TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Průzkumáci opět v akci

Datum přidání 24.10.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: 7. mb

Ve dnech 13. až 17. října 2014 se uskutečnilo odborné taktické cvičení (OTC) průzkumných skupin 7. mechanizované brigády. Cvičení mělo za úkol prověřit nejen jejich připravenost k vedení průzkumu, ale také příslušníky zpravodajských štábů v řízení zasazených skupin a vyhodnocování výsledků průzkumu. OTC je jedním z vrcholů přípravy průzkumníků, představuje proto extrémní psychickou i fyzickou zátěž. Přinášíme proto reportáž z pohledu jeho přímého účastníka, příslušníka průzkumné skupiny 71. mechanizovaného praporu.

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr


Samotnému vyvedení předcházelo přezkoušení příslušníků průzkumných skupin ze speciální tělesné přípravy na trenažéru JAKUB a na překážkové dráze. Na lezeckém trenažéru vojáci předvedli základní dovednosti vojenského lezení - uzlování, lezecké povely, zdolání stěny i slanění.

 

Překážkovou dráhu musel překonat celý tým najednou a takticky, se zbraněmi, jednotlivé překážky zdolával postupně každý člen týmu, ostatní jej kryli. Následoval písemný test, prověřující znalosti ze zahraničních armád a z topografie.

Poté jsme se již se všemi průzkumnými jednotkami 7. mechanizované brigády sešli na barákovém táboře Potštát, abychom změřili síly a porovnali své znalosti a dovednosti. První den nás čekalo vydání bojového rozkazu a tvorba plastického stolu, kde byla přenesena oblast budoucího plnění úkolu. Za soumraku následovalo zasazení do cílové oblasti a osmikilometrový přesun do zájmového prostoru.

 

Náročnost vojenského prostoru Libavá a tma nebyla pro naši misi našim jediným nepřítelem. Největší hrozbou byl opravdový nepřítel. Ten se skrýval v lese, o jeho počtu, pozici a materiální výbavě jsme nedostali žádné zpravodajské informace. Již první noc jsme se s ním poprvé dostali do přímého kontaktu a hrozilo narušení celého úkolu. Po menších komplikacích jsme dorazili na určené místo, kde jsme vybudovali základnu a místo pro pozorování.

 

Foto: Průzkumníci 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

 

Druhý den v odpoledních hodinách jsme po přeúkolování museli zanechat pozorování určené komunikace a vydat se plnit další nelehký úkol. Každý z nás již cítil váhu svého batohu, jehož obsahem byl materiál pro plnění mise, jídlo a voda na 5 dní. Přístroje nočního vidění, ženijní materiál, radiostanice RF 13 a 4 náhradní zdroje.

 

Přibližná váha batohu každého člena týmu se pohybovala mezi 23 – 28 kg. Naše další činnost spočívala v pěším přesunu s propátráváním s cílem nepozorovaně proniknout na nepřátelské území a zjistit pohyb a počet osob a techniky. Nepřítel zjištěn nebyl a tak jsme se zaměřili na průchodnost terénu pro příjezd našich jednotek.


Dalším úkolem našeho týmu bylo spojit se s průzkumným týmem z Přáslavic a společně naplánovat a uskutečnit přepad nepřítele. Od našich zpravodajců jsme obdrželi místo, čas a přibližný počet nepřátelských osob. Úkolem bylo zničit nepřítele a získat zajatce. Přepad byl naplánován, funkce byly rozděleny, materiál připraven a zbraně nataženy.

 

Foto: Průzkumník 7. Mechanizované brigády. / desátník T. R., 71. mpr

 

Po krátkém vyhodnocení situace zazněly tři výstřely, dva příslušníci nepřátelské armády byli zabiti, zajatec získán, i když lehce zraněn. Přepadová skupina se spolu se zajatcem vrátila na smluvené místo, kde se spojila s ostatními členy průzkumného týmu.

 

Přes rádiové spojení s řídícím štábem byl stanoven čas a místo předání zajatce, které bylo asi 2 km od místa přepadu. Se zajatcem byla komunikace možná pouze v anglickém jazyce, ale zástupce velitele týmu ovládá angličtinu výborně, proto to pro nás nebyl žádný problém.

 

Během přesunu se nás zajatec bez úspěchu pokoušel uplatit, poté se pokusil o útěk, který byl zmařen a zajatec dostal jasně najevo, aby to podruhé nezkoušel. Výzvu pochopil a zbytek přesunu se obešel bez komplikací.

 

Foto: Cvičení průzkumných jednotek. / desátník T. R., 71. mpr

 

Po předání zajatce jsme dostali další úkol a to přesun na 4 km vzdálené místo vyzvednutí, odkud nás přesunou zpět na základnu. Po celé ose přesunu byly rozmístěny jednotky nepřítele, které se nám však vždy podařilo bez jejich vědomí přelstít a obejít. Po dvou hodinách jsme konečně dorazili na smluvené místo, kde jsme za tmy zaujali kruhovou obranu a rádiem se spojili s naším velením.

 

Během vyčkávání se k nám připojila další průzkumná skupina, která s námi za chvíli nasedla na vozidlo a odjela na barákový tábor Potštát, kde jsme byli podrobně vytěženi o průběhu celé mise a informace byly předány zpravodajské skupině.


Během našeho úkolu jsme urazili přibližně 55 km s nesenou zátěží cca 24 kg. Tím pro nás celá mise skončila a my si po pěti dnech užili zaslouženého teplého jídla i dostatku času na odpočinek.

 

Zdroj: 7. mb

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Fran Datum: 24.10.2014 Čas: 20:27

Scenář jak z pohádky o výtězství dobra nad zlem a dokonalost sama. Znělo to jako fakt těžké cvičení a přitom taková nuda. To nebyla průzkumná činnost, ale spíš průzkum bojem.

arr