Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Program JLTV: Začíná testování nástupce vozidel Humvee

Datum přidání 03.09.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda a americká námořní pěchota získala od tří výrobců prvních 66 testovacích vozidel JLTV. Příští týden tak může začít 14 měsíční soutěžní testování, jehož vítěz nahradí v Ozbrojených silách Spojených států legendární terenní auta Humvee. 

AM General BRV-O

Foto: AM General BRV-O / AM General

JLTV: Finální testování

Ve finální části programu JLTV jsou tři výrobci a tři vozidla. Lockheed Martin nabízí vozidlo JLTV, AM General BRV-O Oshkosh L-ATV. Každý z výrobců dodal k testování 22 vozidel.

 

Avšak chystané mnohaměsíční testování není prvním armádním testem uchazečů. Americké ozbrojené síly již provedly více než 400 balistických testů použitého pancéřování a také celkově více než 1600 kilometrů zátěžových jízd.

 

V následujícím roce však bude americká armáda a námořní pěchota testovat všechna vozidla v reálných podmínkách. Po ukončení testů pak vítěz dodá americké armádě 50 000 vozidel a námořní pěchotě 5000 vozidel JLTV v různých verzích.

 

Foto: Lockheed Martin JLTV / YouTube

 

Podle plukovníka Johna Caveda, armádního manažéra programu JLTV, nové vozidla vyplní mezeru ve výzbroji americké armády, případně ve výzbroji armád dalších zemí.

 

Role JLTV v Ozbrojených silách Spojených států

V druhé polovině 20. století hrály prim těžce obrněná vozidla. Mocnosti se připravovaly na ohromný střed obrněných vojsk, čemuž také odpovídala výzbroj jejich armád. Ve výzbroji nebylo jednoduše místo pro lehká obrněná auta. 

 

Vše se změnilo až 11. záři 2001, po útoku na mrakodrapy WTC. Změnil se nepřítel a změnilo se bitevní pole. Přestaly existovat frontové linie a jasně označený a postavený nepřítel. Změnily se také hrozby, největším nepřítelem pro vozidla přestaly být sofistikované zbraně nepřítele, a začala éra nástražných výbušných systémů IED.

 

Foto:AM General BRV-O / YouTube

 

Nový protivník se dokáže rychle pohybovat, rychle udeřit a následně splynout s davem. Nenosí uniformy, v jednu chvíli se na vás může usmívat, druhou chvíli po vás střílet. Do takového prostředí se tanky opravdu nehodí. Války v Iráku a především v Afghánistánu ukázaly potřebu po malých, vysoce mobilních, vysoce odolných a pokud možno po levných obrněných autech.

 

Malá vozidla typu JLTV pak kromě vhodnosti nasazení do asymetrických konfliktů mají ještě jednu zásadní logistickou výhodu. Lze je poměrně snadno dopravit na místo konfliktu, jak středními letadly (např. C-130 Hercules), tak také přímo na místo určení v podvěsu pod vrtulníkem.

 

Foto: Oshkosh L-ATV / YouTube

 

Pro vysvětlení role JLTV v Ozbrojených silách Spojených států můžeme také citovat dokument o modernizační strategii amerických ozbrojených sil Army Equipment Modernization Strategy: “Armáda postupuje vpřed s programem JLTV, který zaplňuje kapacitní mezeru ve flotile lehkých vozidel, a to především díky pečlivě vybalancovanému výkonu, nosnosti a ochraně. JLTV poskytuje stejnou úroveň ochrany jako MRAP nebo M-ATV, lepší integraci do digitální sítě (než Humvee) a lepší mobilitu a přepravitelnost než M-ATV.“


Pokud vše půjde plánu, dodávky vozidel JLTV do amerických ozbrojených sil začnou v roce 2018 a potrvají až do roku 2030. Velikost objednávky umožnila americkým vojákům si také poměrně důrazně nadiktovat cenu za jedno vozidla, a to ve výši 250 000 dolarů (4,86 miliónů Kč).

Infografika

Lockheed Martin JLT

AM General BRV-O

Oshkosh L-ATV

 

Zdroj: Defence Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr