Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Datum přidání 17.02.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 53 komentářů    autor autor: Vlastimil Šindelář

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel Pulitzerovy ceny je známý svou reportáži o masakru v My Lai (1969) nebo pojednáním o americkém přístupu k vězňům v Abu Ghraib. Ve svém článku Military to Military publikovaném na serveru London Review of Books představuje Sýrii jako dějiště politických her mnoha významných hráčů, a dokonce jako původce soupeření uvnitř samotných aktérů, jmenovitě USA. Pojďme se na jeho teorii podrobněji podívat a podrobit ji kritice. Článek vyšel původně na On War | On Peace

Foto: Americký a ruský ministr zahraničí Kerry a Lavrov; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Americký a ruský ministr zahraničí Kerry a Lavrov; ilustrační foto / Public Domain 


Odlišné pohledy

Hersh uvádí čtenáře do problematiky shrnutím názoru Spojený výbor náčelníků štábů JCS (Joint Chiefs of Staff), poradního orgánu amerického prezidenta a ministra obrany, na otázku americké politiky vůči Sýrii.

 

Podle JCS je obamova politika vůči Sýrii mylná. Trvá totiž na tom, aby premisa všech vyjednávání o budoucnosti Sýrie byla založena na odstoupení Bašára al-Asada. Navíc představa, že „umírněné" rebelské skupiny jsou schopny jej porazit, je naivní.

 

Obama je sám polapen v myšlení podobném tomu z doby studené války. Jeho administrativa je fixovaná na Čínu a Rusko, i když by se měla zaměřit na různá teroristická uskupení v Sýrii, zejména tzv. Islámský stát.

 

Názor JCS vychází z tajného dokumentu, který v roce 2013 představila Výzvědná obranná agentura DIA (Defense Inteligence Agency) ve spolupráci s JCS, vedeným generálem Dempseym. Jedná se o analýzu situace v Sýrii, která byla provedena pomocí takřka všech metod sběru dat (SIGINT, HUMINT, GEOINT, CYBINT atd.). Studie dochází k závěru, že pokud padne al-Asad, padne s ním celá Sýrie a stane se z ní podobný zhroucený stát jako je Libye.

 

Tento dokument byl přímo v rozporu s přístupem Obamovy administrativy, která dle Hershe od začátku nástupu Obamy do úřadu pracuje na destabilizaci Sýrie pomocí CIA se spojenci, jako jsou Velká Británie, Saudská Arábie a Katar. Destabilizace je prováděna pomocí subvencování různých „umírněných rebelských skupin".

 

Zbraně jsou těmto aktérům dodávány z Libye přes Turecko. Program má za cíl pomoci opozice v boji proti režimu a postupem času se změnil v přímou přeshraniční podporu jak technickou, tak logistickou a materiální pro skupiny – včetně Jabhat al-Nusry a samozvaného Islámského státu.

 

Skupiny pokládané za umírněné byly poraženy, nebo se transformovaly do radikálních hnutí a USA tak prakticky podporují teroristické skupiny.

 

Na to se dle Hershe snažila upozornit DIA mezi lety 2012 a 2014 v čele s generálem Michaelem Flynnem. Na základě jejich prohlášení se tak dělo za neustálého upozorňování civilní administrativy na vážné dopady poražení al-Asada. Součástí těchto upozornění byl zejména fakt, že v Sýrii už žádná umírněná opozice neexistuje a extrémistické džihádistické skupiny drží veškerou kontrolu.

 

Navíc Turecko nedělá dostatek pro zabránění převozu bojovníků a zbraní přes své hranice a úplně ignoruje vzrůst moci tzv. Islámského státu v Sýrii. Flynn tvrdí, že se Obamova administrativa proti těmto informacím vymezila a podle jeho slov to vypadalo, jako „kdyby nechtěli slyšet pravdu".

 

JCS a DIA se shodly, že současný politický přístup k Sýrii není funkční, má katastrofální dopad a odstranění al-Asada je nebezpečné pro celý region. Oproti tomu Obamova administrativa zastávala postoj úplně opačný. Postoj, který se dá charakterizovat slovy „kdokoli je lepší, než al-Asad u moci". A jelikož JCS a DIA neuspěli při konfrontaci Obamovy administrativy, rozhodli se jednat na vlastní pěst „mimo politické kanály".

