Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Prezident Zeman a armáda

Datum přidání 28.01.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 8 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Nástup nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana do funkce nebude pro českou armádu znamenat žádný otřes. Ta se tak bude i nadále aktivně účastnit zahraničních misí a také bude s pomocí nadzvukových stíhaček pravděpodobně dál chránit vzdušný prostor nad republikou.

Miloš Zeman

Foto: Nově zvolený český prezident Miloš Zeman / Wikipedia

 


Vyplývá to z jeho odpovědí na otázky, týkající se branně-bezpečnostní politiky země, které zazněly v předvolebních prezidentských duelech s Karlem Schwarzenbergem, zorganizovaných různými médii.

 

„Armáda má plnit dva základní úkoly. Působit jako složka integrovaného záchranného systému, ale také se jednoznačně soustředit na účast v zahraničních misích,“ řekl Zeman v jednom z těchto duelů s tím, že ale nevěří, že by při její současné velikosti dokázala sama ubránit republiku v případě, kdybychom byli napadeni.

 

Pokud jde o zahraniční mise, spatřuje Zeman jejich význam v tom, že je výhodnější bojovat proti teroristům na územích, vzdálených tisíce kilometrů od našich hranic, než připustit, aby se zabydleli v Evropě nebo dokonce na našem území.

 

Jak v jednom z duelů také uvedl, podle jeho názoru stále probíhá střet civilizací, kdy „náboženský fundamentalismus, projevující se teroristickými útoky vůči občanům, by měl být hlavním cílem našeho zájmu.“

 

Pokud jde o budoucnost českého nadzvukového letectva, o níž se v souvislosti s končící smlouvou na pronájem švédských Gripenů bude brzy rozhodovat, je Zeman přesvědčen o tom, že by v současné době mělo i nadále zůstat součástí armády.

 

Afghánistán

Foto: Příprava prezidentských voleb u české jednotky na základně Shank v Afghánistánu / Wikipedia 

 

Současně však považuje pro budoucnost za zajímavou možnost, že by se evropské státy dohodly na společné ochraně vzdušného prostoru nad kontinentem a vybudovali za tímto účelem sjednocený letecký útvar.

 

V souvislosti s  jaderným programem Teheránu, který je v současné době všeobecně považován za jeden z nejožehavějších mezinárodních bezpečnostních problémů, Zeman v duelu, vysílaném 17. ledna letošního roku stanicí Radiožurnál prohlásil, že není nezbytné v tuto chvíli uvažovat o preventivním leteckém úderu na Írán.

 

Ještě na podzim loňského roku přitom zastával opačný názor, který prezentoval  například 15. října během svého vystoupení na slavnostním večeru, konaném v rámci akce, nazvané Dny pro Izrael, který se konal v kongresovém centru Aldis v Hradci Králové.

 

„Dostávám se k myšlence preventivního úderu, která je dnes aktuální vůči íránským odpalovacím rampám. Evropská unie opakuje chybu appeasementu, usmiřovací taktiky, tehdy vůči Hitlerovi, dnes vůči islámským fundamentalistickým teroristům“ prohlásil tehdy doslova.

 

český JAS-39 Gripen

Foto: České Gripeny během mise na ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím / mise.army.cz

 

Změnu svého postoje vysvětlil Zeman v zmíněném vysílání Radiožurnálu odvoláním se na nedávnou „fatwu“ (závazné prohlášení v rámci islámského náboženství – poznámka redakce) íránského duchovního vůdce ajatolláha Chameneího, že se Írán nechystá získat atomovou bombu. „Je-li tomu tak, a bude to podrobeno kontrole, pak by byl takový úder zbytečný,“ řekl Zeman.

 

V minulosti se nově zvolený český prezident opakovaně stavěl proti záměru vybudovat v Brdech radarovou základnu, která měla být součástí systému americké protiraketové obrany. Svůj postoj odůvodňoval tím, že toto vojenské zařízení nemá ve skutečnosti sledovat íránské, ale ruské balistické rakety.

 

Například 26. listopadu 2007 při setkání s odpůrci radaru mimo jiné prohlásil, že kdyby v Rusku vládnul Brežněv a hrozil by raketami, byl bych první, kdo by podepsal petici pro radar. Ale Rusko není totalitním státem."

 

A 8. března 2009 v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce označil vybudování radarové základny v Brdech za elektronickou Maginotovu linii, která nikomu nepomůže a dá se lehce obejít.

 

„Pokud má být radar hrozbou pro Írán, tak vojensky i politicky by měl být umístěn na radarové základně v ázerbájdžánské Gabale. To je Íránu přeci jenom blíž než Brdy," dodal v této souvislosti tehdy Zeman.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nicolaj Datum: 28.01.2013 Čas: 20:30

Stinsfire: Já chtěl spíš říct, že co s ním zamýšlí američané je jejich věc ,ale nám my by sme z něj měli užitek. Mimochodem: je nesmysl aby byl radar s uplatněním proti íránu atp. tam, kde náš noví prezident tvrdí, prostě proto, že je to moc blízko. Nemyslím že by byl namířen proti rusku - to se nebojí/nebálo ani tak radaru, jako spíše politické vazby CZ/USA s ním spojené. To je samozřejmě jen můj názor, a navíc lehce mimo téma.

avatar
Stinsfire Datum: 28.01.2013 Čas: 20:04

Nikolaj: tak radar by byl platnej tak jako tak, ale otázka je proti komu by byl platnej. :D

avatar
waggon Datum: 28.01.2013 Čas: 19:28

left: ...otevru noviny, tam Zeman, to aby se clovek bal i otevrit konzervu :-)

Ale ted vazne, myslim, ze Zeman bude clovekem, co armade moc neublizi, ale nepomuze, ackoliv se bude populisticky prezentovat jako jeji velky zachrance

avatar
waggon Datum: 28.01.2013 Čas: 19:28

left: ...otevru noviny, tam Zeman, to aby se clovek bal i otevrit konzervu :-)

Ale ted vazne, myslim, ze Zeman bude clovekem, co armade moc neublizi, ale nepomuze, ackoliv se bude populisticky prezentovat jako jeji velky zachrance

avatar
Left Datum: 28.01.2013 Čas: 18:19

No bezva...už i tady ho budem vídat :(
Myslel jsem si, že si od něj odpočinu a odeberu se na chvíli na jiné weby, ale už je i tady :D

avatar
HU Datum: 28.01.2013 Čas: 18:14

IZS nepatri mezi zakladni ani hlavni ukoly armady...jen se podili..

avatar
Nicolaj Datum: 28.01.2013 Čas: 17:33

Myslím že co se armády týká, nebude náš noví prezident "problémoví" :-D Jen snad s tím radarem nemá úplně pravdu - jestli bude něco platný je problém američanů, nám by to přineslo jedině profit v podobě užší spolupráce a také nějakého toho nájmu.

avatar
MrGreen Datum: 28.01.2013 Čas: 17:10

Má pravdu v tom, že islám je zlo a velké nebezpečí pro naši křesťanskou civilizaci.

arr