Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Proč se Islámský stát bojí Izraele?

Datum přidání 09.08.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 77 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Graham Allison v článku Why ISIS Fears Israel na webu National Interest popsal účinnou strategii Izraele v boji proti tzv. Islámskému státu (IS). Strategie se dá shrnout velmi jednoduše: ”Pokud překročíte červenou čáru, draze za to zaplatíte.”

Foto: Izraelští vojáci; větší foto; ilustrační foto / IDF; CC BY 2.0

 

Izraelská cesta

Jak zdůrazňuje Allison, Izrael funguje v unikátním bezpečnostním prostředí, zásadně odlišného od Evropy nebo Spojených států. Přesto si lze vzít z izraelského přístupu inspiraci.

 

Zatímco evropské země a instituce se po teroristických útocích zmohou (alespoň z mediálního hlediska) na provolávání bezobsažného “Je suis ...(doplňte podle libosti)!”, izraelská strategie je mnohem ráznější.


V podstatě jde o stejnou strategii, jakou dodržoval Sovětský svaz a Spojené státy během studené války. Izrael jednoduše IS přesvědčil, že pokud zaútočí na židovský stát, mnohonásobně za to zaplatí. Jinak řečeno, případný zisk z útoku bude pro IS mnohem menší, než následné ztráty způsobené izraelskou armádou.


Aby byla izraelská strategie účinná, musí ctít tři základní zásady - jasnost, prokázané schopnosti a důvěryhodnost.


To znamená nastavit jasnou nepřekročitelnoučervenou čáru” a velmi jasně ji teroristům vysvětlit. Dále jde o schopnost vojenské reakce, díky které protivník draze zaplatí za útok a samozřejmě důvěryhodnost - protivník musí vědět, že pokud provede útok, Izrael naprosto jistě odpoví zdrcujícím vojenským úderem.


Selhání jediné ze zásad zničí celou strategii. Například pokud nastavíte červenou linii, protivník ji překročí a vy se zmůžete jen na “Je suis...”, absolutně spadne vaše důvěryhodnost. Protivník ví, že může beztrestně zaútočit kdykoliv znovu. A vůbec nehraje roli, jak seriózní a věrohodné jsou vysvětlení, proč nelze na teroristický útok odpovědět silou - teroristé v takovém případě další hrozby a varování nebudou brát vážně.


Avšak druhou stranou mince této strategie je, jak říká vojenský stratég Thomas Schelling (nositel nobelovy ceny), že kvůli rovnováze není možné preemptivně masivně útočit na svého protivníka. Z toho důvodu se také izraelské jednotky nezapojují do přímých vojenských akcí proti IS.


Podle Allisona však američtí přední představitelé považují strategii odstrašováni teroristů jakou hloupou a naivní. Někteří zase poukazují na to, že teroristé chtějí pouze zabíjet a nebojí se smrti. Vyhrožování lidem, kteří chtějí zemřít, pak nedává smysl.


Izraelští stratégové jsou si vědomi všech rizik a nedokonalostí strategie odstrašení. Avšak přesto pokládají odstrašení za nejlepší taktiku boje proti svým nepřátelům. Izraelská armáda věří, že právě táto strategie Izrael chrání (ač rozhodně ne na 100 %) před útoky Íránu, Libanonu, Sýrie, před útoky polostátních organizací Hizballáhu a Hamásu a dokonce pře teroristickými skupinami jako IS, Al-Kajda a další.


Izraelští stratégové odmítají konsensus Washingtonu, že IS je hrozba "celého civilizovaného světa.” Izrael bere IS jen jako další teroristickou organizaci, která ani nespadá do první poloviny bezpečnostních hrozeb.


Bývalý šéf izraelské rozvědky Amos Yadlin provokativně IS glosoval slovy: “Na konci dne stejně hovoříme o několika tisících nespoutaných teroristů jezdících na pickupech a střílející z kalašnikovů a kulometů.”


Izraelská strategie odstrašení

Donedávna však byl problém, že Izrael detaily odstrašující doktríny udržoval před zájemci o poučení v tajnosti. To se změnilo až v srpnu minulého roku, kdy izraelský generálporučík Gadi Eizenkot, náčelník generálního štábu, publikoval neutajovaný dokument o obranné doktríně izraelské armády.


V dokumentu jsou například Hizballáh a Hamás označovány jako teroristické polostátní útvary. Polostátní útvary mají sídla vládnutí, drží území a vládnou populaci. Právě tyto tři atributy však představuji cíle, které jsou zranitelné “obecným odstrašováním” a “specifickým odstrašováním”.


Když Hizballáh a Hamás zjistí, že se musí starat o své lidi, jejich vzdělání, práci, školství a bezpečnost, nejsou tak náchylní k provádění každodenních teroristických akcí.


Obecné odstrašení je dosaženo tím, že izraelská armáda si udržuje drtivou vojenskou převahu a reputaci, jak Allison doslovně uvádí, mafiána Corleoneho ze slavného filmu Kmotr. Fiktivní italský mafián Corleone si ve filmu Kmotr bere vše osobně. Ve filmu jeho poradce říká: ”Pokud blesk udeří jeho přítele, tak si to Corleone bere osobně… nehody se nestávají lidem, kteří berou nehody jako osobní urážku.”


Jednoduše řečeno, podle Eizenkota musí být izraelská armáda vnímána jako “nepředvidatelný nepřítel”, který může reagovat velmi drsným způsobem.


Specifické odstrašení je pak uzpůsobeno konkretnímu protivníkovi - bere se v úvahu charakteristika protivníka, identita, schopnosti, cíle nebo možnosti. Izrael v rámci specifického odstrašení například vnucuje konkretnímu protivníkovi myšlenku, že proti Izraeli je “zbytečné pokračovat v boji” a připomíná mu “výsledky minulých konfrontací.”


Izraelská armáda se proto také pečlivě stará o to, aby si udržovala svou zdrcující vojenskou převahu a byla kdykoliv schopná zasáhnout proti nepříteli.


Tzv. “červená čára” je mediálně velmi jasně vymezena (hebrejsky i arabsky). Pokud někdo překročí červenou čáru, izraelská armáda provede “omezené útočné akce, které dají najevo”, že “pravidla hry” byla porušena. Avšak na druhou stranu, pokud se protivník chová podle pravidel, Izrael mu vyjde vstříc.


Hizballáh a Hamás jsou pro Izrael největší hrozbou. Hizballáh má údajně rozmístěno v Libanonu až 100 000 raket namířených na Izrael a oba útvary kopou podzemní tunely směrem k izraelským hranicím pro budoucí útoky. Izrael například v nedávných měsících objevil několik tunelů ukrytých 30 m hluboko.


Izrael si ale uvědomuje (a počítá s tím), že strategie odstrašení není dokonalá a je třeba se neustále přizpůsobovat nové situaci. Obrovským problémem jsou například “osmělí vlci”, kteří se sami zradikalizují a bez zadání “velení” provedou teroristický útok. Izrael se takové lidi snaží odradit tím, že po podobném útoku je zničen dům útočníka a jsou prováděny represivní akce proti jeho rodině.


Pro Izrael je IS jednoduše jen další teroristickou skupinou, proti které musí bojovat. Jako u všech protivníků má Izrael jasně vytyčeny tři červené linie: žádné útoky na Izrael; žádný transfer moderních zbraní teroristickým skupinám ohrožující Izrael; žádný transfer chemických zbraní teroristickým skupinám.


Podle Allison právě desítky izraelských letecký úderů v Sýrii proti dodávkám íránských zbraní Hizballáhu vysílají jasný vzkaz, že každé porušení pravidel Izrael potrestá.


Nebylo náhodou, že Izrael údajně zabil íránského generála na Golanských výšinách, když pozoroval izraelskou hranici a plánoval útok na Izrael. Ani to nebyla náhoda, když Izrael zabil ”slavného” operačního důstojníka Hizballáhu Samira Kuntara.

 

Zdroj: National Interest

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
skelet Datum: 16.08.2016 Čas: 19:39

něco o strojovém zpracování dat
https://krabice.wordpress.com/2016/06/27/uzivatele-v-dobe-strojoveho-zpracovani-dat-lini-jako-hadi-a-tupi-jako-holubice/#Kafka_NSA

avatar
Blake Datum: 13.08.2016 Čas: 10:45

na jednej strane suhlasim, ze plosne sledovanie ma giganticky potencial zneuzitia a ten anarchista vo mne sa trasie, ked to vidi, na druhu stranu, je ten potencial tak velky, aby sme sa bali plosne sledovanie vyuzivat v prospech vsetkych?

Pripominam, ze uz nie sme v dobe donasacov a statnej bezpecnosti, systemy plosneho sledovania su primarne pasivne, ktore zbieraju data a vyhodnocuju ich bez toho, aby niekde za kompom sedel agent a cital si v historii ake porno pozeras. Mimo zneuzitia je narusenie slobody bezneho slusneho cloveka nulove a narusenie sukromia de facto teoreticke. Stroj narusa sukromie cloveka az v momente, ked si jeho vystupne data prezera dalsi clovek.

Ale je pravda, ze tento model je aplikovatelny na krajiny bez zavaznej korupcie na obcianskej urovni (korporatnu neriesim, to je mimo temy). U nas je mi jasne, ze zneuzitie tajnych sluzieb, a vseobecne sledovacich moznosti a pravomoci bezpecnostnych zloziek, je skor bezna vec, nez nepredstavitelny skandal.

avatar
Tonotime Datum: 13.08.2016 Čas: 07:43

Blake...ako vies, ze teroristickym utokom nezabranili? Ako by si sa dozvedel o teroristickom utoku, ktoremu zabranili? ...
Určite sú to zložité otázky veď tajné služby často vedú kamufláž aby zamlžili pravu podstatu svojích akcii. O niektorých sa dozvedáme až po 50 rokov z odtajnenia.
Napríklad Britskí farmári sem tam tiež nechápali, keď sem tam pozerali ako vojaci rozmiesťnujú pred inváziou do Normandie za druhej svetovej nafukovacie tanky a lietadla na poliach.
Aby zmiatli leteckí prieskum že sa chcú vylodiť v Pade Cale.
Niektorí aj dnes hovoria že videli UFO, asi videli skôr skúšky prototypov nových lietajúcich strojov, alebo dronov. Armády majú radšej keď niekto vidí Ufónov ako ich tajné aktivity.
1. Možno mohli zabrániť útokom 11. septembra na dvojičky. Viem to s výpovedí jedného agenta CIA, ktorý hovoril, že mu šéfovia v CIA zákázali informovať o tom domácu FBI. O útokov vedeli aj od upozornení od Francúzkych tajných a ešte jedného postSovietského štátu. NSA mala posledné poschodiach v dobe útoku zatmené, sú na to aj niekoľko fotografii na Internete. V USA nehovoria, že o útokoch nevedeli. Hovorili do medii, že došlo k nesúčinnosti medzi CIA a FBI.
Je čudne že neskôr z niečoho podobného obvinil jeden zo šefov CIA Francúzkych tajných.
Nakoniec Belgických obvinil Erdogan aj Greci, že im o teroristov predali informácie rok do predu.

Nemusel som byť ani génius, či veštec ale pri nepokojov v Sýrii som už pred rokmi upozorňoval na utečencom a ironickí naznačoval, že EU bude potrebovať ploty.
Tiež som pred rokmi upozorňoval ironickí, že si môžu schytať Erdoganovci tie dvojité trojíté hry prevratom povstanim a nech si dajú pozor!

Ak modeluješ nepokoje, povstania, prevraty musíš počitáť aj s neznámymi. Niektoré veci sa vymknú s pod kontroly. Preto majú tajní pripravené aj plány B. Ani súperi nie sú padnutí.

Napríklad v niektorých mediach sú zmienky, že Erdogana varovali ruskí tajní.
Kto pozná lepšie musimských extremistov si vie predstaviť, že nie su tak padnutí aby sa dali nasmerovať iba do Ruska. To museli geostrategovia tajných vedieť.
Ďalej museli vedieť, že teroristi sú často nevypočítateľní.
Netvrdil som že veľkej časti teroristickích aktivit v USA, či EU nezabránili. Ináč by ich rozpustili.
V niektorom americkom štáte rozpustili tajné služby a založili nové. Zdá sa mi v Brazilií. Aj v ČSFR sme vlastné rozpustili komunisticku ŠTB a založili nové. Nič hrozné sa nestalo. Neskôr sa asi zas reorganizovali, lebo sa nám štáty rozdelili.
Tiež to sledovanie v naších štátov bolo zneužite. V SR to nakoniec priznal v mediach jeden zo šefov tajných, že napríklad tajní boli zneužiti za pôsobenia Lexu. Napríklad zavlečenie prezidentovho syna do Rakúska. V ČR bežal megaškandál s odpočúvanim Nečasovej manželky pre Nečasovu milenku. Dokonca aj jej šoféra pre lásku.
V Prahe padol aj rozsudok nad jedným žiarlivym policajtom, ktorý šmíroval svoju milú pomocou mestských kamier.
Do naších tajných sa až na výnimky tak nepúšťam. Museli reagovať na celosvetový trend naštartovany v USA, Číne v plošnom špehovaní sveta. Tajní naších štátov určite nemaju takú techniku a brániť im v modernizácii by bolo aj oslabenie našej obrany, keď to robia v obrovských rozmeroch naše podarené veľmoci.
Napríklad Amnesty International upozorňovala aj na Čínu. V Číne pracuje iba na špehovaní Internetu údajne cez dva milióny pracovníkov. Ako krásne by sa takto v naších štátov vyriešila nezamestnanosť?
Snowden upozornil že Britskí elektronickí tajní su údajne horší ako NSA. Šmírujú nám aj pubertiakov a deti pri Inetnetových hrách.
Ja vystupujem proti plošnému špehovaniu občanov Západu a sveta a možnému zneužívaniu takéhoto špehovania. Recept nepoznám, lebo keby sme dosiahli zákaz u nás, neznamená to že by s tým prestali iní, napríklad v Číne, Rusku.
Zatiaľ mám jediny recept upozorňovať na tento fenomen dnešnej doby, čo najviac sa snažiť približovať k pravde. Ľutujem dnešnu mládež, čo za špehovaciu a archivovaciu dobu sme pomáhali naštartovať bez väčších protestov.
Naše generácie sú už ale unavené. Prežili sme revolúciu a každá revolúcia prináša prepad životnej urovne. Prežili sme rozdelenie republík aj to prinieslo prepad. Prežili sme druhu hospodársku krízu. Nech si v tom poriadok urobia nastupujúce generácie, ak túžia po slobode.
V extrémnom plošnom nekontrolovanom špehovaní vidím aj začiatok konca demokrácie na Západe.

avatar
Blake Datum: 12.08.2016 Čas: 18:01

Tonotime,
>Načo im to všetko je keď teroristickým útokom aj tak nezabránili?

ako vies, ze teroristickym utokom nezabranili? Ako by si sa dozvedel o teroristickom utoku, ktoremu zabranili? Tajne sluzby nemaju vo zvyku sa chvalit svojou cinnostou, minimalne z dovodu utajenia postupov, ktore pouzivaju. Alebo cakas, ze zabrania vsetkym teroristickym cinom, do posledneho?

Iste, echelon a pod. je paradna vec na kvalitnejsiu rozviednu cinnost, ale tvrdit, ze sledovanie komunikacnych kanalov nebrzdi terorizmus je minimalne dezinformacia.

