Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?

Datum přidání 31.08.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 71 komentářů    autor autor: Vlastimil Šindelář

Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad spřízněných militantů (pod vlajkou Svobodné syrské armády) na území Sýrie, a to oficiálně za účelem osvobození města Džarábulus a přilehlých vesnic od takzvaného Islámského státu. To vše s leteckou podporou USA. Proč ale přišel útok až teď, po letech turecké neaktivity? Článek vyšel původně na On War | On Peace

Foto: Turečtí vojáci; ilustrační foto / Public Domain

Foto: Turečtí vojáci; ilustrační foto / Public Domain

 

Po skoro dvou měsících bojů padla 12. srpna bašta tzv. IS, město Manbidž, které leží na západ od řeky Eufrat. Jednalo se o velký úspěch syrských demokratických sil (SDF): aliance kurdských (YPG/YPJ atd.), arabských a jiných milicí podporovaných leteckými útoky koalice.

 

Překročení Eufratu sílami SDF ale nenechalo chladným Turecko.

 

Možnost, že se SDF v budoucnu podaří propojit severozápadní část guvernorátu Aleppo s dosud ovládaným územím naseverovýchodě a vytvořit tak na severu Sýrie autonomní jednotku pod svou kontrolou, děsí Turecko bezpochyby více než existence IS, proti kterému Turecko zasahuje jen sporadicky.

 

Erdogan se nechal slyšet, že v žádném případě nedovolí existenci takovéto entity v Sýrii. Jako důvod uvedl nutnost zachování samotné teritoriální integrity Sýrie.

 

Erdogan se jistě obává reakce početné komunity Kurdů na území Turecka, která by nastala v případě ustanovení spojené autonomní Rojavy.

 

Z oficiálních důvodu Turecko bojuje proti IS. Bezpochyby hlavním motivem vpádu do Sýrie je ale zabránění postupu SDF. Na stranu Turecka se připojily Spojené státy, které explicitně slovy amerického viceprezidenta Bidena sdělily SDF, že pokud se nestáhnou na východ od Eufratu, ztratí veškerou podporu. Řeka Eufrat se tedy stala linií, po kterou je Turecko ochotné tolerovat přítomnost SDF.

 

Spojené státy se dostaly do situace, kdy na straně jedné podporují člena aliance NATO a na straně druhé Kurdy (YPG, YPJ, kteří jsou součástí SDF), které Turecko považuje za teroristickou organizaci stejného rázu jako je IS.

 

Bude zajímavé sledovat, jak se USA zachová, až se nevyhnutelně střetnou jednotky (podle některých zdrojů už střetly) SDF s Turky podporovanými silami na bojišti. Komu dá asi USA přednost?

 

Vyhnu se spekulacím, predikcím a na závěr ocituji Alexandera Clarksona z King's College v Londýně: ,,Vypadá to jako zlaté pravidlo geopolitiky a tím je, že Kurdové jsou podvedeni některou z velkých mocností aspoň jednou za generaci."

 

Redakčně upraveno

Zdroj: On War | On Peace

 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Flader Datum: 20.01.2018 Čas: 21:45

Už od referenda o posilnení postavení prezidenta v Turecku čakám, kedy sa začne používať namiesto označenia prezident Erdogan presnejšie sultán Erdogan I.

avatar
PavolR Datum: 20.01.2018 Čas: 21:33

Iba taký postreh:
24. augusta 1516 vpadol sultán Selim I. na územie Mamluckého sultanátu a ešte v ten deň zvíťazil v bitke pri Dabiqu, po ktorej anektoval územie dnešnej Sýrie. Vojna ďalej pokračovala a bola zavŕšená jeho víťazstvom v bitke pri Ridaniye, neďaleko Káhiry dňa 22. januára 1517. Následne zajal posledného abbásovského kalifa Al-Mutawakkila III., sám sa vyhlásil za ďalšieho kalifa a položil tak základy osmanského kalifátu. Do Istanbulu sa vrátil 25. júla 1518.

Turecký pozemný vpád do Sýrie začal 24. augusta 2016 v blízkosti mesta Dabiq. Momentálne sú ostreľované a bombardované kurdské pozície a očakáva sa začatie pozemnej ofenzívy. Schválne, kedy myslíte, že tá ofenzíva začne? ;-)

avatar
PavolR Datum: 20.01.2018 Čas: 16:56

Už to asi každý vie, ale predsa - začala ďalšia fáza:
https://svet.sme.sk/c/20742393/turci-zacali-pozemnu-operaciu-na-severe-syrie.html

Čo myslíte, sú vyjadrenia Sýrie iba slovným kung-fu, alebo sa nejakým spôsobom pokúsi prejaviť?

avatar
PavolR Datum: 26.12.2016 Čas: 16:15

Naspäť k téme:
Turecko žiada pre svoje operácie s Sýrii väčšiu vzdušnú podporu zo strany koalície. To Turecko, ktoré samo disponuje cez 300 bojovými lietadlami!!! Čo myslíte?
1.- Iba sa snažia pred vlastnou verejnosťou vykecať minulotýždňové fiasko pri al-Bábe.
2.- Už pozatýkali a suspendovali toľko letcov, že majú problémy s dostatočnou vzdušnou podporou svojich pozemných operácií.

avatar
Todomatch Datum: 10.09.2016 Čas: 17:32

Pro ty kteří tu opakovaně tvrdí, že žádná reálná syrská opozice neexistuje a nikdy neexistovala, že jsou tam pouze teroristé a Assad bude možná překvapením dnešní poznámka na kremelském serveru sputniknews, kde jasně píší, že opozice existovala, ale Američané jí nedokázali pomoci. Jak se to liší od dřívějších ruských tvrzení, že tam Američané hrnou zbraně horem dolem. Teď tvrdí přesný opak. Je to navíc neuvěřitelně pokrytecké, protože když chtěli USA opozici podpořit, narazili na ruská veta v RB OSN ve prospěch Assada. Syrská opozice tak zůstala sama tváří v tvář IS a Assadovi a nakonec je začalo bombardovat Rusko – přednostně před Islámským státem. Je neuvěřitelné, že to Kreml navíc Američanům dává za vinu, ač je to přímý důsledek nestoudné ruské zahraniční politiky. Věřím, že tohle bude pro USA na dlouhou dobu bolestné prozření, pokud jde o konfrontaci s ruskou reálnou politikou. Rozšíření sankčního seznamu, které před pár dny tak namíchlo Lavrova, je jedna z prvních kapek deště, kterému bude Rusko vystaveno na mnoho let a protiraketový a protiletadlový deštník v podobě S-400 jim v tomhle dešti bude houby platný. http://1url.cz/ytw0Q

avatar
Luky Datum: 07.09.2016 Čas: 16:24

Je hrozně zajímavý, že SAA vždy "použije chemii" ve chvíli, když se jim vojensky zadaří a její užití nedává smysl, nikoli ve chvílích, když jsou v úzkých...tak třeba teď jsou toho plný média, když je to po týdnu co opět uzavřeli Haláb a otevřeli kontrolované potravinové koridory...
Jak Cejkis zmínil ty řezače, co dali malýmu klukovi infuzi a pak mu uřízli hlavu - fotili se pak ti usměvaví hoši hojně při ofenzivě v Halabu a jeden z nich byl i na focení toho chlapečka od sutin...to bylo vůbec zajímavý, jak ho tam ti lidumilové v šoku vytáhli a pak si ho dlouhou dobu fotili, nikdo se nestaral...no pravověrcům to tak stačí, tak proč by to Reuters nešířil.

