Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Projekt Hydronaut: Pod vodu i do vesmíru

Datum přidání 09.12.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

V roce 2010 se Česká republika stala centrem světové kosmonautiky. Tehdy se v Praze konal 61. Astronautický kongres. A právě v rámci této jedinečné události se světu představil i ojedinělý projekt, jehož idea se pomalu začíná měnit v realitu. Představujeme vám unikátní podvodní výzkumnou stanici a výcvikový a záchranný modul Hydronaut H3.

Hydronaut

Foto: Podobné zařízení je využíváno americkými agenturami NASA a NOAA jednak pro výcvik astronautů pro život v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí a pro výzkum mořských ekosystémů. / Wikipedia/NASA

 

Projekt Hydronaut, experimentální podvodní stanice a vědecká laboratoř, jejíž autorem je profesionální potápěč a kosmický architekt Matyáš Šanda, byl původně vyvíjen s myšlenkou, vytvořit v České republice  výcvikové a výzkumné centrum pro potřeby Evropské kosmické agentury, a to pro výcvik evropských astronautů. Jak však plynul čas, začalo se ukazovat, že unikátní zařízení, které vzniká na dvoře jedné továrny nedaleko Prahy, bude mít mnohem širší využití.

 

Hydronaut

Foto: Konstrukce zařízení Hydronaut H3 aneb jak se sen stává realitou. / Matyáš Šanda

 

Hydronaut se sériovým označením H3, je podvodní modul, určený pro dlouhodobý pobyt dvoučlenné posádky pod vodní hladinou. Jedná se o podobné zařízení (avšak menší), jakým je americká podmořská laboratoř Aquarius, nacházející se nedaleko floridského Key Largo a která je využívána jednak americkou agenturou NOAA pro výzkum mořských ekosystémů a NASA pro přípravu astronautů na dlouhodobý pobyt v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí.

 

Hlavním účelem projektu Hydronaut je studium vlivu uzavřeného a izolovaného prostředí na lidský organismus a psychiku.

 

Hydronaut

Foto: Využití zařízení Hydronaut je univerzální. Od výcviku astronautů, ženistů a záchranářů, přes realizaci výzkumných projektů na poli medicíny až po záchranné operace. / Hydronaut.eu

 

Využití zařízení však bude mnohem širší. Počítá se s ním například pro výcvik potápěčů a záchranářů. Půjde hlavně o přípravu ženistů a specialistů pro inspekční a záchranné operace pod vodní hladinou, na přehradách, či v zatopených prostorech, jako jsou lomy, staré důlní šachty atp. Díky mobilitě a vybavení lze modul využít i jako záchranné zařízení.

 

První, "technologický" ponor je plánován na jaro 2013 a na podzim by se v útrobách Hydronauta H3 mohla zabydlet i první dlouhodobá posádka. O průběhu celého projektu budou čtenáři Armádních novin pravidelně exkluzivně informováni.

 

Video: Projekt Hydronaut: Evropské výcvikové centrum pro astronautické aktivity. / YouTube

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr