Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Polský tank PT-91 Twardy vzorem pro Ukrajinu

Datum přidání 20.03.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 18 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ukrajinská společnost Ukroboronprom je připravená v případě zájmu modernizovat 300 tanků T-72 ukrajinské armády na standard NATO. Vzorem modernizace je polský tank PT-91 Twardy. Svou nabídku Ukroboronprom předložil ukrajinskému ministerstvu obrany.

Foto: PT-91 Twardy; větší foto / Pibwl, CC BY-SA 3.0

Foto: PT-91 Twardy; větší foto  / Pibwl, CC BY-SA 3.0 

 

Ukrajinská armáda v bojích s proruskými separatisty používá (resp. používala) v drtivé míře tanky řady T-64, a to i přesto, že v ukrajinských skladech leží téměř 300 tanků T-72. Asi 700 tanků T-72 přitom Ukrajina prodala mezi roky 1992 až 2014 do třetích zemí.

 

Důvodem nenasazení T-72 je především absence náhradních dílů od ruských firem. Vzhledem k velkým ztrátám tanků T-64 a potřebě získat technologickou převahu nad protivníkem, uvažuje ukrajinské ministerstvo obrany o zprovoznění a modernizaci uložených T-72.

 

Jak modernizovat? Jednou z největších slabin ukrajinských tanků v bojích se separatisty nebyla ani tak slabá balistická ochrana nebo mobilita, ale absence moderních pozorovacích (termovizních) a zaměřovacích systémů.

 

Ukrajinské firmy již modernizace tanků T-72 v minulosti připravily. Můžeme zmínit projekty T-72UA, T-72AG Bantam nebo T-72AM Banan. Modernizace se však soustředily především na posílení balistické ochrany, mobility a palebné síly.

 

Video: PT-91 Twardy v akci. / YouTube

 

Ukroboronprom se proto rozhodl vzít za vzor polský tank PT-94 Twardy, jenž využívá moderní systém řízení palby a moderní elektro-optické pozorovací přístroje.

 

„Tanky T-72 nejsou používány ukrajinskou armádou. Na Ukrajině je téměř 300 těchto tanků a my jsme navrhli ukrajinskému ministerstvu obrany, aby je modernizovalo do PT-91 – polského hlavního bojového tanku – dle standardů NATO," napsal v tiskové prohlášení Jurij Paščenko, ředitel Ukroboronprom.

 

Podle Paščenka 300 modernizovaných tanků T-72 vyplní okamžitou operační potřebu ukrajinské armády. Výhodou PT-91 Twardy je především možnost vest efektivní bojovou činnost v noci.

 

Klíčem modernizace se stane polský systém řízení palby Drawa-1T. Hlavním senzorem systému je polská termovizní kamera KLW-1 schopná odhalit cíle velikosti tanku na 4700 m a identifikovat je na vzdálenost 2500 m.


Otázkou je, jak velký „tankový balíček" si ukrajinská strana z Polska pořídí, a co modernizuje vlastními silami. Polská vláda již nabídla ukrajinské straně vyzkoušet si možnosti a kvality PT-91 Twardy přímo v Polsku. 

 

Zdroj: Dziennik Zbrojny

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Firefighter Datum: 23.03.2015 Čas: 08:29

Mě by spíš zajímalo, jestli by jim to vůbec k něčemu bylo. Ta země je prostě ve svrabu ať si pořídí jakýkoliv tank...

avatar
Argonaut.CZ Datum: 22.03.2015 Čas: 07:29

Dle mého nedokáží zafinancovat žádnou modernizaci. Pokud se do nějaké pustí, bude to aktuální kompilát "neletálních" technologií, které jim západ prodá (resp. poskytne na úvěr) s nulovou šancí na export. Navíc jim to bude odčerpávat peníze, které by měli dát do obnovy infrastruktury a zlepšování podmínek života běžných lidí.

avatar
David Datum: 22.03.2015 Čas: 07:12

Souhlas s ujo Markem - trochu se zapomíná na česko-ukrajinský projekt T-72 MP, která byla možná lepším, resp. efektivnějším řešením než T-72 M4. Vývoj byl dávno ukončen, projekt by se mohl spustit okamžitě.
Otázka, jestli se Ukrajina má vůbec pouštět do této modernizace...vezměme v potaz to, že nový tank OPLOT je prostě drahý- sice ne tolik, co západní tanky, ale pro ukrajinskou armádu je to stále příliš. T-72 jsou k dispozici, stejně tak je k dispozici hned několik již osvědčených modernizačních programů. Navíc by nemusely být modernizovány všechny tanky, jen jejich část , zbytek by byl využit na náhradní díly. Takže proč ne

avatar
Kozlus Datum: 21.03.2015 Čas: 20:01

Ale no tak. Na nejakou modernizaci se muzou vykaslat, protoze to nikdy nezaplati. Pokud do neceho chcou cpat penize, tak do obycejnych lidi, aby tu slavnou vladu za par mesicu lidi nehnali vidlama. Pak muzou investovat do poradnyho vycviku a zakladniho vybaveni armady. Jenze ta za tu sebranku stejne bojovat nechce.

avatar
ujo Marek Datum: 21.03.2015 Čas: 18:14

nebola by pre UKR najvhodnejšia modernizácia na verziu T-72MP, ktorú vyvinula ChKBM v spolupráci s PSP BOHEMIA a.s.Je považovaná za jednu z najlepších modifikácii T-72, zahŕňa aj SRP+senzori od SAGEM a SFIN.

avatar
Karlos73 Datum: 21.03.2015 Čas: 13:51

Suhlasim s CerVus. Zial Ukrajina, aj ked im drzim palce a fandim im (som na ich strane), je jeden velky bordel prerasteny korupciou, ovladany oligarchami...
Skor to vidim tak, ze niektory z oligarchov si tuto modernizaciu zaplati a vyzbroji si svoj prapor...
Co sa tyka modernizacie T-72 na standart PT-94 Twardy, tak by to bola velmi slusna modernizacia a pre Ukrajinske pozemne sily by to bezdebaty kvalitny bojovy prostriedok...ale peniaze, zial Ukrajina je dnes pred bankrotom.
Jedine, ze by im Poliaci "darovali" tieto tanky, pripadne staty, ktore chcu, aby Ukrajina vojensky hrala vyznamnejsiu ulohu voci rusku, tak im tu modernizaciu zaplatia, cize na dlh....

avatar
CerVus Datum: 21.03.2015 Čas: 10:46

Stejně se jen jedná o další z nabídek podniků co by mohly udělat, když by dostaly peníze. Nejedná se o iniciativu armády ani vlády, takže je to jen výkřik do tmy. Ukrajina nemá peníze, takže si těžko bude něco kupovat z Polska a Poláci nemají jediný důvod jim to dávat zadarmo. Stačí si jen představit jaký nehorázný bordel v Ukrajinské armádě panuje. Polovina by padla do rukou Rusáků a druhá by se rozkradla ještě než by se dostala na frontu.

avatar
stirling Datum: 21.03.2015 Čas: 10:26

Podle mě tohle je správná cesta, potřebují tanky které budou umět ovládat, budou levné a hlavně něco uvidí a trefí, takže pokud poláci nabídnou senzorové vybavení za rozumný peníz a v dohledné době tak jen do toho, samotnou modernizaci určitě zvládnou ukrajinské firmy a hned musí následovat to samé u nasazených t-64. Nějaké t-84 si mohou pořizovat za pár let až se dostanou z nejhoršího ven, teď je to podle mě zbytečný luxus a hlavně dodací doba by byla příliš dlouhá.

avatar
Lukas Datum: 21.03.2015 Čas: 09:51

Ja też jestem sceptykiem...
Ukraińcy są zainteresowani przedewszystkim SKO, termowizją i łącznością (DRAWA-TGA + KLW-1 + PNK-72 Radomka)

Być może chieliby kupić takie "pakiety", ale:

- czas realizacji

i najważniejsze - pieniądze...

Ukraina to bankrut - skąd kasę?...

Bo pewnością zmdernizowany T-72 ma w przypadku Ukraińców sens - ich T-64B/B-1 są ślepe i głuche...
A ich przemysł nie jest w stanie obecnie zaproponować alternatywnych rozwiązań, gdyż potracił swoją "sieć powiązań"

avatar
apache Datum: 21.03.2015 Čas: 09:15

juhelak: potřebné díly samozřejmě vyrobit jdou, ale byla by to nejspíš ekonomická sebevražda. Vyrobit bez patřičné dokumentace malou sérii čehokoliv, to by se dost prodražilo. Za hodně peněz málo muziky, to už je lepší ty stroje kompletně přepracovat.

avatar
juhelak Datum: 21.03.2015 Čas: 08:49

ta doměnka nedostupnosti nahradních dílů je podle mě mylná. i kdyby modernizovali rekneme 50 tanků, tak jim dalsich 200 zbyde jako zdroj nahradních dílů, nehledě na to že ty díly sami o sobě se dají vyrobit na tom nic není, nedělá se to kuli chybějící licenci, ale na to se muzou ukrajinci vykváknout. Stejné je to u dílu pro naše vrtulníky, v případě zastavení dodávek nahradních dílu z ruska, by nebyl tkaovy problém si ty náhradní díly vyrobit podle předlohy u nás. Ale holt v době míru by to bez licence bylo porušení smluvních podmínek, takze se to musi za draho kupovat od rusů.

avatar
liberal shark Datum: 21.03.2015 Čas: 07:06

Obávám se, že UA nemá čas ani peníze na nějaké optimalizační úvahy. Potřebují sehnat co nejvíce jakž-takž použitelné výzbroje, postavit jednotky a vrhnout je na frontu. Ve válce jsou i tanky jen spotřební zboží.

avatar
pet.rok Datum: 20.03.2015 Čas: 20:23

pride mi to cele ako blbost. modernizovat T72 ked su to ruske stroje a pritom v domacej fabrike robia modernizacie "domacich" strojov T64 a navyse "domaci" tank T84 oplot, ktoreho maju len par kusov by modernizovanu T72 prekonaval.
Takze jedine + by bolo ak by modernizaciu T72 dostali skoro uplne zadarmo (zmyslom clanku je asi najst niekoho kto to zaplati :)) a hned co ani jedno ani druhe nie realne.

avatar
liberal shark Datum: 20.03.2015 Čas: 18:39

Jedna překladatelská poznámka: "control" není kontrola ale řízení. Za tuto chybu se vyhazovalo od zkoušek :-). Takže systém Drawa-1T není systém kontroly, ale systém řízení palby (SŘP).

avatar
Ngarem Datum: 20.03.2015 Čas: 18:06

Možná by jim stačilo pro začátek předělat převodovku, aby T-72 mohly rychle vycouvat a zaujmout nové postavení. Pochopitelně noční vidění - termovize pomůže zvýšit šance něco trefit. Ale rozhodně potřebují výcvik a kvalitní velení, také palivo, náhradní díly, fungující logistiku, ... A státní kasu mají jako ve filmu Pyšná princezna.

arr