Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Profesionální pokus o vraždu Sergeje Skripala

Datum přidání 13.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 442 komentářů    autor autor: Jan Buchar

Většina vražd, k jejichž provedení vydaly pokyny státní orgány, patří do kategorie tajných operací. Přestože mohou existovat určitá podezření, jejich iniciátor nemůže být jednoznačně určen. Vraždy představují vzhledem k vysokému stupni utajení velmi složité operace uskutečňované tajnými službami. Jejich plánování a provedení musí dát státním orgánům v pozadí dostatečný prostor pro odmítnutí jakéhokoliv nařčení ze spojitosti se zavražděním.

Foto: Sergej Skripal – archivní foto / Public Domain

 

Uskutečnění státem řízené vraždy obvykle zahrnuje velké množství lidí, kteří mistrně ovládají několik specifických dovedností. Samotné zavraždění je však zpravidla, co se způsobu a provedení týče, velmi prosté. Do tohoto rámce spadá pokus o vraždu Sergeje Skripala, ke kterému došlo v neděli 4. března.  

  

Některé zpravodajské společnosti (Time, Economist) čin označily za překvapivý. Skripal byl v roce 2004 zatčen za prodej ruských státních tajemství britským zpravodajcům. O šest let později se stal součástí výměny agentů mezi Ruskem a USA. Předtím, než se usadil na britském venkově, ho ruské soudy oficiálně omilostnily. Výměna mu údajně měla zaručit mírový odchod do důchodu. Jeho zavraždění proto údajně podle zmíněných britských médií porušuje nepsaná pravidla špionáže.


Tato argumentace je ovšem neopodstatněná. Jak ve svém článku pro intelNews uvedl profesor Joseph Fitsanakis, činnost zpravodajských služeb nezná žádná pravidla. Není proto velký rozdíl mezi zrádcem a vyměněným agentem, obzvláště pokud svému státu způsobil značné škody. Podle stejné logiky by bylo možné tvrdit, že nepsaná pravidla porušil sám Skripal. Předpokládá se totiž, že omilostnění zpravodajští důstojníci přesídlivší do zahraničí změní profesi či odejdou do důchodu. Skripal ale navzdory této zvyklosti pokračoval v práci pro britské zpravodajské služby.


Minulý týden britská policie oznámila, že Skripal a jeho dcera byli v Salisbury zasaženi nervově paralytickou látkou. Oficiální zpráva o ní neuvedla žádné další podrobnosti. Například britská BBC naznačuje, že mohlo jít o sarin nebo VX. Obě látky jsou vysoce toxické a odpovídají náhlému upadnutí do bezvědomí, jež bylo pozorováno u Skripala.


Využitá látka velmi pravděpodobně nepocházela z masové výroby pro vojenské účely. Utajované plánování a provedení operace spíše naznačují omezenou produkci malého množství, jež se hodí k provedení vraždy. Fitsanakis považuje spekulace o sarinu a VX za velmi předčasné a naznačuje, že útočníci možná využili Amilton či Parathion, původně vyvinuté jako pesticidy.


Internetové stránky Bellingcat uvádějí, že produkce všech nervových paralytických látek je značně riskantní a komplikovaná. Jen velké odborné laboratoře s přístupem ke specifickým surovinám je v malém množství dokáží vyrobit. Náročná průmyslová produkce vyžaduje vzhledem ke své velikosti a nákladnosti státní zájem.  


Foto: Uskladněný bojový plyn VX – kontrola skladu v USA. Podle The New York Times se USA zavázaly zlikvidovat všechny zásoby bojových látek do roku 2023. / Public Domain


S tímto tvrzením nesouhlasí Fitsanakis. Spíše se domnívá, že důvodem je strach – jen málo laboratoří na světě sarin či VX odvažuje vyrábět, protože jsou považovány za zbraně hromadného ničení. K produkci těchto látek podle něj nejsou zapotřebí žádné vysoce specializované laboratoře a hluboké znalosti chemie. Mohlo k ní proto dojít dokonce i na území Spojeného království bez nutnosti pašování přes hranice. Jednalo se tak o jednoduchou zbraň, kterou lze snadno použít a která představuje malé riziko pro útočníky. To odpovídá způsobu, jakým státy uskutečňují tajné vražedné operace. Pečlivé naplánovaní a jednoduché provedení zvyšuje pravděpodobnost úspěchu.   


Smrtící látka využitá k útoku na Skripala mohla být v tekutém skupenství, plynném skupenství či ve formě aerosolu. Do fyzického kontaktu se Skripalem se dostala buď přímým fyzickým kontaktem nebo za využití časovaného zařízení. Způsob provedení útočníci určili tak, aby měli dostatek času k úniku. V případě jejich dopadení je téměř jisté, že vyjde najevo jejich napojení na zpravodajské služby.


Britské vyšetřování pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery je stále na začátku. V ideálním případě přinese odpovědi na pět následujících otázek:


Kdo za útokem stojí? Navzdory bouřlivým reakcím a útočným článkům, které zapadají do obnoveného konfliktního narativu mezi východem a západem, není v době psaní tohoto textu možné určit identitu pachatele. Provedený čin pravděpodobně zapadá do určité strategie zpravodajských společností, jež tomuto tématu věnují značnou mediální pozornost.    

 

Foto: Kdo byl Sergej Skripal? / YouTube


Kde se útok stal? Nejasné také zůstává, kde k pokusu o vraždu došlo. V průběhu nedělního odpoledne Skripal navštívil italskou restauraci Zizzi, nedaleký park i městský hřbitov.


Čím byl útok proveden? Výše zmiňovaná nervová paralytická látka je též otevřená otázka. Sarin a VX, který loni údajně zabil nevlastního bratra Kim Jong Una v Kuala Lumpur, patří k favoritům zpravodajských společností. Ty se ovšem ve svých odhadech mohou mýlit.


Existují pro obyvatele Salisbury nějaká rizika? Podle oficiálních vyjádření nikoliv. Lidem, kteří se 4. března pohybovali v restauraci Zizzi a okolí bylo doporučeno vyprat si oblečení, jež měli onoho dne na sobě, a vyčistit si své osobní věci, jako je mobilní telefon a peněženka. Oděv zaměstnanců restaurace Zizzi byl spálen.


Proč Skripal? Motiv vraždy se stal inspirací pro značné množství emotivních a manipulativních článků. Vedle prohlášení politiků a odborníků z různých zemí světa se objevila i řada konspiračních teorií. Důvod ale může být prostý –  tohle se dvojitým agentům, kteří zradí svou zemi, prostě stává.


Zdroje: intelNews, Sky, Time, Economist, Bellingcat, Ria, BBC

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 06.04.2018 Čas: 20:14

Grull, tak ono proti chemickým bojovým látkám existují antidota. Některá jsou i relativně "universální", tzn. působí na širokou škálu látek podobného účinku. Nicméně u novička se mluvilo o tom, že právě je těžké udělat protilátku, protože je navržen tak, aby se na něj většina známých antidot nedokázala navázat a "vytahnout" ho tak z nervové soustavy. Pokud otrava není silná a pokud je včas poskytnuta lékařská pomoc na úrovni, je možné člověka poměrně dlouho držet na živu potlačováním syndromů – to bylo asi myšlené tím, že když je odpojí od přístrojů, zemřou. V tu chvíli by totiž jed začal opět působit naplno a dotyčného by zabil. Pochybnosti zřejmě panovaly právě o schopnosti jed z těla zcela nebo alespoň zásadně eliminovat. Asi se to Britům povedlo. Nebo celou dobu kecají ;-) Nicméně ani tak nemají Skripalovi vyhráno, protože pokud se nepodařilo jed z těla skutečně odstranit, může je v horizontu několika let stejně zabít.

avatar
Grull Datum: 06.04.2018 Čas: 19:28

PavolR - Tak jestli mu řekli, že sahal na zasažené nervovým plynem, tak psychika udělá své.

Já jen, že všude psali, že jsou odepsaný a jestli se náhodou proberou, budou mít trvalé následky.

Prostě mi to celý smrdí nějakou provokací a vůbec bych se nedivil, kdyby v tom Rusko bylo opravdu nevině.
Na krutý nervový plyn, x-krát horší než Sarin, nic moc účinek.

avatar
PavolR Datum: 06.04.2018 Čas: 18:38

Grull:
No jasné a zasahujúcemu policajtovi iba prišlo nevoľno z pohľadu na dvoch Rusov omdletých na lavičke? :-D

Nie je to vôbec o ničom. Podarilo sa Rusov šokovať bezprecedentne jednotným vystúpení, zbaviť sa hromady špiónov a potencionálne je ešte možné usvedčenie Ruska z vlastníctva chemických zbraní. To je zatiaľ dosť.
A keby sa to príliš vyostrilo, dostane Zeman list s mapou s krížikom označeným miestom, kde sú zakopané "české" zásoby novičoku. ;-p

avatar
Grull Datum: 06.04.2018 Čas: 17:57

Tak dcera už je skoro OK a otecko už se taky začíná zlepšovat. Mám docela pochybnosti o tom, že to byl nějaký nervový plyn a celý to byla hodně přemrštěná reakce, kdy někoho napadl nervový plyn a od toho okamžiku je to celé veze -> světový problém o ničom. Kdo ví co šežrali.

avatar
cejkis Datum: 30.03.2018 Čas: 15:58

Británie defakto potvrdila, že vlastní protilátku novicoku.
V geopolitice už bylo vykonáno mnoho, její otec evidentně protilátku nedostal a nejspíše umře. Cíl vražení klínu mezi německou unii a Rusko byl splněn a ještě se přitom otestovala jedna chemická zbraň a její protilátka. Česká politická scéna opět skočila na špek.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/467774-skripalova-dcera-muze-mluvit-jeji-stav-se-prekvapive-zlepsil.html

avatar
givicz Datum: 27.03.2018 Čas: 09:56

tak přátelé jsem ohromen... nedaleko místa kde byl otráven Sergej Skripal se nachází Porton Down jednou z největších zařízení na výrobu chemických zbraní na světě.. je to cca 20 min. jízdy....

Británie posílala vlastní vojáky do plynových komor. Nikdy se neomluvila
2. února 2017
Prošlo jím na 25 tisíc lidských pokusných králíků, testy s chemickými, biologickými a radioaktivními látkami jim zmrzačily zdraví. Po 50 let o nich museli mlčet, ani poté se však nedočkali spravedlnosti. V britském výzkumném středisku Porton Down padali vojáci na krvavý oltář vlasti, královny a studené války.
Zdroj: https://xman.idnes.cz/porton-down-pokusy-bojove-plyny-yperit-f0s-/xman-styl.aspx?c=A170201_134600_xman-styl_fro

avatar
givicz Datum: 24.03.2018 Čas: 14:15

nevím jestli tu to bylo nebo ne ale je to minimálně zajímavé...

Otrávený ruský špión Sergej Skripal byl blízko konzultantovi, který byl spojen s dokumentací společnosti Trump
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/07/poisoned-russian-spy-sergei-skripal-close-consultant-linked/

Sergei Skripal, centrum, a Christopher Steele, který odešel, který sestavil proslulý dokument o prezidentovi Trumpovi, který podrobně popisoval jeho údajně zkorumpované jednání s Vladimírem Putinem

avatar
fenri Datum: 23.03.2018 Čas: 14:17

Video dával givicz. Ale překvapil mě jednak rektor, protože je to (máloplatné) politická funkce, ale i p. Šulc.
Pro porovnání se Šulcem (onwar blog) a pro pobavení sem dávám mého oblíbeného Fendrycha:
https://nazory.aktualne.cz/komentare/ruske-spiony-musime-vyhostit-aby-se-za-nas-deti-nestydely/r~db6a65542e8811e8b8efac1f6b220ee8/
Toho mám skoro ještě raději než Damíka a Kruana :-)

avatar
danny Datum: 23.03.2018 Čas: 14:01

fenri: Dík za video.

avatar
danny Datum: 23.03.2018 Čas: 14:00

Luky: no jo, ale Helča si mě hrozně naklonila v Událostech asi ve středu, kdy diskutovala s nějakým komoušem a vysvětlovala mu, že bez ohledu na referendum a vůli místních je na Krymu vlastně protektorát. A že ona si moc dobře pamatuje, co je protektorát za hrůzu, protože ho zažila na vlastní kůži. Tak si hned získala můj respekt, protože na ten věk vypadá dost k světu:-D
Na Laudáta musím požít, abych ho pobral. Takže bohužel, většinou na jeho konzumaci nejsem přiměřeně připraven.

avatar
Luky Datum: 23.03.2018 Čas: 13:54

Jak známo jeden Laudát je čtyři Langšádlový...to už nikoho nepřekvapí.
Telička se taky mohl přetrhnout....a nejen on. No jo, taky straník, stejně jak ten druhej trilaterál.

avatar
danny Datum: 23.03.2018 Čas: 13:09

fenri, givicz: no, možná že to trošku narušuje oficiální argumentaci, ale koho to zajímá? Pokud britský velvyslanec v Praze aktuálně tráví čas přesvědčováním českých politiků, aby bez ohledu na přítomnost nebo nepřítomnost důkazů podpořili britské stanovisko tím, že taky vypoví pár diplomatů...
Holt žijeme v době postfaktické. Není důležité, pro co jsou nebo nejsou nezvratné důkazy. Hlavní je, zda ti to myslí správně politicky. A když jsem slyšel vyjádření např. členky výboru pro evropské záležitosti Heleny Langšádlové, tak věřím, že kráčíme pevně, neochvějně ke světlým zítřkům:-D

avatar
fenri Datum: 23.03.2018 Čas: 12:45

No, myslím že to video, včetně názorů pana Šulce šlape dost lidem po bábovičkách nehezkým způsobem.

avatar
givicz Datum: 23.03.2018 Čas: 12:12

danny dávám palec nahoru a doplňuji video z naší vaší ČT, kde je rozhovor s toxikologem z univerzity v Hradici Králové, který v podstatě potvrzuje co je napsáno v chemických listech z roku 2011...
https://www.youtube.com/watch?v=oiD3aS35mjo

avatar
danny Datum: 23.03.2018 Čas: 10:00

Zajímavé pojednání nejen o novičocích, ale o BCHL obecně v Chemických listech z r. 2011: http://www.chemicke-listy.cz/ojs3/index.php/chemicke-listy/article/view/1136/113

Jinak mě také zaujala informace, že Skripal v posledních letech nebyl tak úplně na odpočinku. Naopak, spolupracoval na poměrně třaskavé kauze: https://www.telegraph.co.uk/news/2018/03/07/poisoned-russian-spy-sergei-skripal-close-consultant-linked/

arr