znamená, že bude nutné za čas provádět obnovu systému. A systém se bude postupně vylepšovat a tudíž i zdražovat. Bude nutné také se systémem cvičit. Nebo myslíte, že se Polsko bude zúčastňovat také různých dobrodružných válečných akcí, aby systém využilo k něčemu, než to bude likvidovat z důvodu expirace?

avatar
KOLT Datum: 05.12.2016 Čas: 19:11

No nevím, spíš mám dojem, že tady někdo vytřel sám sebou ;-) Protože ty argumenty ohledně obranných/útočných zbraní, suverenity, nemožnosti použít střely bez souhlasu spojence... Nic proti, ale je potřeba si pořádně přiohnout realitu, aby to byť i jen vzdáleně připomínalo skutečný stav věcí.

avatar
palo satko Datum: 05.12.2016 Čas: 17:12

Suverenita Polska je rovnaka ako suverenita Česka. Kedže sa už dopredu sa tu vyplakava, "čo len s nami bude, ak Trump nas necha v štychu", tak toto vyplakavanie o "suverenite" malych vychodoeuropskych štatov dost napovie.

Logik vieš kedy oponent prizna v debate poražku? ked začne uražat. asi som to tu s tebou paradne vytrel. :)

avatar
logik Datum: 05.12.2016 Čas: 17:01

Takže popíráš suverenitu Polska? Aha. A stejně jsme všichni pod vlivem chemtrails a zelených ještírků, že.

Další debata evidentně nemá smysl.

PS: Z jedné základny s antibalistickýma raketama, která by při vypukniutí konfliktu existovala asi tak čtvrt hodiny američané to Rusko strašlivě ohrožují. Dost tě lituju, s takovou paranoiou je život určitě těžký... Zkus se zamyslet nad tím, že ta jedna základna je o dost slabší vojenská síla než jedinná CSG, kterých mají američané 10....

avatar
palo satko Datum: 05.12.2016 Čas: 16:55

logik,
mušiš si naozaj dobre prečitat prečitat, čo som napisal.
To, že o použiti striel rozhodne Polsko je naivna predstava. Keby aj hned dnes Poliaci tie strely mali a zajtra sa rozhodli Poliaci chapat rozmiestnenie Iskanderov za strašne nebezpečnu agresiu, tak by bez dovolenia Američanov nevystrelili do Kaliningradu ani minometny granat.
Takže JASSM-ER budu Poliaci použivat jedine koordinovane s USA. Američania im určia ciele, lebo ako vieš Polsko ešte stale nema potrebne prieskumne družice. Tym padom su to sice naoko polske strely ale v skutočnosti su to americke strely a ked Poliaci za ne naozaj zaplatia plnu cenu tak v mojich očiach budu za somarov.
No a Američania strely potrebuju v Polsku preto, lebo existuje Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu a dnes Američania nemožu z Europy trafit nič v Rusku. Podobne tiež Rusko nemože trafit nič doležite čo maju Američania v Europe (okrem protiraketovej zakladne čo Američania stavaju v Polsku.)

avatar
logik Datum: 05.12.2016 Čas: 16:20

1. A Polsko jako, aby nebylo viněno z agrese, tak musí spoléhat na obranu od cizího státu??? Nesmí být schopno se bránit samo???

2. Dělíte zbraně na "útočné a obranné"? Do jaké kategorie spadají ruské jaderné hlavice?

3. A? Ta jedna základna provede útok na Rusko?
Btw. právě jste se krásně popřel: když Polsko nespoléhá na obranu od spojence (viz 1), je to špatně. Když spoléhá, je to zase špatně.

avatar
palo satko Datum: 05.12.2016 Čas: 16:15

logik
1. z druhej strany je Litva. Ta je tiež v NATO. Zabudol ste?
2. naozaj si myslite že JASSM-ER je určeny na utočiace tanky?
3. to nozaj neviete nič o americkej protiraketovej zakladni v Redzikowe?

avatar
logik Datum: 05.12.2016 Čas: 15:30

palo satko:
1) kaliningrad má "na výšku" 100km. Která houfnice prosím tak daleko dostřelí?

2) Rusko nemusí útočit jen z Kaliningradu.... Respektive, když bude útočit, tak zcela jistě ne pouze z Kaliningradu.

3) Jasně, klasická pohádka - všechny zbraně Sovětského svazu jsou mírové a obranné, zatímco jakkákoli zbraň "západního imperialisty" je samozřejmě zbraň válečného štváče porušujícího světový mír, že?

Nebo jste stejně hodnotil dovezení Iskanderů do Kaliningradu?

avatar
palo satko Datum: 05.12.2016 Čas: 15:21

rintintin
pozri si mapu. postavenie S-400 alebo Iskandera v Kalingrade zničiš z Polska dobrou hufnicou. lacnejšie, lepšie a prekvapivejšie Vieš rovnako dobre ako ja, že Poliaci tie strely na svoju obranu nepotrebuju. Potrebuju ich tam Američania na utok a Poliaci su len ich naivni pomocnici a v pripade "velkej vojny" prve obete.

avatar
DJW_ Datum: 05.12.2016 Čas: 11:35

Skelet: ktory konkretny pripad nevdacnosti myslis? Pytam sa vecne bez emocii, kludne pis priamo.
Ironiu som pochopil a pokracoval svojou.

Rasto: a co takto spolocne polsko-nemecke prehliadky na okupovanom uzemi CSR? Mam fotky, chcel link? Postuduj tiez vyjadrenia polskeho min.zahranicia Becka o spolocnej nemecko-madarsko-polskej hranici..
Pre tvoje info, sovieti si v 39 nebrali polske uzemie ale svoje vlastne uzemie co poliaci ukradli a okupovali Bielorusku a Ukrajine v 20tych rokoch ked napadli cerstvo utvoreny ZSSR oslabeny obcianskou vojnou. Pozri sa mapu Polska v 1938 prv nes pises blbosti.
Neodpovedaj, na tvoj off topic viac reagovat nebudem.

arr