Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Vojenská výstroj

Přilby s obličejovým štítem vs. IED

Datum přidání 20.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Uzavřené balistické helmy vzbuzují určité pochybnosti, avšak zřejmé jsou také jejich přednosti. Jedná se především o zcela novou úroveň ochrany vojáka. V Afghánistánu dochází každý měsíc k mnoha výbuchům nástražných improvizovaných výbušnin (IED), které mají na svědomí mnoho lidských životů. V mnoha případech ochrání tělo vojáka balistická vesta, ale tlaková vlna a střepiny mají devastující účinek na tvář a hlavu bojovníka. Právě o schopnostech uzavřených přileb odolat explozím si budeme v dnešním článku povídat.

přilba budoucnosti

Foto: Návrh uzavřené přilby s krční výztuží / Blanddesign.co.uk

 

Každý měsíc se v Afghánistánu najde více než 800 nástražných výbušných zařízení, neboli IED. Nástražné systémy si vybraly již mnoho stovek obětí. Jde tedy o největší a nejsmrtelnější nebezpečí, kterému musí vojáci v Afghánistánu (a na celém světě) čelit.

 

Tlaková vlna z výbuchu IED dosáhne rychlosti až 300 metrů za sekundu. Na zasažený objekt pak působí tlakem 7 Kg na centimetr čtvereční. Pokud tlak převedeme na celou plochu obličeje, je to, jako by nám na tváři ležel předmět o hmotnosti jedné tuny! Avšak co je nejhorší, tlaková vlna může skrze oči, nos a pusu zasáhnout přímo mozek, a to s fatálními důsledky.

 

Konstruktéři se proto u budoucích balistických přileb zaměřují také na tuto problematiku. Logickou a jedinou ochranou proti tlakové vlně a střepinám je nějaký druh obličejového štítu. Podle počítačového modelu dokáže obličejový štít odklonit či pohltit až 80 % energie tlakové vlny. Samozřejmosti je také odolnost proti šrapnelům z výbuchu.

 

FAST G3A

Foto: Uzavřená přilba FAST G3A od firmy MTek Weapon Systems / MTek Weapon Systems

 

Kromě obličejového štítu výzkumnicí pracují také na zátylkové výztuži, která bude hlavu s přilbou fixovat k tělu. Důvodem je snížení rizika poranění páteře při zásahu hlavy tlakovou vlnou z výbuchu.

 

V představách výzkumníků bude přilba spojena s krční výztuží kolejnici. Kolejnice bude fixovat přilbu v podélném směru a zároveň umožní otáčení hlavy a přilby. Pro svislé naklánění bude přilba propojena pomocí čepů s krčním plátem a páteřním skeletonem.

 

Avšak otázkou je co na to samotní vojáci. Výzkumníkům je jasné, že uživatelé přileb upřednostňují pohodlnost před ochranou. Bude tak třeba ještě dlouhého výzkumu a testování, než se najde optimální rovnováha mezi ochranou, pohyblivostí a pohodlím. To platí jak pro „krční výztuž“, tak také pro samotný koncept uzavřených přileb.

 

Zdroj: POPSCI

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr