TacticalPro

Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Námořní technika

Prompt Global Strike – zbraň globálního úderu

Datum přidání 06.02.2012    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V americkém obranném rozpočtu USA pro rok 2013 se počítá s obnovením vývoje zbraně schopné udeřit kdekoliv na světě během několika desítek minut. Nebavíme se o jaderných zbraních, ale o systému Prompt Global Strike (PGS), který využívá rakety s dlouhým doletem a konvenční náloží. Celý systém je postaven na modifikovaných mezikontinentálních balistických raketách IBCM, původně určených pro doručování jaderného nákladu nad území nepřítele. Projekt však vyvolává bouřlivé debaty, neboť panuje obava, že aktivace podobné zbraně může být jinou jadernou mocností zaměněno za jaderný útok.

USS Ohio

Foto: Schopnost provádět konvenční globální úder budou mít také americké ponorky třídy Ohio / Wikipedia, US Navy

 

Prompt Global Strike PSG je zbraň prvního úderu, která bude nasazena před expedičními leteckými silami USA (nasazení do 48 hodin) a před bitevními skupinami letadlových lodí US Navy (nasazení do 96 hodin). Zbraňový systém je určen pro rychlou reakci, např. při akutní hrozbě odpalu severokorejské (nebo íránské) rakety s nukleární náloží.


Základem pozemní verze PSG je modifikovaná mezikontinentální raketa LGM-30 Minuteman s doletem až 13 000 km. Maximální rychlost střely je větší než 20 000 km/h, takže střela může zasáhnout libovolné místo na Zemi za méně než 1 hodinu po startu.


Konvenční bojová hlavice PSG může mít hmotnost až 2 000 kg. Hlavice může obsahovat buď jedinou průbojnou nálož pro ničení podzemních bunkrů, řadu menší samonaváděcí sub-munice nebo dokonce bezpilotní stroj schopný operovat nad územím nepřítele.


Systém PSG bude vybaven GPS modulem, který umožní raketě zasáhnout cíl s kruhovou přesností do 10 metrů. Kromě výše uvedených konvenčních zbraní se také počítá s PSG hlavicí obsahující tisíce wolframových prutů. Ty dokáží zničit nepřátelskou techniku a živou sílu na ploše 300 čtverečních metrů.

 

Trident Foto: Vypuštění střely Trident z americké ponorky. Cíl bude zasažen za několik desítek minut / Wikipedia, US Navy

 

Nosičem systému PSG mají být také americké ponorky třídy Ohio. Každá ponorka dokáže nést až 24 mezikontinentálních raket Trident s maximálním doletem 7400 km, s kterými se počítá rovněž jako s nosiči konvenčních náloží.


Největším problémem, který brzdil zavedení PSG do výzbroje, byla obava, že odpálení rakety s konvenční náloží může být zaměněno za jaderný útok proti jiným jaderným mocnostem. General Martin Dempsey, předseda sboru náčelníků štábu, však ujišťuje, že pokroky v raketové technice pomůžou vybudovat zbraň s nezaměnitelnou rychlostí a trajektorií letu. Doufejme, že má pravdu.


Podobné zbraně jsou snem každého generála. Aktivace leteckého útoku trvá desítky hodin, ale zbraň PSG dává americkým generálům možnost udeřit kdekoliv na planetě Zemi do několika desítek minut.


Je ale vážnou otázkou, zda globální údery konvenční zbraní nepřinesou více škody než užitku. Pokud Američané podobnou zbraň získají, měli by ji užívat jen pod dohledem Rusů nebo Číňanů, a to jen při výjimečných událostech.

 

Zdroj: Defense Update, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
jsk Datum: 20.07.2012 Čas: 10:28

Pro místo dopadu je typická trajektorie střely, podle ní varovné sysémy vypočítají přibližnou oblast dopadu. Mluví se např. o tzv. "ploché trajektorii" u které je dřve zřejmé, kam střela směřuje...

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.02.2012 Čas: 19:29

Chtějí asi dát Rusům a Číňanům nějaký klíč, podle kterého můžou rozeznat jadernou od konvenční střely. I když pochybuji, že to zmiňovaným zemím bude stačit.

avatar
palo Datum: 09.02.2012 Čas: 13:54

ako suvisi rychlost a trajektoria rakety s typom pouzitej hlavice v nej?

arr