Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Průlomová vojenská dohoda mezi Ruskem a Velkou Británii

Datum přidání 29.01.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vojáci Jejího Veličenstva s útočnými puškami Kalašnikov? Dnes bláznivý nápad, za pár let však možná realita. Pokud půjde vše podle plánu, již za pár měsíců mohou ruské a britské zbrojařské firmy pracovat na společných vojenských projektech a dodávat své výrobky do partnerské země.

Foto: Rusko a Velká Británie společně. / Autor, wall.alphacoders.com

Foto: Rusko a Velká Británie společně. / Autor, wall.alphacoders.com

 

Podle britského deníku The Daily Telegraph připravují ministři obrany v Londýně a Moskvě přelomovou dohodu. Poprvé od Studené války mohou ruské a anglické firmy pracovat na společných zbrojních projektech. Pokud půjde vše podle plánu, podpis dohody se očekává během letošního jara.

 

Smlouva umožní například anglickým společnostem nakupovat zbraně v Rusku a dále je prodávat bezpečnostním složkám na území Velké Británie, včetně armády. The Daily Telegraph citoval ruské zdroje, které údajně doufají, že díky nové dohodě jednou uvidí britské vojáky používat útočné pušky Kalašnikov.

 

Práce pokračují na přípravě Dohody o vojensko-technické spolupráci MTCA (Military Technical Cooperation Agreement) mezi ministerstvem obrany Spojeného království a ruskou Federální službou pro vojensko-technickou spolupráci, což poskytne rámec pro obranou spolupráci britských a ruských společností na neutajované úrovni,“ stojí v prohlášení ministerstva obrany Velké Británie. V prohlášení dále stojí, že smlouva je postavená především na sdílení informací a na nákupu jednotlivých zbrojních komponentů.

 

Smlouva umožňuje firmám z obou zemí pracovat na neutajených projektech. Nepravděpodobná je tak spolupráce například na strategických zbraních, jako jsou raketové systémy.

 

Dohoda o vojenské spolupráci mezi Ruskem a Velkou Británií znamená znatelné oteplení vztahů mezi oběma mocnostmi. Nevraživost obou zemí začala v roce 2006, kdy zemřel na otravu poloniem v Londýně bývalý agent KGB Alexandr Litviněnko. Odpovědnost za smrt Litviněnka připsala britská policie některým ruským vládním činitelům.

 

Vztahy se postupně začaly oteplovat již v minulém roce, kdy Vladimír Putin ocenil britské veterány z druhé světové války, kteří přes Arktidu dopravovali vojenské zásoby do Sovětského svazu. V současné době také ruské a britské bezpečnostní složky společně pracují na zajištění bezpečnosti během zimních olympijských hrách v Soči.

 

V prvé řadě jde však samozřejmě o byznys. Vladimír Putin se netají záměrem zvýšit export ruských vojenských výrobků na úkor evropských zbrojních firem. Naopak ruská armáda a námořnictvo plánují mohutnou modernizaci svého vybavení, z čehož mohou profitovat britské firmy.

 

Zdroj: The Daily Telegraph

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
liberal shark Datum: 31.01.2014 Čas: 18:38

Ono je to brzo přejde ...
Nejpozději tehdy až objeví specifický ruský přístup k plnění uzavřených smluv a zajištění kvality dodávek :-(((.

avatar
lorgarius Datum: 30.01.2014 Čas: 17:09

pre anglicke firmy je tu velka moznost svoje vyrobky ponukat ovela sirsiemu spektru zakaznikov a to aj takym, ktorym by s ohladom na vztahy "my" kontra "niekto" nemohli - takze ide zasa len o rozsirenie trhu a prachy.

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 29.01.2014 Čas: 21:29

Podíval bych se na to spíše z druhé strany než Nesher a Raptor. Britové vědí, že rusové se v získávání špičkových technologií obracejí hlavně na Francii a snaží se v době, kdy vojenské výdaje spojenců prudce klesají, na velkém modernizačním balíku RF ukousnout svůj podíl.

avatar
Nesher Datum: 29.01.2014 Čas: 19:41

To Raptor
Přesně tak, ale ono nejde jen o úzké vztahy s USA, GB využívá i technologie z evropských zemí (SRN, FR, NOR, IT, NL), ale i o to, že Rusové toho nemají zase tolik co nabídnout,( kromě několika málo především PVO systémů) většina ruských obraných technologií je přinejlepším průměr.

avatar
1ltBeaver Datum: 29.01.2014 Čas: 19:15

Všechno špatné pryč!!!
Bůh ochraňuj Královnu a Británii před spoluprací s Ruskem!

avatar
Raptor Datum: 29.01.2014 Čas: 19:06

Nesher-naprosto s tebou souhlasím, to v případě Británie nestane-úzké vztahy s USA. Ovšem v státech jako Řecko, Slovensko, je možnost nákupu Ruské výzbroje. Apropo nedávno Turecko chtělo koupit Čínské protiraketové systémy a jaký byl opor.. Rusko se bude snažit najít nové kupce,protože oprávněně se bojí konkurence z Číny

avatar
Nesher Datum: 29.01.2014 Čas: 18:47

Myslím, že v tomto mají Rusové velké oči, představa britských vojáků fasujích AK je opravdu z říše snů. Spíše to umožní ruským firmám dostat se levně k některým technologiím a spolelečně vyrábět zbraně pro třetí země.

arr