Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Letecká technika

Proč je izraelské letectvo nejlepší na světě?

Datum přidání 26.07.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 32 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Díky špičkovému výcviku a chytrému využívání slabostí nepřítele patří izraelské letectvo mezi nejlepší na světě. Své kvality ukázalo mnohokrát v minulosti, kdy doslova zachránilo Izrael před zničením. Převaha izraelského letectva nad protivníky je však možná především díky flexibilnímu využívání moderní letecké techniky.

Foto: Izraelští piloti u stíhačky F-16D "Barak"; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0

 

Počátky věhlasu izraelského letectva

Na začátku svého vzniku Izrael nakupoval letadla od všech možných prodejců, například z Československa. Avšak slibnou spolupráci mezi Československem a Izraelem ukončil v roce 1948 komunistický převrat.

 

Na konci 50. let Izrael uzavřel strategická partnerství o dodávkách zbraní s několika zeměmi, především s Francií a Velkou Británií.


Klíčová byla především dodávka špičkových francouzských stíhacích strojů Mirage a také francouzská výpomoc s izraelským jaderným programem.


Stíhačky Mirage tvořily jádro izraelského letectva během Šestidenní války (1967). Právě Mirage během několika prvních hodin války zničily velkou část letectva nepřítele, především při zdrcujících náletech na nepřátelská letiště.


Nicméně v roce 1967 Francie uvalila embargo na dovoz zbraní do Izraele. Tel Aviv se tak dostal do svízelné situace, protože arabské země měly stále chuť zničit židovský stát a nebyl nikdo, kdo by Izraeli dodal potřebné a vhodné stíhací letadla. Přitom Izrael potřeboval nahradit na 60 stíhaček ztracených během šestidenní války.


Izrael proto vzal věci do svých rukou a přistoupil ke starobylé, ale účinné strategii - jednoduše ukradl vše, co potřeboval.

 

KfirFoto: Kfir; větší foto / Public Domain


Izraelské stíhačky

Izraelská špionáž získala kompletní technickou dokumentaci ke stíhačkám Mirage, avšak údajně i díky “přivření oka” od některých francouzských vládních představitelů. Izraelské snahy nakonec přinesly ovoce v podobě dvou stíhacích letadlech - Nešer a Kfir. V obou případech šlo o klony francouzských Mirage 5.


Nešer byl vyráběn jen pár let a poté uvolnil místo pokročilejší verzi Kfir s výkonnějším licenčně vyráběným americkým motorem. Kfir sloužil po dlouhou dobu jako hlavní stíhač izraelského letectva.

 

Izrael několik let po zavedení do výzbroje prakticky všechny vlastní stíhačky Nešer prodal do Argentiny (1977). Naopak nově vyrobená letadla Kfir Izrael prodal do Kolumbie, Ekvádoru a na Srí Lanku.


Investice Izraele do vojenské letecké techniky měla pozitivní dopad na izraelskou ekonomikou. Díky úspěchu stíhačky Kfir si Izrael vybudoval vlastní pokročilý letecký průmysl a prodejem letadel získal potřebné finance pro další rozvoj leteckého sektoru. Izrael také získal značnou nezávislost na libovůlí zahraničních výrobců bojových letadel.


Přesto se Izrael snažil získat moderní leteckou techniku ze zahraničí. Od nového klíčového spojence - Spojených států - získal v roce 1969 stíhací letoun F-4 Phantom II a v roce 1976 špičkové letouny F-15.

 

Foto: Lavi; větší foto / Bukvoed, CC BY 2.5 


Program Lavi

Izrael také pokračoval ve snahách vyvinout vlastní stíhací letoun. Výsledkem byl známý program izraelského stíhacího letadla Lavi. Podobně jako Spojené státy nebo Sovětský svaz, izraelské letectvo plánovalo kombinovat velmi výkonná bojová letadla (F-15) a jednodušší bojové stroje (Lavi).


Kromě delta a kachních křídel byla koncepce stíhačky Lavi a americké F-16 podobná. Izrael získal navíc pro stíhačku Lavi některé systémy přímo od Američanů.


Vývoj vlastní stíhačky však byl pro Izrael příliš velké sousto. Navíc panovaly obavy, že i přes miliardové výdaje do vývoje, se stíhačka Lavi nebude svými schopnostmi příliš odlišovat od americké F-16.


Byla zda i možnost exportu stíhačky Lavi do zahraničí. Avšak prodej do zahraničí by musel schválit Washington, protože řada komponentů v letadle byla americké výroby.


Program stíhačky Lavi skončil v roce 1987. Izrael nakonec místo stíhaček Lavi postupně během let nakoupil 234 stíhaček F-16 (podle centra Institute for National Security Studies).

 

Foto: F-16I "Bouře" ; větší foto / Flickr IDF, CC BY-SA 3.0


Alternativy F-15I a F-16I

Program Lavi měl zásadní dopad na rozhodnutí USA neprodávat špičkový F-22A do zahraničí. Důvodem byla nápadná podobnost čínské stíhačky J-10 a izraelské Lavi. Američané Izraelce obviňovali, že izraelské a americké technologie stíhačky prodali Číně.

 

Z toho důvodu Kongres zakázal prodej F-22A do zahraničí. Přitom o F-22A projevoval zájem právě Izrael, ale i Japonsko nebo Austrálie.


Místo toho, aby Izrael vyvinul vlastní letadla, zaměřil se na vlastní modifikace - příkladem jsou Izraelem upravené stíhačky F-15I “Hrom” a F-16I “Bouře”. Obě letadla mají vylepšenou avioniku (především systémy elektronického boje) a posílené schopnosti pro bombardovací operace na dlouhé vzdálenosti.


F-15I vychází z víceúčelové verze F-15E Strike Eagle. Právě F-15I je v současné době nejvýkonnější izraelský stíhač a hlavní platforma pro dalekonosné bombardovací mise. V brzké době přitom izraelské letectvo výrazně posílí nové víceúčelové stíhačky F-35I Lightning II, taktéž upravené izraelským průmyslem.

 

Foto: F-15I "Hrom" ; větší foto / Public Domain


Samostatnost

Přes absenci vlastního stíhacího letadla patří izraelský letecký průmysl k nejlepšímu na světě. Izraelská firma IAI (Israel Aerospace Industries) vyvíjí a vyváří nejmodernější letecké technologie, včetně přesně naváděné letecké munice a avioniky. IAI je také předním výrobcem bezpilotních letadel.


Vlastní moderní technologie nejen posilují schopnosti izraelských bojových letadel, ale pomáhají také růst izraelské ekonomice.


V současné době Izrael při budování svých leteckých sil spoléhá především na Spojené státy, nejen v rámci poskytování moderní techniky, ale také v rámci americké finanční pomoci. Speciální izraelsko-americké vztahy přitom nenarušila ani aféra s prodejem technologií stíhačky Lavi do Číny.


I kdyby se Spojené státy od Izraele odvrátily, nepřinese to židovskému státu nutně pohromu. Díky moderním technologiím a robustnímu vlastnímu leteckému průmyslu Izrael nového partnera nebude hledat příliš dlouho.  

 

Zdroj: The War Is Boring

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
skelet Datum: 31.07.2016 Čas: 11:40

a kdo ano? :)

avatar
pjek Datum: 31.07.2016 Čas: 11:27

PíÁr jako vyšité. Jedna věc je něco deklarovat pro veřejnost a druhá to demonstrovat v reálném boji. Ten s rovnoceným protivníkem Izrael již dlouho nezažil...

avatar
raziel87 Datum: 29.07.2016 Čas: 13:56

Skelet
v tom jsme za jedno :) omlouvám se, splynul mi názor někoho jiného (ohledně demokratizace muslimských zemí) s vašimi příspěvky. Mea culpa.

P.S kdo mě osobně nezná, může mít z mých příspěvků pocit, že jsem proti židovsky založený. To by byla chyba - v rodině udržujeme desítky let velmi vřelé vztahy s mnoha vlivnými, židovskými rody. Nicméně i ti v zákulisí (v dobré atmosféře u číše vína) připustí, že spoustu věcí bylo a je úplně jinak, než za co se poté v diskuzích perou neinformovaní čeští Pepíci (vy Skelete neberte narážku na českého Pepíka osobně, znám vás z jiného nejmenovaného fóra a vím, že na rozdíl od mnoha jiných zde na AM máte veskrze objektivní výroky podložené spoustou relevantní četby)

avatar
skelet Datum: 29.07.2016 Čas: 13:32

nevšiml jsem si, že bych někde obhajoval vývoz demokracie do arabských států nebo bych dokonce k tomu projevil sympatie :)
Obecně mám Izrael rád, ale nehodlám z něj dělat neviňátko. Svět není černobílý a ani nikdy nebude.

avatar
raziel87 Datum: 29.07.2016 Čas: 11:33

2 skelet.
Já se nesnažím udělat z krokodýla vegetariána, je mi to vcelku jedno. Žiju všedními starostmi a internetové, anonymní diskuze rychle zapomínám, nikam nevedou. Píšu, že na Araba je prostě nutný bič, což Kaddafí věděl. Tak s tou demokratizací muslimských zemí sympatizujte dál - třeba se Vám fakt povede aklimatizovat zrzavý mravence v mraveništi černých, lesních (sarkasmus)

Jen mi je nepříjemné věčné popisování Izraele jako nevinného chudáčka, který neiniciuje žádné konflikty. Oni se mezi sebou nakonec dohodnou, je tam až příliš ortodoxních - dva se perou, třetí se směje.A křesťanská Evropa se smát určitě nebude. Já tě o svém názoru nepřesvědčím, ani nechci....ty zase nepřesvědčíš mě. Že jsme tu všichni za voly je nicméně fakt - skutečnou situaci a zákulisí nikdo z nás všedních občanů nerozkryje.

avatar
skelet Datum: 29.07.2016 Čas: 11:12

"Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu"

a Arabové byli zase hájení Východem. Asi proto si na to mohli a také dosti často troufali. (a naopak).

Jinak koukám, že se vesele snažíte udělat z krokodýla vegetariána :)
Ale když jste tak tupí, že se o to snažíte, tak se snažte dál. Stejně se k ničmeu nedoberete, protože na jednu křivdu najdete další křivdu, která ji předcházela, akorát z druhé strany.
Aby tam byl klid, tak by se právě tyhle blbosti museli přestat řešit. Žádné "buuu, on je zlý", ale naopak pragmatické "on je blb, ale už mě nebaví se s ním hádat. Palestině jejich současná pozice otloukánka vyhovuje, respektive vyhovuje jejich vůdcům. Absolutně všechno svedou na Izrael. Izrael je na tom tak trochu podobně. Okolním Arabským státům to taky vyhovuje, protože díky zlému Izraeli odvede pozornost jinam.
Čest výjímkám - Egyptu a Jordánsku, ale tyto dva státy a Izrael udělali právě onu pragmatickou dohodu.

avatar
Refael Datum: 29.07.2016 Čas: 08:25

raziel87:

"Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?"

Prostě se Násir nechal svými populistickými prohlášeními vmanévrovat do pro něj neřešitelné pozice, kdy propagandou vyburcovat arabský lid v ulicích arabských měst(v té době byl Egypt lídrem arabského světa) a pokud by se stáhl, byla by přes noc z něj mrtvola nejen politická.
Když vyhodil ze Sinaje síly OSN a OSN mu vyhověla, což nejspíš nečekal, už nebylo zpět k návratu.
A je pouze jeho chyba a za ní taky zaplatil.

Už jsem to tu psal, že vy ve vzdálené Evropě to můžete vidět jinak, ale pokud jste v centru dění, nemůžete se spoléhat na libovůli podobných diktátorů, jinými slovy tady v Izraeli nemáme ten luxus čekat do poslední minuty, jak se který diktátor vyspí.

avatar
raziel87 Datum: 29.07.2016 Čas: 07:42

2 Pavel 1
možná napíšete, že to co zde tvrdíte, máte z první ruky, protože jste v Sýrii za totality dělal 10 let geologické práce k ropovodům v Íranu a Sýrii nebo jste tam půsbil jako diplomatický atašé. Já se ale domnívám, že to, co zde prezentujete máte tak max z oficiálních mediálních vyjádření - nasvědčuje tomu vaše zapálenost v diskuzi.

Já jsem na blízkém východě nikdy nebyl, ale mám od lidí (kteří tam za totality 10 let žily a ty geologické práce k ropovodu přímo dělali) trošku jiné informace. Důvěřuji jim, je to rodina. Víte Pavle, na světě jsou kultury, které stále potřebují pevnou ruku a bič. Na oba diktátory bylo v západních mediích nakydáno spoustu neobjetivního hnoje, aby se osparavedlnilo šíření demokracie. Výsledek, pokud nejste úplně slepý a hluchý, vidíte sám. Neoficiální občanská válka v Evropě, migrace kultur, rozesranej celej blízkej východ. Co se týče vašeho popisu situace před 6 denní válkou - kde zase berete tu jistotu, že by Egypt zaútočil?. Uvědomte si, že to nebyli takoví idioti, aby spustili masovou vojenskou akci proti státu, který byl v hájení Západu - co víc ve Středozemním moři tou dobou stejně náhodou plula pojistka :) Při vší úctě, přijde mi, že jste člověk, který je prosáklý čt, novou a bleskem

avatar
Pavel1 Datum: 28.07.2016 Čas: 22:02

"Libanon, Irak, Sýria či Jemen sú produkt európskych veľmocí" Blábol. Jemen, Irák, Sýrie mají po velmi krátkém období Evropské nadvlády pouze jen jedno, a to hranice. Ovšem korupce, ekonomický úpadek, teror a masakry civilního obyvatelstva, které v těchto zemích po druhé světové válce probíhaly s průběhem hranic nemají společného lautr nic, za to mají všechno společné s jejich diletantskými a diktátorskými vládami většinou závislými na sssr.
Co je důležité a co znovu opakuju, a co jste se nenamáhal okomentovat, když saddám nebo asadovic famílie vyhladili město plné vlastních občanů, nebo když jejich předchůdci a spojenci v Libyi, Egyptě, TUnisu, Maroku, atd. vyhnali ze země statisíce židů a ukradli jim veškerý majetek, tak to levičáky, a přežvykovače palywoodské či obecně arabské propagady vůbec nevzrušilo, za to jim jde vzteky pěna od huby, když v Izraeli zlikvidují pár arabských teroristů, kteří se prokazatelně dopouštěli zločinů.
Mimochodem naučte se chápat psaný text. Po lopatě: Statisíce mrtvých (vlastních občanů všech náboženství a národností) mají na svědomí arabští diktátoři, a další statisíce židů bylo vyhnáno z islámských zemí.
Jestli něco jako naprostou kravinu není třeba komentovat, tak to o tom etnickém čištění. Arabové odešli sami na základě výzvy okolních arabských agresorských států. ˇ
Nikoli úsměvná ale přímo srandovní je snaha zapírat, že jak Egypt tak Sýrie se před šestidenní válkou dopustili agrese, které jednoznačně znamenaly vypovězení války Izraeli.

avatar
jobr23 Datum: 28.07.2016 Čas: 12:37

Překvapuje mne zveřejněný počet ztracených Izraelských letadel během 6 denní války. Moc se o tom v dokumentech o této válce nemluví.

V článku mi chybí ještě zmínka o Izraelských pilotech. Před dost léty jsem právě o nich četl článek, kde psali, že Izraelští piloti jsou doslova po stránce zdravotní, tělesné, ale především inteligenčně dokonalí lidé. Podle toho, co tam psali, tak podmínky výběru jsou až enormní.

avatar
RiMr71 Datum: 28.07.2016 Čas: 11:45

""To isté tvrdí i Rusko : ) ... "NATO je blízko ... a tak sme museli obsadiť Krym""

... a kolik masivních raketových útoků že Ukrajina poslala do Ruska? Kolikrát je vojensky napadla s vyhlašovaným cílem je vyhladit? Kolik ukrajinských sebevražedných atentátníků se odpálilo v ruských cukrárnách?
Srovnávat tyto dva konflikty je hodno novináře na IDnesu...

avatar
RiMr71 Datum: 28.07.2016 Čas: 11:42

Dušane, při vší úctě, už dávno jsem Vás na základě Vašich příspěvků odhadnul jako těžce prounijního, Brusel a multikulti politiku obhajujícího levicového "novoevropana".
Ten Váš antisemitismus a nemýlím-li se, tak ve starších příspěvcích i postoj na straně palestinců), nenávist k Izraeli, to celé "sedí" a dokresluje ten celkový obraz.
Je to Váš postoj a názory a já je respektuji, možná jste v jádru i dobrý a poctivý člověk, ale mě osobně jsou takové postoje na straně takových názorů neskutečně odporné...

avatar
Refael Datum: 28.07.2016 Čas: 10:17

Víte Dušane, ohledně blokády Eilatu je už válečný akt sám o sobě. Tvrdíte, že by to nezpůsobilo Izraeli ekonomickou újmu.
Pro vás z bezpečí Evropy se i celý konflikt může jevit jinak a je to vlastně v pořádku a je to normální, ovšem pokud bydlíte tady v Izraeli, pak uvidíte jinou perspektivu, která se vás přímo dotýká.
Byl jsem poprvé v Izraeli v r.2002 na 3 měsíce, kdy vrcholily útoky sebevr.atentátníků na civilisty po celému Izraeli a z osobní zkušenosti vám mohu říct, že takovým pocitům, pokud používáte MHD, na které byly tyto útoky primárně zacíleny, myslíte jinak než z bezpečného koutku Evropy.

K některým vašim námitkám ohledně politiky vůči Palestincům můžu s vámi i souhlasit, ale to hlavní, strategickou bezpečnost má u nás prvořadou prioritu.

avatar
Refael Datum: 27.07.2016 Čas: 22:06

Dušan:

V červnu r.1967 Izrael neměl a do dneška nemá tzv.strategickou hloubku území, kterou by mohl při počátečním tlaku několika arabských armád obětovat a postupně vyčerpávat počáteční nápor těchto armád.
Také Izrael nemá lidské zdroje na plýtvání a proto si nemůže dovolit dlouhé vyčerpávající(vleklé) boje.
Proto vždy sázel a vlastně dodneška sází na bleskové preventivní akce, aby v budoucnu nemusel čelit tak drtivé kvantitativní převaze, která sice nezaručuje autom.vítězství, ale dokáže vyčerpat menší stát jako třeba právě Izrael.
Obecně vzato Arabové mohou ztratit s námi i 1000 válek a Arabům je jedno, jestli ztratí i milion lidí během bojů, ale my nesmíme ztratit jedinou válku.
V tom je ta abnormalita naší země oproti jiným v podobné situaci.

avatar
Pavel1 Datum: 27.07.2016 Čas: 21:50

" Ale že tam ten bordel je od roku 1948 ... " Pro analfabety v oblasti historie, ten bordel tam byl dávno před rokem 1948, to za prvé a za druhé, když budeme porovnávat celou historii toho izraelského "bordelu" s desetiletími bordelu syrského, libanonského, iráckého, jemenského, a tak dále a tak podobně, tak nutně dojdeme ke zjištění že Izrael je mírumilovná pohostinná země, kde jak židé tak arabové žijí bratrsky pospolu. Na okomentování toho, kolik násilí přinesla svým občanům a občanům okolních zemí asadovic famílie nebo saddám, aniž by zvítězili v jediné válce, nebo co by se stalo se židy, kdyby v těch válkách nezvítězili, stačí jedině slova, a to genocida. Samozřejmě těm co si vytvářejí názor na základě komunistické či arabské propagandy, jde vždy vzteky pěna od huby, když Izraelská armáda zlikviduje pár hamásníků a zbourá jim baráky ale zcela je nechávají klidným ty statisíce mrtvých, o od roku 1948 povražděných a vyhnaných židech (a ukradeném majetku) z Iráku, Sýrie, Libanonu, Jordnáska, Tuniska, Maroka, Iránu, Jemenu nemluvě.
"..Nemecko by do Česka bez súhlasu vlády navozilo milión.." Další ignorant.
Nikdo nikam nikoho opravdu ale opravdu nevozil. Za prvé, židé na tom území žili už od starověku. Za druhé, v 19. století židé ve velkém utíkali před pogromy v carském rusku, usídlovali se ne v nějakém hypotetickém arabském státě, nýbrž na území Osmanské říše, přičemž pozemky pro osídlení od osmanů zcela legálně a draze kupovali. Za třetí, po rozpadu osmanské říše opět neexistoval žádný arabský stát, proti jehož vůli někdo někam vyvážel. Stejně reálně by se dalo prostestovat, proti osidlování území dnešního Ostravska, od poloviny 19. století polským obyvatelstvem, kteří se tam stěhovali z Haliče za prací. Potažmo jen magor by se tehdy nebo dnes mohl ohánět nějakým Českem.
Na "mýty" jsou odborníci ti, kteří jaksi zapomínají na jednoznačný válečný akt Egypta vůči Izraeli, a to blokádu přístavu Ejlat o syrském ostřelování dlouho před počátkem války nemluvě.

arr