Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Programovatelný bubnový granátomet Milkor M32

Datum přidání 22.10.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda intenzivně testuje programovatelný granátomet M25. Navzdory pozitivním zprávám z jeho nasazení v Afghánistánu bude pro mnohé ozbrojené složky nedostupný vzhledem ke své astronomické ceně. Izraelská firma IMI nabízí podobný koncept založený na bubnovém granátometu M32, avšak za zlomek ceny M25.

Granátomet M32

Foto: Granátomet M32, ilustrační foto. / U.S. Marine Corps

 

Izraelská firma IMI přišla již před třemi lety se systémem MPRS (Multi Purpose Rifle System) pro útočné pušky s podvěšeným granátometem. Hlavní součástí systému MPRS je elektrooptický zaměřovač s laserovým dálkoměrem FCS (Fire Control System). FCS spolupracuje s elektromagnetickým zapisovačem v granátometu, který programuje čas exploze speciálních 40mm granátů.

 

Podobný koncept rozvíjí také americký granátomet M25 (dříve XM25). Na rozdíl od izraelského řešení využívá 25mm programovatelné granáty. Americký granátomet je vyspělejší (disponuje termovizí, pokročilejší optikou a softwarem), má větší přesnost i dostřel – až 700 metrů oproti 250 metrům u izraelského řešení.


M25 však trpí třemi problémy: astronomickou cenou 30 000 dolarů (570 000 Kč), značnou hmotností (6,35 kg) a rovněž omezenou účinností granátu ráže 25 x 40 mm. Právě tato omezená (údajně) účinnost 25mm granátu je důvodem, proč se projektu M25 neúčastní americká námořní pěchota. 

 

Granátomet MPRS

Foto: Granátomet M32 s optikou FCS / IMI


Ta roku 2011 oznámila, že má zájem o granátomety s programovatelnými granáty, avšak podmiňovala to požadavkem, že je nutné najít řešení pro úpravu stávajících 40mm granátometů, nikoliv se zabývat vývojem nové zbraně.

 

IMI americké pěchotě nabídla svůj systém MPRS, ovšem bez úspěchu. Aby Izraelci u americké mariny zvýšili své šance, vylepšili svůj optický systém FCS a umístili jej na bubnový 40mm granátomet M32.


Zaměřovač FCS sestává ze zaměřovací optiky a laserového dálkoměru. K programování speciálních 40mm granátů používá speciální elektromagnetické zařízení uložené v zadní části nábojové komory. Celé zařízení se ovládá pomocí touchpadu uchyceného pomocí suchého zipu kupříkladu na přední rukojeti.


Střelba je velmi jednoduchá a intuitivní. Střelec změří laserovým dálkoměrem vzdálenost do cíle. Na základě rychlosti letu 40mm granátu pak zapisovač naprogramuje granát tak, aby explodoval přesně před, nad nebo za cílem.


Připomeňme, že M32 MGL (Multiple Shot Grenade Launcher) je šestiranný bubnový mariňácký granátomet ráže 40 x 46 mm. Hmotnost zbraně činí 5,3 kilogramu a efektivní dostřel se pohybuje do 400 metrů s klasickými granáty. Maximální rychlost střelby je až tři výstřely za sekundu.

 

Zdroj: KiTUP!

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nikdo Datum: 24.10.2013 Čas: 13:13

někdo čte článek o granátometu a jinej zase o zaměřovači....

avatar
Laci Datum: 23.10.2013 Čas: 18:35

A ještě k tomu se všude dočítám, že je to jihoafrický granátomet a vyrábí jej jihoafrická firma Milkor, nikoliv izraelská IWI...

avatar
Laci Datum: 23.10.2013 Čas: 18:31

..a co potom těch přes deset dalších živatelů tohoto granátometu z různých zemí?? To potom ale ta zbraň M32 neni zavedena pouze ve výzbroji Námořní pěchoty...

avatar
Charlie Datum: 23.10.2013 Čas: 14:39

"M32 MGL (Multiple Shot Grenade Launcher) je šestiranný bubnový mariňácký granátomet ráže 40 x 46 mm"

Řekl bych že v tomto případě označení "mariňácký" znamená že zbraň M32 je zavedena ve výzbroji pouze u Námořní pěchoty. Více se o něm nechá dočíst na Wiki, kde je mimochodem i stejný obrázek jako tady.

avatar
Laci Datum: 23.10.2013 Čas: 10:09

Mariňácký granátomet? Co je to prosím za typ granátometu a jaké jsou jeho specifikace?

arr