Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Události

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Datum přidání 13.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 380 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. Přestože mohou existovat určitá podezření, jejich iniciátor nemůže být jednoznačně určen. Vraždy představují vzhledem k vysokému stupni utajení velmi složité operace uskutečňované tajnými službami. Jejich plánování a provedení musí dát státním orgánům v pozadí dostatečný prostor pro odmítnutí jakéhokoliv nařčení ze spojitosti se zavražděním.

Foto: Sergej Skripal – archivní foto / Public Domain

 

Uskutečnění státem řízené vraždy obvykle zahrnuje velké množství lidí, kteří mistrně ovládají několik specifických dovedností. Samotné zavraždění je však zpravidla, co se způsobu a provedení týče, velmi prosté. Do tohoto rámce spadá pokus o vraždu Sergeje Skripala, ke kterému došlo v neděli 4. března.  

  

Některé zpravodajské společnosti (Time, Economist) čin označily za překvapivý. Skripal byl v roce 2004 zatčen za prodej ruských státních tajemství britským zpravodajcům. O šest let později se stal součástí výměny agentů mezi Ruskem a USA. Předtím, než se usadil na britském venkově, ho ruské soudy oficiálně omilostnily. Výměna mu údajně měla zaručit mírový odchod do důchodu. Jeho zavraždění proto údajně podle zmíněných britských médií porušuje nepsaná pravidla špionáže.


Tato argumentace je ovšem neopodstatněná. Jak ve svém článku pro intelNews uvedl profesor Joseph Fitsanakis, činnost zpravodajských služeb nezná žádná pravidla. Není proto velký rozdíl mezi zrádcem a vyměněným agentem, obzvláště pokud svému státu způsobil značné škody. Podle stejné logiky by bylo možné tvrdit, že nepsaná pravidla porušil sám Skripal. Předpokládá se totiž, že omilostnění zpravodajští důstojníci přesídlivší do zahraničí změní profesi či odejdou do důchodu. Skripal ale navzdory této zvyklosti pokračoval v práci pro britské zpravodajské služby.


Minulý týden britská policie oznámila, že Skripal a jeho dcera byli v Salisbury zasaženi nervově paralytickou látkou. Oficiální zpráva o ní neuvedla žádné další podrobnosti. Například britská BBC naznačuje, že mohlo jít o sarin nebo VX. Obě látky jsou vysoce toxické a odpovídají náhlému upadnutí do bezvědomí, jež bylo pozorováno u Skripala.


Využitá látka velmi pravděpodobně nepocházela z masové výroby pro vojenské účely. Utajované plánování a provedení operace spíše naznačují omezenou produkci malého množství, jež se hodí k provedení vraždy. Fitsanakis považuje spekulace o sarinu a VX za velmi předčasné a naznačuje, že útočníci možná využili Amilton či Parathion, původně vyvinuté jako pesticidy.


Internetové stránky Bellingcat uvádějí, že produkce všech nervových paralytických látek je značně riskantní a komplikovaná. Jen velké odborné laboratoře s přístupem ke specifickým surovinám je v malém množství dokáží vyrobit. Náročná průmyslová produkce vyžaduje vzhledem ke své velikosti a nákladnosti státní zájem.  


Foto: Uskladněný bojový plyn VX – kontrola skladu v USA. Podle The New York Times se USA zavázaly zlikvidovat všechny zásoby bojových látek do roku 2023. / Public Domain


S tímto tvrzením nesouhlasí Fitsanakis. Spíše se domnívá, že důvodem je strach – jen málo laboratoří na světě sarin či VX odvažuje vyrábět, protože jsou považovány za zbraně hromadného ničení. K produkci těchto látek podle něj nejsou zapotřebí žádné vysoce specializované laboratoře a hluboké znalosti chemie. Mohlo k ní proto dojít dokonce i na území Spojeného království bez nutnosti pašování přes hranice. Jednalo se tak o jednoduchou zbraň, kterou lze snadno použít a která představuje malé riziko pro útočníky. To odpovídá způsobu, jakým státy uskutečňují tajné vražedné operace. Pečlivé naplánovaní a jednoduché provedení zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.   


Smrtící látka využitá k útoku na Skripala mohla být v tekutém skupenství, plynném skupenství či ve formě aerosolu. Do fyzického kontaktu se Skripalem se dostala buď přímým fyzickým kontaktem nebo za využití časovaného zařízení. Způsob provedení útočníci určili tak, aby měli dostatek času k úniku. V případě jejich dopadení je téměř jisté, že vyjde najevo jejich napojení na zpravodajské služby.


Britské vyšetřování pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery je stále na začátku. V ideálním případě přinese odpovědi na pět následujících otázek:


Kdo za útokem stojí? Navzdory bouřlivým reakcím a útočným článkům, které zapadají do obnoveného konfliktního narativu mezi východem a západem, není v době psaní tohoto textu možné určit identitu pachatele. Provedený čin pravděpodobně zapadá do určité strategie zpravodajských společností, jež tomuto tématu věnují značnou mediální pozornost.    

 

Foto: Kdo byl Sergej Skripal? / YouTube


Kde se útok stal? Nejasné také zůstává, kde k pokusu o vraždu došlo. V průběhu nedělního odpoledne Skripal navštívil italskou restauraci Zizzi, nedaleký park i městský hřbitov.


Čím byl útok proveden? Výše zmiňovaná nervová paralytická látka je též otevřená otázka. Sarin a VX, který loni údajně zabil nevlastního bratra Kim Jong Una v Kuala Lumpur, patří k favoritům zpravodajských společností. Ty se ovšem ve svých odhadech mohou mýlit.


Existují pro obyvatele Salisbury nějaká rizika? Podle oficiálních vyjádření nikoliv. Lidem, kteří se 4. března pohybovali v restauraci Zizzi a okolí bylo doporučeno vyprat si oblečení, jež měli onoho dne na sobě, a vyčistit si své osobní věci, jako je mobilní telefon a peněženka. Oděv zaměstnanců restaurace Zizzi byl spálen.


Proč Skripal? Motiv vraždy se stal inspirací pro značné množství emotivních a manipulativních článků. Vedle prohlášení politiků a odborníků z různých zemí světa se objevila i řada konspiračních teorií. Důvod ale může být prostý –  tohle se dvojitým agentům, kteří zradí svou zemi, prostě stává.


Zdroje: intelNews, Sky, Time, Economist, Bellingcat, Ria, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Olivav Datum: 18.03.2018 Čas: 20:26

logiku,

jen pro vyjasnění. Mezi znalostí struktury a schopnosti výroby není rovnítko. Ale pokud znám strukturu tak mohu usuzovat na zákadě poznání v daný moment, jestli a jak se pokusím věc vyrobit.

Čím "jednodušší" struktura tím větší šance na úspěch. Organofosfát není nic nemožného. Navíc, kdy ty zásoby likvidovali a kolik let měli na to zkusit si to laboratorně? Myslím, že dost. Pokud to zkoušeli tak je to více než 10 let, že?

Právě to zavádění skupin apod to může komplikovat ano, ale reakce, které se dají zkoušet ti chemici budou znát myslím, že času měli dost. Neby si myslíte, že si při likvidaci vzoreček neodnesli?

No nic. Fakt končím.

avatar
Olivav Datum: 18.03.2018 Čas: 20:22

logiku,

nevím co jsi zač, ale fakt mě nebavíš. Takže naposledy srovnáváš let do vesmíru s vyhozením krykeťáku 2m do vzduchu.

Pokud zdůrazňuji POKUD je to co bude v odkazu níže cca správná struktura rodiny látek A-XXX romanticky nazvaných Novichok, tak se koukni na odkaz níže:

https://alchetron.com/Novichok-agent

no a porovnej si to s tímhle.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_B12

Myslím, že i neznalý věci musí vidět, že to asi není to samé. Prostě nebavíme se o podobných látkách.

To, že něco trvá 12 let nic neříká. Jen to poprvé trvalo dost dlouho. Takže se tím odkryly nové cesty. I ta chemie se vyvíjí a objevují se nové postupy. Navíc Mirzaianov je v USA a asi nějaké know how předal. Nebo mi chcete tvrdit, že ve VB a USA jsou dementi a nemají kvalitní chemiky a nemají zkušenosti?

