Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Praporní úkolové uskupení 71 na cvičení „STRONG CAMPAIGNER 2014“

Datum přidání 03.07.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: 71. mpr Hranice

Nezanedbatelnou úlohu sehráli na největším vojenském cvičení od roku 2006 příslušníci 7. mechanizované brigády „DUKELSKÉ“ a zejména příslušníci našeho praporu.

„STRONG CAMPAIGNER 2014“Foto: BVP-2 na Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

 

StrongFoto: Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

„Nedílnou součástí jednotek modrého bylo hlavní místo velení praporu řízené náčelníkem štábu majorem Romanem Ondrouškem, které zajišťovalo soustavné velení jednotkám modrého a zároveň plnilo i úkoly štábu 7. BÚU pro nepřetržitou součinnost a informační tok s velitelstvím 11. mechanizované divize, které řídilo činnost obou brigád,“ dodává velitel praporu. 

Od reakreditace informačního systému velení a řízení pozemních sil, která proběhla v měsíci květnu 2014, byl zároveň poprvé nasazen a otestován v takto velkém rozsahu i informační systém velení a řízení pozemních sil, který zabezpečil nepřetržité předávání rozkazů a nařízení mezi štáby divize, brigád a praporů. Štáb praporu v něm zpracovával, pravidelné i nepravidelná hlášení, situační zákresy, signály a další informace. Kromě toho byla poprvé uvedena do provozu a prakticky použita i „videokonference“ pro spojení velitele praporu s nadřízeným. 

StrongFoto: Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

Námětem cvičení byla obranná operace, kdy jednotky ALIANCE na základě Rezoluce Rady Bezpečnosti OSN vojensky zasáhly ve prospěch fiktivní země napadané svým mocnějším sousedem. Jednotky 7. BÚU a 4. BÚU byly součástí 11. mechanizované divize, která vedla obranu s úkolem zastavit postup nepřítele a vytvořit podmínky pro provedení protiúderu zálohami, který by vedl k obnovení původní hranice napadané země. Zatímco 4. BÚU jako záloha velitele divize se připravovalo na provedení protizteče, 7.

BÚU vedlo manévrovou obranu v prvním sledu divize. Cvičící tak v rámci rozehry čelili vzdušným a pozemním útokům, dělostřeleckým přepadům i za použití chemických otravných látek, minovým polím, improvizovaným výbušným zařízením, rušení rádiového provozu, ale i nevojenským hrozbám, jako jsou demonstrace místního obyvatelstva a dopravní nehody. 

StrongFoto: Vojáci 71. mpr na cvičení Strong Campaigner 2014. / 71. mpr

Vyvrcholením celého cvičení byla bojová ostrá střelba divizního úkolového uskupení, ve kterém hrály mechanizované roty a tanková rota praporního úkolového uskupení „71“ zásadní úlohu při zastavení postupu nepřítele a provedení brigádní protizteče. Bojové střelby jednoznačně prokázaly schopnost velitelů řídit boj a dovedně manévrovat palbou a pohybem, prohloubily součinnost mezi mechanizovanými, tankovými, výsadkovými, dělostřeleckými a ženijními jednotkami pozemních sil a jejich součinnost s prvky vzdušných sil. 

Celé vyvedení do vojenského výcvikového prostoru by se neobešlo bez jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení, které poskytly manévrovým jednotkám všestrannou podporu. 

Přesto, že prvořadá pozornost byla věnována certifikovaným jednotkám, nezapomněl řídící cvičení a velitel pozemních sil generálmajor Ján Gurník ani na naše vojáky, kteří výrazným způsobem napomohli ke zdárnému průběhu celého cvičení. „Odvedli jste dobrou práci, všechny naplánované taktické situace jste bez problémů zvládli,“ poděkoval nastoupeným vojákům a zároveň připomněl, že činnosti velitelství a způsob vedení boje musí odpovídat požadavkům koaličních partnerů. 

Zdroj: 71. mpr
Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 04.07.2014 Čas: 10:25

Právě že to fuk není. Taky jsem z toho "volakosi zmeten", kdo byl kdo, chtělo by to popsat trochu systematičtěji. Nicméně pozitivní zůstává, že AČR provedla rozsáhlé cvičení, do kterého byly zapojeny velkou měrou obě pěchotí brigády.

avatar
GAVL Datum: 03.07.2014 Čas: 20:12

Ježiš to máš fuk , hlavně když si zablbli :D

avatar
liberal shark Datum: 03.07.2014 Čas: 20:04

Tedy při vší úctě jsem z toho článku jelen. Kdo byl při tom cvičení modrý a kdo červený ? Která jednotka hrála za "nás" a která za OPFOR ?

arr