Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Ponorky Dolphin: Izraelská zbraň posledního soudu

Datum přidání 14.01.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny získal Izrael z Německa pátou diesel-elektrickou ponorku Rahav třídy Dolphin 2. Díky schopnosti nést jaderné střely patří ponorky mezi nejdůležitější izraelské vojenské nástroje.

Foto: Izraelská ponorka Rahav / IDF

Foto: Izraelská ponorka Rahav. Unikátní fotogalerie ponorky na souši. / IDF

 

“Naše podmořská flotila slouží jako odstrašující nástroj proti naším nepřátelům, kteří se nás snaží zničit. Potřebuji vědět, že Izrael je schopen s velkou silou zasáhnout na velkou vzdálenost každého, kde se nám snaží ublížit. A občané Izraele potřebují vědět, že Izrael je velmi silná země, která dělá vše pro svou obranu, kdekoliv a na všech frontách,” uvedl  Benjamin Netanjahu při včerejším slavnostním zařazení páté ponorky třídy Doplhin do výzbroje izraelského námořnictva.


Izraelské námořnictvo provozuje tři ponorky Dolphin - Dolphin, Leviathan, Tekuma a nyní dvě ponorky třídy Dolphin 2 - Tanin a Rahav. Poslední objednaná Dakar vstoupí do služby v roce 2018.


Ponorky třídy Dolphin vycházejí z německého plavidla Type 212. Verze Dolphin 2, kromě nejmodernějšího vnitřního vybavení, má navíc větší výtlak a je větší než jeho předchůdci.


Nejnovější ponorka Rahav je 67 m dlouhá, při výtlaku 2400 tun pod hladinou. Posádku tvoří 35 námořníků, ale kabiny pojmou dalších deset lidí, například členy speciálních jednotek. Maximální rychlost ponorky pod vodou je 46 km/h (25 uzlů) a schopnost operovat pod vodou až 30 dní.


Cena ponorky se odhaduje na 500 milionů dolarů, ale třetinu nákladů, podle The New York Times, hradí Německo.  Německé dotování izraelských zbraní má kořeny v dohodě z roku 1953. Podle této dohody Západní Německo platí Izraeli za otrockou práci a perzekuci Židů během holocaustu a za židovský majetek ukradený nacisty.


Unikátnosti ponorky Rahav (a ponorky Tanin) je instalace na vzduchu nezávislého pohonu AIP (Air-Independent Propulsion) pro pohyb pod vodou. Základem pohonu jsou mohutné palivové články od firmy Siemens, které dodávají elektrickou energii elektrickým motorům ponorky a pohánějí pod vodou všechny elektrické systémy ponorky.

 

Video: Nová ponorka Rahav. Izrael své ponorkové loďstvo drží v tajemství, proto i na video záznamu je řada scén maskovaných. / YouTube


Přesný výkon palivových článků izraelských ponorek není znám. O něco menší německé ponorky Type 2015 obsahují dva moduly s výkonem 2x120 kW. Zda izraelské ponorky mají stejný nebo větší počet modulů není jasné. Jeden modul váží 900 kg při rozměrech 50x53x176 cm. Elektrická kapacita je dána zásobou speciálního paliva pro články.


Lodě třídy Dolphin jsou vybaveny šesticí standardních torpédometů ráže 533 mm a čtyřmi torpédomety ráže 650 mm. Ponorka je schopna pojmout až 16 torpéd nebo řízených střel. Torpédomety ráže 533 mm mohou střílet klasická torpéda a protilodní střely UGM-84 Harpoon s doletem 140 km.


Unikátnosti izraelských ponorek jsou však torpédomety ráže 650 mm. Původně plánoval Izrael pro své ponorky získat střely s plochou dráhou letu Tomahawk, které lze odpalovat z torpédometů ráže 533 mm. Administrativa bývalého amerického prezidenta Billa Clintona však prodej v roce 2000 zatrhla z důvodu dodržení Kontrolního režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). USA je signatářem MTCR, Izrael nikoliv.  


Místo toho Izraelci vyvinuli vlastní ponorkovou okřídlenou střelu SLCM (Submarine-Launched Cruise Missile) označovanou jako Popeye Turbo SLCM. O samotné zbrani se ví velmi málo. Popeye Turbo SLCM vychází z letecké střely Popeye Turbo, ale pro potřeby ponorky byly s největší pravděpodobností zvýšeny rozměry i výkon. Popeye Turbo SLCM je vypouštěna právě z torpédometů ráže 650 mm.


V roce 2002 Izrael provedl v Indickém oceánu test, při kterém pomocí Popeye Turbo SLCM zasáhl cíl vzdálený 1500 km. Všeobecně se soudí, že Popeye Turbo SLCM dokáže nést jak konvenční nálož, tak jadernou o síle až 200 kt.


Izrael nikdy oficiálně nepřiznal vlastnictví jaderných zbraní, avšak nikdo o izraelských jaderných zbraních nepochybuje. Počet izraelských jaderných hlavic se odhaduje na 60 až 400. Nosiči hlavic jsou letadla, balistické rakety (Jericho III) nebo právě ponorky.


