TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Letecká technika

Priorita amerického letectva: Hypersonický bombardér

Datum přidání 13.03.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo US Air Force začíná zvyšovat výdaje na vývoj a výzkum nového hypersonického bombardéru LRS-B (Long Range Strike-Bomber). Nový stroj má doplnit stávající flotilu amerických bombardérů. Maximální cena za letoun je nastavená na 550 milionů dolarů.

LRS-B

Foto: Vize LRS-B podle Lockheed Martin / Lockheed Martin

 

US Air Force letos na program LRS-B přesune 359 milionů dolarů. V roce 2015 už má projekt hypersonického bombardéru spolknout 914 milionů dolarů.

 

Bombardér LRS-B, označován také armádním značením B-3, patří mezi tři základní priority amerického letectva. Kromě hypersonického bombardéru je to projekt stíhačky Lockheed Martin F-35 Lightning II a projekt vzdušného tankeru Boeing KC-46 Pegasus.

 

Koncepce bombardéru LRS-B zůstává prozatím nezměněná. Má jít o menší stroj než B-2 Spirit, se schopností pronikat nepřátelskou obranou velkou hypersonickou rychlostí. Pro výrobce i letectvo je pak důležitá limitní cena 550 milionů dolarů za kus – cca 5× více než stojí F-35A Lightning II.

 

„Stále to používáme (cenu 550 miliónů dolarů – pozn. redakce) jako pevnou linku... pro ty společnosti, které se ucházejí o projekt, aby určily, které vlastnosti letoun může nebo nemůže mít,“ řekl podtajemník amerického letectva Eric Fanning. „To udržuje výrobce i letectvo disciplinované v kladení požadavků na letadlo.“

 

Video: Nejmodernějším bombardérem současnosti je B-2 Spirit. / YouTube

 

Nový letoun vytvoří celou rodinu bombardovacích systémů. Uvažuje se, že bombardér bude moci ovládat "parazitní" bezpilotní letouny, jako jiné bombardéry LRS-B, průzkumná letadla nebo dokonce menší stíhací a bombardovací stroje.

 

Mezi parazitní letadla mohou patřit nejrůznější bezpilotní stroje, jako je například tajný bezpilotní letoun RQ-180 od firmy Northtop Grumman nebo hypersonický průzkumný/útočný letoun SR-72 od firmy Lockheed Martin.

 

„Je to rodina systémů, ale zatím nemůžeme říct, jak bude vypadat,“ dodává Fanning s tím, že projekt je stále vysoce tajný. „Předpokládám, že budeme postupně odhalovat více informací a budeme více transparentnější, jak program postoupí dále.“

 

O úspěch v programu LRS-B se poperou zřejmě dvojice týmů – Northrop Grumman na jedné straně a Boeing/Lockheed Martin na straně druhé. Eso v rukávu drží obrazně Northrop Grumman, který má obrovské zkušeností s vývojem a provozem stealth bombardérů B-2 Spirit.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 15.03.2014 Čas: 11:27

Chtělo by to konečně něco přelomového, třeba obranu proti letadlům
/ raketám ve formě laserové zbraně.

arr