Tenhle případ chemie nevyřeší. A tvrzení, že jen v RF to umí je prostě něco čemu odmítám uvěřit. A u takto "jednodušších" látek je fakt syntéza proveditelná. Sorry prostě nelze míchat hrušky a jablka. Nebavíme se o tom, že jinde toho vyrobili tuny, ale na otrávění dvou lidí to vyrobit mohli i mimo RF či SSSR (každý ať si dosadí dle sympatií).

Ten antrax to je další vtip. Fakt se bavím https://www.wikiskripta.eu/w/Antrax to je milý pane bakterie. Stačí živné medium, aby měla co žrát a teplo aby ji nebyla zima a hele množí se sama a pka dá spóry a hurá mám to. Pak už jen zabalit a poslat. Ideálně je dobré mít tu správnou formu antraxu.

U antraxu se už totiž bavíme rovnou o bakterii. Mylí logiku stále se vzdaluhete od organofosfátu. Myslím, že bych vás od zkoušky vyhodil i s indexem.

Dobrou noc. Tak jsem se dlouho nepobavil.

Výrok dne - cituji: A tedy nejde paušálně říct, určitě to vyrobit jde.

A tedy lze to chápat, že spadl z vesmíru? Nebo kde se vzal tu se vzal objevil se Novichok? Sakra výroková logika. Někdo to snad musel vyrobit. Je jen otázka kdo?

avatar
logik Datum: 18.03.2018 Čas: 19:26

Olivav: Možná si dobrej biochemik, ale ve schopnosti číst dosti pokulháváš. Protože jsem Ti v předchozím postu vysvětloval, že jsi nepochopil co píšu, pokud máš dojem, že srovnávám složitost výroby organofosfátu se složitostí výroby botulotoxinu, že botulotoxin byl argument na Tvoje původní tvrzení, kdy jsi tvrdil čistě to, že ze znalosti vzorce vyplývá znalost výrobního postupu.
(a dál jsem Ti pak vyvracel Tvoje tvrzení, že je výroba toho botulotoxinu snadná, jak jsi tvrdil, ale to by bylo už na OT debatu)

A ty mi na to odpovíš, se nedá srovnat složitost výroby botulotoxinu a organofosfátu. No samozřejmě, že nedá, vždyť to píšu sám. Takováto diskuse, kdy musím každou věc napsat třikrát, než na ni zareaguješ (a pak se mi ji ještě snažíš otlouct o hlavu), fakt smysl nemá.

==

Další věc, kde argumentuješ nepravdivě je výroba B12 - těch dlouhých tuším 16 let do plné syntézy nebylo do vynalezení praktického postupu pro výrobu vitamínu B12. Těch 16 let trvalo, než se poprve vůbec podařilo vitamín plně syntetizovat. Nešlo tam tedy o žádnou čistotu, ani vedlejší produkty, nešlo o aplikovaný, ale primární výzkum.

==

Ano, v B12 jsou struktury, které je poměrně těžké syntetizovat. Zdaleka tam nejde jen o ten kobalt - těch prací na syntézu bylo postupně X, kde se řešili jednotlivé kroky syntézy. Naprosto souhlasím s tím, že Novichok je látka jednodušší a tedy pravděpodobnost komplikací je tam o dost menší. Z toho ale nevyplývá, že tam ty komplikace být nemohou. I ten blbej dolomit (a zdaleka to není jediná anorganická sloučenina) se syntetizoval v laboratoři X let. A to, že to vyšlo v Nature dokazuje, že výroba dolomitu nebyla mimo pozornost vědy, že se jeho výroba považovala za obtížný úkol a přínos pro vědu - takže evidentně na tom lidé pracovali. Stejně jim to trvalo dlouho.

Ano, dnes jsou větší možnosti, zná se více výrobních postupů atd.... Nic z toho Ti ale nezaručuje to, že když znáš vzorec, že znáš postup výroby. Záleží na tom, jak reaktivní jsou jednotlivé skupiny, tedy které postupy Ti umožní a neumožní - zdali ty reakce budou probíhat samy, nebo jen za určitých extrémních podmínek (jako u toho dolomitu), nebo naopak bude třeba vyvinout způsob, jak to zreagovat, aniž by Ti nezreagovaly navěšené radikály, atd. atd.
Takže je to vše jen ne paušálně "Tím pádem je umí vyrobit, protože organická syntéza je známá i ve VB.".

