Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil ... Více

Události

Potvrzeno: Slovensko kupuje stíhačky F-16 Block 70/72

Datum přidání 11.07.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 307 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovenská vláda oficiálně souhlasí s nákupem 14 amerických stíhaček F-16 Block 70/72. Nyní musí slovenské ministerstvo obrany (MO SR) a ministerstvo financí připravit potřebné dokumenty, vyjednat a uzavřít smlouvu s americkou stranou o dodávkách stíhaček F-16 Block 70/72.

Foto: Vizualizace F-16 Block 70; větší foto / Lockheed Martin

 

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency), již v dubnu odsouhlasila prodej 14 stíhaček F-16 Block 70/72 Vzdušným silám Ozbrojených sil Slovenské republiky (VzS OS SR).

 

V úterý slovenská vláda oficiálně dala přednost americké nabídce před stíhačkami JAS-39 Gripen ze Švédska.


Nákup nových stíhacích letadel pro VzS OS SR je vysoce aktuální, protože podle předloženého materiálu Obmena taktických stíhacích lietadiel Vzdušných síl ozbrojených síl SR I. časť - neutajovaná“ (.pdf) slovenské stíhačky MiG-29AS/UBS (10 ks MiG-29AS a 2 ks MiG-29UBS) nejsou jednak plně začlenitelné do systémů NATO (NATINAMDS), jednak nasaditelnost migů vlivem neustálých poruch klesá.


Podle předložené zprávy se v roce 2017 každý slovenský mig průměrně prouchal každou letovou hodinu a půl. To samozřejmě má vliv na výcvik pilotů, bezpečnost provozu a bojeschopnost VzS OS SR. 

 

Nemluvě o tom, že ač byly slovenské MiGy-29 v letech 2004 až 2006 částečně modernizovány (především navigace a komunikace), zejména zbraňový systém migů je již notně zastaralý. Politicky nepříjemná je také samozřejmě závislost na servisu, náhradních dílech a zbraních z Ruska.


Původně slovenská vláda jednala o pronájmu stíhaček se Švédském. Podle Bratislavy ale švédská strana „během celých rozhovorů deklarovala jiný právní výklad pojmu ‚pronájem‘ než slovenská strana, švédská strana požadovala smlouvu podle veřejného mezinárodního práva, požadovala absenci sankcí, švédské rozhodné právo a neuplatnění srážkové daně.“


V roce 2016 proto Bratislava přehodnotila své původní stanovisko (jednat pouze se Švédy o pronájmu) a požádala Švédsko a USA o zaslání návrhu (včetně cenové nabídky) k dodávkám stíhacích letadel pro slovenské letectvo. Bratislava požadovala uzavření smlouvy na úrovni „vláda-vláda“. Své stíhací letouny nabídlo i Rusko, ale Bratislava ruskou nabídku z „geopolitických“ důvodu neposuzovala.


Foto: Porovnání letových výkonů F-16 a JAS-39 podle analýzy MO SR. / Úřad vlády SR

 

Foto: Srovnání radiolokátorů F-16 a JAS-39 / Úřad vlády SR

 

Slovenští odborníci při vyhodnocování nabídek vedli diskuze se zástupci států, které provozují stíhačky JAS-39 a F-16. V případě JAS-39 šlo o Švédsko, Maďarsko a Českou republiku, své zkušenosti s provozem F-16 pak slovenské straně sdělili zástupci Polska, Itálie a Řecka.

 

„Při tvorbě analýzy a v samotném rozhodovacím procesu byly vzaty v úvahu mimo jiné vědecké články, mezinárodní studie, odborné vojenské a letecké časopisy a další podkladové dokumenty, jejichž úplný seznam je uveden v analytickém materiálu,“ dočteme se v dokumentu,

 

„Na základě posouzení je nabídka vlády USA na nákup 14 letadel F-16 Block 70/72 výhodnější než švédská nabídka. MO SR navrhuje v rámci obměny stíhacích letadel MiG-29 VzS OS SR realizovat nabídku vlády USA na nákup 14 letadel F-16 Block 70/72 a předložit tento návrh na jednání Bezpečnostní rady a vlády SR,” stojí v předloženém materiálu.

 

Foto: Možnosti výzbroje a senzorů / Úřad vlády SR

 

Cena za nákup F-16 nebyla zveřejněna, ale DSCA souhlasilo s prodejem 14 stíhaček F-16 Block 70/72 (vč. komplexního provozního zázemí a zbraní) v maximální ceně 2,91 miliardy dolarů. Maximální částka se schvaluje i pro případný další prodej leteckého vybavení a zbraní, aby se nemuselo absolvovat další schvalovací kolo. Podle slovenského ministerstva obrany je tak skutečná akviziční cena zhruba o miliardu eur (1,2 mld. dolarů) nižší.

 

První letadla mohou VzS OS SR převzít tři roky od podpisu smlouvy. Vyjednávání o detailech smlouvy potrvá odhadem šest až 12 měsíců, takže reálně první F-16 mohou VzS OS SR převzít na začátku roku 2022.

 

Tato časová osa je dána tím, že výrobní linka na F-16 se nyní přesouvá z texaského Fort Worth (kde se budou nově vyrábět F-35) do leteckého závodu v městě Greenville v Jižní Karolíně. První F-16 opustí výrobní linku v Jižní Karolíně na konci roku 2019, ale první nové F-16 poputují do letectva Bahrajnu.

 

Foto: Procentuální ohodnocení americké a švédské nabídky / Úřad vlády SR

 

Servisní smlouva pro MiGy-29 však končí již v příštím roce a bude třeba vynaložit další finanční prostředky na udržení MiGů-29 v provozu, a to nejen do do příchodu prvních F-16, ale do dosažení počátečních operačních schopností (IOC). Reálně tedy MiGy-29 v slovenském VzS OS SR zůstanou létat minimálně do roku 2023.

 

Po nových F-16 se požaduje roční nálet minimálně 150 hodin, přičemž NATO normy požadují roční nálet na jednoho pilota 180 hodin, z toho ale 40 hodin lze nalétat v simulátoru. Podle slovenského materiálu budou vždy tři letadla na pravidelných servisních pracích a tři letouny (z toho jeden záložní) zůstanou vyhrazeny pro alianční pohotovostní systém NATINAMDS. Takže pro zajištění výcviku bude vždy připraveno čtyři až pět letadel.

 

Podle slovenské strany F-16 porazila švédský Gripen zejména ve svých bojových schopnostech. Naopak švédska strana mohla nabídnout lepší logistické zabezečení. Podle Bratislavy pak náklady za deset let provozu jsou v případě F-16 a Gripenu přibližně stejné.

 

Zdroj: Úřad vlády Slovenskej republiky

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jirosi Datum: 12.07.2018 Čas: 22:58

Luky: Švýcaři 2011
"Hodnota tehdejšího kontraktu byla 3,5 miliardy dolarů (76 miliardy Kč) a součástí mělo být i přesunutí výroby některých komponentů Gripenů do Švýcarska. Celkově měly švýcarské firmy získat zakázky v hodnotě 450 milionů dolarů."

22 letadel - jednotká cena 159mil dolarů!

"Kontrakt se Švýcarskem dosahuje hodnoty 2,6 miliardy euro za 22 stíhaček JAS 39 Gripen"

22 letadel - 118 mil Euro.

Ale nikde se nepíše jestli se bude jednat o nové stroje, nebo jestli kývly na repas C/D. Zato v tom mají pronájem přeškolovacích C/D na 2 roky.

Mně z toho vychází ten repas, když už 11 strojů mají dostat v roce 2018..

avatar
Luky Datum: 12.07.2018 Čas: 22:27

Máš pravdu, mě zmátlo to "E" v Clankově postu - on tím myslel Euro a já to pochopil jako verze E, moje chyba (čili v dolarech ještě dražší než těch 112mil).

Zdálo se mi to na E spíš laciný. No bude to možná někde u té vyšší částky rozpětí, které jsem psal (Švýcaři byly myslím přes 3 miliardy). Pořád ale znatelně pod F-35, o tom jsem přesvědčen.

avatar
Flader Datum: 12.07.2018 Čas: 22:14

Bulharom bol ponúkaný Gripen C/D.

avatar
HEKTOR Datum: 12.07.2018 Čas: 22:13

tak potom je fakt záhada,prečo slovensku neponúkli gripen e/f...a neverím že išlo o peniaze...ak by chceli poraziť f-16n,tak by to bola jasná voľba...

avatar
Luky Datum: 12.07.2018 Čas: 22:07

Ale Švýcarům i Bulharům nabízeli novou verzi, takže nějaké dvě desítky by asi zvládli...možná za cenu opoždění vlastního letectva. Prachy bývají až na prvním místě :)

avatar
HEKTOR Datum: 12.07.2018 Čas: 22:05

Jirosi - ako ho mohli ponúknuť keď momentálne pochybujem že by boli výrobné kapacity na gripeny e/f aj pre slovensko ...to už sa skôr dostaneme k volným f-35...

avatar
Luky Datum: 12.07.2018 Čas: 22:01

Ale vždyť to Bulharům nabídli systémovkou 112 mil, což je v relaci k F-16V.

avatar
Jirosi Datum: 12.07.2018 Čas: 21:59

Luky:"Tak to si vůbec nemyslím. Systémová cena Gripenu E se bude odhadem pohybovat někde mezi 100-150 mil za kus, podle balíku služeb."

