Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali

Datum přidání 24.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o největší čínský příspěvek do mírových operací OSN a vůbec první bojová akce čínských vojáků pod hlavičkou OSN. Nasazení čínských vojáků v Mali může ukazovat na oteplení vztahů mezi „západem“ a Čínou poškozených syrským konfliktem. Čína také dává jasně najevo, že má zájem na stabilní Africe, odkud nakupuje ropu a nerostné suroviny pro svou sílicí ekonomiku.

Čína Mali

Foto: Čínští vojáci budou pod hlavíčkou OSN operovat v Mali / Archív AN

 

V současné době pracuje OSN na převzetí vojenských operací od Francie, která v Mali už od ledna bojuje proti islamistům. V současné době je v Mali již přítomno 6500 afrických vojáků, OSN ale plánuje posílit kontingent ještě o dalších 3000 vojáků.

 

Oficiálně zatím počet čínských vojáků nebyl potvrzen. „Čína nabídla mezi 500 až 600 vojáky,“ řekl News24 jeden nejmenovaný diplomat. „Zatím ale nevíme, jaký druh vojska nám nabídnou.“ Další diplomat mluvil o zapojení Číny do mírových operací OSN jako o „velkém posunu.“ Oba diplomaté mluvili pod podmínkou utajení, protože rozhovory mezi OSN a Čínou nebyly ještě ukončeny.

 

Čína po svém přistoupení do OSN v roce 1971 označila mírové operace (UN Peecekeeping) za zbytečné. Teprve od roku 1992 se v mírových operacích OSN více angažuje. Zatím však Čína nikdy do zahraničí nevyslal bojové jednotky. Pokud půjde vše podle plánu, Mali bude první bojovou zahraniční akcí Číny.

 

Po francouzské intervenci Čína oficiálně zastávala neutrální postup, když vyzývala obě strany k mírovému dialogu. Čínský velvyslance v OSN Li Baodong však naznačil ochotu Číňanů zasáhnout proti extrémistům v Africe.

 

Čínský postoj je pochopitelný, protože nejlidnatější země světa Afriku využívá jako zdroj ropy a nerostných surovin pro svou ekonomiku. Současné šíření islamismu v Africe samozřejmě čínské zájmy v Africe ohrožuje.

 

 

Čínské ekonomické zóny v AfriceFoto: Čínské ekonomické zóny v Africe, kde podníkají za zvláštních podmínek čínské firmy / Wikipedia

 

„Boj proti terorismu v Africe nesmí být v žádném případě pouze bojem afrických zemí,“ řekl Li na shromáždění Rady bezpečnosti OSN. „Bezpečnostní nepokoje v některých částech Afriky fungují jako ohniska terorismu.“


„Nasazení čínských sil může být dobré gesto Franci a dalším západním mocnostem a může uklidnit napětí vzniklé kvůli Sýrii,“ říká Richard Gowan z Centra pro mezinárodní spolupráci v New Yorku. Připomeňme, že Čína a Rusko vetovaly tři rezoluci Rady bezpečnosti OSN, snažící se zvýšit tlak na režim Bašára Assada.

 

Čína má samozřejmě také zájem na zachován dobrých obchodních vztahů s africkými zeměmi. Podle Gowana je nasazení čínských vojáků v Africe je dobrým signálem pro Nigerii, která je hlavním dodavatelem ropy do Číny.

 

Zdroj: Wikipedia, France24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 24.05.2013 Čas: 12:18

Čína pochopila, že takzvané operace OSN jsou vlastně jen způsobem jak se v oblastech zaháčkovat - a proč toho nevyužít?!?

Ty bláboly o oteplení vztahů se západem a dakěí kecy si mohli klidně nechat od cesty.

avatar
Muerte Datum: 24.05.2013 Čas: 11:58

Číňani plánujou zůstat.

avatar
Bojovník Datum: 24.05.2013 Čas: 11:53

Jsem dojat

arr