Jo, souhlasím s tím, že pravdědpodobnost komplikací u organofosfátů je spíše malá, ale je tam. A tedy nejde paušálně říct, určitě to vyrobit jde. Obzvlášť, když vlastně ani nevíme co: organofosfát to bude skoro jistě, ale jestli se opravdu VB s Ruskem baví o A234, nebo jde o nějakou jinou variantu Novichoku, která do médií nepronikla.

==

A tezi, že to s tou výrobou zas tak jednoduché nebude, pak potvrzuje to, že se zatím v žádném teroristickém útoku nevyskytl. A to už byly použity takové látky jako antrax, které je získat poměrně složité. Na tento argument jsi btw. také vůbec neodpověděl.

Btw. Tvoji argumentaci vyvrací i samotní Rusové, když vyjmenovávají pár zemí, které to podle nich umí. Kdyby to bylo tak jak píšeš, že to zvládne každý chemik, tak by to Rusové řekli a ne vyjmenovávali čtyři země se špičkovou úrovní detekce chemických zbraní.

PS: A ještě jednou prosím, jestli na to budeš reagovat, přečti si to nejprv pořádně a zkus pochopit, jak to myslím.

avatar
semtam Datum: 18.03.2018 Čas: 18:51

logik

Tato diskuze je už opravdu o ničem. Jediný stát, který byl obviněn je Rusko. Británie ho hlasitě a vehementně označila jako viníka a dala mu ultimátum.
Dále popíráte fakt, že Rusko chtělo vyšetřování.

Není jediný racionální důvod, proč se má Rusko cítit jako podezřelé, když Británie už má hotovo.

A to obvinění je jen vaše demagogie. Rusko neřeklo, že tu mimo smlouvu vyrábíme zakázané chemikálie. Rusko jenom řeklo, že je pravděpodobné, že látka pochází ze zemí, co ji zkoumali.

Koho teda obvinilo? De-facto jen vzneslo námitku, že není jediná země, co tuto látku dokáže vyrobit.

A mohl jste si všimnout, že ruská diplomacie je o několik tříd výše než ta britská. Jen tak nikoho bez důkazů neviní.

avatar
logik Datum: 18.03.2018 Čas: 18:33

semtam: Je tam obvinění. Protože výroba takových látek podléhá konvenci o chemických zbraní. Pokud tedy některá z těchto zemí vyráběla Novichok, který zabíjel ve Velké Británii, pak tu konvenci porušila.

A pokud se ptáš, jak mělo Rusko zareagovat? Např. takto:
"Ano, tato látka se u nás vyráběla, takže chápeme, že jsme podezřelí. Proto nabízíme součinnost při vyšetřování a poskytneme podklady, které dokazují, že program na výrobu těchto látek byl ukončen a že vyprodukované látky byly zlikvidovány..."

A Rusko NENÍ automatickým viníkem. Ale je důvodným podezřelým. Pokud místo toho obviňuje ostatní (což je poměrně častá reakce viníků), nechce dodat materiály, které by mohly podezřejní na ně více osvětlit a místo toho se vymlouvá jako malé dítě: "já sem nezmlátil Pepu" (neboť mlátil Josefa), tak to jejich důvěryhodnosti prostě nepřidá.

avatar
Olivav Datum: 18.03.2018 Čas: 18:31

logiku,

přestaň jsi fakt trapný. Srovnávat nesovnatelné a mlít o tom dokola lži a nesmysly je fakt blbost. Pro produkci botulotoxinu s epoužívá bakterie Clostridium Botulini. Já dělám už dost dlouho v biomedicínském výzkumu. Biologie a chemie mě živí a dělám to fakt na slušné úrovni. Takže na rodíl od tebe vím o čem mluvím. Botulotoxin je vyšší level než organofosfát. Prestižní časopis na tom co lze a nelze nic nemění. V malém měřítku organofosfát vyrobí kde jaký solidní organický chemik. Neřeším čistotu apod...

Protein chce už lepší a dražší výbavu, sterilní prostředí kvůli kontaminaci. Nic to ovšem nemění na tom, že genové inženýrství dnes umí dost kouzel, kterým vys nerozuměl. Kolt ti to tu napsal hezky. Vtip je v tom, že např. ty cukry to by byl sakra problém. Ona není molekula jako molekula.

Ten protein právě nic nevyvrací. Zanesl jsi tu mix proteinového inženýrství a smíchal to s organickou chemií, která míchá věci v baňce - řečeno brutálně zjednodušeně.

NIC JSI NEDOKÁZAL JEN SVOJI NEZNALOST A HLOUPOST VYSTAVUJEŠ ZA CNOST.

Já se nechválím já vím o čem mluvím.

Víš vůbec jak např ten Vit B12 vypadá, že má hemovou strukturu a v ní koordinačne uchycen kobalt, což není simple struktura jako např. hnojivo a navíc pokud jej chceš píchnout někomu do žíly nebo nechat sníst, tak vedlejší produkty mohou být problém. Ono jde taky o účel pro který se látka připravuje. Do člověka nelze nacpat cokoliv.

Ona ta chemie od toho 1947 trochu postoupila dopředu a říká se tomu pokrok. Co tehdy byl problém dnes není. Semisyntéza je běžný postup. Hold mi snad nechceš tvrdit, že ve VB neumí něco vyizolovat z přírodního zdroje a modifikovat? Na námelových alkaloidech stojí např. látky vyráběné v dřívější Galeně v Opavě a využívaly se a možná ještě využívají jako imunosupresiva. vše, co tu používáš jako argumety, je něco založeno na polobiologických látkách.

Nicméně ano některé věci není snadné připravit, ale nemůžeš tvrdit, že to nejde a nikdo zde z diskutujících neví kdo co kde vyrobil. Slyšel jsi někdy o tom, že dnes už je skoro mořžné vytvořit umělý organismus? Věda je sakra daleko a pro laboratoře v mnoha zemích není problém vyrobit věci o kterých se v plovině minulého století byl problém.

A ten CaMg(CO3)2 je 1. snažší těžit. Pak se můžeme bavit i o krystalické struktuře atd. Navíc problém je, že se to asi nevyplatí ekonomicky, že? Ony totiž některé postupy nelze zjednodušit. Diamant je taky jen blbý uhlík jako tuha, ale jaksi to není tuha a můžeme se bavit o grafénu apod.

Proboha žačni mluvit o věcech z jedné kategorie a netahej tam jiné. To je jako říci, že je problém lett do vesmíru s hozením krykeťáku 2m nad zem.

Manželka mi správně říká, že debata s tebou je ztráta času. A měl bych i pár přirovnání, ale mohl by jsi se urazit.


KOLTE,

más v tom co jsi napsal pravdu. A vzorek nic nedokáže. Chemie tady taky nikomu nic nedokáže jedině přímý důkaz kdo to použil a pak zjistik kdo o tom rozhodl. To se ovšem obávám nikdo nezjistí.

Tuhle debatu opouštím stála mě dost času, který jsem mohl prožít lépe, než dovzdělávat logika.

avatar
semtam Datum: 18.03.2018 Čas: 18:23

logik

Aha, takže možný původce látky je automaticky viníkem. Logiku a KOLTE tleskám, nyní se díky vám vyřeší mnoho případů s kterými si Policie marně láme hlavu.

avatar
logik Datum: 18.03.2018 Čas: 18:02

olivav: Hezky jsi se pochválil :-). Nicméně to, že redaktoři prestižního chemického časopisu nepublikovali genovou sekvenci, ale publikovali informace o proteinu Tě prostě usvědčuje z nepravdy. Evidentně vyrobit ten botulotoxin jen z informací o něm prezentovaných (které jej umožní i detekovat a izolovat) není tak jednoduché, jak si představuješ, když se přední světoví chemici shodli na tom, že publikovat informace, ale ne genovou sekvenci, je akceptovatelné řešení. Víš, jedna věc je "teoretická proveditelnost" a druhá věc je proveditelnost praktická.

Navíc opět jsi neporozumněl argumentu a reaguješ na něco jiného, než jsem psal: protein jsem vzal jako případ vyvracející Tvoji původní jednoduchou implikaci: znají vzorec => umí to vyrobit.
Následně jsi své tvrzení modifikoval (možná jsi to tak myslel původně, ale nenapsal, nediv se, že argumentuji proti tomu, co říkáš, ale ne proti tomu, co tím myslíš), že se to netýká všech látek, jen těch "jednoduchých". Na toto tvrzení samozřejmě už botulotoxin protiargument není, nicméně kdybys četl můj další příspěvek pořádně, dočetl by ses tam o několika poměrně primitivních chemických látkach, které trvalo desetiletí, než se je někomu podařilo syntetizovat v laborce - tak trochu nechápu, proč se pořád točíš na botulotoxinu a nereaguješ na toto.

Možná si tak dobrej, že od pohledu dokážeš poznat, že zatímco snaha o výrobu CaMg(CO3)2 trvala roky, když se to konečně povedlo, byl z toho článek v Nature - a dodnes se hledá nějaká jednodušší cesta, která nezahrnuje extrémní teploty či tlaky - tak na Novičok se stačí podívat, vzít pár osvědčených postupů a zbraň hromadného ničení je na světě.

Jen do Tvé geniality jaksi nezapadá prostý fakt, že ač IS a podobní měli o Novichocku v podstatě tytéž informace, místo výroby takto efektivního jedu vyráběli jen blbej sarin. Dokážeš vysvětlit proč, když podle Tebe byl Novichok tak snadno vyrobitelný a je to daleko efektivnější látka, navíc na kterou pravděpodobně neexistují běžné testy, což usnadňuje jeho převoz i umocňuje účinky (není léčba)? Jistě, možná by při výrobě zjistili, že je příliš nákladná - ale to by měli alespoň vzorky, a ty by neváhali použít. Přesto na celém světě zatím Novičok použit nebyl, jen proti bývalému Ruskému agentovi. Trochu divné, ne? Takový jednoduchý organofosfát, umí ho vyrobit každý chemik....

A pak bych Ti rád zacytoval odborník na chemické zbraně: tentokrát z českého textu, takže tomu snad budeš rozumět dobře:
"Další závažnou překážkou pro využití diethyllysergamidu jako BCHL je jeho polosyntetický původ; získává se derivatizací námelových alkaloidů z houby paličkovice nachové (Claviceps purpurea), která parazituje na travinách a žitu. Mnohastupňová syntéza je technologicky prakticky neschůdná. Řešení pak nabízí nikterak snadný biotechnologický postup založený na genové manipulaci."
Potential Chemical Warfare Agents, Halámek, 2010
Kde máš další příklad látky, která se nesyntetizuje, protože to prakticky příliš nejde. Jistě, opět můžeš argumentovat, že teoretický postup syntézy LSD (a jím podobných látek) je známý. Je, dokonce od roku 1956. Ovšem LSD je známé od 43, a její přesná struktura byla potvrzena a publikována v roce 49. Vymyslet její syntézu tedy trvalo 7 let, přitom syntéza takových molekul byla tehdy jedním z hlavních organické chemie (zatímco organofosfáty dnes z pochopitelných důvodů dělá jen pár lidí) a Woodward, který to nakonec dokázal, byl pravděpodobně nejlepší organochemik té doby - a za syntézu LSD dostal nobelovku. A vědecké práce na téma syntéza LCD se píší dodnes...

Takže zhruba tolik k "jednoduchosti organosyntézy" a že stačí vyzkoušet pár postupů a vybrat si....

semtam: V podstatě plně odpověděl Kolt.

avatar
semtam Datum: 18.03.2018 Čas: 16:54

KOLT

Really? Opět slova Zacharové: "Nejpravděpodobnějším zdrojem původu této chemické látky jsou země, které od konce 90. let provádějí intenzivní výzkum látek z projektu "Nováček "

Vím, že někteří jedinci jsou tady značně natvrdlí, ale o tom, že někde použitá látka musela vzniknout se snad bavit nemusíme.
Ve slovech Zacharové, není žádné obvinění. Ani neříká, která země tu látku vyrobila. Navíc se ptá USA, zda je toho také schopno.

A jak mělo Rusko reagovat, když nedokáží říct název a ani složení dané látky. Kde maj jistotu, že tím nemyslí něco jiného, když se tak amatérsky vyjadřují.

avatar
KOLT Datum: 18.03.2018 Čas: 16:46

logik, trochu bych s těmi kategorickými prohlášeními ubral.
Jednak, jak píše Olivav, je skutečně rozdíl v syntéze složité molekuly typu bílkovina, polysacharid atd. a poměrně jednoduché sloučeniny jako jsou organofosfáty vyráběné k bojovým účelům (pokud budeme brát za bernou minci, co se o Novičoku dá zjistit, že by zhruba měl být). Problém při vývoji takových látek není je syntetizovat, to fakt dokáže pokročilejší organická laborka. Problémem je, že nejprve je potřeba objevit, která z mnoha možných příbuzných sloučenin je dostatečně nebezpečná (tedy hromady a hromady syntéz a testování), pak je potřeba vyzkoumat, jaké jsou vhodné (bezpečné, snadno vyrobitelné, stabilní, dostatečně rychle reagující....) prekursory k výrobě binární směsi, dále jaký je vhodný postup syntézy těchto prekursorů v masovém měřítku, dále jak s nimi zacházet, dále otestovat, jaká je nejvhodnější konstrukce zbraní, atd. Pokud naproti tomu chcete použít jed k zabití jednoho člověka, máte mnohonásobně snazší práci. Pokud znáte strukturu a máte potřebné vybavení (což má skoro každý vyspělý stát), s trochou snahy to zvládnete.

Druhá výtka se týká onoho zveřejňování důkazů – tak zrovinka policie má povinnost vyložit na stůl vše, co na pachatele má, ještě před soudem, právě proto, aby si mohl připravit obhajobu! Neochotu Británie poskytnout látku ke zkoumání moc nechápu. Co by tím na sebe prozradili? Nějak mě nic nenapadá...

avatar
KOLT Datum: 18.03.2018 Čas: 16:35

Já to tu tedy už dávno nečtu, ale teď jsem nakoukl a nestačím se divit....

Zacharová řekla (podle překladu na Sputniku i jinde), že původcem látky jsou nejpravděpodobněji státy, které (podle ní) provádí intenzivní výzkum té látky, což je ČR, SR, ... Někdo má zjevně problémy pochopit psaný text, protože tohle jasně říká, že tyto státy jsou nejpravděpodobnějším zdrojem použitého jedu. Čili "Řekla Zacharová, kdo tu látko podle nich vyrobil? Nic takového neřekla." je úplná blbost, přesně to řekla. Trochu to tedy zmírnila tím, že jsou "nejpravděpodobnější", netvrdí přímo, že jsou to ony, ale ve výsledku je to jedno, to jsou jen diplomatické obezličky. V podstatě ty státy obvinila.

Za druhé mě fakt "baví" prohlášení, že nikdy na žádném Novičoku nepracovali (jasně, prostě tomu říkali jinak), ale přesně ví, že jsme na tom projektu pracovali my. A to jak, když takový projekt vlastně nikdy neexistoval? U nás se na žádném projektu Novičok rozhodně nikdy nedělalo. Budu-li parafrázovat známé přísloví – káže vodu a pije vodku.

avatar
Olivav Datum: 18.03.2018 Čas: 16:33

logiku,

tvé chemické znalosti se mým nevyrovnají ani kdyby jsi si to přál a modlil se každý den ať je to jinak.

Novichok je organofosfát a použije se k němu organická syntéza a ta má svá jasná pravidla. typy reakcí k zavedení a blokaci skupin na výchozím substrátu je kupa. Mají různou účinnost a následující kroky se taky musí lišit. jde o to jak z toho vstupního materiálu dostat co nejčistší látku a s co největším výtěžkem a to je o těch letech zkoušení a ladění.

Třeba takové chemické inženýrství by to řeklo, že to co udělá někdo ve zkumavce nelze přímo převést do průmyslového měřítka už jen tím že např míchání, chlazení apod nelze dělat mnohdy tak jak je třeba.

Takže laskavě nemel nesmysly a lži. Chemii nerozumíš ani za mák.

Botulotoxin je protein. Pokud ten protein vyizoluješ, což lze. Tak z dostatečného množství lze udělat proteinovou sekvenci a tu pak lze v softwaru zadara na netu pevést do genetického kóu a pak existují dokonce programy zadara, které umí navrhnout jakými oligonukleotidy lze tuto sekvenci vyštípnout z izolované DNA nebo případně jak modifikovat existující DNA do stavu potřeného k produkci nového proteinu. Mít tu bakterii vše jen usnadňuje, ale ani DNA není nic co by nešlo modifikovat upravovat a pak třeba přes plazmid nechat produkovat ten botulotoxin.

A srovnávat organofosfát a jeho produkci s proteinem může jen diletant co si hraje s něčím čemu vůbec nerozumí.

A článku v Nature jsem četl na biologická a chemická témata dost a nemusím číst další. Milý logiku mám tam i spoluatorské publikace.

Tak se nepleť dětiskými řečmi do debaty dospělých.

avatar
semtam Datum: 18.03.2018 Čas: 14:22

logik

Nechápu, v čem vidíš problém? Řekla Zacharová, kdo tu látko podle nich vyrobil? Nic takového neřekla. Ukázala na státy, které jsou s touto látkou seznámeni a pokud budou jako Británie operovat s fantasy literaturou Mirzajanova, tak v čem je problém?

Problém je nejspíš v tom, že někteří diskutující se nedokážou smířit s faktem, že Británie jedná, jako kdyby tam vládnul věčně zfetovaný generál Abemba.

To, že Británie obviní bez důkazů Rusko a ještě dá denní ultimátum, ať to vysvětlí, je z diplomatického pohledu za hranou. Můžeme to s přimhouřenýma očima obhajovat tak, že Británie má důkazy ale chce dát protistraně šanci na reakci.

Co je ale průser a již neobhajitelný, je to, že jako viníka a opět bez důkazů obviní cizí hlavu státu pár dní před volbami v dané zemi, že za incident může ona.

Tomu se říká přímé ovlivňování demokratických voleb.

Za další nechápu iracionální hysterii ohledně ruských prohlášeních. Když Rusko prohlásilo, že žádný projekt Nováček neexistuje, tak má pravdu. Kdo má vědět co Británie Nováčkem opravdu myslí? Británie dále uvádí, že tuto látko mohlo vyrobit pouze Rusko. Rusko si vezme také fantasy terminologii Mirzajanova a poví, že látka mohla také pocházet ze států jako je CZ, SK, S, UK a otazník visí nad USA. Což je nejspíš také pravda. Minimálně z české strany to nikdo nepopírá a neprohlašuje, že jsme pouhá montovna bdící nad hodnotami, která je v těchto věcech absolutně tupá.

P.S: Přítelkyně má odvoleno.

avatar
givicz Datum: 18.03.2018 Čas: 13:26

popravdě pořád nechápu co se tu řeší.. postnul jsme vyjádření odborníka na chemické zbraně ředitele Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslava Šafáře, který sdělil, že neví co se skrývá pod názvem Novičok .. není to v žádné odborné literatuře.. dále potvrdil, že Rusové nikdy nic takového pod tímto názvem nevyráběli... dále potvrdil, že otravné látky se v České republice vyrábějí v malém množství pro testovací účely.. děje se tak i v USA, Británii a jinde na světě tak nechápu co se tady pořád řeší..

Otravné látky se v Česku vyrábějí jen kvůli testování vlastností, tvrdí odborník
Zdroj: https://www.lidovky.cz/otravne-latky-se-v-cesku-vyrabeji-jen-kvuli-testovani-vlastnosti-tvrdi-odbornik-g13-/zpravy-domov.aspx?c=A180317_185626_ln_domov_ele

avatar
damik Datum: 18.03.2018 Čas: 12:54

Se divim ze za to nemuzou Ukrajinsti Fasiste; to tady jelo pred par roky zleva doprava kazdej den. A ted ticho po pesine ...

Ja aspon doufam ze to tady mistni Kremrole delaj aspon za penize. Protoze jestli takovym hloupostem fakt veri tak to uz je diagnoza ... :)))))

arr