Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

Datum přidání 27.09.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 402 komentářů    autor autor: Jakub Maděránek

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal v pondělí 12. záři. Hlavním cílem příměří bylo poskytnout humanitární pomoc do nejvíce postižených oblastí trpících nedostatkem životně důležitých zásob.

Foto: Kontrolní stanoviště syrské amrády; ilustrační foto / Public Domain

 

S podmínkami dočasného klidu zbraní souhlasil i syrský režim. K dohodě se také zavázaly největší protirežimní (opoziční) skupiny jako Svobodná syrská armáda (FSA) a také militantní skupina Ahrar al-Sham, která tuto dohodu původně silně kritizovala.

 

Strany dohody mohly ukončit příměří, pokud by byly napadeny další bojující stranou. Příměří se též netýkalo určitých islamistických skupin (viz níže).

 

John Kerry, ministr zahraničí USA, vyzval všechny strany k respektování příměří a zadržení „všech útoků, včetně leteckého bombardování a jakýchkoliv pokusů o teritoriální zisk."

 

Ruský ministr zahraničí, Sergej Lavrov, prohlásil, že „se jedná o nezbytnou podmínku pro znovuobnovení dlouhou dobu pozastaveného politického procesu." 

 

Mezi další cíle dohody patří lepší koordinace amerických a ruských útoků na radikální islamistické skupiny jako Islámský stát (IS) a Jabhat Fateh al-Sham (dříve Fronta an-Nusra). Vznikne proto mimo jiné společné koordinační centrum za účelem společného postupu a sdílení informací.


Právě vyčlenění organizace Jabhat Fateh al-Sham se stalo středem sporů mezi některými opozičními skupinami (např. některé skupiny FSA) a USA. Jabhat Fateh al-Sham sehrál důležitou roli v posledních měsících v bojích v obklíčeném Aleppu, kde bylo dominantní skupinou oponující vládním jednotkám.

 

Právě při těchto bojích se k organizaci přidalo několik tamních opozičních skupin podporovaných USA.

 

Příměří za zvuků bomb

I přes veliký důraz na celkový klid zbraní dochází od začátku k jeho porušování. Nejvíce tuto dohodu však ohrozily sobotní koaliční letecké útoky na cíle na severovýchodě Sýrie. Dle informací USA se mělo jednat o pozice IS, avšak útoky zasáhly syrské vládní jednotky.

 

Dle oficiálního vyjádření ruského ministerstva obrany koaliční letouny zabily více než 60 syrských vojáků ve východním městě Deir al-Zor. Syrský velvyslanec při OSN, Bashar Ja'afari, řekl, že účelem bylo porušení dohody.

 

Napětí eskalovalo po celou dobu příměří, a to i díky neshodě na tom, jakým způsobem humanitární pomoc přerozdělovat. Díky tomu část pomoci „uvízla" na tureckých hranicích - dva konvoje vezoucí zásoby mouky pro více než 150 tisíc lidí a potravinové zásoby na měsíc pro cirka 35 tisíc lidí, zůstaly od úterý na hranicích čekajíce na povolení od syrské vlády vstoupit na území Sýrie.

 

Video: Česká velvyslankyně Eva Filipi mluví o situaci v Sýrii. / YouTube

 

Hlavní příjezdová cesta do části Aleppa drženého rebely, se totiž v posledních týdnech stala hlavním místem bojů mezi vládními a opozičními jednotkami. Syrská vláda také neumožnila přístup OSN k některým dalším obléhaným oblastem. Tyto dva konvoje směřující do východní části Aleppa zůstaly na hranicích i po uplynutí doby dočasného klidu zbraní.

 

Konvojům OSN nebylo garantováno dostatečné bezpečí pro dopravu humanitární pomoci do postižených cílových oblastí. Několik nákladních vozů s pomocí bylo navíc několik málo hodin po konci příměří terčem leteckých útoků nedaleko Aleppa. Podezření padlo na syrské a ruské letouny.


