Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Střídání stráží v Královském námořnictvu

Datum přidání 30.07.2014    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 11 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Největší britské plavidlo všech dob, letadlová loď HMS Queen Elizabeth, poprvé vyplulo z doku v loděnicích Rosyth, nedaleko Edinburghu. Uvolnilo tak prostor pro stavbu sesterské lodi HMS Prince of Wales. Kdo ale nyní střeží zájmy Jejího Veličenstva na mořích a oceánech?

¨letadlová loď HMS Queen Elizabeth

Foto: S letadlovou loďi HMS Queen Elizabeth opatrně manévrují remorkéry. / UK MOD

 

Královna Alžběta láhví Whisky pokřtila novou letadlovou HMS Queen Elizabeth loď 4. července. Tehdy ještě obří loď dřímala v suchém doku. Před týdnem HMS Queen Elizabeth za pomocí remorkérů opustila místo svého zrození, otočila se a přirazila k nedalekému molu.

 

Stěny doku byly po obou stranách pouze dva metry daleko od trupu lodi. Celý manévr trval 3 hodiny. Ostatně pohybovat se příliš rychle s 284 m dlouhou, 65 000 t vážicí lodí v ceně 6,2 miliard liber (215,5 miliard Kč) se nemusí vyplatit.

 

Dělníci nyní budou pokračovat na dovybavování letadlové lodi HMS Queen Elizabeth dalšími systémy tak, aby mohla v roce 2016 zahájit námořní zkoušky a v roce 2020 vstoupit do služby u Královského námořnictva (Royal Navy). V uvolněném doku pak v záři letošního roku začne stavba sesterské lodi HMS Prince of Wales.

 

Video: HMS Queen Elizabeth vyplouvá z doku. / YouTube

 

V současné době je největším plavidlem Královského námořnictva letadlová loď IHS Illustrious s výtlakem 22 000 t. Loď vstoupila do služby v roce 1982. Během své kariéry urazila na moři 900 000 námořních mil (1 666 800 km) a obrazně tak více než 40× obeplula Zemi.

 

IHS Illustrious byla druhou lodi třídy Invincible. První loď své třídy HMS Invincible skončila svou pouť v roce 2005, třetí a poslední HMS Royal Arc pak v roce 2011. Obě lodě byly sešrotovány v Turecku.

 

Do konce tohoto roku pak skončí svou službu i IHS Illustrious. Pokud máte zájem, můžete si loď IHS Illustrious koupit. Britské ministerstvo obrany vyzvalo soukromé společností, charitativní organizace a fondy k odkoupení poslední lodě třídy Invincible. Pokud se prodej podaří, loď se možná promění v plovoucí muzeum.

 

Do nástupu letadlové lodi HMS Queen Elizabeth převezme úkoly po IHS Illustrious vrtulníková útočná loď HMS Ocean. Loď s výtlakem 21 500 t vstoupila do služby v roce 1998.

 

HMS Ocean

Foto: HMS Ocean přebírá službu od HMS Illustrious (v pozadí). / MOD UK

 

HMS Ocean se právě vrátila z 15 měsíců dlouhé opravy a modernizace. Celkově 60 vylepšení, včetně úpravy letové paluby, hangárů a zázemí pro vrtulníky, přišlo britské daňové poplatníky na 65 milionů liber (2,26 miliard Kč).

 

Loď je určená k vyloďovacím operacím a je schopná výsadek podporovat vrtulníky Apache, Lynx nebo Merlin, případně Chinook. Stejně tak je k dispozici dok pro menší výsadková plavidla.

 

Připomeňme, že současné Královské námořnictvo nemá na svých lodích k dispozici žádné stíhací letectvo. Současná letecká složka Královského námořnictva FAA (Fleet Air Arm) disponuje především vrtulníky.

 

Lehké proudové letouny BAE Systems Hawk zařazené pod FAA slouží k leteckému výcviku a imitování letadel protivníka. Svojí základnu mají na námořní základně RNAS Culdrose. Ke zlepšení situace dojde až po nástupu HMS Queen Elizabeth do služby a aktivování první letky stíhaček F-35B Lightning II.

 

Zdroj: The Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Vrata Datum: 04.08.2014 Čas: 11:18

Beld: tech 65 tis tun ma byt vaha lodi pri predani armade. Takze, jak jsem napsal nize, bude to prakticky vaha prazdne lodi bez paliva, munice, posadky ... Pokud se nalozi, bude vaha a tedy vytlak vetsi. Navic tam je pry rezerva na montaz dalsich zarizeni az do vahy 5 000 tun, takze vaha prazdneho plavidla muze dosahnout az 70 000 tun. Maximalni vahu plne nalozeho plavidla jsem nenasel.

avatar
Beld Datum: 04.08.2014 Čas: 10:33

Ne , u lodi je to tak , ze pokud lod pluje , je vytlak roven vaze . Jde jen o to jesti je tech 65k tun uvadeno v bojovem zatizeni ( cili plne nalozena) . hledat se me to nechce .

avatar
mattea Datum: 04.08.2014 Čas: 01:21

Vrata: jak chápu archimédův zákon já, tak hmotnost vytlačené kapaliny rovná se hmotnosti ponořené části lodi.. takže pokud vytlačí 65t vody, tak jen sama část lodi pod hladinou má 65t.

avatar
Vrata Datum: 03.08.2014 Čas: 14:55

vojacek v zaloze: popirate archimeduv zakon. Vytlak lodi je roven prave jeji vaze. U HMS Queen Elisabeth je 65 000 tun vaha lodi pri dodani armade, tedy vaha s "provoznimi kapalinami", ale bez paliva, munice, vahy osadky ...

avatar
vojáček v záloze Datum: 02.08.2014 Čas: 19:11

Nechci být hnidopich, ale ta loď určitě 65 tisíc tun neváží. Údaj o výtlaku neudává hmotnost, že...

avatar
CerVus Datum: 02.08.2014 Čas: 09:22

No s ohledem na to, že ta loď už je teď o třetinu dražší než bylo plánováno, tak se nelze divit, že se to nelíbí lidem ani v GB.

avatar
mattea Datum: 01.08.2014 Čas: 17:07

nevertemediam: Pekne prosim, dvakrat zvaz, nez odesles jakykoliv prispevek. Pokud nema zadnou pridanou hodnotu pro ostatni ctenare, je to k nicemu - jen vyjadreni tveho osobniho nazoru (at uz podlozeneho, nebo ne) a ten nikoho dvakrat nezajima. Diky.

avatar
RiMr71 Datum: 01.08.2014 Čas: 16:03

...a kolik je "tak akorát"..? :)

svatá prostoto...

avatar
nevertemediam Datum: 31.07.2014 Čas: 22:32

neskutocne peniaze to stoji, az moc

avatar
lorgarius Datum: 31.07.2014 Čas: 19:51

celkom dobre komedy duo dava na frak RN
http://www.youtube.com/watch?v=t0jgZKV4N_A

avatar
Vrata Datum: 30.07.2014 Čas: 15:24

"amphibious assault ship HMS Ocean" se do cestiny preklada jako "vrtulnikova vysadkova lod HMS Ocean". Lze zjistit i srovnanim Ceske a Anglicke Wiki.

Termin "obojzivelna lod" v Ceskych sdelovacich prostredcich standardne uvadena v pripade "amphibious assault ship" mne vzdy vytoci, nebot to vypada, ze dotycna lod ma kolecka a jezdi i po sousi.

arr