Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Potvrzeno: Litva nakoupila bojová vozidla pěchoty Boxer

Datum přidání 24.08.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Litevské ministerstvo obrany podpisem stvrdilo nákup 88 bojových vozidel pěchoty (BVP) Boxer. Vozidla získají výzbroj v podobě 30mm automatického kanónu a protitankových řízených střel (PTŘS).

Foto: BVP Boxer "Vlk" s věží Samson Mk II (zatím bez kamufláže litevské armády); větší foto / Ardec

 

Vozidla dodá do Litvy společnost Artec - joint venture firem KMW a Rheinmetall. Litva podepsala smlouvu rovněž s evropskou organizací OCCAR (Organisation Conjointe de Coopération en matière d'Armement).

 

OCCAR je mezinárodní organizací založenou v roce 1996 s cílem spravovat a řídit společné evropské zbrojní projekty - nyní zaštiťuje 11 evropských zbrojních projektů, včetně vozidla Boxer. 

 

Litva vozidla Boxer získá v letech 2017 až 2021. Cena kontraktu dosahuje 390 milionů euro. 84 vozidel bude ve verzi BVP a čtyři ve velitelské verzi. V litevské armádě ponesou BVP Boxer bojové jméno “Vlk”.


BVP Boxer “Vlk” získají dva mechanizované prapory litevské armády, kde nahradí zastaralé americké pásové obrněné transportéry M113. Půjde o významné zvýšení schopností litevské armády, neboť M113 jsou vybaveny jen těžkými kulomety.


Osmikolové obrněné vozidlo Boxer má prázdnou hmotnost 25,2 t a maximální konstrukční 36,5 t. Kromě tříčlenné posádky Boxer přepraví na bojiště osmičlenný roj vojáků. Pohon zajišťuje moderní dieselový motor o výkonu 530 kW (711 koní).


Litevské vozidla Boxer získají dálkově ovládanou izraelskou věží RAFAEL Samson Mk II osazenou 30mm automatickým kanónem a izraelskými PTŘS Spike.


Půjde o první použití vozidla Boxer jako BVP, neboť vozidla sloužící v nizozemské a německé armádě fungují především jako obrněné transportéry a jsou vyzbrojeny pouze kulomety (7,62 mm; 12,7 mm) nebo 40mm granátomety.  Vozidla Boxer v současné době postupně odebírá nizozemská (200 kusů) a německá armáda (403 kusů) .


Po vypuknutí krize na Ukrajině právě německá armáda zesílila spolupráci s litevskou armádu. V minulosti Němci v Litvě dočasně nasadili vojenské jednotky s vozidly Boxer a samohybnými houfnicemi PzH 2000.

 

Video: Podpis smlouvy. Záběry BVP Boxer v čase 1:15. / YouTube


V příštím roce navíc německá armáda převezme velení bojového praporu NATO v Litvě. Trvalé rozmístění čtyř praporů v Pobaltí a Polsku schválilo NATO po červencovém sumitu ve Varšavě. Vojáci USA budou základem praporu v Polsku, Britové v Estonsku, Kanada v Lotyšsku a zmiňované Německo v Litvě.


Kromě vozidla Boxer Litva nakoupila i 21 použitých samohybných houfnic PzH 2000 za 58,3 milionů euro. Do aktivní služby však poputuje pouze 16 houfnic, tři se využijí jako zdroj náhradních dílů a dvě houfnice pro výcvik střelců a řidičů.


Mimo vozidel Boxer a samohybných houfnic PzH 2000 v posledních měsících Litva získala také 200 použitých vojenských vozidel z Nizozemska za 7 milionů euro. Mezi vozidly jsou mimo jiné terénní automobily Mercedes-Benz a nákladní vozy DAF různých verzí.


Litva po krizi na Ukrajině začala intenzivně posilovat svou armádu. Obranný rozpočet postupně roste z 1 % HDP až na plánovaných 2 % HDP v roce 2018. Kromě vozidel litevská armáda nakoupila polské komplety protivzdušné obrany (PVO) krátkého dosahu Grom nebo přenosné americké PTŘS Javelin.


V delším časovém období Litva nakoupí norské komplety PVO středního a dlouhého dosahu NASMAS (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System) využívající upravené letecké střely AIM-120 AMRAAM.

 

Zdroj: Defence24

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
papaHoth Datum: 26.08.2016 Čas: 13:01

tedy většinou se zastávám řadových jednotek v boji s partyzány. Je to opravdu těžké, oni jsou ti kdo si vybírají čas a místo útoku a věřte, že si nevybírají pro ně nevýhodné podmínky. Vždy, když nachytají ty druhé na lelkách, nepřipravené a tam, kde je jen těžko ohrozí - tady je to z různých směrů, shora a v momentě, kdy je ta posádka nepřipravena. Ale to co předvádí Saudové je opravu vrchol. Neskutečný bordel na palpostu, vůbec jeho výběr je bez okolních hlídek více než problematický. No a následující akci netřeba komentovat...no však se zdá, že svoji blbost zaplatili. Přijde mi, že ty auta nejeli s kompletní osádkou, prostě jen narychlo vyrazili posbírat ty nebožáky z hlídky. No a jak to do sebe narumplovali, když se hnali jak blázni, tak se ti 3 uvnitř mohli slušně k smrti potlouct. Ono skoro 19tun je 19 tun. Ale je divný, že se nesnažili ani zadýmovat, nic. Je pravdou, že na dalších obrázcích jsou otevřený zadní vrata, tak nevím jestli někdo neprchnul...otázkou je kam, když později tam na pustině jednoho z těch aut honí. anyway medevac to asi bude, ale označen není. Nicméně se zdá, že Humwee celou tu střelnici vydejchal a zmizel. Bez předsudků Saudové nebudou top vojáci..

avatar
MacGyver Datum: 26.08.2016 Čas: 08:39

Video je podle titulku z hranice Saudská Arábie a Jemen u města Najran. Kolona byla pravděpodobně Saudská. Vzhledem k tomu jak Saudi světu prakticky dokazují, jak snadno se spotřebovává moderní technika, není se čemu divit.

avatar
ruleta Datum: 25.08.2016 Čas: 22:34

To video celkem nechapu, na mysli mi prichazeji varianty jako:

- nemeli kompletni posadku
- video je dobre sestrihane a vetsina byla nejak evakuovana (utekla)
- podstatna cast osadek zemrela velmi rychle (predpokladam, ze by mrtvi vy byli na videu)
....

avatar
KOLT Datum: 25.08.2016 Čas: 20:35

Taky jsem nějak nepochopil, proč neopětovali palbu... a vůbec to byla z pohledu obrněnců "kvalitní" akce.
Mmchd, když jsem na video zběžně koukal, měl jsem dojem, že se nabízí jednoduchá taktika na porážku takovýchle vohnotů – nechat je utopit ve vlastních odpadcích!

avatar
Luky Datum: 25.08.2016 Čas: 17:50

hmm...banda "fremenů" dostala "harkonenský" konvoj s nekompetentním řidičem...možná, kdyby nechali řídit ženský, tak mají bojeschopnější armádu

akorát ten Didgory vypadá na medevac, ale na to se v dnešních konfliktech už moc nehraje... to vypadalo, že si ten 105mm LAV ani nevystřelil...

avatar
Civil Datum: 25.08.2016 Čas: 15:39

BTW: kdybyste chteli vedet, jak to krasne funguje proti rucnikarum, tak kouknete na
https://www.youtube.com/watch?time_continue=765&v=gWsUfmDV5gU

avatar
Vrata Datum: 25.08.2016 Čas: 08:46

HonzaH, KOLT: souhlasim s vasim komentarem ohledne ceny nasich Panduru. Co se tyce Portugalskych Panduru, tak na Anglicke WIKI byla pred casem informace, ze ona cena cca 9mld Kc za cca 230 Panduru je pouze CENA ZA PRAVO LICENCNI VYROBY, nikoliv kompletni cena dodavky. Tedy v podstate 9mld Kc za flesku s vyrobni dokumentaci.

avatar
Rase Datum: 25.08.2016 Čas: 08:09

GAVL:
Tak úplně chudý stát ta Litva není a je dost možné, že mají domluvený nějaký splátkový kalendář. Patrně byly finance uvolněné mimo rozpočet armády (tak jako u nás s Pandury). Navíc když nemusí udržovat letectvo, tak se peníze najít vždycky dají. I kdyby se jim kvůli razantnímu zvýšení obranychopnosti měl zvýšit státní dluh, tak to má smysl. O tom, že by jim to platil nějaký tajemný spojenec pochybuju. To se dělá možná tak u ojeté techniky. Němci si nechají všechno zaplatit. Žádné slevy, ale dostaneš kvalitu.

avatar
fenri Datum: 25.08.2016 Čas: 00:26

Impozantní stroj... Nechtěl bych proti tomu sedět v Panduru. Samozřejmě je to jen článek řetězu, ale stejně.

avatar
HonzaH Datum: 24.08.2016 Čas: 23:40

Čistý to určitě nebylo. Ostatně pochybuju, že nějaký nákup pro stát kdy čistý byl. Ale objevovalay se srovnání s Portugalským nákupem a cenou 40 mil. za kus. Vzhledem ke konfiguraci obou nákupů to ale byl nesmysl. Média to přesto v honbě za senzací rozmázla.

avatar
KOLT Datum: 24.08.2016 Čas: 22:56

I kdyby jim to platil někdo ze spojenců, tak v čem je problém?

avatar
KOLT Datum: 24.08.2016 Čas: 22:55

pro HonzaH: Jen technická – verze KBVP patří díky použité věži (máme obdobné) k těm nejdražším konfiguracím. A Litevci mají téměř všechny ve versi KBVP. Nicméně obecně souhlas. Aniž bych si myslel, že nákup Pandurů byl čistý jak lilie, není to tak dramatické, jak to média prezentovala.

avatar
GAVL Datum: 24.08.2016 Čas: 22:29

Především by mě zajímalo kdo jim to financuje. Pochybuji, že na to mají z vlastní kapsy.

avatar
Nesher Datum: 24.08.2016 Čas: 20:10

Otecko
Kde jste přišel na to, že v Litvě nemá 20% potencionálních branců občanství? Ruská menšina představuje cca 6,5% obyvatelstva a je menší než polská. Litevci pak reprezentují cca 85% obyvatelstva.

avatar
otecko Datum: 24.08.2016 Čas: 19:58

Technika je důležitá, ovšem pokud vám odejde za 4 roky natrvalo do zahraničí z 3,2 mil.obyvatel půl milionu, většinou mladých, máte v tu chvíli problém docela jinde. Navíc pokud 20% obyvatel je vedeno jako nespolehlivých a nemají občanství, tudíž nemohou narukovat.... Aby to ve výsledku nebylo tak, že techniku bude mít Litva super, ale vojáky k ní mít nebude, a ten scénář reálně hrozí. Voják ještě nepřestal být důležitý, sand si to generálové v Litvě uvědomují, u nás zatím moc ne.

arr