Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Program bojového vozidla GCV je v krizi

Datum přidání 03.04.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejdražší a nejdůležitější vojenský program pozemního bojového vozidla GCV (Ground Combat Vehicle) se zmítá v krizi. Nejnovější ránu tomuto ambicióznímu programu zasadil Rozpočtový úřad Kongresu CBO (Congressional Budget Office). Doporučení úředníků Kongresu zní jasně: Zastavit projekt GCV a nakoupit zahraniční obrněnce nebo zásadně modernizovat současná bojová vozidla pěchoty Bradley.

GCV

Foto: Konec programu GCV / BAE Systems, autor

 

GCV je obří vojenský program U.S. Army, na jehož konci má vzniknout bojové pěchotní vozidlo zcela nové generace – extrémně odolné, vybavené řadou pokročilých funkcí, a to včetně hybridního elektrodieselového pohonu.

 

Problémy jsou samozřejmě s cenou a předpokládanými technickými obtížemi. V současné době má americká armáda v úmyslu investovat 29 miliard dolarů v letech 2014–2030 do vývoje a nákupu (od roku 2022) 1748 vozidel GCV. A jak lze očekávat ze zkušenosti s podobně náročnými vojenskými, budou cena a časový harmonogram překročeny. Případně se nemusejí naplnit všechna očekávání vkládaná do technických možností vozidel GCV.

 

Rozpočtový úřad Kongresu dospěl k obdobným závěrům a zasadil programu GCV čistý "direct". CBO navrhuje čtyři možné scénáře: pořídit izraelské těžké pásové vozidlo Namer, německou Pumu, nakoupit nová, důkladně modernizovaná vozidla Bradley nebo pouze modernizovat současnou park vozidel Bradley.

 

M2 BradleyFoto: M2 Bradley ve válce v Perském zálivu / Wikipedia

 

Na základě posouzení všech aspektů, jako jsou ochrana, výzbroj, provozní náklady a schopnost převážet devítičlenné družstvo americké armády, došel CBO k následujícímu závěru: "Provozované Pumy nebo modernizované Bradleye budou o 14 miliard, resp. o 9 miliard dolarů levnější než armádní program GCV. Navíc v jejich případě existuje menší riziko překročení finančních nákladů a nedodržení časového harmonogramu." Rovněž vozidla Namer by stála o devět miliard dolarů méně než stejný počet vozidel GCV.

 

Ze všech alternativ se představám americké armády o budoucím bojovém vozidle blíží nejvíce izraelské vozidlo Namer. Nejenže poskytuje patrně větší míru ochrany než GCV, ale dokáže také převážet devět členů výsadku, jak požaduje U.S. Army. Vozidlo tak může najednou převážet devítičlenné družstvo americké armády. Opačnou stranou mince jsou značné rozměry a hmotnost (60 tun).

 

NamerFoto: Namer / Wikipedia

 

Druhou alternativou je hloubková modernizace současných vozidel Bradley. "Bradley je pravděpodobně více ´smrtonosný´ pro nepřátelské síly než GCV, při prakticky stejné úrovni ochrany posádky," vysvětluje zpráva přednosti modernizovaných vozidel Bradley. Nevýhodou je pouhých sedm míst pro výsadek.

 

Německá Puma přepraví pouze šestičlenný výsadek. Pokud se U.S. Army rozhodne pro německou Pumu, musí za každá čtyři provozovaná vozidla Bradley nakoupit pět německých obrněnců. Palebná síla a ochrana Pumy nemají konkurenci – i vůči GCV. Pouze v mobilitě zaostává za GCV, přesněji řečeno, za teoretickou mobilitou GCV.

 

PumaFoto: Puma / Wikipedia

 

Čtvrtou možností je nekoupit žádná nová vozidla, ale pustit se do modernizace a prodloužit životnost provozovaných obrněnců Bradley. Ačkoli tato varianta nepřinese žádné technické výhody oproti současnému stavu, vyjde zdaleka nejlevněji – na 4,6 miliardy dolarů. Ušetřených 25 miliard jistě najde v letech 2014–2030 v americkém armádním rozpočtu uplatnění jinde.

 

Připomeňme, že v roce 2011 vyhrály společnosti BAE Systems a General Dynamics 400 milionový kontrakt na stavbu dvou prototypů vozidel GCV. Roku 2019 se pak mělo rozhodnout o jediném výherci, se kterým bude americká armáda pokračovat ve vývoji vozidla GCV.

 

Zdroj: Army Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 04.04.2013 Čas: 13:49

Tak o tomhle projektu se tady taky nedávno diskutovalo. Mně to celé potvrzuje, že ten projekt byl od začátku chybný - především nad tou vysokou hmotností jsem trochu vrtěl hlavou. A vždy jsem si říkal, že mnohem lepším řešením by byl Namer - je sice taky těžký, ale pořád lehčí než GCV a má ze všech typů nejvyšší odolnost. A slabší výzbroj bych jako výrazný handicap neviděl - i třeba vzhledem k počtům a vysoké kvalitě tanků Abrams. Asi by taky nebyl problém vytvořit na bázi Nameru nějaké vozidlo bojové podpory, vyzbrojené nějakým větším kanónem. A tak mi jako nejlepší řešení se jeví modernizace části M2 Bradley a nákup Namerů, podle mne by se tyto dva typy dobře doplňovaly

avatar
Ondřej Lacina Datum: 04.04.2013 Čas: 10:17

Škoda, je to zajímavý nový projekt, ze které by vzešlo velice zajímavé bojové vozidlo. Zajímavé určitě, ale nejspíš ne vhodnější(mobillita, palebná síla, ochrana, cena) než současné typy. Podle mě je Puma v tomto odvětvím králem a dlouho zůstane. GCV by bylo vhodnější brát spíš jako technologický demonstrátor či prototyp. Chtít po něm okamžitě aby se stal důstojným nástupcem vozidel Bradley a překonávat všechny existující BVP, je v tomto případě "American Dream". I přes ohromnou americkou průmyslovou sílů a základnu, jsou prostě státy jako zmíněné Německo či Izrael, které tomuto vojenskému odvětví rozumí prostě lépe ;)

avatar
Popeye Datum: 04.04.2013 Čas: 08:48

Omyl, soudruhu, pleteš si pojmy kapitalista a vlastenec. Proč draze a s nejistým výsledkem vyvíjet vlastní systém, když lze, jak vidno, podstatně levněji pořídit zahraniční alternativu, navíc již prověřenou?

avatar
Charlie Datum: 04.04.2013 Čas: 08:47

Už když jsem tuhle četl o GCV (tuším) v ATM, tak mi připadalo, že jsou požadavky trochu "přitažené za vlasy". To vozidlo se prostě dostalo do stejné pasti jako MBT-70 - příliš mnoho nových nevyzkoušených prvků při požadavcích na "všechno maximální".

Co se týče kandidátů:

Namera bych jako moc horkého kandidáta neviděl. Je moc těžký a nemá palebnou sílu BVP, je otázkou, jak moc by utrpěla konstrukce, pokud by došlo k instalaci nějaké (nejspíše bezosádkové) věže s kanonem a PTŘS, rovněž by bylo nutné navýšit mobilitu.

Puma by už byla reálnější, požadavek na 9 členů výsadku by možná šel vyřešit prodloužením trupu, jenže všichni víme, jak jsou na tom Amíci s ochotou zavádět do výzbroje neamerické systémy.

Takže já vidím jako nejreálnější nějakou velkou modernizaci Bradleyů. Nacpou do toho nový podvozek, silnější motor, víc pancířů a možná i lepší systém řízení palby.

Uvidíme jak to dopadne, třeba nás US ARMY překvapí.

Pro redakci: v článku je spousta chyb (překlepy, chybějící slova) - projděte si ho :)

avatar
Jakub Datum: 04.04.2013 Čas: 08:31

Tak pokial viem tak armada uz CBO Vyfakovala za tuto spravu takze to vela vody nenamuti. Je vsak zaujimave ako americania kupuju techniku zo zahranicia, clovek by cakal ze pri velkosti krajiny a pocte firiem ktore tam su, by sa zachovali ako pravy kapitalisti a isly s made in USA.

arr