Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Projekt Hydronaut: Pod vodu i do vesmíru

Datum přidání 09.12.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Pavel Boháček

V roce 2010 se Česká republika stala centrem světové kosmonautiky. Tehdy se v Praze konal 61. Astronautický kongres. A právě v rámci této jedinečné události se světu představil i ojedinělý projekt, jehož idea se pomalu začíná měnit v realitu. Představujeme vám unikátní podvodní výzkumnou stanici a výcvikový a záchranný modul Hydronaut H3.

Hydronaut

Foto: Podobné zařízení je využíváno americkými agenturami NASA a NOAA jednak pro výcvik astronautů pro život v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí a pro výzkum mořských ekosystémů. / Wikipedia/NASA

 

Projekt Hydronaut, experimentální podvodní stanice a vědecká laboratoř, jejíž autorem je profesionální potápěč a kosmický architekt Matyáš Šanda, byl původně vyvíjen s myšlenkou, vytvořit v České republice  výcvikové a výzkumné centrum pro potřeby Evropské kosmické agentury, a to pro výcvik evropských astronautů. Jak však plynul čas, začalo se ukazovat, že unikátní zařízení, které vzniká na dvoře jedné továrny nedaleko Prahy, bude mít mnohem širší využití.

 

Hydronaut

Foto: Konstrukce zařízení Hydronaut H3 aneb jak se sen stává realitou. / Matyáš Šanda

 

Hydronaut se sériovým označením H3, je podvodní modul, určený pro dlouhodobý pobyt dvoučlenné posádky pod vodní hladinou. Jedná se o podobné zařízení (avšak menší), jakým je americká podmořská laboratoř Aquarius, nacházející se nedaleko floridského Key Largo a která je využívána jednak americkou agenturou NOAA pro výzkum mořských ekosystémů a NASA pro přípravu astronautů na dlouhodobý pobyt v izolovaném, uzavřeném a nebezpečném prostředí.

 

Hlavním účelem projektu Hydronaut je studium vlivu uzavřeného a izolovaného prostředí na lidský organismus a psychiku.

 

Hydronaut

Foto: Využití zařízení Hydronaut je univerzální. Od výcviku astronautů, ženistů a záchranářů, přes realizaci výzkumných projektů na poli medicíny až po záchranné operace. / Hydronaut.eu

 

Využití zařízení však bude mnohem širší. Počítá se s ním například pro výcvik potápěčů a záchranářů. Půjde hlavně o přípravu ženistů a specialistů pro inspekční a záchranné operace pod vodní hladinou, na přehradách, či v zatopených prostorech, jako jsou lomy, staré důlní šachty atp. Díky mobilitě a vybavení lze modul využít i jako záchranné zařízení.

 

První, "technologický" ponor je plánován na jaro 2013 a na podzim by se v útrobách Hydronauta H3 mohla zabydlet i první dlouhodobá posádka. O průběhu celého projektu budou čtenáři Armádních novin pravidelně exkluzivně informováni.

 

Video: Projekt Hydronaut: Evropské výcvikové centrum pro astronautické aktivity. / YouTube

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr