Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Protivzdušný systém krátkého dosahu RAPIDFire

Datum přidání 17.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

RAPIDFire je samohybný protivzdušný systém krátkého dosahu. Zbraň vzniká za spolupráce francouzských firem Thales, Nexter a anglo-francouzské joint venture CTA (Nexter + BAE Systems). Klíčovým rysem systému RAPIDFire je 40mm rychlopalný kanón s teleskopickou municí. 

Foto: RAPIDFire / Thales

Foto: RAPIDFire / Thales

 

Proti vrtulníkům, dronům, řízený střelám

Základními částmi RAPIDFire jsou rychlopalný kanón ráže 40 mm firmy CTA, kolový podvozek s pancéřovou kabinou, přehledový 3D radar (externí), zaměřovací elektro-optické pouzdro a pokročilý systém řízení palby. RAPIDFire zajišťuje vzdušné krytí stacionárních bodů, jednotek v přední linii nebo konvojů.


RAPIDFire je schopen působit proti nízko letícím cílům, jako jsou vrtulníky, bitevní letadla nebo drony. Systém řízení palby je schopen v rychlém sledu útočit na mnohonásobné cíle, jako jsou  roje" dronů. Precizní ovládaní kanónu umožňuje také postřelovat řízené střely nebo dokonce přesně naváděnou munici.


RAPIDFire dokáže z kanónu střílet nouzově i za jízdy. Při zaujetí palebného postavení se však vysunují čtyři stabilizační hydraulické nohy. Od zachycení cíle až k zajení palby neuběhne více než 4,5 s.


Dlužno dodat, že přehledový radar není součástí vozidla. RAPIDFire však dokáže zahájit palbu i bez datového napojení na přehledový radar. Zaměřovací elektrooptické pouzdro s denní/infračervenou kamerou a laserovým dálkoměrem dokáže detekovat cíle až na vzdálenost 18 km.


Díky optoelektronickému zaměřovacímu systému je RAPIDFire odolný proti většině známým technikám elektronického rušení.


V bojovém nasazení bude RAPIDFire spolupracovat s 3D přehledovým radarem. Thales nabízí mobilní radary CONTROLMaster 60 nebo CONTROLMaster 200 (dosah 250 km). Na jeden radar lze napojit až šest vozidel RAPIDFire.

 

Foto: CONTROLMaster 200 / Thales

Foto: CONTROLMaster 200 / Thales

 

Pokročilá teleskopická munice

Pro kanón CTAS (Cased Telescoped Armament System) ráže 40 mm je vyvinutá nová teleskopická munice (střela je celá zapuštěná v nábojnici). Výhodou teleskopické munice je především menší hmotnost a objem.


Díky nízké hmotnosti teleskopické munice se zásadně zjednodušuje nabíjení kanónu lidskou obsluhou a vůbec celá manipulace s municí. Pro názornost uveďme, že klasický 40mm náboj pro protiletecký kanón Borfors L/70 má hmotnost 4,6 kg.


Ve vzduchu explodující teleskopická munice A3B-T má přitom hmotnost pouze 2,8 kg a podkaliberní střela APFSDS (Armour Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot) hmotnost 1,9 kg. RAPIDFire dokáže pomocí teleskopické munice APFSDS probít na 1500 m homogenní pancíř o tloušťce 140 mm.


Lze však použít celou škálu munice. K dispozici je průbojná, tříštivo-trhavá nebo ve vzduchu explodující munice. Pro výcvik jsou pak k dispozici dva druhy cvičné (mnohem levnější) munice.


Cvičná munice je zapotřebí, neboť cena jednoho 40mm náboje (podle typu) se může vyšplhat na několik stovek dolarů. Cena podkaliberní střely APFSDS ráže 40 mm pak bez problémů přesáhne 1000 dolarů.

 

Foto: RAPIDFire dokáže, alespoň dle firemních materiálů, ničit také přesně naváděnou munici. / YouTube

 

Výzbroj RAPIDFire

Kanón ničí vzdušné cíle až na vzdálenost 4000 metrů a pozemní na vzdálenost 2500 metrů. Nabíjecí systém dokáže velmi rychle (< 3 sec) volit ze dvou druhů munice.


Zbraň využívá unikátní rotační nábojovou komoru/závěr, do které je munice vkládaná pod pravým uhlem s osou hlavně. Nábojová komora/závěr se pak při každém výstřelu kyvadlově otáčí souměrně s osou hlavně.


Výhodou takového řešení, kromě eliminace samovolného výstřelu (velké riziko u teleskopické munice), jsou především malé rozměry a nízká hmotnost celého zbraňového systému. Díky použití teleskopické munice a unikátního palebného mechanismu je masa kanónu srovnatelná se zbraněmi ráže 25 mm.


Maximální rychlost střelby je 200 ran za minutu. Na jednotlivé cíle se však odpaluje dávka maximálně deseti střel. Pro zbraň je v zásobníku připraveno 140 kusů munice. Dalších 80 kusů je umístěno ve věži.


Počítá se také s instalací raketového systému velmi krátkého dosahu STARStreak (šest střel). Dosah střel je 7 kilometrů a rychlost letu Mach 3. Střela STARStreak za letu uvolňuje tři malé, samostatně naváděné wolframové „šipky“ s průbojným a tříštivým účinkem. Střela má délku 1,4 m, průměr 0,13 m a hmotnost 16,8 kg. 

 

Zdroj: CTA, Paul MulcahyThales

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 19.09.2014 Čas: 21:57

Tak optika může zaměřovat i bez IR stopy. Pokud je k dispozici "pořádná kamera" a příslušný software, lze jen podle obrazových informací zaměřit zbraň na vzdušný cil. Každopádně na oficiálních stránkách se skutečné mluví o tom, že systém dokáže ničit řízené střely a přesně naváděnou munici.

avatar
Charlie Datum: 19.09.2014 Čas: 08:01

Koukám, že nejsem sám, komu tenhle prostředek přijde nějakej očesanej. Díky teleskopické munici můžou použít zbraň větší ráže (40mm už je pořádnej kalibr), že by jim ale nezbylo místo pro radar? Nebo má čtyřicítka už takový vibrace, že to elektronika nezkousne?

Přitom ta věž je opravdu pidi, nejspíš úplně bez posádky, takže nějakej malej 3D radar (klidně i kombinující přehledovou a střeleckou funkci) by se jim tam vlezl.

A když vezmu, že je to evropský a tudíž pěkně drahý, tak ten Pancíř bude ještě nejakou dobu prodejní trhák.

avatar
liberal shark Datum: 19.09.2014 Čas: 07:52

Přijde mi to trochu koncepčně pochybené. Buď stavím sofistikovaný hybridní autonomní systém na vysoce mobilní platformě pro přímou PVO mobilních formací vojsk, který je ale také patřičně drahý (Pancir, Tunguska). Nebo stavím relativně levný převozný PLK/hybrid pro stacionární obranu infrastruktury, který je určen pro působení v centrálně řízené baterii (Skyshield). Tohle není jedno ani druhé.

avatar
jiří n Datum: 18.09.2014 Čas: 23:28

je to takové o ničem, kdyby ke každému vozidlu dali menší radar, rakety středního dosahu, něco na způsob panciru S1, tak by to aspoň za něco stálo.

avatar
Karlos73 Datum: 18.09.2014 Čas: 18:11

Deadog, na Tatrovke mas predsa slovensky BRAMS.:)
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/8808/start/-1
http://www.armyrecognition.com/forum/viewtopic.php?p=424&sid=8c2c772804bea6f59480e4b86e9f9361

avatar
Deadog Datum: 18.09.2014 Čas: 15:51

skoda ze to neni na tatre

avatar
saracen Datum: 18.09.2014 Čas: 14:36

midlum75 :
domnievam sa, že pri pohybe inteligentnej munície atmosférou (trenie, obtekanie vzduchu ako chceš) vzniká na povrchu teplo a to je asi pre optoelektroniku už viditeľné

avatar
midlum75 Datum: 18.09.2014 Čas: 12:58

docela u toho postrádám střelecký radar, optoelektronika je dobrá jako doplněk při rušení......není mi jasné, jak to může ničit řizenou munici, kde je nulová IR stopa...

avatar
Jan Grohmann Datum: 17.09.2014 Čas: 21:33

Ano, máte pravdu s tou municí. V článku upraveno.

avatar
Gorn Datum: 17.09.2014 Čas: 21:17

Autor evidentně pomíchal dohromady beznábojnicovou munici s teleskopickou, byť v uvedeném zdroji (Thales) je napsáno "Latest generation 40 mm Cased Telescoped
Ammunition"... pozn. "Cased" znamená "Nábojicová"

Každopádně je tento systém krátkého dosahu celkem stupidní. Montáž na nákladní automobil vše úplně degraduje- pokud nabízíte pokrokový protivzdušný systém (teleskopická munice, zaměřovací systémy) tak asi úplně nedává smysl to montovat na nákladní automobil. Starší systémy dokážou nabídnout vyšší mobilitu za nižší cenu, se srovnatelnou schopností vést palbu za jízdy, což jsou vlastně hlavní kritéria v systému krátkého dosahu. Přeci pokud už mám vyšší rozpočet a spokojím se s mobilitou nákladního auta tak můžu sáhnout po systémech středního dosahu.

avatar
faxpr Datum: 17.09.2014 Čas: 21:02

teleskopická munice se nerovná beznábojnicové munici. je to hodně zajímavý koncept a uplatňuje se, pomalu ale jistě, i u ručních palných zbraní, viz http://en.wikipedia.org/wiki/LSAT_light_machine_gun

avatar
dexnom Datum: 17.09.2014 Čas: 19:12

tak uz nic..ono to preci jenom nabojnici k vyhazovani ma a bude mit : http://shootingshed.co.uk/wp/wp-content/uploads/2014/05/40mm.jpg

avatar
dexnom Datum: 17.09.2014 Čas: 19:04

jak je to s tou munici? na videu (1:42) je jasne videt jak vyhazuje nabojnice

arr