Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Precizně naváděná minometná munice APMI XM395

Datum přidání 21.12.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minomet se ve válkách používá již stovky let. Svoji smrtelnou užitečnost prokázal především v první světové válce, kde byl vysoký úhel letu minometné munice ideální pro boj v hlubokých zákopech. Právě pro svou schopnost překonávat terénní překážky, jednoduchost a lehkost je minomet i v současné době hojně používanou zbraní. Avšak i přes vývoj nejrůznějších optických zaměřovačů, největší slabinou minometů zůstává nepřesnost střelby. Přesuňme se ale do současné doby k americké armádě. Zde před několika měsíci vznikl projekt 120mm GPS naváděné minometné munice, která může s vysokou přesností zasahovat cíle vzdálené až 6500 metrů.

APMI XM395

Foto: Ilustrace přesně naváděné minometné munice APMI XM395 / U.S. Army

 

Nová 120mm GPS naváděna minometná munice APMI XM395 je výsledkem programu APMI (Accelerated Precision Mortar Initiative). Podnětem k zahájení programu byla, naléhává žádost amerických velitelů bojujících v Afghánistánu, kterým zoufale chyběla schopnost přesně zasahovat cíle minometnou municí.

 

Brzy se ukázalo, že nejvhodnější bude navádět munici pomocí GPS neboť lépe vyhovuje poslaní minometů - působit na cíle mimo přímou viditelnost. Boj za hranici přímé viditelnosti byl hlavním důvodem k zamítnutí laserového navádění.

 

Standardní 120mm americký minomet M120 má maximální dostřel 7240 metrů a dokáže zasahovat cíle se střední kruhovou odchylkou CEP (Circular Area Probable ) o poloměru 136 metrů - kruhová vzdálenost od cíle, do kterého dopadne polovina střel.

 

APMI XM395Foto: Minometná munice APMI XM395 / U.S. Army

 

Munice vzešla z projektu APMI dosahuje několikanásobné větší přesnost. Střední kruhová odchylka CEP je zde pouze 10 metrů. To znamená, že 50 % střel dopadá maximálně 10 metrů od cíle, 43 % v pásmu 10 - 20 metrů a zbytek střel v maximální vzdálenosti 30 metrů. Pro nekrytou živou sílu, tak může být každý výstřel munice APMI XM395 smrtelný.

 

Bruce Key, armádní specialista z oddělení minometných systému při americké armádě, říká:

Je určena pro přesné zásahy cílů, jako jsou odstřelovači v budovách nebo nepřátelé v bunkru či příkopu. Pokud jste se dostali do kontaktu s nepřítelem, museli jste vypálit 8-10 ran abyste zničili cíl. S novou municí uděláte tu samou práci s jedním nebo dvěma výstřely.

Nová munice nemá nahradit všechny klasické střely v poměru 1:1. Na takovou výměnu nemá ani nejbohatší armáda světa dostatek financí. Nyní americká armáda zakoupila 5480 nábojů s tím, že pokud se osvědčí v boji, dojde k další objednávce. My si myslíme, že k další objednavce určitě dojde.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr