Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Protiraketový systém THAAD v americké armádě

Datum přidání 10.11.2012    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Michal Polák

Americká armáda v současné době provozuje dvě baterie moderního protiraketového systému THAAD. V minulém roce byl schválen nákup dalších dvou baterií a v nedávné době byla oznámena dohoda o nákupu již celkově páté baterie. Připomeňme, že výše uvedený systém má tvořit důležitou součást americké protiraketové národní obrany.

THAAD

Foto: Odpalovací zařízení i s radarem (po pravé straně) / Lockheed Martin


Přesně 15. října Lockheed Martin oznámil na svých webových stránkách, že získal kontrakt na výrobu v pořadí již páté baterie protiraketového systému THAAD v celkové hodnotě kolem 150 milionů dolarů. Konkrétně se má jednat o výrobu a dodání dvanácti vypouštěcích zařízení, dvou řídících jednotek a dalšího nezbytného zařízení nutného k provozu.

 

Připomeňme, že THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je moderní protiraketový systém určený proti balistickým raketám krátkého a středního doletu s omezenou působností také proti mezikontinentálním raketám. Oproti jiným systémům zařazených ve výzbroji se liší zejména ve schopnosti zasahovat cíle ve výškách nad 200 kilometrů, tedy v kosmickém prostoru.

 

Dalším specifikem je ničení nepřátelských raket přesným zásahem kinetické hlavice, tedy nikoliv explozí. Mohli bychom jej tak přirovnat k izraelskému protiraketovému systému Arrow.

 

THAADFoto: Přeprava mobilního odpalovacího zařízení THAAD v doprovodu jednotky / Lockheed Martin

 

Každá baterie nebo uskupení se skládá z mobilních vypouštěcích zařízení, řídících jednotek, radaru a dalších komponent. Samotné odpalovací zařízení přitom pojme až osm antiraket složených ze základního „boosteru“ (přídavný raketový motor), mezistupně, kinetické hlavice a aerodynamického krytu.

 

Radar s plošnou fázovou anténou AN/TPY-2 od firmy Raytheon je schopen detekovat balistické rakety krátkého až středního doletu od chvíle startu až do jejich zničení a podílí se na přesném navádění střely a vyhodnocení zásahu.

 

Video: Zkouška systému THAAD na Havajských ostrovech. Závěrečná část videozáznamu ukazuje termovizní záběr střetu antirakety se simulovanou nepřátelskou raketou / YouTube

 

Americká armáda, který THAAD provozuje má ve výzbroji prozatím dvě baterie. Jedna je umístěná na texaské základně Fort Bliss, druhá na Havajských ostrovech. Objednávka dalších dvou baterií byla uzavřená na podzim minulého roku. Nyní dohodnutá páté baterie má být dodána v roce 2015. Závěrem je také vhodné zmínit, že kontrakty neuzavírá sama armáda, která systém provozuje, ale agentura MDA (Missile Defense Agency).

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 12.11.2012 Čas: 20:04

Jestli se někdy dožiju nákupu THAADu AČR, tak budu šťasten.

arr