Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Povolání "génius"

Datum přidání 24.03.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

Izraelské letectvo řešilo problém. Piloti bojových vrtulníků si stěžovali, že je během intenzivního nasazení v bojových operacích, bolí záda. Bylo jasné, že viníkem jsou vibrace. Špičky letectva tedy o řešení problému požádali mladého studenta. Nebyl to však obyčejný student, ale jeden z geniálních mozků programu Talpiot.

Talpiot

Foto: Talpiot -  Elitní vzdělávací ptojekt Izraelského letectva (IAF), ozbrojených sil (IDF) a Hebrejské Univerzity, do kterého jsou vybíráni ti nejnadannější z mladých izraelců, aby pak mohli zastávat ty nejnáročnější úkoly a to nejen v rámci ozbrojených sil, ale I v civilu. / Wikipedia

 

Talpiot je název elitního vzdělávacího programu, na kterém spolupracují Izraelské obranné síly (IDF), letectvo (IAF) a Hebrejská univerzita v Jeruzalémě. Cílem projektu, který byl založen v roce 1979, je vybrat ty nejtalentovanější z mladých lidí nastupujících povinnou vojenskou službu a jejich schopnosti, zejména z oblasti matematiky, fyziky či počítačových a jiných věd, využít na různých pozicích v izraeských ozbrojených silách.

 

Výběrová kritéria jsou nesmírně náročná. Budoucí kadeti musí projít dvoudenním testováním, zahrnujícím zejména IQ testy. Následuje zjišťování jejich sociálních kompetencí, např. schopnost spolupráce ve skupině, jednání s lidmi atd. A v neposlední řadě je důležité disponovat nadprůměrnými předpoklady pro elitní vojenský výcvik, jako je perfektní zdravotní stav a vysoká míra fyzické a psychické odolnosti.

 

Po přijetí do programu jsou kadeti (Talpionim) zařazeni do univerzitního studia širokého spektra přírodních věd. Toto studium není jen teoretické. Jsou pověřováni i řešením celé řady  skutečných praktických problémů. Jsou záměrně přetěžováni a na plnění úkolů mají nedostatek času.

 

TalpiotFoto:  Kadeti (Talpionim) řeší během svého studia celou řadu praktických úkolů a to za často záměrně ztěžovaných podmínek. Učí se tak řešit problémy, a kvalifikovaně a rychle se rozhodovat. / IAF

 

Čas mezi jednotlivými studijními programy a praktikami vyplňuje náročný vojenský výcvik a to napříč armádními odbornostmi. Kromě pěchoního výcviku, se cvičí u výsadkářů, ženistů, u obrněných jednotek, dělostřelectva a jinde. Po 40 měsících získají úspěšní absolventi hodnost poručíka (segen) a titul bakaláře.

 

Absolventi programu Talpiot, jsou pak příjmáni do těch nejelitnějších vojenských jednotek izraelských obranných sil. Stávají se příslušníky např. elitních jednotek Sajeret Matkal, piloty bojových letadel a vrtulníků, analytiky zpravodajských služeb, jako je například elitní jednotka vojenské rozvědky (Aman - Agaf ha-Modi' in, neboli výzvědné křídlo), která nese označení 8200. Ti nejtalentovanější pak pracují pro Mafat, výzkumnou vojenskou instituci, podobnou americké DARPA.

 

Po povinných devíti letech služby mohou Talpionim odejít do civilu. Jejich příslušnost k Talpiot jim pak otevírá dveře k těm nejatraktivnějším pracovním pozicím v izraelském průmyslu, nebo vědě. Program Talpiot je tedy jednou z odpovědí na otázku, proč je Izrael i přes svou těžkou pozici jednou z nejvyspělejších zemí světa.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
david sebek Datum: 27.03.2012 Čas: 22:27

pri cteni textu clovek asi nemuze nespomenout na Enderovu hru....

avatar
Mikulecký Jakub Datum: 27.03.2012 Čas: 19:35

Správný jazyk je sice vizitkou media, ale důležitá je i znalost řemesla o kterém se publikuje... Chybí zde také informace o zajímavých událostech ze života našich ozbrojených sil a to jak událostí minulých tak současných.

avatar
Pavel Datum: 27.03.2012 Čas: 19:12

Tak tohle je vzdělání/výcvik snů. Celkem bych to chtěl zkusit...

avatar
Jan Grohmann Datum: 27.03.2012 Čas: 17:56

Dobrý den, za Armádní noviny se omlouvám. Bohužel jsem byl dva týdny na cestách po světě, takže redaktorskou, editorskou a korektorskou činnost jsem nemohl vykonávat na 100 %. Teď už by mělo být vše v pořádku.
Profesionálního korektora plánujeme přijmout co nejdříve.
Nechci se nějak omlouvat, ale také multimilardová Česká televize, která má celou armádu korektorů, klidně napíše „ani se my to nezdálo“ v titulkách. Jednoduše pro náš skromný „tým“ není vždy jednoduché ohlídat každé slovo, co se napíše na Armádních novinách.

avatar
Frantisek Slipka Datum: 27.03.2012 Čas: 10:58

Mile armadni noviny, Vase clanky jsou sice zajimave ale... PORIDTE SI UZ KONECNE KOREKTORA. NEDA SE TO CIST! Takove hrubky se slusi na prvni stupen zakladky, ne na informacni server!!! Uroven clanku tim klesa kamsi do hlubin, pod uroven bulvarnich platku...

avatar
Courage Datum: 27.03.2012 Čas: 10:26

Rád čtu armádní noviny, čtu je pravidelně a se zájmem. Ale prosím už si konečně zařiďte korektora! Ty chyby bijí do očí

avatar
kriqxxx Datum: 27.03.2012 Čas: 09:33

"Bylo jasné, že vyníkem jsou vybrace" - nie, vinníkom je pravopis a to dvakrát :)

arr