Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Postrach pěchoty BMPT Terminátor ve výzbroji ruské armády

Datum přidání 17.04.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 34 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská armáda oficiálně zavedla do výzbroje vozidlo palebné pěchoty BMPT (Bojevaja Mašina Podděržki Tankov) Terminátor. Informaci potvrdil Alexander Potapov, generální ředitel firmy UralVagonZavod (UVZ; součást skupiny Rostek,) na indickém vojenském veletrhu Defexpo India 2018.

Foto: BMPT Terminátor; větší foto / UVZ 

 

„Vozidlo palebné podpory tanků, lépe známé jako ‚Terminátor‘, vstoupilo do služby a je nyní k dostání v obchodní síti [společnosti UVZ - pozn. red. ],“ uvedl v Indii Potapov. „První dávka vozidel byla již předána armádě.“

 

Vozidla BMPT Terminátor ruská armáda objednala minulý rok na moskevské vojenské výstavě Armija 2017. Podle ruské tiskové agentury TASS ruská armáda již získala deset vozidel Terminátor. Vozidla se oficiálně představí veřejnosti na moskevské vojenské přehlídce 9. května.


Další postup nákupu ani celkový počet objednaných vozidel není znám. BMPT v armádě zřejmě podstoupí dlouhodobé vojenské testování a následně se velení armády rozhodne o případném nákupu dalších vozidel. Nicméně podle Michaela Kofmana, vojenského komentátora think-tanku CNA (Center for Naval Analyses), ruská armáda má dostatečné množství bojových vozidel určených k ochraně tanků a nemá tak objektivní (provozní) potřebu kupovat takto speciální vozidla. Ostatně tomu odpovídá fakt, že UVZ nabízelo BMPT Terminátor ruské armádě neúspěšně již od roku 2002.


BMPT Terminátor se však může ukázat jako lukrativní vývozní artikl. Zavedení BMPT do výzbroje ruské armády je proto nutným krokem pro případný exportní úspěch vozidel BMPT Terminátor. Ostatně na Defexpo India 2018 si koncept vozidla prohlédl indický ministr obrany Nirmala Sitaraman. Vozidlo Terminátor bylo navíc již nasazeno v Sýrii, takže existují reálné zkušenosti s nasazením vozidla v bojových zónách.


Na stánku UVZ na výstavě Defexpo India 2018 byl BMPT Terminátor obklopen tanky T-90S a T-72B3. Není to náhoda, protože Terminátor (na podvozku T-72 nebo T-90) je zejména určen k ničení postavení obsluhy protitankových raketových kompletů (PTRK), tankoborníků s granátomety a tarasnicemi, pěchoty a vůbec všech cílů ohrožující vlastní obrněná vozidla.


Posádku BMPT Terminátor (ve verzi pro ruskou armádu na podvozku T-90) tvoří pět osob a vůz je vybaven dvojicí 30mm automatických kanónů 2A42, 7,62mm kulometem PKT, čtveřicí protitankových řízených střel (PTŘS) Ataka-T (ukryté v pancéřové schránce) a dvojicí 30mm granátometů AG-17D.

 

Video: BMPT Terminátor v kamufláži pro ruskou armádu. / YouTube


Kanón 2A42 má dvě kadence – nízkou 180 až 240 ran/min a vysokou 550 až 800 ran/min. Efektivní dostřel je 2000 m. Vozidlo pojme 850 nábojů ráže 30 mm, z nichž polovina je tříštivo-trhavá (proti živé síle) a polovina podkaliberní (proti obrněným cílům). Dvojice granátometů má celkovou zásobu 600 ks munice.

 

PTŘS Ataka-T používá poloautomatické navádění – střelec tedy musí až do zásahu udržovat cíl v zaměřovači. Dostřel raket systému Akata-T je téměř 6000 m. Bojová hlavice raket je buď kumulativní (průraznost 800 mm válcované oceli) nebo termobarická proti živé síle. Akata-T ničí obrněné cíle, nízko letící vrtulníky i malá plavidla.

 

Hmotnost BMPT je 48 tun, tedy podobně jako váží tank T-90. Maximální rychlost je 60 km/h a dojezd 550 km.

 

„Je téměř nemožné přežít pod těžkou, vysoce přesnou palbou ruského stroje. A zničí nejen živou sílu, ale i obrněná vozidla, opevnění a dokonce i nízko létající vzdušné cíle. Řeč je o vrtulnících a o lodích s malou tonáži. K tomu připojte čtyři nadzvukové střely komplexu Ataka-T. Pro tuto ‚všežravost‘ je vozidlo v jednotkách často nazýváno ‚smrtícím kombajnem,‘“ chválil v Indii koncepci BMPT Potapov.

 

Foto: Jednoduší a levnější verze BMPT-72 Terminátor 2; větší foto / UVZ

 

Díky své mohutné palebné síle jediný Terminátor údajně v tankovém pluku nahradí jednu motorizovanou četu s šesti vozidly BMP/BTR (40 vojáků), která normálně zajišťuje ochranu tanků pluku před nepřátelskou pěchotou.  

 

Dlužno dodat, že UVZ nabízí i upravenou verzi BMPT-72 „Terminátor 2“, která postrádá nejvíce kritizované čelní granátomety, takže stroj má pouze tříčlennou posádku. Granátomety v BMPT mají totiž pode kritiků malý rozsah náměru a odměru – granátomety navíc navyšují počet členů posádky o dva. Díky absenci granátometů se nemusel zásadně upravovat podvozek tanků T-72/T-90, což se příznivě odráží na výrobní ceně BMPT-72.

 

BMPT-72 „Terminátor 2“ může být také vybaveno bloky dynamické ochrany Relikt. BMPT-72 je však soukromým projektem UVZ a zatím neprošlo státními zkouškami – nelze jej tedy zařadit do výzbroje ruské armády a spustit sériovou výrobu. Nicméně lze jej samozřejmě nabízet pro export. 

 

Zdroj: Digest, TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 19.04.2018 Čas: 14:42

vlasto:
pokud se rusové vykašlou na unifikaci "vše na podvozku T-14", tak aktuální unifikace - mít vše na T-72 / T-90 najednou dává smysl. Je klidně možné, že se pořídí menší počet T-14, které budou podobně "nerozšířené" jako T-80. Obávám se že kompletní přezbrojení na T-14, T-15 a podobně, je v nedohlednu a vzniká akorát další platforma.

avatar
Slavoslav Datum: 19.04.2018 Čas: 14:04

Vlasto

Ten vývoj sa ťahá už z čias komunizmu a afganskej vojny kde mali tanky problém s eleváciou a bmp zase s ochranou a palebnou silou.

avatar
vlasto Datum: 19.04.2018 Čas: 11:45

Mne to skor pride ako hračka nejakeho oligarchu, ktoru si dal otestovat v armade :) Mozno sa mylim, ale mi pride, ze v ruskej armade sa riesi hodne projektov, ktore armada vyuzivat neplanuje, ma im iba dodat kredibilitu akoze "zavedenim" (za vsetky napr. Mig-35). Akurat v pripade Terminatora neviem s kym v zahranici rataju, ze si kupi "BVP bez pechoty". Vsade sa unifikuje, ale rusi si to buduju celkom pestré :)

avatar
Arianus Datum: 19.04.2018 Čas: 09:06

No hlavne by to chtelo ujasnit jaky BMPT si Rusko porizuje. 1,2,72 a ma to i dalsi pismenka?

avatar
Charlie Datum: 18.04.2018 Čas: 22:54

Důvodů pro zavedení bude asi víc:
1) podpora exportu
2) vyškolení posádek a vytvoření taktických postupů za účelem pozdější podpory zahraničních zákazníků a zároveň získání zklušeností pro plnotučné BMPT (na platformě Armata, s 57mm kanonem)

Nějaké masivní nákupy nepředpokládám.

avatar
Rase Datum: 18.04.2018 Čas: 21:00

Za mě je ideálnější americký bezosádkový tančík Black Knight od BAE. Ten by měl dělat garde tankům Abrams (chybí snad jen PTŘS). Koncept počítá s tím, že by jej ovládal čtvrtý člen osádky tanku (dříve nabíječ), jehož práci by zastalo nabíjecí robotické rameno. myslím že podvozek je kompatibilní s Bradleyem. Ono není to možná hitparáda, ale alespoň je to lehčí podvozek než má tank co doprovází. Samozřejmě, že top řešením by byla úplně nová koncepce tanku + k němu lehoučké vozítko (vlastně nezatracuju ani kolové podvozky). Tady ještě Black Knight:

https://i.pinimg.com/originals/c6/42/38/c64238db21bb2e62257fc0ee70dda13b.jpg

avatar
Miroslav Datum: 18.04.2018 Čas: 19:40

KOLT: Nenamietam tvrdeniu, že ochranca má mať rovnakú priechodnosť terénom ako chránený tank. Ale to ešte neznamená, že to musí platiť vždy. Iné podmienky sú na otvorenej kazašskej stepy, iné v meste a úplne iné v teréne kde sa striedajú roviny, kopce, potoky a lesy. Druhým aspektom je, že niekedy proste nemôžeš mať všetko. Ak je pre tankovú jednotku užitočnejšie mať rýchlejšieho a obráteného obrancu a terén to dovoľuje tak osobne nepokladám pásy za ideálne riešenie. Tank je práve preto zraniteľný lebo je neobratný a pomalý. Aký význam má potom mať rovnako pomalého a neobratného obrancu? Ešte zmysluplnejšie sú kolesá ak ochranca plní funkciu evakuácie posádky. Obecne verím, že BVP/OT má v našich podmienkach zmysel udržať na pásoch aj kolesách.

avatar
PavolR Datum: 18.04.2018 Čas: 18:31

Čo sa hodnotenia vzhľadu týka, tak s tým novým dizajnom umiestnenia ptrs by som ho nazval skôr roztomilým, než impozantným. Evokuje mi Wall-e. :-)

Len taká otázka vhodená do pléna - o čo má aktuálna veža BMPT väčšiu bojovú hodnotu, ako by mala veža Epoch s granátometom? Mimo o asi 2/5 väčšej zásoby munície pre kanóny?

avatar
madrabbit Datum: 18.04.2018 Čas: 18:28

Navíc (dle ATM) mají ty 30mm granátomety malou zásobu munice, omezený odměr (jsou u boku vozidla) a po vystřílení munice jsou tam dva členové posádky "navíc".

Hlavně by mne zajímalo, jak je realizována detekce těch tankoborníků, které to má lovit.

avatar
Jirosi Datum: 18.04.2018 Čas: 17:22

Na tomhle vozidle je krásně vidět ta zoufalost.
Vezme tanku kanon(palebnou sílu), a získáme co?
Větší palebnou sílu? Ne
Větší mobilitu? Ne
Větší pancéřování? Ne

avatar
Safi Datum: 18.04.2018 Čas: 17:09

Krome nameru a delky hlavni pro mestsky boj nevidim vyhodu oproti tanku. Senzory pokud jsem pochopil jsou stejne. Zbrane slabsi. Snad jen porizovaci cena a cena munice. Cela ta nastavba bude hadam velmi zranitelna...

Docela by me zajimaly zkusenosti ze Syrie z realneho nasazeni...

avatar
jj284b Datum: 18.04.2018 Čas: 16:35

osobne by som skor do tejto role staval vozidlo s APS schopnym chranit nielen seba ale aj okolite vozidla, vyzbrojene napr gun-mortar systemom schopnym priamej a nepriamej strelby a vybavene povedzme delostreleckym radarom aby bolo schopne okamzite detekovat miesta odpalu a okamzite reagovat priamou alebo nepriamou strelbou z minometu..

avatar
jj284b Datum: 18.04.2018 Čas: 16:28

co TOW, ale take Javeliny si tychto Terminatorov daju na ranajky... zaujimalo by ma ako chcu postrelovat pozicie PTRS teamov vyzbrojenych strelami Javelin... kedze tie sa na ciel navadzaju same a nevyzaduju obsluhu aby ich navadzala na ciel...

avatar
danny Datum: 18.04.2018 Čas: 16:05

Vypadá to impozantně, ale speciálně ta nefaceliftovaná verze má opravdu hodně much. Kde ale dokážu pochopit uplatnění, tak je bojiště typu Sýrie. Vzhledem k výzbroji bojovníků většinou lehčími zbraněmi, ale přece jen už nebezpečnými pro BVP, se odolnost na úrovni tanku hodí. A pálit tankovou municí do každého baráčku, za kterým se schovává někdo s kulometem, event. čemkoli na Toyotě není moc efektivní. Taky pořád na takovém bojišti čekám víc RPG-7, než TOWek.
Terminátor 3 by po zapracování zkušeností mohl být docela dospělá zbraň:-)

avatar
Mindas Datum: 18.04.2018 Čas: 15:34

Fci “ochrance tanku” nebo “mestskeho tanku”, chcete-li, muze plnohodnotne plnit chystane T15. Samozrejme za predpokladu pouziteho kanonu v razi 57mm, kdyz uz ma jeden. Odolnost bude podobna(platforma Armata) a navic disponuje vysadkem. Alespon ja od zacatku tento koncept takto chapu. T15 jako tezke, mestske, podpurne BVP a Kurganets jako klasicke frontove BVP. V tom pripade by Terminator(pro RF) nedaval moc smysl.

arr