Ale alespoň že už v médiích říkají "útok plynem není možné ověřit z nezávislých zdrojů"...jinak mi přijde, že se ČT trochu zlepšila, což je fajn
---------------
Putin zabránil roku 2013 západním náletům. O smíru se následně jednat snažili, bohužel se nedohodli. Kdyby nálety nestopl (tím že chemicky odzbrojil), leteckou podporu by teď měli džihádisti a ne Asad.

avatar
cyril Datum: 07.09.2016 Čas: 16:01

tak vzhledem k tomu, že ji dostal i obama, by to už horší být nemohlo, ne? :)

avatar
Todomatch Datum: 07.09.2016 Čas: 14:01

to cejkis - co to píšete? To video je podvrh! Důrazně trvám na tom, že v Sýrii žádná válka není. Vladimír Putin ji zabránil již v říjnu 2013. Jak uvedl ředitel Mezinárodního ústavu nejnovějších států Alexej Martynov:

"Podařilo se zastavit válku v Sýrii, která by se mohla změnit ve velký světový konflikt. Tuto zásluhu není možno přecenit ani podcenit. Celý svět mluví o tom, že Putin zastavil novou světovou válku, která by mohla začít po bombardování Sýrie."

(zdroj zde: http://1url.cz/g59C)

Proto také Vladimíra Putina navrhli na Nobelovu cenu za mír! Vždyť o tom informovaly oficíální zdroje Kremlu. Otevřete oči člověče!

avatar
cejkis Datum: 06.09.2016 Čas: 23:07

logik

tady máte něco na dobrou noc

https://www.youtube.com/watch?v=o6kdi1UXxhY

avatar
cejkis Datum: 06.09.2016 Čas: 23:05

logik

Nechte si tu Vaší pohádku o demokratické Sýrii. Nechte si pohádku o demokacii v Lybii. Nechcte si pohádku o demokracii v Iráku. Nechcte si pohádku o demokracii v Angole. Nechcte si pohádku o demokracii v Afghánistánu.

Doufám, že tu není již nikdo tak naivní, aby si myslel, že se války vedou pro nastolení demokracie.

avatar
cejkis Datum: 06.09.2016 Čas: 23:02

logik

Stačí se podívat na youtube. Střely TOW podléhají US licenci. Američané prodávají zbraně Saudům, které s nimi zásobují FSA v Sýrii. Umírnění islamisté jak jsou v západních médiích označováni, je bláblol. Umírněně uřezávají hlavy dětem a zabíjejí kohokoliv, kdo jim není po vůli. Chcete sem umístit odkaz na video se západem, Saudy, Katarem podporovanou FSA jak uřezává hlavu 10 letému klukovi ?

Doufám, že to na doložení stačí......

avatar
logik Datum: 06.09.2016 Čas: 22:07

divous:
ad tisíce přešlých bojovníků - prosím doložit

jinak ano, to, že rusové podporují diktátora v sýrii, tím v podstatě zablokovali rozumné řešení situace v sýrii. Bohužel. Jinak tam mohli být už asi čtyři roky vojska OSN, a IS a migrační krize by byl neznámý pojem.

Plyn byl v sýrii nasazen i jinde, nejen v damašku (např. nedávno v Allepu) - reportovali to doktoři, co tam působí.

Snaha o nastolení v demokracie v sýrii samozřejmě úspěšná být nemusí. Rozhodně ale má více šancí na úspěch, než když se budou podporovat diktátoři - tak totiž demokracii nevybudujeme zcela jistě.
(To, že by budování demokracie znamenalo mnohaletou zahraniční přítomnost beru jako samozřejmost, todle bylo totálně zvorané v Lybii - i když i tak to tam je lepší než v Sýrii, kde se věcem (tzn. islamistům a diktátorům) nechal volný průběh).

cyril:

1) nejde o to, jak chtějí chodit oblečení, ale o to, že tam evidentně většina nechce chodit zahalovaná, ovšem režim jim to násilí nutí.

2) v Evropě někoho zavřeli za klip na FB, kde tancuje? Fakt? Kde a kdy?

