Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Povstalci ničí irácké tanky M1A1 Abrams

Datum přidání 18.06.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 33 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V Iráku se vedou tvrdé boje mezi sunnitskými ozbrojenci z ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) a iráckou armádou. Povstalci ISIL na svých spřízněných účtech Twitter a YouTube zveřejnili fotky zničené a ukořistěné techniky irácké armády – především vozidel Humvee, ale dokonce také tanků M1A1 Abrams.

Foto: Střela prošla pancířem tanku M1A1 Abrams. / Sociální média

Foto: Střela prošla pancířem tanku M1A1 Abrams. Zásah přišel zhora a zezadu. Povstalcům v jejich práci "pomáhají" neorganizovaní a málo vycvičení vojáci irácké armády. / Sociální média


ISIL dokáže ničit obrněnou techniku irácké armády

Nejméně pět iráckých tanků M1A1 Abrams bylo mezi 1. lednem a koncem června zničeno řízenými protitankovými střelami a dalších 23 poškozeno. Informaci potvrdil deníku The New York Times nejmenovaný úředník amerického ministerstva obrany. Ve stejné době irácká armáda přišla také o šest vrtulníků a 60 jich bylo poškozeno v boji.

 

Spojené státy poslaly v letech 2010 až 2012 do Iráku 140 tanků M1A1 Abrams. Irácké Abramsy získaly lepší elektronické vybavení, ale nikoliv již nejnovější přídavné pancéřování z ochuzeného uranu.

 

Propagandistická mašinérie pracuje na plné obrátky na obou stránkách. Všechny strany chtějí ukázat své vojenské úspěchy a tím podlomit morálku protivníka. Ozbrojenci ISIL k prezentaci svých úspěchů ve velkém využívají sociální média.


ISIL Abrams

Foto: Na některých záběrech se povstalci opakovaně dostávají do blízkostí tanků. Vypadá to, že irácká obrněná technika má slabou podporu pěchoty. / Sociální média

 

Přiložené video ukazuje nejméně jeden tank M1A1 Abrams, kte se po zásahu řízené protitankové střely 9K11 Maljutka vznítil. 9K11 Maljutka na 3000 metrů dokáže probít až 400 mm pancíře. Osud posádky je nejasný.

 

Dle zveřejněných fotek povstalci používají i moderní ruské protitankové střely Kornet-E. Ozbrojenci mohli zbraně ukořistit od syrské armády nebo od Hizballáhu, který bojuje v Sýrii na straně vládních sil.

 

Podle fotek a videí nelze posoudit stav zasažené techniky. Ač záběry ukazují působivé exploze a odlétávající díly, nutně nemusejí ukazovat zničení zasažené techniky.

 

Foto: Zásahy obrněné techniky irácké armády. 1. Abrams, 2. Abrams, 3. T-62, 4. Abrams, 5. BMP-1, 6. T-72, 7. M-577. / Live LEAK

 

Obrněná technika v rukou povstalců

Ještě znepokojivější jsou informace o ukořistěné technice. Povstalci ISIL na svých stránkách zveřejnili fotky ukořistěného tanku T-55 a nejméně čtyř vozidel Humvee. Dostupné fotky ukazují ukořistěná obrněná vozidla, tažné dělostřelectvo a dokonce tanky M1A1 Abrams. Technika je údajně posílaná do Sýrie.

 

Stav techniky a její nasaditelnost (munice, obsluha) nelze posoudit. Avšak zprávy o ukořistěné technice nelze rozhodně brát na lehkou váhu.

 

Humvee

Foto: Humvee v rukou povstalců ISIL. Stav vozidel není znám. / Sociální média

 

"Jsme si dobře vědomí zpráv o technice – zejména vozidel Humvee – a obrázků, které byly zveřejněny na internetu,“ říká Bill Speaks, mluvčí Pentagonu, pro The Washinton Free Becon. „Jsme samozřejmě znepokojeni těmito zprávami a konzultujeme je s iráckou vládou, abychom získali solidní potvrzení o tom, jaká technika mohla padnout do rukou ISIL.“

 

Mluvčí však zdůraznil, že ztráta techniky je věcí jen irácké vlády, „protože to je jejich vybavení.“ Povstalci získali množství techniky zejména při obsazování Mosulu, kterou držela druhá divize irácké armády.

 

M1A1 Abrams v rukou povstalcůFoto: M1A1 Abrams v rukou povstalců. / Sociální média

 

Zmocnit se zbraní je jedná věc. Vycvičit obsluhu, zajistit pohonné hmoty, munici a servis je věc jiná. V řadách ISIL však slouží vojáci bývalé irácké armády, kteří mají s ukořistěnou technikou zkušenosti.

 

Povstalci se jistě pokusí část techniky přesunout do Sýrie. Zde se uplatní nejen při bojích s vládními jednotkami, ale také s řadou konkurenčních povstaleckých skupin.

Rozbor Armádních novin
Informace bojovníků IS
IL je nutno brát obezřetně. Propaganda má za cíl podlomit morálku protivníka, proto téměř vždy nadsazuje a zveličuje. Některé fotky a scény tak mohou (ale nemusí být) naaranžované.
Podle údajů
ISIL ozbrojenci zničili v letošním roce již 100 „tanků“ irácké armády. Ozbrojenci (alespoň v Afghánistánu) slovem „tank“ však často označují i obrněná vozidla Humvee.
ISIL také oznámil ukořistění dopravních vrtulníků UH-60 Blackhawk. Spojené státy však do Iráku nikdy vrtulníky Blackhawk nedodaly.

 

Zdroj: IHS Janes, The Washington Free Becon, network54

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
shal Datum: 23.06.2014 Čas: 20:08

Hynek: Přesně tak. Součástí Izraelské tankové doktríny je proražení linie nepřítele tankovými jednotkami a vysazení pěšího výsadku v jeho týlu.

avatar
Hynek Datum: 23.06.2014 Čas: 12:51

kubo4747: Ty dveře vzadu jsou především pro převoz výsadku, prvotně nejsou určeny pro "najrychlejšie vypadnút".

avatar
Karlos73 Datum: 23.06.2014 Čas: 12:20

V poriadku, beriem. Uznavam, ze izraelsky system Triumph je pokrocilejsi ako nemecky Rosy. Myslel som si, ze je to len podobny zadymovaci system, bez aktivnych prvkoch ochrany.

avatar
krystofmraz Datum: 22.06.2014 Čas: 22:35

Co vím tak na západě neexistuje ekvivalent k ruským a izraelským systémům aktivní ochrany tanku. ROSY je sice dosti pokrokový sistém ale stále je to jenom zadýmení.

avatar
kubo4747 Datum: 22.06.2014 Čas: 21:52

Karlos: Leopard 2 je na naše podmienky najlepší, to je pravda, tiež ako väčšina ostatných západných tankov napr. Abrams, Challenger a iné. Ale neviem, ako ste o tom presvedčený, keď Leopard Revolution je ešte len zrejme prototyp, respektíve vo fáze testovania? A 2A7 tak isto, ktorá je síce špeciálne robená do mesta, ale v boji ešte nasadený nebol, takže jeho výhody a nevýhody v reálnom boji nikto nepozná. A to sa o Abramsoch, Challengeroch a Merkavy povedať nedá, ktoré tieto situácie začili a zažívajú.

A KOLT má recht, Trophy ničí alebo odkláňa rakety z ručných proti-pancieroviek a ten ROSY je len zadymovací systém. To sú dve rozdielne veci. A viete prečo Merkava má vzadu tie dvere? Aby mohla posádka, čo najrýchlejšie vypadnúť. Väčšina tankov má možnosť vziať roha len zospodu alebo z vrchu, respektíve zo svojho miesta. A pokiaľ sa nemýlim, tak Merkava má všade rovnaký pancier, nie?

avatar
KOLT Datum: 22.06.2014 Čas: 20:48

Karlos: nerad vám beru iluze, ale ROSY je něco zcela jiného než izraelský Trophy. Trophy je aktivní ochranný systém, který se snaží přímo zničit přilétající raketu. Rosy je naproti tomu "klasické" zadýmování, jen výrazně účinnější a rychlejší.

avatar
Karlos73 Datum: 22.06.2014 Čas: 15:11

Shal, ja predsa netvrdim, ze Merkava IV je zly tank. izraelsky system ochrany Triumph je podobny ako nemecky obranny system Rheinmetall ROSY, zo je odpalovanie zadymovacich granatov nad tankom a nasledne jeho zadymenie ako ochrana pred laserom a infra navadzanymi strelami. Proti kumulatyvnym strelam a IED je potrebne zvysit pancierovanie na vacsine casti tanku. V minulosti bola vaha pancierovania kladena na ochranu cela tanku, s ochranou vodica, ciastocne bokov. Rucne odpalovane protitankove zbrane ked zasiahli menej chranene casti tanku (hlavne zadne,bocne, spodne casti, rovnako ak bol tank zasiahnuty zvrchu dochadzalo k jeho vyradeniu. To sa dnes snazia riesit nove generacie tankov.
V minulosti tu bol clanok o modernizacii starsich verziach tanku Leopard 2, na verziu Leopard 2 - Revolution MBT http://www.armadninoviny.cz/modernizace-nemeckych-tanku-leopard-2-revolution-mbt.html
Revolution MBT (je to modernizacny program pre Leopard 2/A4,A5,A6) ma presne to, alebo potobne ochranne prvky ako ta Izraelska Merkava , dokonca si dovolym trvdit ze je este lepsie chraneny ako Merkava, kedze nema v zadnej casti vylez pre vysadok, ako Merkava. Leopard 2 A7+ je uz nova a modernejsia koncepcia vychadzajuca z Leopard 2 /A6. Pre nase krajiny je Leopard 2 idealny ako MBT hlavne pre jeho moznosti nasadenia v nasich klimatickych a terennych podmienkach, ostatne je na politikoch a ekonomike...

avatar
shal Datum: 21.06.2014 Čas: 20:04

Karlos73: Ano, Leopard 2 A7 je vynikající tank, ale u Merkav kromě vyjímečné pasivní ochraně je důležitá právě ta aktivní ochrana Triumph. A to hlavně v městském prostředí, kde je naprosto zásadní. A zatím se zdá, že Izraelci s Triumphem odvedli sakra dobrou práci.

avatar
CerVus Datum: 20.06.2014 Čas: 13:17

V nové armádě mohli sloužit pouze vojáci pravidelné armády a ti do hodnosti kapitána. Takže kompletní Republiková garda a 90% velení armády zůstalo bez prostředků.

avatar
David Datum: 20.06.2014 Čas: 10:03

Pro CerVus - pokud vím, tak v nové irácké armádě oproti původním plánům slouží i bývalí Saddámovi vojáci. Samozřejmě, jen menší část. Jednak ta Saddámova armáda byla opravdu obrovská - a pak, s mnohými těmi vojáky nové politické vedení opravdu nechtělo mít nic společného.
A to, že bojovníci se stěhují z jednoho státu do druhého - tedy z Iráku do Sýrie a zpět -je známo i z jiných regionů, např. dnešní Afrika

avatar
jj284b Datum: 20.06.2014 Čas: 08:32

az na ten obrazok kde hodili granat dnu, ani jeden zo zaberov neukazuje znicenie M1... zabery su strihnute hned po vybuchu rakety...

avatar
Karlos73 Datum: 19.06.2014 Čas: 23:11

Shal, netreba zabudat ani na Leopard 2 A7+.
http://www.armadninoviny.cz/modernizace-nemeckych-tanku-leopard-2-leopard-2-a7-.html

avatar
shal Datum: 19.06.2014 Čas: 19:53

Díky Izraelskému systému aktivní ochrany Triumph je Merkava asi jediný tank který se dá bezpečně používat i ve městě.

avatar
CerVus Datum: 19.06.2014 Čas: 18:20

Problém je, že tam bojují špatně vycvičení, nemotivovaní ale dobře vyzbrojení vojáci současné armády na jedné straně a perfektně vycvičení, motivovaní vojáci Sadámovi rozpuštěné gardy, kteří nemají díky politice spojenců po "vyhrané" bleskové válce co ztratit. Sebrali jim majetky, penze, postavení, no a oni se v Sírii zorganizovali, vyzbrojili a teď se tam bude dít vůle boží. Nebo spíše vůle bývalých armádních špiček toužících po pomstě.

avatar
davy.macho Datum: 19.06.2014 Čas: 17:08

Myslím si, že rozhovor s Františkem Grmelou (který se v roce 2008 jako velitel českého kontingentu v Iráku pokoušel cvičit tamní osádky tanků a bojových vozidel) ledacos osvětlí. :-)
http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/iracky-vojak-allah-zaridi-kam-jeho-strela-dopadne/r~07fb2baef52011e3be660025900fea04/

arr