Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Pozvánka na BAHNA 2014

Datum přidání 23.05.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jakub Horníček

V úterý 20. května proběhla v sídle Československé obce legionářské v Praze tisková konference ke Dni pozemního vojska Bahna 2014. Příslušníci organizačního štábu zvou všechny fanoušky armády a příznivce vojenské techniky. Slibují pestrý program a oproti minulým ročníkům chystají několik novinek.

Bahna 2014

Foto: Tisková konference v čele s velitelem pozemních sil AČR gen. mjr. Jánem Gurníkem / Jakub Horníček

 

Letošní, již 25. ročník Bahen se uskuteční v sobotu, 7. června 2014 od 10 do 17 hodin ve Vojenském újezdu Brdy u Strašic. Minulý ročník byl přesunut na měsíc srpen z důvodu nasazení vojáků AČR při odstraňování následků ničivých povodní, připomněla tisková mluvčí mjr. Jolana Fedorková. „V letošním roce se setkáváme o něco dříve. Bahna se uskuteční už v první polovině června, z důvodu odjezdu vojáků na cvičení 4. brigádního úkolového uskupení do Doupovských hor,“ dodala.

Velitel pozemních sil AČR, gen. mjr. Ján Gurník láká návštěvníky na celou řadu novinek. Nejvýznamnější novinkou se stane bezesporu nově pojatá dynamická ukázka Armády ČR . Při dynamické ukázce vojáci povedou veškerý útok směrem k přihlížejícímu publiku. Divák se tak na chvíli vžije do role obránce, na kterého je prováděn útok.

Divák uvidí, jak na něj útočí BVP, nalétávají vrtulníky a najíždí tanky. Bude vedena palba z vozidel a pěchotních zbraní,“ prozradil Gurník. „Vše bude provedeno za dodržení bezpečnostních opatření, aby diváci nepřišli k újmě,“ doplnil.

V případě, že to počasí dovolí, je pro diváky v rámci 70. výročí od vylodění spojenců v Normandii připraveno překvapení v podobě hromadného výsadku dvou desítek parašutistů z letounu CASA, na padacích typu křídlo. „Je to pro nás výcvik, jako každý jiný – pod taktickým námětem, tak aby vojáci byli připraveni např. na velké cvičení, které se bude konat po Bahnech v Doupovských horách,“ zdůraznil gen. mjr. Gurník.

Dynamické ukázky zajistí zhruba tisíc vojáků a 257 kusů pozemní techniky. K vidění bude také 15 letounů – zastoupení všech druhů, které v současnosti naše armáda má k dispozici.

Kromě vojáků budou mezi účastníky i členové nejrůznějších klubů vojenské historie se svými dobovými tábory, výstrojí a technikou. Svou účast přislíbili i zahraniční hosté – vojáci Slovenské republiky se svou chemickou laboratoří a Rakušané se dvěma vozidly. Nemohou chybět také příslušníci PČR, Vězeňská služba České republiky a psovodi z Centra vojenské kynologie.

Z historických ukázek je třeba vyzdvihnout první, které bude v duchu 100 let Československých legií a druhá v rámci 70. výročí od bojů o Duklu. „Chceme, aby naše ukázky směřovaly k připomenutí důležitých historických fakt naší nedávné historie, které se odehrály na území Československé republiky,“ řekl František Koch, ředitel muzea Na demarkační linii.

Redakce Armádních novin si Bahna 2014 rozhodně nenechá ujít a připraví pro Vás rozsáhlou reportáž.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr