TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

Přilby s obličejovým štítem vs. IED

Datum přidání 20.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. Jedná se především o zcela novou úroveň ochrany vojáka. V Afghánistánu dochází každý měsíc k mnoha výbuchům nástražných improvizovaných výbušnin (IED), které mají na svědomí mnoho lidských životů. V mnoha případech ochrání tělo vojáka balistická vesta, ale tlaková vlna a střepiny mají devastující účinek na tvář a hlavu bojovníka. Právě o schopnostech uzavřených přileb odolat explozím si budeme v dnešním článku povídat.

přilba budoucnosti

Foto: Návrh uzavřené přilby s krční výztuží / Blanddesign.co.uk

 

Každý měsíc se v Afghánistánu najde více než 800 nástražných výbušných zařízení, neboli IED. Nástražné systémy si vybraly již mnoho stovek obětí. Jde tedy o největší a nejsmrtelnější nebezpečí, kterému musí vojáci v Afghánistánu (a na celém světě) čelit.

 

Tlaková vlna z výbuchu IED dosáhne rychlosti až 300 metrů za sekundu. Na zasažený objekt pak působí tlakem 7 Kg na centimetr čtvereční. Pokud tlak převedeme na celou plochu obličeje, je to, jako by nám na tváři ležel předmět o hmotnosti jedné tuny! Avšak co je nejhorší, tlaková vlna může skrze oči, nos a pusu zasáhnout přímo mozek, a to s fatálními důsledky.

 

Konstruktéři se proto u budoucích balistických přileb zaměřují také na tuto problematiku. Logickou a jedinou ochranou proti tlakové vlně a střepinám je nějaký druh obličejového štítu. Podle počítačového modelu dokáže obličejový štít odklonit či pohltit až 80 % energie tlakové vlny. Samozřejmosti je také odolnost proti šrapnelům z výbuchu.

 

FAST G3A

Foto: Uzavřená přilba FAST G3A od firmy MTek Weapon Systems / MTek Weapon Systems

 

Kromě obličejového štítu výzkumnicí pracují také na zátylkové výztuži, která bude hlavu s přilbou fixovat k tělu. Důvodem je snížení rizika poranění páteře při zásahu hlavy tlakovou vlnou z výbuchu.

 

V představách výzkumníků bude přilba spojena s krční výztuží kolejnici. Kolejnice bude fixovat přilbu v podélném směru a zároveň umožní otáčení hlavy a přilby. Pro svislé naklánění bude přilba propojena pomocí čepů s krčním plátem a páteřním skeletonem.

 

Avšak otázkou je co na to samotní vojáci. Výzkumníkům je jasné, že uživatelé přileb upřednostňují pohodlnost před ochranou. Bude tak třeba ještě dlouhého výzkumu a testování, než se najde optimální rovnováha mezi ochranou, pohyblivostí a pohodlím. To platí jak pro „krční výztuž“, tak také pro samotný koncept uzavřených přileb.

 

Zdroj: POPSCI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr