Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Potírání špionážního letadla podle Al-Kajdy

Datum přidání 22.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 9 komentářů    autor autor: Ivo Horváth

Teroristická organizace Al-Kajda již přišla o řadu svých členů kvůli útokům dronů. Není proto divu, že pro své bojovníky připravila (odnož na Al-Kajdy na Arabském poloostrově) video s manuálem, jak se útokům dronů bránit.

Foto: Bezpilotní letadla podnikají neustále nálety na teroristické buňky. / U.S. Air Force

Foto: Bezpilotní letadla podnikají neustále nálety na teroristické buňky. / Royal Air Force

 

Řada již uskutečněných útoků bezpilotních letadel na členy Al-Kajdy evidentně vedla kromě eliminace některých členů teroristické organizace také ke zkušenostem, na základě kterých bylo možné vytvořit obranný video manuál. Výukové video nese název „Combatting Spy Airplanes" (Potírání špionážního letadla).


Prezentovaný způsob obrany je celkem prostý, až primitivní. Žádnému ze zpravodajských serverů, které informaci přinesly (včetně Daily Mail Online), ani nám se nepodařilo zjistit, jak je tento systém účinný.

 

„Pro operační bezpečnostní důvody, nebudeme diskutovat o možných efektivních nebo neefektivních specifikách nepřítele (taktika, techniky a postupy – pozn. redalce), ani nebudeme spekulovat o tom, jak získávají jejich informace," říká mluvčí amerického velitelství U.S. Central Command.


Spočívá nicméně v tom, že osoby se při útoku schovají pod plachtu. Tato plachta nicméně není obyčejná. Ve skutečnosti jde o sendvič několika k sobě slepených plachet, včetně hliníkové folie "ze supermarketu".


Cílem je zamezit uniku tepelného záření a úkryt chráněnou osobu před infračervenými senzory bezpilotního letadla. Svrchní vrstva může být vybavená klasickým maskováním pro viditelné spektrum elektromagnetického záření. Celou plachtu je pak možné složit, přenášet a v případě potřeby rychle použít.

Video: Záběry z instruktažního videa. Samotné instruktážní video je šířeno pomocí kanálů YouTube a Twitter. / YouTube

 

I kdyby nicméně byl systém osoby pod plachtou účinný, například v pákistánských kmenových oblastech již CIA využívá postupy, kdy navádění na cíl probíhá naprosto jiným způsobem.


Podplacení civilisté tam v blízkosti domovů členů teroristické organizace umístí naváděcí „čip", pro který se mezi místními vžilo označení "pathrai", drony pak letí prakticky najisto.


Protože drony jsou relativně novou zbraní, můžeme očekávat, že stejně jako potenciální oběti jejich útoků přemýšlejí, jak zabránit případnému zaměření, budou další verze přizpůsobeny novým obranným strategiím. A dětské nemoci technologií se podaří po zkušenostech z boje eliminovat.


V minulosti se například členům Al Kajdy podařilo získat a pro své účely využít letecké záběry z amerických dronů, které disponovaly nezabezpečeným wi-fi připojením. Dodavatel dronů evidentně nepředpokládal, že se bezpilotní letouny v akci potkají s bojovníky, kteří místo toho, aby po nepřátelských strojích stříleli, budou mít u sebe notebook a zkoušet se připojit k zařízení.


Jak je vidět, úspěch v boji bude do budoucna stále více souviset se znalostmi vyspělých technologií. A vzhledem ke skutečnosti, že drony jsou řízeny na dálku, bude nepochybně snahou nepřítele se těchto dronů na dálku zmocnit. Jak kvalitní je aktuální zabezpečení, přitom ukáže čas.

Zdroj: RT

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 23.01.2015 Čas: 10:05

GAVL: Každá operace může být jen tak dobrá, jak je dobrý zdroj informací. V případě takovýchto operací to platí dvojnásob.

liberal shark: Nevím, jestli skutečně komunikoval po nezabezpečené lince, ale téměř jistě ne pomocí technologie WiFi. Aspoň si neumím představit, že by někdo tenhle nestabilní krátkodosahový systém použil k řízení vojenského dronu. Jestli skutečně ano, tak by mě ani nepřekvapilo, že ho nezabezpečil ;-)

avatar
GAVL Datum: 23.01.2015 Čas: 07:37

Podplacení civilisté tam v blízkosti domovů členů teroristické organizace umístí naváděcí „čip", pro který se mezi místními vžilo označení "pathrai", drony pak letí prakticky najisto.

No tak to by mě zajímalo kdo ověřuje umístění těch naváděcích věciček. To by se taky mohlo stát , že budou vedeny útoky na zcela nevinné lidi , kteří jsou pouze v osobní rozepři. Třeba kvůli tomu, že sousedovic koza dává víc mléka.
Tím pádem souhlas s KOLT.

Dokonce bych byl opatrný na to kdo to je, ta podplacená osoba, neboť by to mohl být nějaký terorista co se šikovně zbaví lidí , kteří by sami proti terorismu byli ochotni pracovat. Zároveň by si vydělal mrzký peníz na další samostatnou akcičku.

avatar
liberal shark Datum: 22.01.2015 Čas: 17:35

to RiMr71 : Když mohou Američané uchovávat nezabezpečené diplomatické depeše tak blbě, že se k nim dostane i Snowden, tak tomu i věřím.

avatar
RiMr71 Datum: 22.01.2015 Čas: 17:21

"V minulosti se například členům Al Kajdy podařilo získat a pro své účely využít letecké záběry z amerických dronů, které disponovaly nezabezpečeným wi-fi připojením."

Skutečně drony přenášejí přes půl planety obraz přes wi-fi? :)

avatar
Vrata Datum: 22.01.2015 Čas: 13:51

Pod tou plachtou mozna dron nerozezna postavu ale predpokladam ze hlinikova vlozka plachty bude na radaru pekne svitit, tedy pokud ji drony pouzivaji.

avatar
KOLT Datum: 22.01.2015 Čas: 13:00

Jinak ona ta plachta nedokáže IČ záření filtrovat zas nějak extrémně dlouho, zato drony kroužit dlouho dokáží.

avatar
KOLT Datum: 22.01.2015 Čas: 12:59

Pár problémů ale i ten čip má: a) jde odhalit hned několika způsoby; b) může se porouchat; c) *především* ale, ten dobrotivý soused vám ho může dát na záda proto, že vám dluží peníze a nechce se mu je vracet...

avatar
liberal shark Datum: 22.01.2015 Čas: 12:47

Taková plachta by mohla maskovat proti vizuálnímu, IČ a možná i RL průzkumu. Ovšem pokud vám dobrotivý soused přilepí naváděcí čip na záda ...

avatar
Todomatch Datum: 22.01.2015 Čas: 11:35

Asi ale pod tou fólií nemoho být celý den a drony krouží a krouží. Musí to bejt hnusnej pocit, když víte, že tam nahoře nekde jsou a jdou po vás.

arr