Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Průzkumáci opět v akci

Datum přidání 24.10.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: 7. mb

Ve dnech 13. až 17. října 2014 se uskutečnilo odborné taktické cvičení (OTC) průzkumných skupin 7. mechanizované brigády. Cvičení mělo za úkol prověřit nejen jejich připravenost k vedení průzkumu, ale také příslušníky zpravodajských štábů v řízení zasazených skupin a vyhodnocování výsledků průzkumu. OTC je jedním z vrcholů přípravy průzkumníků, představuje proto extrémní psychickou i fyzickou zátěž. Přinášíme proto reportáž z pohledu jeho přímého účastníka, příslušníka průzkumné skupiny 71. mechanizovaného praporu.

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr


Samotnému vyvedení předcházelo přezkoušení příslušníků průzkumných skupin ze speciální tělesné přípravy na trenažéru JAKUB a na překážkové dráze. Na lezeckém trenažéru vojáci předvedli základní dovednosti vojenského lezení - uzlování, lezecké povely, zdolání stěny i slanění.

 

Překážkovou dráhu musel překonat celý tým najednou a takticky, se zbraněmi, jednotlivé překážky zdolával postupně každý člen týmu, ostatní jej kryli. Následoval písemný test, prověřující znalosti ze zahraničních armád a z topografie.

Poté jsme se již se všemi průzkumnými jednotkami 7. mechanizované brigády sešli na barákovém táboře Potštát, abychom změřili síly a porovnali své znalosti a dovednosti. První den nás čekalo vydání bojového rozkazu a tvorba plastického stolu, kde byla přenesena oblast budoucího plnění úkolu. Za soumraku následovalo zasazení do cílové oblasti a osmikilometrový přesun do zájmového prostoru.

 

Náročnost vojenského prostoru Libavá a tma nebyla pro naši misi našim jediným nepřítelem. Největší hrozbou byl opravdový nepřítel. Ten se skrýval v lese, o jeho počtu, pozici a materiální výbavě jsme nedostali žádné zpravodajské informace. Již první noc jsme se s ním poprvé dostali do přímého kontaktu a hrozilo narušení celého úkolu. Po menších komplikacích jsme dorazili na určené místo, kde jsme vybudovali základnu a místo pro pozorování.

 

Foto: Průzkumníci 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

 

Druhý den v odpoledních hodinách jsme po přeúkolování museli zanechat pozorování určené komunikace a vydat se plnit další nelehký úkol. Každý z nás již cítil váhu svého batohu, jehož obsahem byl materiál pro plnění mise, jídlo a voda na 5 dní. Přístroje nočního vidění, ženijní materiál, radiostanice RF 13 a 4 náhradní zdroje.

 

Přibližná váha batohu každého člena týmu se pohybovala mezi 23 – 28 kg. Naše další činnost spočívala v pěším přesunu s propátráváním s cílem nepozorovaně proniknout na nepřátelské území a zjistit pohyb a počet osob a techniky. Nepřítel zjištěn nebyl a tak jsme se zaměřili na průchodnost terénu pro příjezd našich jednotek.


Dalším úkolem našeho týmu bylo spojit se s průzkumným týmem z Přáslavic a společně naplánovat a uskutečnit přepad nepřítele. Od našich zpravodajců jsme obdrželi místo, čas a přibližný počet nepřátelských osob. Úkolem bylo zničit nepřítele a získat zajatce. Přepad byl naplánován, funkce byly rozděleny, materiál připraven a zbraně nataženy.

 

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

 

Po krátkém vyhodnocení situace zazněly tři výstřely, dva příslušníci nepřátelské armády byli zabiti, zajatec získán, i když lehce zraněn. Přepadová skupina se spolu se zajatcem vrátila na smluvené místo, kde se spojila s ostatními členy průzkumného týmu.

 

Přes rádiové spojení s řídícím štábem byl stanoven čas a místo předání zajatce, které bylo asi 2 km od místa přepadu. Se zajatcem byla komunikace možná pouze v anglickém jazyce, ale zástupce velitele týmu ovládá angličtinu výborně, proto to pro nás nebyl žádný problém.

 

Během přesunu se nás zajatec bez úspěchu pokoušel uplatit, poté se pokusil o útěk, který byl zmařen a zajatec dostal jasně najevo, aby to podruhé nezkoušel. Výzvu pochopil a zbytek přesunu se obešel bez komplikací.

 

Foto: Cvičení průzkumných jednotek. / desátník T. R., 71. mpr

 

Po předání zajatce jsme dostali další úkol a to přesun na 4 km vzdálené místo vyzvednutí, odkud nás přesunou zpět na základnu. Po celé ose přesunu byly rozmístěny jednotky nepřítele, které se nám však vždy podařilo bez jejich vědomí přelstít a obejít. Po dvou hodinách jsme konečně dorazili na smluvené místo, kde jsme za tmy zaujali kruhovou obranu a rádiem se spojili s naším velením.

 

Během vyčkávání se k nám připojila další průzkumná skupina, která s námi za chvíli nasedla na vozidlo a odjela na barákový tábor Potštát, kde jsme byli podrobně vytěženi o průběhu celé mise a informace byly předány zpravodajské skupině.


Během našeho úkolu jsme urazili přibližně 55 km s nesenou zátěží cca 24 kg. Tím pro nás celá mise skončila a my si po pěti dnech užili zaslouženého teplého jídla i dostatku času na odpočinek.

 

Zdroj: 7. mb

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Fran Datum: 24.10.2014 Čas: 20:27

Scenář jak z pohádky o výtězství dobra nad zlem a dokonalost sama. Znělo to jako fakt těžké cvičení a přitom taková nuda. To nebyla průzkumná činnost, ale spíš průzkum bojem.

arr