Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Vojenská výzbroj

Premiéra odstřelovací pušky M10 SAKO TRG

Datum přidání 14.09.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na letošní londýnské výstavě DSEi se uskutečnila světová premiéra nové odstřelovací pušky M10 SAKO TRG. Puška je dílem známého finského výrobce Sako (člen Beretta Holding Group).  Finská zbraň byla vyvíjena od roku 2009 na popud programu Precision Sniper Rifles (PSR), v němž chce americké velení speciálních operací (US SOCOM) nahradit stávající řadu odstřelovacích pušek  M24, M40 a Mk 13.  Finský výrobce se do soutěže připojil s výše uvedenou puškou M10 SAKO TRG, která vychází ze známého modelu TRG 22/42.

Odstřelovačí se SAKO M10 TRG

Foto: Odstřelovačí se SAKO M10 TRG / Sako

 

Novou odstřelovací pušku M10 SAKO TRG, stejně jako u většiny nových zbraní, charakterizuje modulární uspořádání.  Na stejném základě (zámkové komoře) můžeme dostat zbraň ve třech rážích. Ke zbrani jsou také dodávány dvě různě dlouhé předpažbí s montážními kolejnicemi.

 

Pažba je délkově stavitelná s vyměnitelnou patkou. Na spodní straně je univerzální montážní lišta, na kterou je možné umístit příslušenství k podepření zbraně

 

Zámek zbraně funguje současně jako klíč. Po vytažení ze zbraně je jím možno vyšroubovat šrouby přidržující předpažbí a hlaveň. Pro snadnou výměnu hlavní, zámků a zásobníků jsou všechny součásti tvarově označené. Odlišit od sebe hmatem jednotlivé součástky (dle ráže) tak není problém.

 

Po výměně hlavně, zámku a zásobníku může být zbraň upravena pro tři druhy munice. Jedná se o náboje 7,62 x 51, 7,62 x 67 (.300 Winchester Magnum) a 8,6 x 70 (.338 Lapua Magnum).

 

První z uvedených nábojů bude sloužit především k výcviku střelců, a to hlavně díky nižší ceně a nižšímu opotřebení zbraně při střelbě uvedeným nábojem.

 

K dispozici jsou hlavně o délkách 408, 510, 602 a 656 mm pro ráži 7,62 x 51. Zásobník pro tuto ráži má kapacitu 11 nábojů.

 

Pro 7,62 x 67 a 8,6 x 70 jsou připraveny hlavně v délkách 408, 510, 602 a 689 mm. Kapacita zásobníku pro první ráži je 7 nábojů, pro druhou 8 nábojů. Vnější rozměry zásobníku jsou pro všechny tři ráže stejné.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr