Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

RECENZE: Pozor, přichází Démon: Nosič plátů od Fenix Protector

Datum přidání 24.10.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: SOLDATO Team

Již nějakou dobu se u taktického vybavení prosazuje minimalismus. Nejvíce se to asi projevuje v segmentu taktických balistických vest, respektive nosičů plátů (plate carrier). Tento trend není jen módním výstřelkem. Má to i svou praktickou stránku. Určitá skupina vojáků (a samozřejmě i civilistů) preferuje pohyblivost před maximální ochranou. Trend je jedna věc, ale praktičnost a reálná využitelnost je věc druhá. Jak to tedy s minimalistickým nosičem plátů je?

Foto: Démon vznikl na základě konkrétních požadavků / SOLDATO Team 

 

Možná vás hned napadne otázka, proč tedy vůbec mít nějakou balistickou ochranu. Je to jednoduché, jde o kompromis. Je lepší mít něco, než vůbec nic. Životně důležité orgány mám chráněny, ale nejsem v krunýři. Jsem mnohem více pohyblivý a nic mě neomezuje. Jsou operace, kde to oceníte. Operace, kde není potřeba měkká balistická vložka. Stačí stand alone plát, který bude krýt vitální zónu těla.

 

Pro různý typ jednotek a pro různý typ operací se prostě hodí jiné vybavení, jiný typ vesty a balistické ochrany. Tak to prostě je, a je potřeba si to hned na začátku jasně říci. Bojové vesty se v čase totiž neustále vyvíjí.

 

Je to dáno jak požadavky koncových uživatelů, tak samozřejmě i ze zkušeností z různých, mnohdy naprosto rozdílných, konflitků. Na to vše výrobci logicky reflektují a na aktuální trendy reagují.

 

Původ Démona

Ne jinak je tomu i v našich končinách. Stalo se tedy to, že prostějovská 601.skss si vyspecifikovala svůj ideální moderní a multifunkční nosič plátů, a firma Fenix Protector ho vyrobila. Dá se to říci takhle jednoduše, ale cesta to byla určitě trnitější. Na jejím konci každopádně vznikl nosič plátů Démon.

 

Jaké požadavky chlapi z šestky měli, můžeme odhadnout na základě toho, jak nosič vypadá. Vzhledem k velikosti celého nosiče šlo jistě o low profile provedení, které je možné nosit i skrytě. U nosiče se dá rychle a jednoduše odejmout přední panel, doplnit jej o další příslušenství včetně bočních plátů atd.

 

Dalším požadavkem tedy pravděpodobně bylo to, aby byl nosič maximálně multifunkční a byla zde možnost rychlé změny konfigurace nosiče pro různé úkoly. Je patrná i inspirace zahraničními produkty, které jistě měli speciálové možnost vyzkoušet... celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN.

 

Celý článek si přečtete na RECENZE ARMÁDNÍCH NOVIN

 

Foto: Fenix Protector Démon / SOLDATO Team 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 26.10.2017 Čas: 11:53

Josef: já měl za to že démona už u 601 používají (nejspíš jako soukromé nákupy, což je u jednotek v AČR běžná praxe vzhledem k "pružnosti" logistických řetězců). Právě tak tou 601 jsem v předchozím příspěvku myslel lidi od ní spíš než jednotku jako takovou.

avatar
Josef Datum: 26.10.2017 Čas: 09:27

Tak, jak jsem to slyšel já:
- 601 si nic nenavrhovala pro sebe. Ačkoliv doufá, že se jí to podaří pořídit.
- jednalo se spíše o osobní zapojení jednotlivců, než o řízený krok
- navrhovalo se tedy pro firmu, se zbožným přáním pozdějšího nákupu. Bez
výběrového řízení to zřejmě nepůjde a tam můžou vysoutěžit cokoliv.

Netvrdím, že mám pravdu. Jak jsem koupil, tak prodávám.

avatar
Charlie Datum: 26.10.2017 Čas: 08:10

Sorge: taky se po reformách vojákům začalo říkat Mariovy muly, protože jim toho na záda naložil fakt hodně.

Běžnej motostřelec toho možná na hrbu tolik netahá, ale už výsadkáři seskakují přetížení (naštěstí u nich se počítá s tím, ž jim po doskoku odpadne hmotnost padáků a přepravních vaků) a když se vyráží na dlouhou patrolu v nepřístupném terénu, táhne se mnohdy i těch 50kg.

Démona právě že si 601. designovala defakto sama pro sebe ve spolupráci s výrobcem, šlo to trochu bokem oficiálních armádních kanálů (jinak by to nebylo ještě dneska hotový)...

avatar
Sorge-227 Datum: 25.10.2017 Čas: 18:34

lenze nezijeme v dobe rymskych vojsk, kore museli so sebu tahat minimalne 50 kg vyzbroj, zasoby a za den ujst velku vzdialenost...dneska by mali BVP a podobne vozidla dovest jednotky k miestu boju. A bochybujem ze tie ochrany robili podla predstav vojaka....robili to vojensky analitici..zobrali statistiku a upravili. Obycajny namakany vojak tech 10 kg unese. Je to skor velmi drahe investovat do ochrany vojaka.

avatar
mart Datum: 25.10.2017 Čas: 16:15

Sorge-227

Jenže ten kondom neváží 5-8 kg, což je asi tak váhový rozdíl mezi standardní vestou s balistikou a nosičem plátů...

Jinak Démona si tak nějak "vytvořili" vojáci sami, právě po poznatcích ze zahraničních operací, kde si fakt náhráli... ;-)

Takže z pohledu vojáka mohu říci, že v určitých situacích bych lehký a pohyblivý nosič plátů volil raději, než těžký a nemotorný krunýř.

A v některých zase ne...

avatar
Sorge-227 Datum: 25.10.2017 Čas: 00:09

Ja to vidim ako s kondomem..radsej to mat u seba a nepotrebovat to ako to nemat u seba a potrebovat to. Kazdy normalny vojak preferuje kvalitnu, maximalnu ochranu. To nie je hra..jeden zasah, jedna nestastna nahoda a koniec. Z pohladu vojaka to vidim ako velmi dolezitu cast vystroje...ale ked sa na to pozrem z ekonomickeho pohladu..tak im staci behat v trenkach, ved ziadna vojenska akcia nie je tak nebezpecna aby sa tam strielalo...

arr