Po pondělních útocích na konvoj, kdy bylo zničeno 18 z 31 nákladních vozů s humanitární pomocí a usmrceno kolem 20 pracovníků tamního Červeného kříže, OSN odvolalo veškeré dodávky humanitární pomoci.

 

Dalším důležitým aktérem v období tohoto dočasného míru se stalo Turecko, které v pondělí přislíbilo, že ve spolupráci s OSN hodlá poslat více než třicet nákladních vozů s humanitární pomocí. 

 

Nepříliš růžová budoucnost

Bohužel se opět ukázalo, že příměří slouží zejména k přeskupení jednotek všech stran, k doplnění zásob a k následnému pokračování a případné eskalaci bojů.

 

Sýrie (vládní a provládní jednotky) výrazně podporovaná Ruskem a Íránem se v posledních měsících stala bezesporu nejsilnějším pozemním aktérem v konfliktu a právě těchto několik dní posloužilo k přeskupení jednotek. Syrské letectvo hned v poslední den týden trvajícího klidu zbraní opět zahájilo letecké útoky na pozice rebelů v Aleppu.

 

Syrské ozbrojené síly jsou však po pětiletém konfliktu na pokraji kolapsu. Neschopnost doplňovat početní stavy armády vedla k rozsáhlému využívání pro-režimních milic, nicméně tyto milice přirozeně postrádají bojové schopnosti a disciplínu regulérní armády.

 

Je velmi pravděpodobné, že intenzivní ruskou a íránskou intervenci na straně režimu spustila především projevující se neschopnost syrské armády vést boj na více než jedné frontě.

 

Třeba příště...

Do značné míry se na neúspěšném klidu zbraní ukázala neschopnost hlavních zahraničních aktérů USA a Ruska, zastupující „protistrany" konfliktu, efektivně ovlivnit jejich chování.

 

I přes údajný silný politický tlak docházelo k častému porušování sjednaného klidu zbraní, jež eskalovalo až k útoku na samotný konvoj s humanitární pomocí.

 

I přes diskuzi mezi USA a Ruskem o případném prodloužení klidu zbraní, došlo ze strany syrské armády k jeho oficiálnímu ukončení a k znovunastartování konfrontace s protirežimními jednotkami. Zůstává tedy otázkou, zda dojde k případnému politickému posunu, či pouze k hlubší eskalaci konfliktu na „bojišti".

 

Redakčně upraveno

Originální článek najdete na Security Outlines

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Superme Datum: 06.10.2016 Čas: 07:12

Asi hodně dobrý matroš Kruane... chci taky :)

avatar
JardaBrum Datum: 04.10.2016 Čas: 23:45

Chlapci kde na tohle berete čas a sílu?

avatar
semtam Datum: 04.10.2016 Čas: 23:02

Kruan

Neznalost historie neomlouvá, toho času se také vedla Rusko-Turecká válka. De-facto Bulharsko může Rusku vděčit za existenci. O Kavkaz probíhalo přetahování mezi Ruskem a Tureckem. Adygejci byli vyhnaní do Turecka. Nyní mají svou republiku ve federaci a žádné separatistické tendence nemají.

Je faktem, že národy pod Ruskem zažili ráj, při srovnání s národy dnešního USA. Jako důkaz je to, že žádný národ nezanikl. To domorodé národy Sev. Ameriky známe většinově jen z kronik.

avatar
fenri Datum: 04.10.2016 Čas: 22:46

Ano, někdo se narodí jako bílý Čech, někdo jako Arab a někdo jako sinice. FATE. Nic to nemění na tom, že muslimská kultura se nemůže pochlubit žádnými úspěchy ve vědě, zdravotnictví apod. a zároveň tuze stojí o výdobytky západní civilizace, kterou opovrhuje. Kdejaký kozom*d má sice plnou hubu prohlnilho západu, ale pro iPhone by vražditl a největším snem je nasáčkovat se do Evropy.
A šance na práci se nedávají. Ty se berou. Kdo myslíš, že dal těm tvým bílým Čechům šanci na práci? Hmm? Nikdo, sami si ji vytvořili. Jako jiné národy. Z čeho vyplývá, že si myslím, že se Češi měli pod Rakouskem lépe? BTW, proti Rakousku-Uhersku, celkem nic nemám a jako hráz proti islámské agresi do Evropy svojí roli splnilo.

