Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Priorita amerického letectva: Hypersonický bombardér

Datum přidání 13.03.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo US Air Force začíná zvyšovat výdaje na vývoj a výzkum nového hypersonického bombardéru LRS-B (Long Range Strike-Bomber). Nový stroj má doplnit stávající flotilu amerických bombardérů. Maximální cena za letoun je nastavená na 550 milionů dolarů.

LRS-B

Foto: Vize LRS-B podle Lockheed Martin / Lockheed Martin

 

US Air Force letos na program LRS-B přesune 359 milionů dolarů. V roce 2015 už má projekt hypersonického bombardéru spolknout 914 milionů dolarů.

 

Bombardér LRS-B, označován také armádním značením B-3, patří mezi tři základní priority amerického letectva. Kromě hypersonického bombardéru je to projekt stíhačky Lockheed Martin F-35 Lightning II a projekt vzdušného tankeru Boeing KC-46 Pegasus.

 

Koncepce bombardéru LRS-B zůstává prozatím nezměněná. Má jít o menší stroj než B-2 Spirit, se schopností pronikat nepřátelskou obranou velkou hypersonickou rychlostí. Pro výrobce i letectvo je pak důležitá limitní cena 550 milionů dolarů za kus – cca 5× více než stojí F-35A Lightning II.

 

„Stále to používáme (cenu 550 miliónů dolarů – pozn. redakce) jako pevnou linku... pro ty společnosti, které se ucházejí o projekt, aby určily, které vlastnosti letoun může nebo nemůže mít,“ řekl podtajemník amerického letectva Eric Fanning. „To udržuje výrobce i letectvo disciplinované v kladení požadavků na letadlo.“

 

Video: Nejmodernějším bombardérem současnosti je B-2 Spirit. / YouTube

 

Nový letoun vytvoří celou rodinu bombardovacích systémů. Uvažuje se, že bombardér bude moci ovládat "parazitní" bezpilotní letouny, jako jiné bombardéry LRS-B, průzkumná letadla nebo dokonce menší stíhací a bombardovací stroje.

 

Mezi parazitní letadla mohou patřit nejrůznější bezpilotní stroje, jako je například tajný bezpilotní letoun RQ-180 od firmy Northtop Grumman nebo hypersonický průzkumný/útočný letoun SR-72 od firmy Lockheed Martin.

 

„Je to rodina systémů, ale zatím nemůžeme říct, jak bude vypadat,“ dodává Fanning s tím, že projekt je stále vysoce tajný. „Předpokládám, že budeme postupně odhalovat více informací a budeme více transparentnější, jak program postoupí dále.“

 

O úspěch v programu LRS-B se poperou zřejmě dvojice týmů – Northrop Grumman na jedné straně a Boeing/Lockheed Martin na straně druhé. Eso v rukávu drží obrazně Northrop Grumman, který má obrovské zkušeností s vývojem a provozem stealth bombardérů B-2 Spirit.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Adanedhel Datum: 15.03.2014 Čas: 11:27

Chtělo by to konečně něco přelomového, třeba obranu proti letadlům
/ raketám ve formě laserové zbraně.

arr