Ono to bude spíše 100 mil za letadlo a 50 za základní služby. Tedy jako u F-35. Tohle totiž bude ten pravý důvod proč je SK nenabídly. Prostě jsou cenově mimo.

avatar
Luky Datum: 12.07.2018 Čas: 21:59

Tak to by byla docela temná budoucnost, půl Evropy F-16V, půl Evropy F-35, k tomu všichni americkou výzbroj. Někdo by měl Trumpovi připomenout, že výpalný nebude, protože Evropa už teď tahne 78% výdajů na mise (prý).

avatar
juhelak Datum: 12.07.2018 Čas: 21:55

No podle toho jak se vedlo jednaní v NATO a jak Trump tlacil na Evropu aby snížila schodek vzájemného obchodu tak je dost možný že až to příjde tak budem nakupovat zbraně z USA..ted to dost nahrava v tendru s vrtulníky. Btw pokud opravdu zvednem rozpočet na 2% HDP tak s tím jak CR HDP oproti jiným dost roste..tak s takovým armadním rozpočtem nebude problém letadlo jako F35 uživit...

avatar
Luky Datum: 12.07.2018 Čas: 21:50

Clanek napsal:
Nedivil bych se kdyby jednotkova systemova cena gripenu E/F za tech realistickych 10 let vychazela vic nez cena F-35. A to pak bude CR resit naprosto stejne dilema co ted SR. Zda poridit stejne drahy (nebo dokonce drazsi) gripen s horsimi vlastnostmi, ale taky s vidinou nizsich nakladu. Anebo do boje vhodnejsi a pokrokovejsi F-35, ale za cenu drazsiho provozu.

kolt napsal :Clanek, za 10 let bude F-35 téměř jistě levnější než Gripen E/F. Náklady na vývoj a zavedení do výroby se rozpustí v téměř o dva řády vyšším počtu, to prostě nejde vynechat. Kdyby se Švédům podařilo udat 500 ks, mohlo by to být jinak.

Tak to si vůbec nemyslím. Systémová cena Gripenu E se bude odhadem pohybovat někde mezi 100-150 mil za kus, podle balíku služeb. U nás by to mohlo být v případě koupě nového stroje někde na té dolní hranici díky předešlé přípravě.
Cena provozu pak v relaci těch levnějších jednomotoráků.
F-35 bude 200+ milionů zaváděcí + desítky tisíc dolarů letová hodina.

avatar
Alpacino36 Datum: 12.07.2018 Čas: 21:26

http://www.mod.gov.sk/42295-sk/do-vyzbroje-ozbrojenych-sil-pribudli-dalsie-dva-vrtulniky-uh-60m-black-hawk/

avatar
KOLT Datum: 12.07.2018 Čas: 21:07

Bahrajnské F-16 jsou, tuším, blok 40/42 a budou mít něco nalítáno. Udělat z nich Vipery tedy bude znamenat udělat jim zásadní modernizaci i zásadní údržbu. Z toho éra nakonec nemusí moc zůstat původního ;-)

avatar
D.i.p Datum: 12.07.2018 Čas: 20:19

Falko: Třeba budou mít knipl vykládaný diamanty. :-)

avatar
Falko Datum: 12.07.2018 Čas: 19:25

Fantomas stroje ,ktoré kúpili chorváti su značne opotrebované a potrebujú generalku,tadiaľ cesta na 30rokov bez problemov nevedie.

Pre debatu k Bahrajnu,oni už F16tky zavedené majú takže niektoré dosť podstatné veci,ako mi po prechode so sovietskej techniky riešiť nemuseli.Ak by sme mi dokupovali ,,len stroje".vyšli by nás lacnejšie.Inak Bahrajn zaplatí za modernizáciu 19 tych F16tok 1miliardu dolarov,to je na zamyslenie

arr