 

Sdílení informací

JCS a DIA sdíleli své informace o dění v Sýrii s ostatními spojenci s vědomím, že se tyto informace dostanou přes prostředníky až k al-Asadovi. Těmito spojenci byli Německo, Izrael a Rusko. Každá z těchto zemí měla eminentní zájem o Sýrii, ovšem každá z jiných důvodů. Německo se dle Hershe obávalo radikalizace svých šesti milionů muslimů v případě expanze tzv. Islámského státu, Izraeli šlo přímo o bezpečnost svých hranic a Rusko se obávalo ohrožení své základny v Tartu a svého vlivu v regionu.

 

Došlo tak ke sdílení informací, jejichž rozšíření a použití teoreticky nebylo problémové, ovšem prakticky šlo přímo proti politice Obamovy administrativy. Data, jež byla zasílána vybraným spojencům, zahrnovala informace o situaci v Sýrii a pohybech, popřípadě intencích různých protirežimních skupin.

 

Nikdy nedošlo k přímému sdílení informací mezi USA a syrským režimem. „Pokud al-Asad zůstane u moci, nebude to díky našim informacím, ale díky tomu, že byl natolik chytrý, aby použil data, které získal od ostatních aktérů, kterým jsme je poskytli v kolektivním zájmu," uvažovalo zhruba JCS.

 

Obama se o tomto sdílení informací nic nedozvěděl. Tak prakticky paralelně probíhaly dvě operace. První z nich byla Obamova, prováděná CIA, za účelem destabilizace Sýrie a svržení al-Asada. V případě druhé operace se jednalo o sdílení informací spojencům pod taktovkou JCS, která sice teoreticky nebyla v přímém rozporu s Obamou, ale prakticky tyto informace al-Asad využíval k upevnění své pozice.

 

Dvojí hra

Dle Hershe práce na destabilizaci Sýrie započaly za Bushovy administrativy a pokračovaly i za Obamovy vlády. Server Wikileaks zveřejnil ambasádní korespondenci, ze které vyplynulo, že USA v roce 2006 v čele s tehdejším ambasadorem v Sýrii Roebuckem vypracovaly plán na rozložení Sýrie. „USA musí spolupracovat se Saúdy a Egypťany na navýšení sektářských tenzí uvnitř Sýrie. Nejvíce záleží na zvýšení publicity zásahů al-Asadova režimu proti případným nepokojům, které ukáží sílu disentu (zejména sunnitských muslimů a Kurdů), a tím pádem nestabilitu a slabost syrského režimu."

 

Navíc musí USA podporovat ,,izolaci Sýrie" pomocí podpory „National Salvation Front". Tu vedl Abdul Halim Khaddam, syrský ex-viceprezident, který byl již dlouhou dobu sponzorován Saúdy a Muslimským bratrstvem. USA na přímou podporu těchto uskupení v roce 2013 utratily kolem pěti milionů dolarů. Navíc v rámci medializace vytvořily v Londýně televizní stanici syrské opozice za účelem nalomení režimu.

 

Operace pokračovaly i na počátku občanské války a ostatní státy v regionu zvýšily finanční pomoc některým skupinám. Saúdové utratili na podporu rebelů v roce 2013 700 milionů dolarů. CIA v té době již několikátým rokem dodávala zbraně z Libye přes Turecko pro syrskou opozici. Operace byla financována CIA přes spojku v libyjském Benghazí, kde byla hlavním štábem operace americká ambasáda v čele s J.C. Stevensem.

 

To všechno pod taktovkou Obamova State Departmentu s přímým schválením od prezidenta. Zbraně byly dodávány z Libye do Turecka přes prostředníka firmy „Al-Marfa Shipping and Maritime Services". Tyto informace vyplynuly na povrch díky žurnalistům z The Washington Post.

 

V roce 2013 začalo JCS sdílet informace se spojenci a v bezpečnostní komunitě v USA se rozšířilo povědomí o tom, že už žádná umírněná opozice neexistuje. Jelikož v té době byly libyjské zbrojní sklady nehlídané, stala se z Libye horká půda pro všechny pašeráky zbraní a proud tohoto vybavení prakticky nebylo možno zastavit. JCS se pokusilo vyjednat s CIA zastavení dodávek zbraní z Libye a postupné zašpuntování převozu zbrojního materiálu přes turecké hranice do Sýrie.

 

Operace byla úspěšná a al-Asadova pozice se začala vylepšovat. V ten stejný moment ovšem Saúdská Arábie, Katar a Turecko zvýšily své zbrojní dodávky pro Jabhat al-Nusra a tzv. Islámský stát, který se ke konci roku 2013 enormně rozrostl.

 

V roce 2014 se CIA pokusila domluvit zastavení dodávek zbraní a peněz od Saúdů a Kataru, ovšem bez úspěchu. Také jejich program na cvičení rebelských skupin v Turecku a Jordánsku byl jeden velký neúspěch. Dle Hershe však Saúdové nebyli jediným problémem, jelikož Turecko samo financovalo a zbrojilo tzv. Islámský stát a Jabhat al-Nusru roky.

 

Možnost spolupráce?

JCS bylo od začátku syrské občanské války v kontaktu s Ruskem, zejména díky dobrému vztahu amerického generála Dempseyho a ruského generála Gerasimova. Vztah mezi špičkami vojenské administrativy vycházel z vědomí, že si Rusko a USA v rámci boje proti terorismu mají co nabídnout. Rusko zná myšlení a modus operandi teroristů.

 

Navíc má informace o některých nejvyšších vedoucích postavách samozvaného Islámského státu, protože proti některým z nich bojovalo už ve dvou válkách v Čečensku. Navíc se obává radikalizace své nemalé muslimské populace v určitých regionech mimo Čečnu.

 

Oproti tomu USA mohou nabídnout zkušenosti s výcvikem zahraničních bojovníků. Podle názoru vojenských špiček JCS je tedy spolupráce přinejmenším záhodná. Obama ale s Ruskem spolupracovat v boji proti IS odmítá, a to jak na politické, tak i vojenské úrovni, zejména kvůli ruské anexi Krymu a vedení hybridní války na Ukrajině.

 

Čína, podle Hershe málo vzpomínaný hráč na poli syrské občanské války, vidí tento konflikt prizmatem problému ve své provincii Xingjang. Bojí se radikalizace své ujgurské populace, a dokonce viní tureckou rozvědku z podněcování a radikalizace tohoto obyvatelstva.

 

Dle zdrojů z této provincie vycestovalo už několik set bojovníků, kteří se přes okolní země dostali až do centra konfliktu. Sama Čína podporuje al-Asada u moci a slíbila podporu 30 miliard dolarů na obnovu poválečné Sýrie. Samozřejmě to nedělá z humanismu či charity, ale protože vidí geopolitickou příležitost v regionu.

 

Změna vedení

Generál Dempsey v čele JCS i přes své údajné praktiky vydržel. Flynn z DIA musel kvůli své veřejné kritice postoje Obamovy administrativy opustit svou pozici. Obama se nadále drží svých přesvědčení ohledně Sýrie. Mezi ně patří, že al-Asad musí být zbaven moci, neexistuje možnost spolupráce s Ruskem v boji proti IS, Turecko je silný a důvěryhodný spojenec, a je nutné podporovat ,,umírněnou" opozici vůči al-Asadovi.

 

Podle Hershe JCS pozoruje s údivem stálou Obamovu podporu Turecku, které bylo z několika odlišných zdrojů obviněno z přímé podpory terorismu v Sýrii. Otázka, kterou si Hersh nakonec pokládá, zní: ,,Proč se Obama navzdory jasným faktům o tureckém působení v Sýrii rozhodl tyto fakta ignorovat?"

 

Kritický pohled

Shrnuto: Obamova zaslepenost, dlouhodobá podpora teroristických skupin ze Západu, Turecka a Saúdské Arábie, práce na destabilizaci Sýrie trvající od dob Bushovy administrativy a neposlušnost ze strany nejvyššího vojenského poradního orgánu proti vlastnímu prezidentovi. Tedy řada velmi závažných až fantasticky znějících obvinění proti Obamově administrativě. Jak ale Hershův článek obstojí pod tíhou kritického pohledu?

 

První otázka, kterou si musíme položit, se týká zdrojů. Pro taková obvinění jistě musí existovat mnoho důkazů, abychom je mohli vzít v potaz. Hersh čerpá ze tří zdrojů. Prvním a nejzajímavějším je zdroj úplně anonymní. Jedná se o sérii rozhovorů s vysoce postaveným ,,poradcem" JCS, který je mimo službu.

 

Dále čerpá z rozhovorů s různými vysoce postavenými činiteli a experty na problematiku, kteří jsou buď v aktivní funkci, nebo mimo pozici, a také s některými americkými politiky. Posledním typem zdrojů je odkazování se na Wikileaks a novinářské zdroje typu Washington Post.

 

Tedy hlavním zdrojem tohoto článku je jeden anonymní bývalý ,,poradce" JCS. Hersh neříká nic o postavení tohoto poradce, ani o jeho práci pro JCS nebo kontaktech či snad o materiálech, které by mohly podpořit jeho myšlenky (kromě zmiňovaného dokumentu vypracovaného DIA a JCS, jenž ovšem není přístupný). Neexistují jakékoli dokumenty, zprávy, videomateriály, fotografie, tweety... Cokoliv, co by alespoň částečně potvrzovalo jeho teorii.

 

Hersh používá i ostatní zdroje, ale ani jeden z nich nepodporuje jeho celkové tvrzení a schéma událostí. Rozhovory s experty a politiky se točí kolem problematiky udržení al-Asada u moci a spolupráce s Čínou a Ruskem. Navíc jejich ověřitelnost je přinejmenším diskutabilní. Zdroje z Wikileaks mluví o událostech za Bushovy administrativy a zdroj Washington Post o operaci CIA v Benghází v roce 2012.

 

Druhou otázkou je jeho samotná teorie. Jak mohl Dempsey, poté co s celým JCS obešel Obamu a jednal prakticky proti zájmům USA v Sýrii, vydržet ve funkci? Jak mohla existovat tato operace, která šla přímo proti zájmům administrativy, bez jejího povšimnutí? Navíc, proč existují zdroje, které mluví o tom, že sám Dempsey je zastánce subvencování rebelských skupin? Oproti tomu Hersh bez podložených zdrojů tvrdí naprostý opak.

 

Proč bychom tedy této teorii měli věřit? I když chováme k autorovi respekt, tak nemůžeme argumentovat jeho historií. Hersh ve své profesi investigativního žurnalisty odhalil (reálné a fakty podpořené) události jako je masakr v My Lai a aféru Abu Ghraib.

 

Na druhou stranu autor za poslední dekádu vydal řadu článků, jež jsou stejně fascinující, stejně šokující, ale nikdy ne podložené a vyargumentované jako jeho předchozí odhalení. Analyzovaný článek vypadá jen jako další ze série nepodložených vyfantazírovaných odhalení, která stojí na jednom anonymním zdroji.

 

Závěrem lze tedy shrnout, že článek, ačkoli velmi zajímavý a šokující, není možné reálně potvrdit či vyvrátit. Události, které Hersh podporuje ze zdrojů jiných než jeho vlastních, jsou reálné, ověřitelné a přinejmenším existující. To se ovšem nedá říct o jeho hlavní teorii, kterou musíme brát s rezervou. Článek ovšem vznesl zásadní otázku, na kterou bohužel neodpovídá. Proč by bylo v americkém zájmu destabilizovat Sýrii?

 

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
premyslcz Datum: 25.02.2016 Čas: 01:13

Typický US případ jak destabilizovat region, začnete dodávat zbraně proti sobě bojujícím stranám YPG vs Furga al-sultan Murad.

http://www.buzzfeed.com/mikegiglio/america-is-now-fighting-a-proxy-war-with-itself-in-syria#.didzZMpEK

Jinak nechápu proč se zde pořád někdo ohání použitím barelových bomb, je to zbraň určená k zabíjení a není rozdíl mezi barelovou bombou, hell canonem, sebevražedným autem ( dokonce mají stejné složení, průmyslové hnojivo + hřebíky a šrouby) a šrapnelovou municí. Používá se v různých konfliktech od konce 40 let kdy jí Israel používal proti arabům. Asi se Syrská armáda měla odkoho učit ...

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 20:53

ovšem pak mi není jasné proč Obama podepisuje příměří jako protistrana pokud ho nikdo neposlouchá a na nic nemá vliv? tohle se rozporuje.

avatar
Shania Datum: 23.02.2016 Čas: 13:46

lisakus: Obama a vrchní velitel? Možná ti unikla skutečnost, že těch pár podporovaných skupin spolu dokonce bojují a Obama s tím nemůže vůbec nic udělat.... mimo toho že jim řekne: kluci neperte se, bežte bojovat radši s ISIS.

Klidně si na USA hazej vinu, dělám to stejné, ale rozhodně tam tomu nevelí.

Jediné čeho tam oni dosáhli je rozšíření vlivu JAN a následně i ISIS. (Takže jestli cílem USA bylo destabilizovat region a ztratit tam většinu svého vlivu, tak se jim to povedlo. Pokud cíl byl kontrolovat region, tak selhali na plné čáře).

A ne proto, že by je podporovali, ale protože blokují roky podporu těm jak vy říkáte demokratickým nebo umírněným silám a tím vždy roste vliv islamistů, protože ti mají vždy dost zdrojů od Kataru, na ty si Obama tlačit netroufne.

Takže když i poměrně velké povstalecké skupiny nemají podporu, peníze, zbraně a náboje a pak k nim přijde k JAN, že jim ty dá peníze a zbraně, když se k nim přidají, co asi udělají? A i když se k nim nepřidají po dobrém, tak zlikvidují vedení a bojovníkům nic jiného stejně nezbude...Tohle se tam děje roky... Ideologie s islamizací Syřanů nemá co dělat, jde jen o peníze a přežití.

Ale ne, nebudeme podporovat Sunitské rebely, jsou to všichni teroristi, radši budeme podporovat kurdské teroristy (PKK), kteří navíc nikdy nebudou bojovat mimo svoje území za Araby (a ti by to ani nechtěli) s ISIS. A druhá strana? IRGC, Hezbolah, takže uplně stejný magoři jako JAN + dvě letectva co shazují CBU a barelové bomby jen tak na města.

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 12:14

není Vám divný že příměří v sýrii se dohodlo mezi prezidenty USA a Ruska? A že před rokem Obama prohlásil že pokud Asad odstoupí, druhý den bude v Sýrii mír. Z jaké pozice toto prezident USA řekl? no zřejmě z pozice vrchního velitele vojenských jednotek bojujících v Sýrii proti tamní vádě.

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 12:01

Shanio , motáš jabka s hruškama, s penězi a zbraněmi a žoldáky Vám vyrobím občanskou válku v jakékoliv zemi na planetě, klidně i ve švýcarsku a stačí k tomu pár let. To že vy to nevidíte je jen obraz současného světa. většina lidí kouká jen na svoje složenky , televizi případně display telefonu. Co se kde doopravdy děje na to nemají čas a udělat si vlastní názor neumějí, jen papouškují co viděli ve zprávách. Jednou je ASAD legálně zvolený prezident a zahraniční žoldáci, z Turecka Kataru, SAE. USA tam nemají co dělat.

avatar
Shania Datum: 23.02.2016 Čas: 11:12

lisakus: SSSR, východní blok, Iran, Libie, Irak, atd atd atd vsude byl klid a pořádek, na ulicích bylo bezpečno (po někoho víc, pro někoho míň...).

Takže pokud držíš hubu a krok a nepřipleteš se do cesty nějakému zkorumpovanému úředníkovi či důstojníkovi, nebo nebudeš na špatném místě ve špatnou dobu, tak se ti asi nic nestane.

Ale nezapomeň na jednu zásadní věc co se týká Asada a to že když někdo nařídí utočit na civilisty, na svoje občany které má chránit, není z toho cesta ven.

V tomto konfliktu bohužel není ani jedná dobrá strana....

Jinak ty jsi klasický případ:

https://kyleorton1991.wordpress.com/2016/02/22/assad-and-academics-disinformation-in-the-modern-era/

From the beginning of Syria’s war, the regime of Bashar al-Assad, enabled by Iran and Russia, has run a very elaborate media war to portray itself as the victim of an international conspiracy, wherein its only opponents are terrorists from al-Qaeda and its offshoots who are being used by foreigners—namely the Gulf States, Turkey, Israel, and the United States—to overthrow a defiant “resistance” State.
The other part of this strategic messaging is aimed at the West, which Assad otherwise accuses of supporting jihadi-Salafist terrorism against him: Assad is the only alternative to the terrorists, it says, so the West should support him. War criminal he might be, he will protect the minorities—his role in endangering them by starting a sectarian war against the Sunni majority and bolstering the takfiris within the insurgency to cannibalize all legitimate or engageable armed opposition, notwithstanding—and has no immediate plans to fly planes into Western skyscrapers. (That the leading edge of Assad’s ground forces are made up of radically sectarian, foreign Shi’a jihadists under Iran’s control, some of them Iraqis responsible for killing a quarter of the 4,000 U.S. soldiers who fell in Mesopotamia, and are integrated into a State-run terrorist network that has struck Western and Jewish targets the world over, gets left out.)

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 10:19

A je naprostá ostuda že člen NATO útočí na sousední stát regulerní armádou a naši herci hrají mrtvýho brouka. Kdepak je ta obranná aliance NATO? Nikdy obranná nebyla a nikdy nebude. je to obyčejná armáda která v zájmu korporátního fašismu dobývá nové území které se nechtějí podrobit dobrovolně.Vše pro vyšší hodnotu HDP a vyšší zisky. Pro demokracii západního typu dost není nikdy dost.

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 10:14

hybride z bratra a sestry zplozený lžete Vy. Horní Počáply nejsou město ale obec a rozhodně není oblíbené mezi zahraničními turisty. A asi nikdy nebude. :D

avatar
BrothersAndSisters Datum: 23.02.2016 Čas: 10:12

Zajímavé, z posledních zpráv o Sýrii opět vyplývá, že tam existuje velká část opozice, která není napojena na Islámský stát. Nálety proti ní by měly být po posledním dohodě USA a Ruska zastaveny. Zprávy výslovně uvádějí, že má nastat klid zbraní - ale ten se nebude týkat IS, proti němu budou nálety nadále pokračovat. Takže po cca dvouletém masírování, že tam žádná opozice není Rusko souhlasí se zastavením boje s opozicí a bude se pokračovat jen v boji s Islámským státem. Týkat by se to mělo i ataků syrské armády (aby mohla být dopravena do oblasti humanitární pomoc) a s tím Assad samozřejmě nesouhlasí, protože jej osobně ohrožuje nejvíc právě opozice a proto by ji chtěl dorazit. IS je daleko a navíc je více než rok pod údery západní koalice, což Assadovu klanu garantuje, že Sýrii neovládne. Celosvětový postoj vůči IS je natolik nesmiřitelný, že se proti němu vymezují úplně všichni a to včetně Turecka a Saudské Arábie. Není na tom nic divného. Hezký příklad máme i u nás, na naší politické scéně je několik subjektů, které mají rétoriku (zvláště tu a tam na nějaké demonstraci), že by si člověk myslel že jsou fašisté, ale když dojde na lámání chleba tak se vůči hard neonazi bojůvkám vymezí a jejich akce odsoudí, dokonce halasně popírají, že s nimi mají cokoliv společného (IVČRN, Úsvit a další). Podobně to má i Turecko a SA vůči IS. Obecně oddanost Islámu schvalují, ale formu praktikovanou IS neakceptují, nikdo totiž nechce rozvrácenou společnost s ozbrojenými blázny v ulicích. Obzvlášť Turecko - představa že by Erdogan a obecně Turci chtěli zavrhnout svůj pozápadštěný způsob života a vést život ve stylu IS je zcela mimo. To že mnozí Turci volají po tradičním (muslimském) způsobu života a zaklínají se Islámem, je stejné jako když se u nás nějaká holá lebka po třech pivech na náměstí zaklíná tradičním způsobem života a křesťanskými hodnotami.

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 10:11

Shanio je mi líto tvé nevědomosti. Sunitů je v sýrii 75% a přesto to byla nádherná země, bezpečná, bez násilí, bez radikalismu. Ovšem jen do doby než se tohle rozhodl někdo rozbít zvenku. penězi, zbraněmi, bojovníky tohle vše si můžete dohledat, najděte si bbou cestománii z doby kdy Sýrie byl ráj na zemi nebo jiné dokumenty o sýrii. Ze sýrie utíkali přez hranice převážně ti co se nemohli dostat do bezpečných zón pod kontrolou vládních vojsk, protože jak IS tak umírnění džihádisté řezali hlavy.

avatar
Shania Datum: 23.02.2016 Čas: 10:00

lisakus: jsem moc zvědav, jak si představuješ návrat Syrských Sunnitů domů, když ta území budou po válce kontrolovaná Shíity/Iranem:)

Když celá Asadova strategie a následně pak i Iranská a Ruská stojí na tom dostat co nejvíc Sunnitů ze země, protože nemají dost sil na to udržet pořádek na dobytých územích.

Nebo jak Shíitské síly budou osvobozovat Sunnitské uzemí v držení ISIS.

Dobrá analýza současné situace:

https://now.mmedia.me/lb/en/commentaryanalysis/566626-the-mission-of-destroying-isis

avatar
pajo Datum: 23.02.2016 Čas: 09:29

Saudsky minister zahranicia prehlasil, ze uvazuju dodat MANPAD "umiernenej opozicii" v Syrii: Jubeir said providing rebel groups with rockets would "allow the moderate opposition to be able to neutralize the helicopters and aircraft that are dropping chemicals and have been carpet-bombing them, just like surface-to-air missiles in Afghanistan were able to change the balance of power there."
http://www.ibtimes.co.uk/saudi-arabian-fm-says-syrian-rebels-should-be-provided-surface-air-missiles-1544958

avatar
lisakus Datum: 23.02.2016 Čas: 08:24

Nedělejte si iluze že umírněná opozice je původem ze Sýrie. Stejně jako v případě Bosny a Hercegoviny a Kosova se jedná o islámské bojovníky dopravené ze zahraničí. vybavené zasponzorované, zaplacené. Vždyť ti syrští uprchlíci o nich mluví v dokumentech. " přišli k nám ozbrojení muži a obsadili město, postříleli poliici ale to nejsou naši lidé, nevíme odkud přišli. A nazývat Asada diktátorem za to že s nimi bojuje může jen prestitut nejvyšší šarže. A protože je Asad zlý, tak do míst pod ochranou vládních vojsk utíkají občané Sýrie.Ti co jsou odříznutí prchají za hranice. Damašek před 15 lety nejbezpečnější město na světě. Dneska má dvojnásobek obyvatel než před 4 lety. Pročpak nám prchají občané Sýrie do míst pod kontrolou vládních vojsk? odpovězte si sami. Na Sýrii vidíte rozdíl jak se dnes vedou války ve jménu trubek. nikdo si nechce špinit ruce válečným tažením, raději zaplatíme žoldáky, říkejme jim třeba teroristi.

avatar
Dlpa Datum: 22.02.2016 Čas: 22:06

Těžký život papoušků a cvičených opiček z českého mainstreamu.
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2016/02/22/tezky-zivot-papousku-a-cvicenych-opicek-z-ceskeho-mainstreamu/

avatar
Hanshroch Datum: 19.02.2016 Čas: 23:37

Proč by bylo v americkém zájmu destabilizovat Sýrii? No přece proto, že jediným zastáncem jednotné Sýrie je Bašár Asad, spojenec Ruska, Íránu a Číny, což nejsou zrovna velcí kamarádi USA, že. Takže USA raději podpoří chaotickou a roztříštěnou Sýrii, která jim nebude tolik "překážet". Logické, ne?

arr