3) Aha, takže vymyslet si o někom, že byl členem nějaké organizace a potichu ho popravit je Ok?
I kdyby nakrásně ta obvinění byla pravdivá, tak nemožnost kontaktu s rodinou zároveň znamená, že neměl ani možnost sám sebe hájit (a vybrat si advokáta atd...). Stejnětak
to, že neměl možnost kontaktu s rodinou je podle Tebe Ok? Asi mám trochu jiný pohled na lidská práva...

avatar
divous Datum: 06.09.2016 Čas: 21:41

logik ta diskuze nikam nevede, argumentuješ, ale chybí ti informace, ti bojovníci vycvičení USA, kteří následně přešli k džihádistům to je informace i z oficiálních médií a tisíce jich byly a byl to důvod, proč Američané zastavili tento program. Jinak si to vůbec představuješ nějak idealisticky, tvůj způsob řešení je tedy vojenská intervence jak proti džihádu, tak proti Asadovi, to znamená de facto prakticky proti většině těch, kdo mají nějakou moc, tedy i podporu a to nemluvím o Rusech. Představa, že tím by jsi dosáhl nastolení demokratičtějšího režimu je prostě nereálná. Jo a s SA jsem to pochopil moc dobře a nejde jen o SA, já jsem i na příkladu Bahrajnu chtěl ukázat, že rétorika politiků není totéž co reálná politika. V Sýrii vůbec nejde o to, zda je Asad lidumil a oběť nebo zrůda, každé zainteresované straně jde o vlastní zájmy. Jako to bylo vždy. Ty řeči o otravných plynech. No tak Irák v Irákem vyvolané válce s Iránem od naprosté porážky ochránila pomoc USA, poskytli jim špionážní servis, který vedl k efektivnímu nasazení bojových plynů proti nastupujícím Iránským jednotkám. To je realita. Zatímco pokud vím u toho "slavného" použití bojového plynu Asadovou armádou u Damašku se nakonec ukázalo, že šlo nejspíše o falze flag tureckých tajných služeb.

avatar
cyril Datum: 06.09.2016 Čas: 19:55

logik: jestli těmi odkazy chceš dokázat, jak je írán špatný, tak se ti to moc nepovedlo.

1. Jak tam chodí oblékaní, není ani tvoje ani naše věc. I kdyby tam chodili zahalení nebo kompletně nahatí, je to jejich kultura, na kterou jsou zvyklí a všichni znají pravidla, ať nám můžou přijít sebedivnější. Až přijedou na návštěvu oni k nám, tak od nich budu vyžadovat naše pravidla, ale nemyslím si, že muslimáči, kteří dělají v evropě největší bordel, jsou zrovna z íránu.

2. Kdyby sis dal trochu práce, určitě bys našel podobné trestní stíhání za příspěvky na fb i v evropě.

3. Někde je trest smrti, někde není, někde se za krádež sekají ruce, jiný kraj jiný mrav. Nechci to porovnávat s počtem poprav v USA, protože je mi to uplně jedno, je to jejich věc.

Z ČR bych se tam vážně stěhovat nechtěl, to nic nemění na faktu, že v oblasti patří mezi ty tolerantnější státy. Už si konečně přiznej, že bez podpory okolních států by tam řezači hlav dávno nebyli a nevykládej nějaký omáčky o demokracii a diktátorech, kdyby ti to v televizi neřekli, kdo je ten hodnej a špatnej, tak sám nevíš, co si myslet, takhle jenom opakuješ tu přiblblou propagandu, kterou žádný "skutečný logik" nemůže žrát.

avatar
logik Datum: 06.09.2016 Čas: 18:59

Luky: a to si myslíš, že je to teď v Iránu o tolik lepší? Viz např.

http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/iran-trva-na-zahalovani-zen-mravnostni-policie-bude-nove-chodit-v-civilu--1615466

http://zpravy.idnes.cz/iran-odsoudil-osm-lidi-za-prispevky-na-facebooku-ve-vezeni-je-i-reziser-klipu-happy-gk3-/zahranicni.aspx?c=A140528_140839_zahranicni_vez

http://www.lidovky.cz/v-iranu-vladne-umirneny-ruhani-poprav-ale-pribyva-fvv-/zpravy-svet.aspx?c=A140423_111120_ln_zahranici_msl

ono se to tam od dob náboženské revoluce zas tak nezměnilo.... Je to o něco lepší (většina totalitních režimů je nejkrutější při svém nástupu), ale žit bys tam fakt nechtěl...

arr