TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Námořní technika

Projekt Hydronaut: Pod vodu i do vesmíru

Datum přidání 09.12.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

V roce 2010 se Česká republika stala centrem světové kosmonautiky. Tehdy se v Praze konal 61. Astronautický kongres. A právě v rámci této jedinečné události se světu představil i ojedinělý projekt, jehož idea se pomalu začíná měnit v realitu. Představujeme vám unikátní podvodní výzkumnou stanici a výcvikový a záchranný modul Hydronaut H3.

Hydronaut

Foto: Podobné zařízení je využíváno americkými agenturami NASA a NOAA jednak pro výcvik astronautů pro život v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí a pro výzkum mořských ekosystémů. / Wikipedia/NASA

 

Projekt Hydronaut, experimentální podvodní stanice a vědecká laboratoř, jejíž autorem je profesionální potápěč a kosmický architekt Matyáš Šanda, byl původně vyvíjen s myšlenkou, vytvořit v České republice  výcvikové a výzkumné centrum pro potřeby Evropské kosmické agentury, a to pro výcvik evropských astronautů. Jak však plynul čas, začalo se ukazovat, že unikátní zařízení, které vzniká na dvoře jedné továrny nedaleko Prahy, bude mít mnohem širší využití.

 

Hydronaut

Foto: Konstrukce zařízení Hydronaut H3 aneb jak se sen stává realitou. / Matyáš Šanda

 

Hydronaut se sériovým označením H3, je podvodní modul, určený pro dlouhodobý pobyt dvoučlenné posádky pod vodní hladinou. Jedná se o podobné zařízení (avšak menší), jakým je americká podmořská laboratoř Aquarius, nacházející se nedaleko floridského Key Largo a která je využívána jednak americkou agenturou NOAA pro výzkum mořských ekosystémů a NASA pro přípravu astronautů na dlouhodobý pobyt v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí.

 

Hlavním účelem projektu Hydronaut je studium vlivu uzavřeného a izolovaného prostředí na lidský organismus a psychiku.

 

Hydronaut

Foto: Využití zařízení Hydronaut je univerzální. Od výcviku astronautů, ženistů a záchranářů, přes realizaci výzkumných projektů na poli medicíny až po záchranné operace. / Hydronaut.eu

 

Využití zařízení však bude mnohem širší. Počítá se s ním například pro výcvik potápěčů a záchranářů. Půjde hlavně o přípravu ženistů a specialistů pro inspekční a záchranné operace pod vodní hladinou, na přehradách, či v zatopených prostorech, jako jsou lomy, staré důlní šachty atp. Díky mobilitě a vybavení lze modul využít i jako záchranné zařízení.

 

První, "technologický" ponor je plánován na jaro 2013 a na podzim by se v útrobách Hydronauta H3 mohla zabydlet i první dlouhodobá posádka. O průběhu celého projektu budou čtenáři Armádních novin pravidelně exkluzivně informováni.

 

Video: Projekt Hydronaut: Evropské výcvikové centrum pro astronautické aktivity. / YouTube

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr