Ruské jaderné torpédo Status-6 existuje

Nová americká Zpráva o jaderném stavu NPR (Nuclear ... Více

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Události

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Datum přidání 13.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 426 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. Přestože mohou existovat určitá podezření, jejich iniciátor nemůže být jednoznačně určen. Vraždy představují vzhledem k vysokému stupni utajení velmi složité operace uskutečňované tajnými službami. Jejich plánování a provedení musí dát státním orgánům v pozadí dostatečný prostor pro odmítnutí jakéhokoliv nařčení ze spojitosti se zavražděním.

Foto: Sergej Skripal – archivní foto / Public Domain

 

Uskutečnění státem řízené vraždy obvykle zahrnuje velké množství lidí, kteří mistrně ovládají několik specifických dovedností. Samotné zavraždění je však zpravidla, co se způsobu a provedení týče, velmi prosté. Do tohoto rámce spadá pokus o vraždu Sergeje Skripala, ke kterému došlo v neděli 4. března.  

  

Některé zpravodajské společnosti (Time, Economist) čin označily za překvapivý. Skripal byl v roce 2004 zatčen za prodej ruských státních tajemství britským zpravodajcům. O šest let později se stal součástí výměny agentů mezi Ruskem a USA. Předtím, než se usadil na britském venkově, ho ruské soudy oficiálně omilostnily. Výměna mu údajně měla zaručit mírový odchod do důchodu. Jeho zavraždění proto údajně podle zmíněných britských médií porušuje nepsaná pravidla špionáže.


Tato argumentace je ovšem neopodstatněná. Jak ve svém článku pro intelNews uvedl profesor Joseph Fitsanakis, činnost zpravodajských služeb nezná žádná pravidla. Není proto velký rozdíl mezi zrádcem a vyměněným agentem, obzvláště pokud svému státu způsobil značné škody. Podle stejné logiky by bylo možné tvrdit, že nepsaná pravidla porušil sám Skripal. Předpokládá se totiž, že omilostnění zpravodajští důstojníci přesídlivší do zahraničí změní profesi či odejdou do důchodu. Skripal ale navzdory této zvyklosti pokračoval v práci pro britské zpravodajské služby.


Minulý týden britská policie oznámila, že Skripal a jeho dcera byli v Salisbury zasaženi nervově paralytickou látkou. Oficiální zpráva o ní neuvedla žádné další podrobnosti. Například britská BBC naznačuje, že mohlo jít o sarin nebo VX. Obě látky jsou vysoce toxické a odpovídají náhlému upadnutí do bezvědomí, jež bylo pozorováno u Skripala.


Využitá látka velmi pravděpodobně nepocházela z masové výroby pro vojenské účely. Utajované plánování a provedení operace spíše naznačují omezenou produkci malého množství, jež se hodí k provedení vraždy. Fitsanakis považuje spekulace o sarinu a VX za velmi předčasné a naznačuje, že útočníci možná využili Amilton či Parathion, původně vyvinuté jako pesticidy.


Internetové stránky Bellingcat uvádějí, že produkce všech nervových paralytických látek je značně riskantní a komplikovaná. Jen velké odborné laboratoře s přístupem ke specifickým surovinám je v malém množství dokáží vyrobit. Náročná průmyslová produkce vyžaduje vzhledem ke své velikosti a nákladnosti státní zájem.  


Foto: Uskladněný bojový plyn VX – kontrola skladu v USA. Podle The New York Times se USA zavázaly zlikvidovat všechny zásoby bojových látek do roku 2023. / Public Domain


S tímto tvrzením nesouhlasí Fitsanakis. Spíše se domnívá, že důvodem je strach – jen málo laboratoří na světě sarin či VX odvažuje vyrábět, protože jsou považovány za zbraně hromadného ničení. K produkci těchto látek podle něj nejsou zapotřebí žádné vysoce specializované laboratoře a hluboké znalosti chemie. Mohlo k ní proto dojít dokonce i na území Spojeného království bez nutnosti pašování přes hranice. Jednalo se tak o jednoduchou zbraň, kterou lze snadno použít a která představuje malé riziko pro útočníky. To odpovídá způsobu, jakým státy uskutečňují tajné vražedné operace. Pečlivé naplánovaní a jednoduché provedení zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.   


Smrtící látka využitá k útoku na Skripala mohla být v tekutém skupenství, plynném skupenství či ve formě aerosolu. Do fyzického kontaktu se Skripalem se dostala buď přímým fyzickým kontaktem nebo za využití časovaného zařízení. Způsob provedení útočníci určili tak, aby měli dostatek času k úniku. V případě jejich dopadení je téměř jisté, že vyjde najevo jejich napojení na zpravodajské služby.


Britské vyšetřování pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery je stále na začátku. V ideálním případě přinese odpovědi na pět následujících otázek:


Kdo za útokem stojí? Navzdory bouřlivým reakcím a útočným článkům, které zapadají do obnoveného konfliktního narativu mezi východem a západem, není v době psaní tohoto textu možné určit identitu pachatele. Provedený čin pravděpodobně zapadá do určité strategie zpravodajských společností, jež tomuto tématu věnují značnou mediální pozornost.    

 

Foto: Kdo byl Sergej Skripal? / YouTube


Kde se útok stal? Nejasné také zůstává, kde k pokusu o vraždu došlo. V průběhu nedělního odpoledne Skripal navštívil italskou restauraci Zizzi, nedaleký park i městský hřbitov.


Čím byl útok proveden? Výše zmiňovaná nervová paralytická látka je též otevřená otázka. Sarin a VX, který loni údajně zabil nevlastního bratra Kim Jong Una v Kuala Lumpur, patří k favoritům zpravodajských společností. Ty se ovšem ve svých odhadech mohou mýlit.


Existují pro obyvatele Salisbury nějaká rizika? Podle oficiálních vyjádření nikoliv. Lidem, kteří se 4. března pohybovali v restauraci Zizzi a okolí bylo doporučeno vyprat si oblečení, jež měli onoho dne na sobě, a vyčistit si své osobní věci, jako je mobilní telefon a peněženka. Oděv zaměstnanců restaurace Zizzi byl spálen.


Proč Skripal? Motiv vraždy se stal inspirací pro značné množství emotivních a manipulativních článků. Vedle prohlášení politiků a odborníků z různých zemí světa se objevila i řada konspiračních teorií. Důvod ale může být prostý –  tohle se dvojitým agentům, kteří zradí svou zemi, prostě stává.


Zdroje: intelNews, Sky, Time, Economist, Bellingcat, Ria, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 20.03.2018 Čas: 23:15

Archivy na netu jsou hrozná věc :) Článek NY Times z roku 1999, informující o využití 6mio USD na likvidaci závodu v Uzbekistánu, který byl hlavní a testovací pro novou chemickou zbraň označnovanou Novicok. Opravdu má tuto látku k dispozici jen Rusko?


http://www.nytimes.com/1999/05/25/world/us-and-uzbeks-agree-on-chemical-arms-plant-cleanup.html

avatar
logik Datum: 20.03.2018 Čas: 15:50

olivav:
a) Odkdy vyšetřuje věc "podezřelý"? Proč by tam mělo mít Rusko zástupce? Rusko samozřejmě má dostat výsledky vyjádření a má mít možnost se k nim vyjádřit a kontrolovat je, ale to je trochu něco jiného, než být součástí vyšetřování.
Podezřelý z vraždy je také součástí vyšetřovacího týmu???

b) Především ten vzorek toho Novichoku, nebo alespoň jeho analýzu, mají zcela jistě Rusové. Pokud ji poskytnou, tak se prokáže, jestli to bylo z Ruska. Pokud ji neposkytnou, tak je to (vzhledem k tomu, co psal ten chemik, také si myslím, že tím myslel konkrétní postup výroby) defakto přiznání.... Vyšetřovat to bude OPCW, to je dosti nezávislé.
Britové fingerprint té Ruské chemikálie pravděpodobně nemají (viz C).

c) Ano, pokud bych věděl, že to neudělali moje tajné služby a měl bych nějakou jistotu o tom, že to neuděali např. tajné služby USA (což Britové dosti mít mohou, jsou to blízcí spojenci), tak mohou mít Britové přinejmenším takovou jistotu, že mohou požadovat po Rusech další data.
A to, že jim je Rusko odmítlo dát, pravděpodobnost Ruské viny ještě zvyšuje.

Samozřejmě, pořád tu zůstává možnost, že je to celé habaďůra Britských tajných služeb. Ale tadle varianta prostě skřípe z mnoha ohledů.
- jednak neodpovídá reakce Ruska: to by místo zatloukání jak malí kluci, přeci mohlo prohlásit. Ano, takovou látku jsme tu vyráběli, ale tadle nemá určitě původ od nás, dáme OPCW vzorky ať je porovná se vzorky z místa
- ani neodpovídá výsledný efekt jednak riziku prozrazení ze strany VB a následnému politickému riziku (který politik by dal tomudle zelenou - průšvih by ho stálo okamžitě krk), jednak složitosti a nákladnosti operace.
A hlavně - takto by šlo ukázat na kohokoli, že to udělal. Pro obvinění Velké Británie (či USA) schází jediný hmatatelný argument. Na rozdíl od Ruska to není tedy podezřelý, ale poškozený.

Takže píšeš kolem toho spousty omáčky, kdy se přiznám jsem z některých částí zcela nepochopil, co vlastně tím chceš říct, ale myslím nic z toho co jsi napsal nijak nevyvrací to, co celou dobu tvrdím: Že je Rusko v současné době hlavní podezřelý.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 15:24

A ten tým by měl v první řade mít přístup k vzorku z místa činu a měli by si vidět pod ruce.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 15:23

Ideální je vytvořit mezinárodní tým z odborníků jak z EU, RF, USA a Číny a ten to nechat prošetřit a ať jednotlivé strany nakonec vypracují zprávu.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 15:19

Logiku,

naposled.

Nevyjadřoval jsem se o tom, že RF porušuje nebo neporušuje konvence. O tom jsem ani jednou nepsal.

Psal jsem a klidně ti to zopakuji.

Forenzní anlýza založená např na IČ spektroskopii, HR-MS, MS/MS apod dokáže určit tzv. fingerprint chemikálie. V IČ je oblast, která je tzv. otiskem prstu té dané konkrétní chemikálie. U MS lze říci jaké jiné látky a v jakých poměrech byly u dané chemikálie a z nich usoudit na původ.

Tohle jsem psal a psal jsem, že tyto charakteristiky vzorku budou kontaminovány prostředím, což vypovídací hodnotu snižuje.

Dále jsem tvrdil, že by mě zajímalo jak by VB přišla k těmto charakteristikám této konkrétní chemikálie vyrobené v RF či SSSR. Museli by mít někdy vzorek, který si sami ošahali. Museli by to stejným postupem analyzovat i nyní.

Museli mít vzorek Novichoku z RF či SSSR. Fakt už se ztrácím, kdo a kdy to měl vyrábět. Takže to ber s rezervou.

Pokud měli vzorek, tak si troufám tvrdit, že z RF zazní, že ho měli dost i na Skripala a budeme tam kde jsme byli na začátku. Chápeš? Pokdu to ukáže na RF, tak budou křičet přesně tuhle formlaci do světa.

No a ty podklady, o kterých píšeš RF nedá, protože by pak VB říkala, že neměla vzorek ale data z RF. To je totiž vyšší level. Proto nikdo nechce nic dát. Už mi rozumíš? Ta látka může určit viníka, ale ten kolotoč okolo je o tom aby to nešlo určit a lze jej vysvětlit z různých úhlů - tedy výhodně pro RF tak i pro VB.

Ty bys v jeho kůži na území RF obvinil Putina? Ty máš teda odvahu. Ten text je mix vědecké pravdy a teorie kolem, která s tím moc společného nemá.

Jen prostě uvažuji. Nic nepodsouvám apod. Je mi to skoro jedno. Po pravdě není. Protože nechci aby kdokoliv mohl beztrestně běhat a vraždit odpůrce takovým svinstvem. Jednou můžu být blízko. Co já moje děti, když mám být osobní a to mě sere. Proto bych rád aby viník tvrdě zaplatil.

Možná se vyjdřuji chaoticky, ale pořád mám na mysli jednu a tutéž linii.

Ten chemik se snaží řící viz to výše, že kdyby RF měla vzorek, tak může stejným způsobem říci, že ty látky okolo finální molekuly apod neodpovídají profilu jaký by udělal Novichok od nich. Jen tam přihodil, že některé komponenty se asi odpařili a nebuudou vidět, ale s tím se dá kalkulovat.

Dále píše, že tu látku není nemožné vyrobit mimo RF.

Jen to trochu osvěětlím v celém kontextu článku:

Но точную рецептуру воспроизвести вряд-ли кто-то сможет.
Je nepravděpodobné, že někdo bude moci reprodukovat přesný vzorec (dle google).

dle této části, která je v textu dříve:
Они не могли знать тонкости системы, состав многих компонентов.
Nemohli znát jemnosti systému, složení mnoha komponent.

Usuzuji na to, že přesný vzorec by mělo být spíše recepturu ve smyslu postupu tak jak jej dělali oni. Tak jak to je v té větě точную рецептуру

To je právě ten základ pro forenzní analýzu a určení kde byla látka vyrobena. To jde jen si myslím jak už jsem psal, že pokud budou ve VB nuceni přiznat, že ta data mají z vlastní analýzy, tak to bude o tom, že si toho odnesli dost i na Skripala.

Proto tvrdím, že v momentální situaci nelze brát chemikálii jako důkaz. V tom jsem se dříve asi vyjádřil nepřesně. V této konkrétní situaci, když započítám možné scénáře jak z RF tak VB, které ovšem napadají mě. Oni to můžou hrát i jinak.

Chápeš mě už teď lépe?

avatar
logik Datum: 20.03.2018 Čas: 14:14

Olivav: Novichock spadá do kategorie chemických zbraní dle definice konvence. Rusko v době podpisu konvence mělo Novichock vyrobený. Tedy dle podmínek konvence ho mělo deklarovat, což neudělalo. To je prostě jasné porušení této konvence.
Takže na jednu stranu tady máme státy, které by po vynaložení nějakého úsilí (přitom aby vyvinuli tu látku a aby se dostali k přesné podobě Novichoku, aby False Flag fungovala, to úsilí musí být dlouhé a tedy nákladné) asi tu látku mohou vyrobit. Na druhé straně tady máme Rusko, které tu látku mělo a i (podle všeho) má, ale nepřiznalo ji, když mělo a které už své zběhlé agenty v zahraničí vraždilo.
Divíš se, že všichni považují za pravděpodobnějšího viníka Rusko a ne VB?

===

Btw. v tom rozhovoru chemik tvrdí, že z té látky by šlo odhalit, zdali byla nebo nebyla vyrobena v Rusku. Vzhledem k tomu, že to vyšetřuje OPCW, tak jsou možnosti:

- chemik má pravdu. Pak je to ovšem v rozporu s tím, co se tady dokolečka snažíš tvrdit, že samotná chemikálie být důkaz nemůže.
Pokud tedy Rusko nebude spolupracovat a ten chemik mluvil pravdu, je to pro Rusko dosti přitěžují okolnost - a může to i osvětlovat, proč Rusko odmítlo dát VB ty podklady, které VB požadovala. A naopak to vysvětluje, proč VB nedala ty vzorky Rusku, aby mu neumožnila zamést patřičné stopy.

- chemik nemluvil pravdu, a jen se snaží vymyslet důvody, proč to nebylo Rusko. Tomu trochu namlouvá i jeho celkové vyjadřování (nikde ani náznakem nepřipustil, že by to vůbec mohlo být Rusko). Pak ovšem je třeba na jeho vyjádření hledět s nedůvěrou.

====

Další, co mě z vyjádření chemika zaujalo je to, že tvrdí, že je nepravděpodobné, že by někdo získal přesný předpis látky. Což nevím, jak si vykládat, rusky natolik dobře neumím, abych odlišil detaily:
Но точную рецептуру воспроизвести вряд-ли кто-то сможет.
- buďto mluví o obtížnosti vývoje výrobního postupu
- anebo tvrdí, že přesná chemická formule pro Novichok vlastně není známa (ale to se mi zdá v rozporu s jeho dalším vyjádřením)
- anebo tvrdí, že je nepravděpodobné, že by ho někdo vyrobil tak, jako ho vyráběli v Rusku (s podtextem, že by podle toho šel identifikovat)

Dokážete to někdo dešifrovat?

===

A Olivave, prosím, přestaň sem postovat konspirační teorie s nulovou informační hodnotou, jako je ten "skládačkový článek". Přesně takovejdle teorií se dá na každej případ najdeš X, který za příčinu označej všechno možný, od rotariánů, přes ilumináty po marťany. Je v tom skládačkovém článku, cos postnul, jediný fakt? Jediná informace, která by něco měnila?
Ne, je to čistě názor Rusa - veterána ze Sovětských tajných služeb, čili člověka dosti amorálního a tedy nedůvěryhodného - že to určitě Rusko nebylo. Informační hodnota nula. Propagandistická hodnota na vytváření mlhy: 100%. To, že seš schopnej šířit takovejdle blaf ukazuje na to, že nejsi schopnej oddělit fakta od dojmů a propagandy. Prosím, zapracuj na tom.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 13:19

https://ria.ru/world/20180320/1516832104.html Další teorie do skládačky ;-)

https://ria.ru/world/20180320/1516727641.html?inj=1 Jeden z tvůrců Novichoku - Ruský originál textu (tedy celý rozhovor)

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 13:00

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vyrabeli-jsme-latku-novicok-pracoval-na-tom-velky-tym-lidi-p/r~653dcc182c2b11e8b8310cc47ab5f122/

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 10:19

Chemikálie sama o sobě nikoho neusvědčí.

Např. jiné kafe by bylo kdyby ukázali IČ spektrum s fingerprintem výroby, ale kde by k takovému spektru přišli? Kde by vzali vzorek na jeho změření.

Prostě se to bude točit dokola jako u blbých na dvorku. Chemikálie bez toho, kdo ji použil nic neříká. O to mi jde celou dobu. Vyrobitelnost je další téma. To, že ji někdo vyrobil jasně říká, že ji vyrobit jde.

Prostě se točímé dokolo. Čekám na fotku z bezpečnostních kamer. Biologický materiál na hdrech té jeho vnučky v přímém kontaktu s prekurzorem a jasný důkaz, že ten materiál patří osobě XY a ta jasně ukazuje na osobu AB nebo něco alespoň podobného. Zatím nic takového nezaznělo jen se mele Novichok, RF, snakce, izolace. Diplomati balí kufry apod.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 10:15

PavolR,

no ale pokud ji nemusí mít jen v RF, tak to nic neříká. Prostě to neusvědčuje RF z toho útoku. Opět je to bohužel obvinění bez důkazů.

Pokud ukáží jasný důkaz, tak prosím, ale to se zatím nestalo.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 10:12

Raději tuhle větu upřesním, aby mě tu zase nechytal někdo za slovíčka.

Věta A:
Množství na takovou akci lze vyrobit i se svolením OPCW, ale ne za účelem, kterým měla látka sloužit.

Smysl sdělení:
OPCW mi dá svolení na to vyrobit pár gramů látky X. Účel té výroby je testování látky X z důvodu vývoje ochrany před touto látkou. To je i ve smlouvě a svolení ujednenáného s OPCW.

Bohužel pak mě jebne v kouli a founu látku X někomu do obličeje. Někdo mi to ukrade atd.

Výsledkem je pokus o vraždu, což nebyl účel výroby.

OPĚT NIKOHO NEOBVIŇUJI. NEJSOU TAM JMÉNA OSOBY STÁTY APOD. POKUD SI TAM NĚKDO NĚCO DOSADÍ TAK JE TO JEHO PROBLÉM JEHO ZODPOVĚDNOST NÉ MOJE.

VŽDY PÍŠI MOHL A NEPOUŽÍVÁM SLOVO UDĚLAL. KRITICKY ZPOCHYBŇUJI SILNÁ SLOVA JINÝCH.

avatar
PavolR Datum: 20.03.2018 Čas: 10:11

Olivav:
Británia nestavia svoje obvinenie na tom, že je látku možné vyrobiť iba v Rusku, ale na tvrdení, že ju Rusko ako jediné tajne vyrába a v rozpore s medzinárodnými zmluvami hromadí. Tvrdia, že majú dôkazy, že sa tak deje posledných desať rokov. Taktiež tvrdia, že ide o tú samú látku, na ktorú majú mať dôkazy, že ju Rusko testovalo.

Čiže je tu momentálne na jednej strane Británia, ktorá tvrdí, že je schopná usvedčiť Rusko z výroby a protiprávnej držby práve tej látky, ktorou mal byť prevedený útok (pričom na dôvažok existuje vzťah medzi Ruskom a obeťou útoku), kým na druhej strane na nikoho iného podobné nie je známe, lebo aj samotné Rusko ukázalo prstom iba na také krajiny, ktoré pracujú s podobnými látkami transparetne a s vedomým príslušných kontrolných orgánov - teda prinajmenšom neexistuje dôkaz o opaku.