avatar
Tonotime Datum: 12.08.2016 Čas: 13:03

Tiež si nemyslím ako naznačil pán gaunt2...Nemyslím si, že by blízký východ vypadal dnes lépe, kdyby...
Niekto naznačuje napríklad, že šlo o to aby islamisti boli nasmerovaní do Ruska. Prác na to bolo dosť od povstania v Afghanistane proti Rusom.
Iní naznačujú ropné záujmy, otázky plynovodov.
Iní stvorenie ISIL, podporu Islamistovov.
Tiež som písal o rozšírenom Pulsudského koridoru.
Strategie rozsobášiť islamistov aby nezískali s ropy veľkú silu, nerobili konkurenciu.
Strategická podpora Izraela.
Viem, že na Egypt a prieplav má vyčlenené CIA osobitné oddelenie.
Nejako im nevadilo veľmi aj keď tam vládlo Muslimské bratstvo, či nastal prevrat.
Zarazili ma niektorí geostrategovia ako napriklad G. Friedman na linku Místem války Europa?: https://www.youtube.com/watch?v=LLtm-3jTJWE
Na inom linku sa ospravedlňoval Britský premier za vojnové zločiny v druhej vojne v Iraku
http://www.topky.sk/cl/11/1506063/Historicky-moment--Tony-Blair-konecne-priznal--ze-moze-za-vojnu-v-Iraku-a-rozmach-Islamskeho-statu
Obviňoval s toho aj tajných. Prepukli správy, že plán mali vypracovaný rok dopredu.

Motívov je na tisíce. Zo všetkého obviňovať USA ale nemôžme?
Tak o čo tam ide?
Akosi sa málo píše o geostratégov CIA.
Veľa mi trvalo keď som sa dozvedel napríklad o DARPE, polovojenskej organizácie, malej skupine supermozgov, ktorí rotujú. Boli založení aby zabránili budúcim technologickým prekvapeniam Ruska a podobne.
Svetom prebehli aféry o obrovskom plošnom špehovaní sveta NSA. Amnesty preposielala link že iba roku 2013 snímali a archivali 5 miliárd mobilov denne a desiatky miliárd aktivít na Internete. Spojenctvo piatých očí v špehovani sveta na čele s USA, Britmi.
Načo im to všetko je keď teroristickým útokom aj tak nezabránili?
Superveľmoc v špehovaní sa nemusí podieľať až tak na mieri a bezpečnosti vo svete.
Geostrategovia na superpočítačov modelujú nepokoje vo svete a stačí sem tam niekoho popostrčiť, vyprovokovať, vyzbrojiť, niekomu stači financie, niekto potrebuje informácie, satelitné snímky, poradcov.
Supepočítače vypracovavajú vhodne modely podľa dôležitosti záujmov.
Napríkad
Záujem č1. je destabilizovať Rusko, BRICS, Šanghajský Spolok.
č2. Kde pôjdu utečenci, teroristi? No predsa do EU alebo Ruska to majú z Blízkeho Východu bližšie. Do USA sa ich určite toľko na chatrných ľodkach nedostane.
č3. Čo ak aj niektorí teroristi zautočia? Najde sa len dostatok dôvodov na zvýšenie financovania tajných, zvyšovania právomoci tajným. Obmedzenia slobody, demokrácie
aby ich ani náhodov nedobehli tajní z Ruska, Číny. Zavrie sa huba rôznym odporcom, pacifistom.
č4. Svetové ceny fosílnych palív. Napríklad Západu vyhovujú nízke ceny ropy. Rusko destabilizujú, obmedzujú možnosti na prezbrojenie.
Alebo nakoľko si zarobia ich korporácie.
č5. Zbrojné zákazky. V rozvrátenych krajinách je stále potreba zbraní. Dostatok dôvodov na vlastné zbrojenie a strašenie.

Potom už stačí ťahať za správne nitky. Sem tam niečo popostrčiť správnym smerom, cez korupciu, spojencov, tajných, finančne, vyprovokovať, aby to vyhovovalo jednej zo strategii vypracovaných na superpočítačoch.
Vždy sa nájdu vhodné stratégie ako zo situácie vhodne ťažiť.

avatar
cejkis Datum: 11.08.2016 Čas: 23:37

gaunt2
Mnohem zajímavější jsou dodávky US zbraní do Egypta.

Po převratu v Egyptě v čelem s Muslimským bratrstvem začal Obama plánovat dodávky dalších zbraní včetně tanků Abrams, bitevních vrtulníků Apache do Egypta.
Po dalším převratu a postavení Muslimského bratrstva mimo zákon byly všechny US dodávky zbraní zastaveny.
Dále NATO tlačilo na Francii, aby nedodala lodě Mistral Rusku. Ve finále byly dodané Egyptu a pár dní před předáním vyšla v Amnesty International (hlavním donátorem George Soros) zpráva jak Evropa nerespektuje zákaz dodávek zbraní do Egypta.

Dodávky zbraní Egyptu velmi ochotně nahradilo Rusko.

Hlavním podporovatelem islamistů byl je a bude Obama. Po jeho prezidentování je Blízký východ na hadry a bude trvat desetiletí než tamní lidé budou moci žít alespoň na úrovni jako před Obamou.

avatar
semtam Datum: 11.08.2016 Čas: 22:00

Pavel1

Nic proti, ale vsadil bych boty, že kdyby ti řekl ujko Sam, ať skočíš, že budeš lítat jako pták. Tak to uděláš.

avatar
semtam Datum: 11.08.2016 Čas: 21:53

Logik

Děláte si srandu, netrpim grafománií, abych vypsal všechny státy světa. které nevedou Hezballah za teroristickou organizaci.

Tudíž vypíši jen ty co ano: Izrael, USA, Kanada, Austrálie a Arabská liga. U ní je navíc sporné to, že v některých zemí se vede Hezballah jako hnutí odporu nikoli jako teroristická organizace a EU jak jsem již psal.

avatar
cejkis Datum: 11.08.2016 Čas: 21:51

Dále jsem tu četl názor, že USA stvořily ISIL.

Původní záměr USA, Kataru a Saudů svrhnout pomocí opozice Asada se díky Syrské armádě téměř podařilo zastavit. Apel jednoho z představitelů syské opozice, že již vydrží proti Syrské armádě jen měsíc započal masivní podporu ze strany Saudů, Kataru a USA.

Následný přesunu těchto islamistů do opuštěného Iráku plného zanechaných US zbraní jistě nebyl náhodný. Islamistům se velmi rychle podařilo obsadit značná část iráckého území, vyzbrojit se a získat finance. Následné zpětné tažení do Sýrie bylo již pro tento region fatální.

A tady máte na toto téma reportáž i s originálními záběry, na které by již nikdo z diskutujících nevzpomněl.

https://www.youtube.com/watch?v=ORYL8jPtpQU

avatar
cejkis Datum: 11.08.2016 Čas: 21:29

Logik odpovědi v návaznosti nad polemikou proč Saudové, Katar a US podporují islamisty.

Proč by US chtěly stavět ze Zálivu plynovod do Evropy ? Největší plátci daní v US, sponozoři Obamy a Clintonové plyn na arabském poloostrově těží. Majitelé plynu jsou Saudové a Katar. Tato trojka živí islamisty v Sýrii. Zkapalnělý zemní plyn z USA či Perského zálivu není konkurenceschopný proti plynovodům z Ruska. Proto potřebují potrubí.
Jedna trasa vede přes Gruzii. Snaha vtáhnout Gruzii do NATO a postavit zde plynovod, byla ze strany Ruska ukončena. Aktuální snaha postavit plynovod skrze Sýrii je blokována prezidentem, který spolupracuje s Ruskem Zmíněná trojka "demokratickou metodou" podporuje opozici, aby zde vládl prezident, který nebude spolupracovat s Ruskem. Plynové zdroje má nově rovněž Egypt. Opět stejný scénář dokonce opět přes Muslimské bratrstvo. Dále se hraje poker o ekonomický vliv na islamistické Turecko. Zatím to vypadá, že zde bude ruský plynovod. Tak to bychom měli Blízký východ.

Načal jste Lybii a spojil to dohromady s Blízkým východem a zakončil polemikou o klikatém plynovodu. Hezká demagogie, tak to trochu rozmotáme. Lybiie není o US těžařských společnostech, ale o francouzském TOTALu, který měl ambice těžit zde ropu a zemní plyn. Proto takové francouzské angažmá. Proto francouzská letadla zastavila na poslední chvíli Kaddafího jednotky před rozdrcením opozice v době, kdy se teprve projednávala rezoluce v OSN.
A pro připomenutí, Itálie se náletů neúčastnila, pouze dala k dispozici svá letiště. Důvod je prostý. Italská společnosti ENI měla s Kaddafím uzavřené ropné kontrakty.

Můžete si dál psát o hodném strýčku samovi a zlém putinovi. Svět je o geopolitice a geopolitika je o globálních finančních hráčích. Zatímco prezidenti západních zemí jsou loutky těchto finančníků, tak Putin je jediný státník, který s Rothschieldy, Saudským králem, Katarskou rodinou a několika Číňany hraje stejný poker. Je možné, že se dočkáme i Trumpa, který svou bitvu s Rothschieldy vede již naprosto veřejně.

avatar
Pavel1 Datum: 11.08.2016 Čas: 20:46

"IS je dílo USA" Něco takového může z huby vypustit jen volksrusácký vylízanec. IS potažmo ISIL vznikl jen a pouze proto, že bývalí saddámovi důstojníci se dali do kupy se sunitskými kmeny, které byly pro změnu extrémně nespokojené s politikou šíitského militanta a iráckého premiéra Málikího, který na nátlak z Teheránu přestal se sunity po odchodu američanů z Iráku spolupracovat. Rovnice je zcela jasná: nekompetentní šíita jehož diletantismus vedl, k tomu, že velké množství amerických zbraní se dostalo do rukou IS + masoví a dobře vyškolení vrazi z dob saddámových časů + zákulisní iránské tlaky = IS.

avatar
logik Datum: 11.08.2016 Čas: 20:09

gaunt: ty máš hodně selektivní vnímání světa, co? Viz např.
http://zpravy.idnes.cz/irak-zada-usa-o-vzdusnou-podporu-dox-/zahranicni.aspx?c=A140612_095726_zahranicni_vez
http://www.bbc.com/news/world-middle-east-27905849
https://www.washingtonpost.com/world/national-security/iraqi-prime-minister-asks-for-sustainable-support-from-the-us/2015/04/15/f7331d7c-e385-11e4-905f-cc896d379a32_story.html

superme: zkus si přečíst moji odpověď ještě jednou a pak se zamysli nad tím, jaký jsi demagog, když z ní vytrháváš kousky, aby ses měl na čem točit

semtam: ...a proto je Hizbaláh defakto prodloužená ruka iránu, což je stát na islámských základech....
Nepiště, kdo je dal na seznam teroristů, napiš radši, kdo je v současné době za teroristy nepovažuje...
O tom, jaké podle Vás neteroristické činy dělal hizbaláh, si přečtěte třeba zde:
https://web.archive.org/web/20060822195222/http://www.nybooks.com:80/articles/17060

avatar
semtam Datum: 11.08.2016 Čas: 19:15

logik

Zkusil jste odpovědět hodně stroze a k tomu navíc ještě blbě. Vytvoření státu na islámských základech zavrhl Hezbollah, když byl ještě v plínkách tudíž cca rok 1985. jak již napsal Superme, křesťany můžem najít i v řadách Hezballahu. EU dala Hezbollah na seznam teroristů a to jen vojenské křídlo této organizace až v roce 2013, poté co šli do boje proti teroristům v Sýrii.

Je pravdou, že lepší srovnání s IS by mohla absolvovat SA. V některých bodech by i dokonce IS se zařadil mezi pomyslné umírněné.

avatar
Superme Datum: 11.08.2016 Čas: 19:09

logik - Tak když to říká současné vedení EU tak to musí být pravda :) To jinak nejde, ti mají totiž vždy pravdu.

avatar
logik Datum: 11.08.2016 Čas: 18:24

gaunt2: takže chyba USA je, že se neangažovala v boji proti terorismu - ač ji Irák nechtěl. Ale když se angažovala v Sýrii proti vůli Asada, zas to bylo špatně. Tak co teda měla USA dělat? Když nezasáhla, je to špatně, kdyby zasáhla, také. Nějak si ty Tvé argumenty začínají protiřečit....

A že irácká zkorumpovaná vláda, která byla jednou z příčin vzniku IS (díky perzekuci menšinových sunitů v zemi) jednou nechtěla zásah USA něco dokazuje? Fakt?
Dokazuje také to, že např. Ukrajina nechce nic mít s Ruskem, to, že rusové podporují terorismus? Argument asi tak na stejné úrovni...

arr