Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Protiraketový štít v Tichomoří má chránit USA před čínskými hlavicemi

Datum přidání 29.08.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

 

Spojené státy v současné době jednají se svými spojenci v Tichomoří o vybudování obranného protiraketového štítu v této oblasti. Důvodem přitom je, spíše než strach ze severokorejských raket, obava z probíhající modernizace čínského raketového arzenálu. S odvoláním na zdroj z amerického Kongresu o tom informoval deník Wall Street Journal.

Americký radar

 Foto: Americký radar systému včasného varování na základně Pearl Harbour-AFP


„Oficiálně hovoříme o tom, že naše kroky směřují proti nebezpečí útoku ze strany severokorejského režimu, ale v dlouhodobém horizontu máme na zřeteli především čínské aktivity,“ uvedl v rozhovoru pro tento list Steven Hildreth, odborník na protiraketovou obranu, pracující pro americký Kongres.

 

Základem plánu na vybudování tichomořského protiraketového štítu je postavení dvou nových radarových stanic systému včasného varování.  Jedna z nich by měla vzniknout na nejmenovaném jižním ostrově Japonska a druhá v některé ze zemí jihovýchodní Asie, pravděpodobně na Filipínách. Plán také počítá s tím, že do roku 2018 vzroste v této oblasti počet amerických válečných lodí, schopných sestřelovat rakety, ze současných 26 na 36 plavidel.

 

Jihočínské mořeFoto: Jihočínské moře je dějištěm mocenské boje mezi Čínou a USA. Klikni pro přechod na Google Maps / Google Maps


Podle nejmenovaného amerického analytika vybudování radarové stanice na Filipínách zajistí protiraketovou ochranu Tchaj-wanu. A současně USA umožní sledovat aktivity Pekingu v pobřežních oblastech Číny. Spojené státy se především obávají toho, že Čína vyvíjí novou mezikontinentální balistickou raketu, schopnou zasáhnout jakýkoliv cíl na jejich území. Navíc údajně dokončuje také vývoj rakety, která bude schopná trefit plující lodě.

 

Podle ruského deníku Nězavisimaja gazeta však existuje ještě jeden důvod, který vede USA ke snaze o co nejrychlejší vybudování protiraketového štítu v této oblasti. Tím je stále častější agresivní demonstrace čínské vojenské síly v Jihočínském moři. V něm leží několik ostrovů, o které vede Peking se svými sousedy územní spory. Tímto krokem tak, podle ruského listu, chtějí Spojené státy dát svým spojencům najevo, že v případě čínské agrese nezůstanou osamoceni.


Čína na informace, zveřejněné deníkem Wall Street Journal, zareagovalo prohlášením, že: „je třeba v otázce protiraketové obrany postupovat opatrně, s ohledem na strategickou rovnováhu v oblasti a na zásadě vzájemné důvěry mezi státy“. Přední ruský odborník na tuto oblast Jakov Berger v médiích upozornil na skutečnost, že v nejvyšším čínském vedení probíhá v současné době spor o to, jak reagovat na americké vojenské výzvy v tichomořské oblasti.

 

DF-41Foto: Čínské rakety DF-41 / indiatoday.in

 

Vojáci údajně požadují výrazné zvýšení armádního rozpočtu a zastavení vnitřní liberalizace země. Umírněnější část čínského vedení si ale podle Bergera uvědomuje, že Čína zatím není schopná vojensky konkurovat Spojeným státům a vyzývá ke zdrženlivosti.

 

Týdeník Jane's Defence Weekly nedávno informoval, že Čína v červenci úspěšně otestovala balistickou raketu schopnou zasáhnout celé území USA. Podle informací tohoto periodika může tato raketa, označovaná kódem DF-41, nést deset jaderných hlavic a lze ji odpálit jak z klasického raketového sila, tak z mobilního zařízení.

 

Skutečnost, že Peking vyvíjí takovouto raketu, potvrdil i v angličtině vycházející čínský deník The Global Times. Podle dostupných informací Čína v současné době disponuje 70 mezikontinentálními balistickými raketami s 410 jadernými hlavicemi.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr