Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Převratný vzdušný senzor Gorgon Stare

Datum přidání 07.04.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 25 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na začátku roku firma Sierra Nevada Corporation představila letecký senzor pro sledovací operace Gorgon Stare Increment 2. Senzor disponuje kamerovým polem schopným v reálném čase zaznamenávat a vyhodnocovat pohyby techniky a dokonce lidí na zemi.

Foto: Dvojice kontejnerů systému Gorgon Stare pod křídly  MQ-9 Repaer. / U.S. Air Force

Foto: Dvojice kontejnerů systému Gorgon Stare pod křídly MQ-9 Reaper; větší foto / U.S. Air Force

 

Gorgon Stare Increment 2 je nejnovější verzí senzoru Gorgon Stare vyvíjeného od roku 2009. V obou případech je sledovací, výpočetní a komunikační technika umístěná ve dvojici kontejnerů. Kontejnery jsou umístěny pod křídla nosného letounu. Počítá se především s použitím bezpilotních letadel, jako je např. MQ-9 Reaper.


Senzor Gorgon Stare Increment 2 je díky kamerovému poli schopen sledovat pohyb techniky a lidí na zemi. Systém využívá techniku vyvinutou v rámci programu ARGUS-IS (Autonomous Real-Time Ground Ubiquitous Surveillance - Imaging System) od vojenské agentury DARPA.


Sledování cílů na zemi zajišťuje 368 kamer s rozlišením 5 Mpx (celkově 1,84 Gpx) v pravém pouzdře. Kamery fungují ve viditelném i infračerveném světla. Oblast lze sledovat ve dne i v nocí, a také v období svítání nebo soumraku, kde běžné infračervené kamery podávají slabší výkon.


Nejnovější verze senzoru Gorgon Stare Increment 2 dokáže pokrýt plochu 100 km2, tedy oblast menšího města. Naproti tomu první Gorgon Stare s pouze 9 kamerami zajišťoval sledování 16 km2. Rozlišení není udáváno, ale je s největší pravděpodobnostní stejné jako u ARGUS-IS, tedy 15 cm/px.

 

Reaper

Foto: Schéma fungování Gorgon Stare; větší foto / U.S. Air Force

 

V levém pouzdře se nachází hardware pro zpracování obrovského množství dat a komunikační technika. Kamerové pole každou sekundu produkuje 32 GB dat. Za 30 sekund se naplní pevný disk průměrného domácího PC. Za hodinu snímkování objem dat tvoří 117 TB. Všechna data je třeba na palubě zpracovat, vyhodnotit a klíčové informace posílat do velícího střediska.


Systém dokáže najednou sledovat tisíce cílů a desítky cílů zobrazovat v detailních záběrech. Sledovat tisíce objektů je však jedna věc, vyhodnotit z nich ale nějaké relevantní informace je věc druhá.

 

Vyhodnocování údajů zajišťuje program Mind's Eye vyvíjený agenturou DARPA. Mind's Eye dokáže vyhodnocovat pohyb techniky a lidí na zemi a vysledovat určité vzorce chování. Lze tak odvodit, zda se dotyčná technika se používá nestandardně nebo zda konkretní osoba nevyvíjí nějakou potenciálně nebezpečnou aktivitu.


„Nebezpečných" vzorců chování může být řada, samozřejmě s ohledem na místo, které je sledováno - shluk více lidí, lidé stojící dlouho na střeše, schovávající se apod. Stejně tak je podezřele auto, které zastaví na několik desítek minut u krajnice cesty.

 

Video: Ukázka technologie pro vzdušné sledování WAAS (Wide Area Aerial Surveillance). Každý pohybující objekt je sledován a zanesen do databáze. Chytrý software vyhodnocuje vzorce chování objektů na scéně. / YouTube


Mind's Eye se však dokáže také inteligentně učit novým vzorcům chování a také vztahům mezi objekty – např. člověk a auto. Také člověk každý den chodící po stejné trase do práce stojí méně za pozornost, než člověk toulající se po městě.


Možnosti Gorgon Stare je celá řada. Mind's Eye je schopen odhalit nepřátelskou aktivitu ve sledovaném prostoru – pokládání improvizovaných výbušných systémů IED (Improvised Explosive Device), chystání ozbrojených léček, sabotáže, pašování kontrabandu a lidí, zločiny, atd.


Gorgon Stare patří mezi novou generaci senzorů pro vzdušné sledování rozsáhlých oblastí WAAS (Wide Area Aerial Surveillance). O nasazení WAAS senzorů se uvažuje také v civilním prostředí.


WAAS systémy mohou velmi efektivně potlačovat kriminalitu, nebo automaticky vyhodnocovat nebezpečné události – nehody, požáry, zranění lidí. Proti jejich nasazení však stojí veřejné mínění, bojící se společenského zneužití systému.

 

Zdroj: Foxtrot Alpha

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
green_korytnacka Datum: 11.04.2015 Čas: 08:08

nieje daleko cas, kedy podobnym systemom bude pokryty cely svet.

avatar
Shania Datum: 08.04.2015 Čas: 23:56

Firefighter: no snad nam skinet nehrozi:) ale urcite je dobre se obcas ozvat a upozornit, kdyby na to nekdo zapomnel.

Autonomni systémy se sice vyvijeji, ale to je hlavne o samostane navigaci než o zbranich, ty by mely byt vzdy pod lidskym dohledem.

Co se tyka utoku dromu na teroristy mimo valecna uzemi (treba pakistan), tak to neni o tom, ze drom si nekoho vyhledne, ale predchazi tomu rozsahla zpravodajska cinost.

avatar
KOLT Datum: 08.04.2015 Čas: 23:13

Abych nebyl špatně pochopen, já absolutně nejsem proti pokroku. Ale jsem proti všudypřítomnému špiclování. A to hodně.

avatar
Ngarem Datum: 08.04.2015 Čas: 18:52

No paráda. Už jsem zcela klidný a až půjdu večer se psem nebudu mít strach jít kolem feťáků, USA dron mě ochrání nebo aspoň vyhodnotí, která smažka mě bodla do břicha nebo fikla břitvou do krku. To bude perfektní.
Až pojedu autem a zastavím na polní cestě, abych se vymočil, budu mávat vesele USA vlajkou aby někoho nenapadlo, že tak kladu IED místo bobku a NESEJMUL MĚ! Po tom jsem dycinky tožil celým svým prostým srdcem pasáčka vepřů. Jo a taky po princezně a hodinkách s vodotryskem. Buchecheeee ;-D

avatar
Firefighter Datum: 08.04.2015 Čas: 13:10

Shania: Však ju, já vím, od té doby, co je internet internetem jsou i tyto programy. Myslel jsem to takto (moje chybka, že se neumím vyjádřit rovnou přesně) do budoucnosti autonomie těchto systémů přibude, již nyní jsou na scéně bojový roboti, kteří sami vyhodnocují, kdo je přítel či nepřítel a útočí. Časem bude toto i na dronech a analytiků a operátorů bude poskrovnu, jestli vůbec nějací. Navíc operátor není neomylný a data která dostává mohou být zkreslena, proto občas dochází k těm "nehodám", již jsme popsal v prvním příspěvku.
V tom vidím nebezpečí. Sledování jako takové, tomu se nikdy nevyhneme, to tu bylo po tisíciletí. Obyčejných lidí si moc nevšímají, teda kromě komerční sféry, kdy mohou být (a taky jsou) tato data zneužita ve prospěch reklamám na míru.

avatar
Shania Datum: 08.04.2015 Čas: 09:33

Firefighter: podobné analytické programy se používají už hodně dlouho, jak asi tajné služby monitorují internet, telefonní linky, prostě není v lidských silách jakékoliv tajné služby vyhodnocovat obrovské množství dat. Software vyhledava předvolené znaky chovaní, klíčová slova atd a pokud najde něco podezřelého najde, tak se to předá analytikům a ti to pak musí vyhodnotit. pak se třeba nasadí celý tým na sledovaní konkretní osoby, atd.

Všechny zásahy dronu jsou prováděny lidským operátorem, tam žádný software nehraje nejmenší roli a zásahy vyhodnocuje tým analytiků (většinou z CIA).

Co se týká reálných bojových situací, tak v minulosti operátor drona může narazit (šance není moc velká, že se zrovna dívá na správné místo)na to, že někdo s lopatou něco dělá u cesty a může to vyhodnotit jako že zakopává IED, může pak na rozkaz velitele cíl zničit, nebo tam poslat jednotku.

S tímto systémem šance že takové chování systém odladí velmi stoupa, můžou pak sledovat zpětně pohyb podezřelého a zjistit že je to jen opravář. Nebo je to naopak dovede do jejich ukrytu. To ale jaka akce se provede opět rozhoduje lidsky operátor.

avatar
Todomatch Datum: 08.04.2015 Čas: 08:42

Jejda Luky to je dlouhej upovídanej článek. Napiště nám co ten dokument obsahuje nebezpečného. Když vyhlašuje válku celému světu mělo by tam být něco zásadního. Nebo je to jen reakce na rukou a čínskou počítačovou kriminalitu? Zrovna dnes se píše o útoku ruských hackerů na servery Bílého domu s tím, že se jim podařilo zkopírovat denní rozvrh prezidenta Obamy. Třeba USA reagují na nekonečné ruské a čínské státem iniciované kybernetické útoky proti USA, na pokusy o infikaci serverů po celém světě, krádeže technologických tajemství a osobních dat. Nebo je tam něco jiného?

avatar
Luky Datum: 08.04.2015 Čas: 08:19

V Americe teď schválili docela přelomový dokument "Executive Order". Trochu mi to připomíná hlášku "execute order 66" ze starwars, kdy se republika měnila v impérium :)

pojednává se o něm v druhé polovině tohoto článku:
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Analytik-ke-sporu-Zemana-s-USA-Obratte-se-na-pana-velvyslance-s-dotazem-na-tento-novy-dokument-kterym-Amerika-vyhlasila-valku-celemu-svetu-369748

Citace: "Z analýzy veřejně dostupných výsledků prací tohoto páru vyplývá, a proto je dobré si uvědomit, že USA již nerozlišují mezi obraným a civilním sektorem, včetně IT. To není také žádná legrace, ani apríl pro vědoucí a nevědoucí."

Originál na stránkách bílého domu:
https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2015/04/01/executive-order-blocking-property-certain-persons-engaging-significant-m

avatar
Todomatch Datum: 08.04.2015 Čas: 08:14

Budiž, já bych prostě spíš "zastavil" vývoj neonacistů, komunistů a jim podobných než technologií. Koneckonců těm asi technologie vadí nejvíc, těm a kriminálníkům, ti mají doopravdy co skrývat. Ale k těm obavám ze sledováníí - sledování se nevyhnou ani ti, co to prosazují a zavádějí. Nebo budpu chodit ve velkých alobalových kloboucích a pláštěnkách - abychom je vůbec, ale vůbec nepoznali?

avatar
Firefighter Datum: 08.04.2015 Čas: 07:57

Však jsem o tom mluvil, že stejně je to jedno, že to je o lidech, o tom, že vás bonznou za šesták a to kvůli nesmyslu, třeba táta byl za komunistů tahán po STB za blbej vtip o Stalinovi a nebylo třeba žádného nahrávacího zařízení.
Jen je ošidné, nechávat rozhodovat počítače. To se pak operátor může odvolávat na program a že on nic, jen plnil příkazy. Vývoji technologií se nevyhneme a vyhýbat se tomu je hloupost, když se nezničíme sami, tak nám technologie pomohou k "nesmrtelnosti". Je to další stupeň evoluce. Spíš bych to viděl tak, že opatrnosti není nikdy na zbyt a je třeba klást otázky a zabývat se fakty.

avatar
Todomatch Datum: 08.04.2015 Čas: 07:49

Pokud se budeme obávat zneužití technologií, musíme zastavit technologický vývoj. Jiná možnost není. Není možné zabránit armádě aby všemožné technologické vychytávky využila tam, kde potřebuje - navíc jak vidíme, je to právě armáda, která tyhle vychytávky vyvíjí - nebo spíš jejich vývoj iniciuje. Myslím že v technologiích to nebude, zatím největší dvě zla se stamilióny mrtvých - ruský komunismus a německý nacismus si vystačily s nasliněnou tužkou a deníčkem, max to pak přepsali na psacím stroji. Žádné drony, žádné čipy, internet a šmírování e-mailů. Podle toho, co si mnozí dnes myslí o technologiích, to byla vlastně nejbezpečnější doba - nemohli vás přece dostat, nikde žádné kamery nebylo jak vás zaměřit přes mobil, nemohli zjistit kde jste přes používání vaší kreditní karty - a přece dostali každého, koho chtěli.

avatar
Firefighter Datum: 08.04.2015 Čas: 07:27

KOLT: "Petr M: Nebyl bych tak optimistický ohledně většiny :-(" - to je právě to, že si leckdo neuvědomuje dopady těchto technologií. Nejde vůbec o to, jestli nás něco (nebo někdo) šmíruje, od toho tu máme už po staletí sousedy, kolegy v práci a jiné lidi co vás prásknou jen z dobrého pocitu, že někomu mohli ublížit.

Problém přijde ve chvíli, kdy takto sofistikovaný systém vybavím letální "výpomocí". (a jakože příprava na součinnost tam určitě je). Kam toto vede dokazuje řada videí a Snowdenem odkrytých praktik.
To je pak skupina zabitých novinářů, svatebčanů, "nechtěně" zdemolovaná základní škola a jiné, o kterých vůbec nemáme tušení. Když začne software vyhodnocovat, kdo je nebezpečný a kdo ne, zmenší se míra vlivu člověka, který je ale analyticky mnohem vyspělejší, než program. A že to budou používat v rámci SAR? Už nyní se používají v americe drony pro monitorování měst a např. dopravy. V Jemenu, Somálsku, Pákistánu byli drony přítomny prakticky neustále posledních 8 let, tisíce zabitých lidí, kam to pravděpodobně vedlo je dnes zřejmé.

Bezpečnost je fajn věc, prevence také. Kamery na veřejných místech, proč ne. Ale vyhodnocení nechte na člověku a ne na žádném "softwaru" a nevybavovat tyto stroje zbraněmi. Jakmile půjde totiž do "tuhého", tak se pozorovací systém, buď přímo nebo nepřímo, stane smrtící zbraní a nikdo v tu chvíli nerozlišuje mezi partyzánem, novinářem nebo dítětem.

Navíc ve chvíli, kdy se dostaneme z demokracie do totality (jímž policejní stát je), tak se tento systém obrátí proti všem.

avatar
KOLT Datum: 07.04.2015 Čas: 23:13

Arccos: Souhlas, 32 GB dat za sekundu vzduchem moc přenést nejde. Ono i po drátě je to docela hukot. Zajímalo by mne, po čem to vedou – měď nebo optika? A jestli kvůli tomu museli dělat nějaké úpravy na letounu, ale to asi ne.

Petr M: Nebyl bych tak optimistický ohledně většiny :-(

avatar
Arccos Datum: 07.04.2015 Čas: 22:38

Petr M: "Každou sekundu produkuje 32 GB dat, to by mě zajímalo, jak takové objemy dat chtějí přenášet k operátorovi... "
Zřejmě vůbec nechtějí. Od toho má být onen systém Mind's Eye, který vybere jen to důležité, co se má dál zpracovat a odeslat.

avatar
Petr M Datum: 07.04.2015 Čas: 21:53

Každou sekundu produkuje 32 GB dat, to by mě zajímalo, jak takové objemy dat chtějí přenášet k operátorovi...


Většina lidí chci žít ve svobodné demokratické společnosti, chtějí za svoje práva a svobody bojovat, jiní lidé ustrašení lidé, ovlivněni médii, mající strach z toho, či onoho si bohužel myslí, že bude lepší policejní stát pod dohledem velkého bratra...

arr