Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Precizně naváděná minometná munice APMI XM395

Datum přidání 21.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minomet se ve válkách používá již stovky let. Svoji smrtelnou užitečnost prokázal především v první světové válce, kde byl vysoký úhel letu minometné munice ideální pro boj v hlubokých zákopech. Právě pro svou schopnost překonávat terénní překážky, jednoduchost a lehkost je minomet i v současné době hojně používanou zbraní. Avšak i přes vývoj nejrůznějších optických zaměřovačů, největší slabinou minometů zůstává nepřesnost střelby. Přesuňme se ale do současné doby k americké armádě. Zde před několika měsíci vznikl projekt 120mm GPS naváděné minometné munice, která může s vysokou přesností zasahovat cíle vzdálené až 6500 metrů.

APMI XM395

Foto: Ilustrace přesně naváděné minometné munice APMI XM395 / U.S. Army

 

Nová 120mm GPS naváděna minometná munice APMI XM395 je výsledkem programu APMI (Accelerated Precision Mortar Initiative). Podnětem k zahájení programu byla, naléhává žádost amerických velitelů bojujících v Afghánistánu, kterým zoufale chyběla schopnost přesně zasahovat cíle minometnou municí.

 

Brzy se ukázalo, že nejvhodnější bude navádět munici pomocí GPS neboť lépe vyhovuje poslaní minometů - působit na cíle mimo přímou viditelnost. Boj za hranici přímé viditelnosti byl hlavním důvodem k zamítnutí laserového navádění.

 

Standardní 120mm americký minomet M120 má maximální dostřel 7240 metrů a dokáže zasahovat cíle se střední kruhovou odchylkou CEP (Circular Area Probable ) o poloměru 136 metrů - kruhová vzdálenost od cíle, do kterého dopadne polovina střel.

 

APMI XM395Foto: Minometná munice APMI XM395 / U.S. Army

 

Munice vzešla z projektu APMI dosahuje několikanásobné větší přesnost. Střední kruhová odchylka CEP je zde pouze 10 metrů. To znamená, že 50 % střel dopadá maximálně 10 metrů od cíle, 43 % v pásmu 10 - 20 metrů a zbytek střel v maximální vzdálenosti 30 metrů. Pro nekrytou živou sílu, tak může být každý výstřel munice APMI XM395 smrtelný.

 

Bruce Key, armádní specialista z oddělení minometných systému při americké armádě, říká:

Je určena pro přesné zásahy cílů, jako jsou odstřelovači v budovách nebo nepřátelé v bunkru či příkopu. Pokud jste se dostali do kontaktu s nepřítelem, museli jste vypálit 8-10 ran abyste zničili cíl. S novou municí uděláte tu samou práci s jedním nebo dvěma výstřely.

Nová munice nemá nahradit všechny klasické střely v poměru 1:1. Na takovou výměnu nemá ani nejbohatší armáda světa dostatek financí. Nyní americká armáda zakoupila 5480 nábojů s tím, že pokud se osvědčí v boji, dojde k další objednávce. My si myslíme, že k další objednavce určitě dojde.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr