Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Pravoslavný extremismus v Rusku

Datum přidání 28.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Pootevírají se v Rusku dveře pravoslavnému extremismu? Pořádek v ulicích Moskvy, ale zřejmě i jiných ruských měst, začnou brzy kontrolovat hlídky, složené z pravoslavných věřících. Pravoslavná církev však chce jít ještě dál a dosáhnout zákazu potratů, antikoncepce, předmanželského a nemanželského sexu a také toho, aby ženy v Rusku nesměly chodit v šortkách.

 

Foto: Pravoslavná hlídka v ulicích Moskvy / Komsomolskaja Pravda

 

V rozhovoru pro moskevskou redakci BBC to řekl vysoký představil Ruské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin. „Doufám, že se nyní nalézáme na správné cestě v procesu formulování dostatečně tvrdých norem chování, které budou přijatelné pro naši společnost a které se budou lišit jak od západních pravidel, tak od pravidel, přijatých v islámském světě.“

 

„Naše země má plné právo, bez ohledu na kohokoliv, takovéto normy zavést,“ řekl Čaplin. Současně vyjádřil naději, že se „pravoslavné hlídky“ objeví ve všech ruských městech, včetně těch, kde tvoří většinu muslimové.

 

Oficiálním iniciátorem vzniku „pravoslavných hlídek“ je hnutí  „Svaté Rusko.“ Podle jeho vůdce Ivana Otrakovského bude úkolem hlídek bránit, především po setmění, kněze a chrámy před útoky výtržníků. „Členové hlídek případné chuligány nenásilným způsobem zadrží a předají policii,“ řekl Otrakovský.

 

V médiích se však již objevilo varování, že řada členů hnutí „Svaté Rusko“ pózuje na fotografiích, umístěných na internetu v rámci ruské sociální sítě VKontaktu, s pistolemi nebo samopaly v rukou.

 

Foto: Členové hnutí „Svaté Rusko“ / VKontaktě

 

Ve skutečnosti si však „pravoslavné hlídky“ chtějí přisvojit mnohem větší práva. Vedoucí oddělení vztahů církve a společnosti Moskevské patriarchie tiskové agentuře RIA řekl, že hlídky budou celkově dohlížet ve večerních hodinách na veřejný pořádek a dodržování pravoslavných norem chování kdekoliv v místě svého působení.

 

Ve stejné době, kdy byl oznámen vznik těchto hlídek, prohlásil vedoucí oddělení ruské pravoslavné církve pro spolupráci s armádou a bezpečnostními složkami Dimitrij Smirnov, že zamýšlí připravit zprávu o nezbytnosti posílení státní ochrany pravoslavných chrámů.„Duchovní terorismus je stejně těžké předpovědět , jako klasické teroristické útoky“, uvedl Smirnov v rozhovoru pro agenturu Interfax.

 

Foto: Vůdce hnutí „Svaté Rusko“ Ivan Otrakovský / RIA

 

Záměr vytvořit „pravoslavné hlídky“ již vyvolal zděšení v nepravoslavné části ruské společnosti a mezi ochránci lidských práv. „Je to příšerný záměr,“ řekl například ruský ombudsmana Vladimíra Lukin. Současně prohlásil, že právo rozhodovat „o dávkovaném násilí“ má pouze stát. Členové v Moskvě působící Helsinské skupiny uvažují o možnosti vytvořit „ateistické hlídky“ jako protiváhu k iniciativě hnutí „Svaté Rusko“.

 

Některá ruská média přirovnávají záměr vytvořit pravoslavné hlídky k existenci náboženské policie v islámských zemích, především v Iránu a Saudské Arábii, v nichž není náboženství oddělené od státu.

 

Záminkou pro oznámení záměru na vytvoření náboženských hlídek se pro Ruskou pravoslavnou církev stal částí ruské společnosti veřejně najevo dávaný nesouhlas s rozsudkem nad členkami punkové skupiny Pussy Riot. Ty v únoru pronikly před oltář (ikonostas) hlavního moskevského chrámu Krista spasitele a zde prezentovali svoji punkovou modlitbou „bohorodičko, vyžeň Putina“.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
to je bordel Datum: 26.09.2012 Čas: 19:35

že by zrovna odsud přišla teokracie, to bych nečekal. že je někdo věřící, to jsem schopný pochopit. ale proč ke svému vztahu s bohem potřebuje prostředníka, aby mu vykládal co a jak, to nepochopím.

avatar
liberal shark Datum: 29.08.2012 Čas: 12:32

Teď už snad nikdo nbude zpochybňovat tezi, že pravoslavný civilizační okruh se od našeho principiálně liší. Nebezpečný mýtus slovanského dubiska snad konečně zmizí.

avatar
ctirad sviták Datum: 28.08.2012 Čas: 18:26

pro oxmyxe : díky za malinké upřesnění. V těch materiálech, z kterých jsem čerpal u něj byla nějaká církevní hodnost, kterou jsem nebyl schopen, s jistotou že ji nezkomolím, schopen převést do češtiny. Zmínka o mluvčím mě unikla :-)

avatar
oxmyx Datum: 28.08.2012 Čas: 14:40

Spíš ruská Tea party Daedogu.
Problém je o to vážnější, že Vsevolod Čaplin není jen tak nějaký "vysoký duchovní", ale je Mluvčí Moskevského patriarchátu, což znamená, že je v hierarchii pravoslavné církve něco jako její mluvčí a má na starosti styk s veřejností a určité diplomatické záležitosti. Takže to není nápad nějakého pomatence, kterého by mohli zavřít někam do kláštera, ale nejvyššího vedení pravoslavné církve. Smutné. No jsem zvědav jak se s tím rusové popasujou.

avatar
Márty Datum: 28.08.2012 Čas: 14:24

Ani taliban ani pravoslavná církev a katolíci, všechny tyhle pochybné uskupení spojuje jediná věc a to je DOSTAT SE K MOCI NAD LIDMI............

avatar
Deadog Datum: 28.08.2012 Čas: 14:17

Rusky Taliban?

arr