Ponorky jsou přitom považovány jako zbraň druhého úderu. Izrael tím dává svým protivníkům najevo, že ať podniknou jakýkoliv útok, Izrael bude vždy schopen úder pomocí dobře schovaných ponorek vrátit. Stejnou filozofii se řídí i oficiální jaderné mocnosti světa.


Zdroj: The Jerusalem Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Uboot Datum: 20.01.2016 Čas: 06:16

Nemci vedia stále robiť ponorky. Kedže po vojne mali iné problémy tak boli prostriedky len na konvenčné stroje, ktoré na druhú stranu dotiahli k súčasnej dokonalosti..
Ak si dobre pamätám, tak prvý kus tejto triedy išiel ako dar a izraelci ju mali za free..

avatar
fenri Datum: 15.01.2016 Čas: 21:03

To alexa: zkuste globus ;-) Podstatnou část pobřeží Arabského moře tvoří Indie. A ta s Izraelem dost spolupracuje. Za další Izraelci často jednají, cvičí a vyzbrojují i muslimské země - ideálně aby se mordovaly mezi sebou (viz Lstí a klamem) a věřím, že by si uměli zajistit hektar na pobřeží, v odlehlém místě...Nemluvě o lodích, jak jsem již psal.
Izraelské ponorky operují i v Perském zálivu.

avatar
alexa123 Datum: 15.01.2016 Čas: 16:25

No, izraelské ponorky se v oblasti Arabského moře rády vyskytují. Support mohou mít diskrétně v nějaké nezůčastněné zemi ...

V podstate všetky štáty v Arabskom mori sú islámske štáty, takže s veľkou pravdepodobnosťou bude ich "support" (žeby to po česky a slovensky znamenalo podpora?) spočívať v tom, že im do trupu urobia veľkú dieru.

avatar
Shania Datum: 15.01.2016 Čas: 12:49

jsk1: žádná ponorka nechytne operační svaz nebo jinou loď z boku nebo ze zadu.

I když některé jsou schopné dostat se přes 35 uzlů (velmi střežené tajemství, což platí i pro některé lodě...) a možná i mnohem rychleji, jak jdou přes 10, tak šance na jejich objevení stoupá....

Takže prostor kam se pluje je aktivně pročesáván jak vrtulníky, tak je tam někde útočná ponorka..

avatar
fenri Datum: 15.01.2016 Čas: 12:47

No, izraelské ponorky se v oblasti Arabského moře rády vyskytují. Support mohou mít diskrétně v nějaké nezůčastněné zemi, která si ráda přivydělá, nebo existuje něco jako zásobovací loď pro ponorky. V ideálním případě maskovaná jako obchodní plavidlo třeba pod Panamskou vlajkou...

avatar
Kozlus Datum: 15.01.2016 Čas: 12:37

Tak nejak pochybuju, ze Izrael posle tyhle ponorky operovat v ramci nejakeho svazu treba k Japonsku nebo podobne. Sotva se da ocekavat, ze se budou Izraelske ponorky potloukat nekde mimo Stredozemni more a to moc velky neni, takze ta maximalka zase tak obrovskej problem nebude. Ano je mozne takovouhle ponorku schovat nekam mezi Oman a Indii jako jakousi zbran posledniho soudu, ale celkem o tom pochybuju - co zasobovani a opravy? A proc to delat?

avatar
fenri Datum: 15.01.2016 Čas: 10:51

jsk1: jejich určením není potápět operační svazy letadlových lodí, plující na "plný kotel" širým oceánem :-)

avatar
fenri Datum: 14.01.2016 Čas: 21:44

Dobrý článek o dobré zbrani dobré armády. To je prostě dobré čtení :-)

avatar
Shania Datum: 14.01.2016 Čas: 16:07

Clanek: Diesly jsou velmi dobré v mělkých vodách.

Co se týká obrany, zajímavé to začne být s nástupem aktivních anti torpéd

http://i0.wp.com/news.usni.org/wp-content/uploads/2013/06/Screen-Shot-2013-06-19-at-3.54.56-PM.png

avatar
Clanek Datum: 14.01.2016 Čas: 15:19

Spolu s tridou Gotland a chystanou A26 jsou toto pro me nejzajimavejsi ponorky, kompaktni, rel. levne a tiche. Az legendama opredeny pribeh svedske ponorky potapejici americkou letadlovou lod slysel urcite kazdy, ale hodne by me zajimalo co se vubec da delat proti takto tichym ponorkam. Jak se lze proti tomu branit krom aktivniho hledani treba pomoci vrtulniku (ktere clovek nemuze mit ve vzduchu furt)?

Viz diskuse pod novou americkou letadlovkou. Ne cinske nebo ruske, na papire fantasticke avsak nikdy v realu nevyzkousene, zbrane, ale podobne ponorky povazuji za nejvetsi hrozbu modernim letadlovym lodim a sanci i malym statum si "sve more" ohlidat.

arr