avatar
damik Datum: 04.10.2016 Čas: 22:40

Fenri, Fenri - tobe to tak zvani jenom proto ze si se narodil jako bily Cech. Kdyby ses narodil nekde jinde a nekdo nedal tobe a tvoji rodine sanci mit lepsi praci, tak bys otocil jako korouhvicka.

Podle tech tvych nesmyslu se vlastne Cesi mneli po Rakusakama mnohem lepe a nemneli si radeji vubec od nich trhat.

Kde nic neni, ani rozum nebere ...

avatar
fenri Datum: 04.10.2016 Čas: 22:35

Damik - uvážím-li, že euroatlantská (křesťansko/židovská) civilizace je technicky/vzdělanostně... daleko před tou muslimskou, tak mi preference křesťanů a soft-core muslimů (sunnity považovanými za kacíře) ve státní sprvávě přijde jako rozumné řešení zaměřené na výkon a efektivitu. :-))

avatar
semtam Datum: 04.10.2016 Čas: 22:31

Kruan

Čerkesové byli často žoldáky a prodlouženou rukou Osmanské říše. Ano té, co obléhala Vídeň a i naši předci dopomohli aby se Turci stáhli z Evropy.

Adygejci (Čerkesové) vedli s kozáky válku a po prohrané válce je čekal pogrom. Toho času byli Adygejci něco jako Albánci. Turečtí přisluhovači a název Čerkes znamená v turečtině válečník či sekač. Prostě to byli mírumilovní lidé...

NE, na Sibiři žádné pogromy nebyli, ba naopak mnohé národy bohatli díky obchodu s Ruskem.

avatar
damik Datum: 04.10.2016 Čas: 22:30

Superme, jak si predstavujez ze Sunnite - 75% Syranu - zacne podporovat znovu Assada? Kdyz ho vubec nepodporovali pred valkou? Po tolika mrtvych?

Vysvetli mi jak to ten Assad ukociruje? A kdo ten velky policejni stat bude financovat? Putka?

avatar
fenri Datum: 04.10.2016 Čas: 22:30

Logik:
Irák vs. Syrie:
Irák - za deset let 461 000 civilních obětí (údaj do r. 2013), tj. cca 46 000 ročně
Syrie - za 4 roky 71 000 civilních obětí (http://www.lidovky.cz/pocet-obeti-valky-v-syrii-za-ctyri-roky-zemrelo-vice-nez-240-tisic-lidi-1j4-/zpravy-svet.aspx?c=A150806_205512_ln_zahranici_ELE) tj. cca 3x méně za rok, než v Iráku. Kde je těch vašich 10x více?

Donbas: ještě jednou: Donbasané prchají výhradně přes frontu na Ukrajinu a zároveň Ukrajinci nemigrují do Ruska?

Aleppo: ani vy nevíte počet nemocnic a tvrdíte, že Damašek je v pohodě a Aleppo peklo. Ale:
-nemocnice jsou zhusta používány kombatanty a tím jde odpovědnost za jejich zničení za nimi
-Aleppo není celé cílem obležení a vládního ostřelování (to povstalecké se nepočítá, já vím) a vy to moc dobře víte. Takže abychom to srovnali: kolik je v Dejvicích, Šárce a Suchdole nemocnic? Jde o malou část, kde před válkou žila cca 1/10 populace Aleppa.
Takže za jak dlouho by byly vybombarodvány poslední dětské nemocnice v Dejvicích, Šárce a Suchdole (OK,přidám vám i Střešovice).? A pozor, občas se jede tempem i dvě denně! Kde jsem napsal, že Rusové a Assad nebombardují civilisty?? Píšu, že je nebombardují o nic víc, než jiní. A to, že, Rusové mají velmi slušný poměr collateral damages tvrdí SOHR, který je silně protiruský.
Ano, Němci jsou teoreticky členy několika kmenů (zajímalo by mě, zda si myslíte, že kmenová struktura je v německu stejně yvynutá a důležitá jako v arabském světě), ale hovoří jedním jazykem, odlišným od neNěmců, mají podobný původ, odlišný třeba od Čechů či Poláků. Mají národní ekonomiku, vládu, sobě vlastní folklor apod. Alavité mluví stejnou řečí jako sunnité či šíté i křesťané v okolí - arabsky. Mají stejný původ, jako okolní Arabové. Protože JSOU Arabové. Jejich stát je Syrie, event. další, kde žijí. Nemají extra ekonomiku, folklor... Prostě jde o sektu, náboženskou skupinu, etnické ARABY. Na tom nic nezměníte. Katolíci nejsou národ, šiíté nejsou národ, sunnité nejsou národ... Etnikum má minimálně vlastní řeč, nářečí, či folklor. Alavity kromě víry nic nevymezuje a nespecifikuje. A z damíka dělat blbce?? Ale no tak...PROČ by podle vás třeba luterání neměli být etnikum a alavité ano? A když Inuita začne vyznávat alavitskou víru, stane se etnickým alavitou (i kdyby neuměl slovo arabsky a s žádným alavitou by si ani nemohl popovídat?).

K povstáním: nedělo se nic odlišnějšího, než v okolních zemích. Nevím, jak jinak to popsat. Nicméně OK, kurdské povstání v jednom městě bylo strašné. Jaká byla další? Psal jste, že v Syrii byla řada povstání.

Ale v syrské armádě je zastoupení majority. Stejně jako ve vládě, kde má majorita....majoritu. Obávám se, že ideou Syrie bylo mít národ Syřanů a neřešil se původ. Při budování čs. armády se také neřešilo, zda počet důstojníků odpovídá té které konfesi. Ale znovu: já nikde nezpochybnil to, že v armádě byla převaha ne-sunnitů. Já tvrdím, žeto automaticky neznamená, že sunnité byly občany třetí kategorie (proč třetí, kdyby alespoň druhé), či že sunnité nezavadili v Syrii o práci. Jako by jediným zaměstnáním bylo členství v republikánských gardách. A že kvůli tomu vypukla válka. Normální lidi tohle nezajímá.
Navíc, kdyby šlo o střet siíté/sunnité, tak sunnité šiíty umlátí čepicemi, armáda nearmáda. Na jednoho šíta je osm sunnitů.

Irán x SA:
Dle AI bylo 2015 popraveno v Iránu 977 lidí. Z toho dle AI "převážná většina" kvůli drogám (http://www.amnesty.cz/news/2896/trest-smrti-v-roce-2015-alarmujici-narust-poprav-znamena-nejhorsi-cisla-za-poslednich-25-let). Tak nevím - převážná většina..řekněme 2/3? Takže něco přes 600 lidí? Takže nám zbývá přes 300 lidí popravených za nedrogové delikty. To při počtu 77 mil. obyvatel je méně poprav per capita, než v SA. Ta má 29 mil. lidí a cca 160 poprav. Drogy budou minimum. Tj. SA a Irán si nemají co vyčítat. Ale ať se muslimové u sebe doma popravují dle libosti. Jejich boj a je jich víc než dost. Bral jsem tu preferenci sunnité vs. šiíté ve vztahu k Západu. A většina teroristických organizací vychází ze sunnitského prostředí. To jste snad zaregistroval. Ale je mi to fuk, nehodlám se kvůli tomu hádat.
V čem je Asadovo řešení náboženského uspořádání Syrie extrémní, dle vás? Je extrémnější, než řešení ISIL či al.Kaidy a jejich derivátů? Skutečně??

Člen NATO je z definice náš spojenec. Tak nějak to vyplývá z definice NATO. Ale jsem rád, že uznáváte, že Turecký režim je pro uprchlíky větší hrůza, než Asad.

avatar
damik Datum: 04.10.2016 Čas: 22:27

Fenri, tady mam pro tebe dalsi statistiku; promin mi ty procenta

http://www.mei.edu/content/map/alawi-community-and-syria-crisis

more than 80 percent of the Alawi community works for the state

on se to snazil mladej Assad po tatkovi spravit, ale uz to bylo asi pozde. A nebo mu to tvrda otcova klika armady a policie nedovolila. Pak stacilo par stovek zabitych Sunnitu a uz se to rozjelo jako v Jugoslavii ...

avatar
Superme Datum: 04.10.2016 Čas: 22:14

damik - Jestli tam byli sunnité (dík fenri, já to bral jako Čech, Němec apod.) diskriminováni jako určitá část naši populace, tak si myslím, že to tak hrozný nebude :)

Sunnitů je v Sýrii +- 74%. Stačí se kouknou na anglickou wiki, která má v tomto většinou pravdu. Takže žádných vycucaných 80%... ale to je dokazuje, jak lžeš! Ostatně... zvláštní představa, jak 25% obyvatel dokáže vzdorovat tomu zbytku země.

A upřímně. Pokud křesťané a ostatní menšiny podporují současnou vládu, tak už kvůli tomu věřím, že Assad je minimálně mnohem menší zlo, než ta tzv. "umírněná opozice" a jiné teroristické bojůvky.

avatar
semtam Datum: 04.10.2016 Čas: 22:12

logik

Válka v Sýrii je hlavně živena z venčí a proto vinu mají státy, které živí teroristy.

Nemohu souhlasit s utečeneckou krizí. Syřané nejsou dominantní skupinou mezi uprchlíky. A vůbec nejsou přítomni v jižní cestě.
Uprchlíci z balkánské cesty jsou krom Syřanů, také Afghánci, Iráčané, atd.
Tudíž ruské veto v OSN nemá prakticky žádný vliv. Vinu na utečenecké krizi mají ty země, které živí válku Sýrii a EU, jaká nedokázala držet svoji hranici a paní Merkelová svojí podivnou politikou.

Vím, že by bylo hezké aby za vše zlé mohlo Rusko, ale bohužel není tomu tak.

avatar
damik Datum: 04.10.2016 Čas: 21:54

Logiku - ono to je podobne jako v Severnim Irsku nebo v Jugoslavii - nabozentstvi / etnicka prislusnost / nacionalismus / vsechno dohromady. Lide jsou porad jeste smeckova zvirata. Proto je dulezite aby vlada a parlament reprezentovaly vetsinu jinak to vzdycky casem vybuchne.

Fenri ti ale bude tvrdit ze Syrie byla raj na zemi a Sunniti si nemneli na nic co stezovat a ted je kazdy Sunnita terorista. Teda ted bez Turku, protoze Putin uz to tam jede vyzehlit pristi mesic ... toz tak ...

avatar
logik Datum: 04.10.2016 Čas: 21:45

semtam: Kupodivu v něčem s Vámi i souhlasím. Válka v sýrii není jen o náboženství. Je to také zahraniční politika a to jak okolních států, tak i globálních mocností, národnostní konflikt (kurdové) a X dalších faktorů. Na druhou stranu, to, že to není jen náboženský konflikt nic nemění na tom, že náboženství a střet shii se sunnou tam nehraje podstatnou roli.

avatar
damik Datum: 04.10.2016 Čas: 21:42

Fenri, Fenri - tobe by ten Cesky pravopis i sel. Ale ta procenta ti nejdou. Trvalo ti to jenom dva dny priznat, ze statisticky si Sunnita moc dobre v Syrii nemel.

No a ted zkus popremyslet co takova diskrimance s tebou za 45 roku udela ... zkus treba napsat nejakou esej.

Ale fakt uz by sis mnel ty zaklady Syrskych realii aspon jednou precist at se tady moc nestrapnujes. Vzdyt si tady nas nejvetsi Sunni bijec siroko daleko ...

arr