Možno predpokladať, že najneskôr v čase, kedy sa skončí analýza použitej látky medzinárodným týmom, by Británia mala zverejniť, čo presne na Rusko má.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 10:04

Obviňovat někoho bez jasných důkazů se prostě ve slušné společnosti nedělá. Nemohu si hrát na slušňáka a nedodržovat to, co požaduji po druhých.

Mimochodem já nikoho na rozdíl od jiných neobviňuji.

To, že mám doma nůž neznamená, že jsem vrah. Vrahem bych byl, až bych ten nůž použil k jinému účelu než např. krájení chleba.

OPCW dokonce umožňuje na žádost přípravu malých množství vysoce toxických látek. Proč asi, protože gramová množství stačí na testy a bohužel mohou usmrtit i pár lidí. Ale nestačí na výrobu zbraní hromadného ničení. To že látku umím vyrobit neznamená, že ji vyrábím a že ji dávám do zbraní.

https://www.opcw.org/about-opcw/

Bavíme se tu o útoku na 2 lidi. Slovy DVA lidi. To nevyžaduje mít továrnu na výrobu tun toxických látek. Množství na takovou akci lze vyrobit i se svolením OPCW, ale ne za účelem, kterým měla látka sloužit.

NIKOHO NEOBVIŇUJI. JEN PROSTĚ STÁLE TVRDÍM, ŽE CHEIKÁLIE NENÍ JASNÝ DŮKAZ DOKUD NEDOKÁŽU KDO JI POUŽIL. MUSÍM MÍT DŮKAZ, ŽE TO UDĚLAL NĚKDO A JEN NA TOM ZÁKLADĚ POSTAVIT OBŽALOBU.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 09:54

Jen opět doplním své prvotní tvrzení, které mělo smysl v tom, že je možné, že látku X vyráběli mimo RF.

Pokud chci mít konkrétní chemický produkt a nehodlám hledat něco nového o čem ano nevím jaké má účinky, tak potřebuji znát vzorec (strukturní ne sumární). Pokud vím, že to někdo vyrobil, tak vím, že to je vyrobitelné a mohu to zkusit sám.

Tady jdo látku někým vyrobenou, takže vím, že to člověk vyrobil. Mám vlastní chemiky, kteří se danou kategorií látek zabývají a znají různé reakční mechanismy. Plus mám i lidi zabývající se podobnými problémy (organickou syntézou). Tudíž není pro mě nemožné na základě mě známých postupů navrhnout přípravu. Stačí mi jen laboratorní pár gramů.

Proč bych to dělal? No ten co to vyrábí na tuny mě tím chce zabít. Tak já zkusím vyrobit trošku, aby se na to připravil. Abych věděl co mám dělat až to na mě zkusí. Je to dost silná motivace látku vyrobit.

A protože vím, že průmyslová výroba by měla z principu být co nejjednodušší (čím víc a složitěkších kroků tím menší pravděpodobnost, že to průmyslově půjde. To mi říká cheické inženýrství) tak mámmotivaci to zkusit.

Mám 16let a špičkové zázemí a plno odborníků. Mám v tomhle zdroje dá se říci větší než ten padouch a motivaci přežít.

Myslím, že bych měl sakra šanci uspět.


Druhá věč je příklad níže:

Pokud objevím přírodní látku a znám jeji strukturu, tak ji mohu taky zkusit vyrobit, ale tady je to jiná liga. Musím najít přírodní podmínky pro její svoření de facto pro člověka nový postup, ale vše v tomto vesmíru má v sobě potenciál pro své vytvoření.

avatar
Olivav Datum: 20.03.2018 Čas: 09:44

logik Datum: 19.03.2018 Čas: 22:33

Vyvíjíš tady nezměrné úsilí dokázat, že je teoreticky možné, že VB bylo schopna tu látku vyrobit. To ovšem nikdo nepopírá, mlátíš hlavou do otevřených dveří.

To je to do celou dobu tvrdím s tím, že to nedokazuje, že látka X jde vyrobit jen v Rusku a ne jinde. To je totiž jediné na čem staví západ své obvinění Ruska.

Já z toho Rusko vykecávat nepotřebuji. Jen nemám rád lidi, kteří někoho obviní bez jasných důkazů a na tomto chatrném základě mu začnou vyhrožovat. Přesně tohle teď dělá západ.

Zbytek už nehodlám komentovat.

arr