Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Průzkumný komplet LOV – Pz z produkce Vojenského technického ústavu

Datum přidání 29.10.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 14 komentářů    autor autor: Pavel Lang

V řádu několika týdnů bude zařazeno do výzbroje 13. dělostřeleckého pluku Jince pět kusů lehkých obrněných vozidel dělostřeleckého průzkumu (LOV – Pz) z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. V současné době probíhají finální práce na prototypu LOV – Pz a souběžně s tím se kompletují další čtyři kusy z ověřovací série.

LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR

Foto: LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR. / Pavel Lang

 

Průzkumný komplet LOV – Pz je součástí systému dělostřeleckého a vševojskového průzkumu a bude se používat jako předsunuté pozorovací stanoviště. S jeho nasazením se počítá především na exponovaná místa bojiště, kde by byl standardní předsunutý pozorovatel systému vystaven neúměrnému riziku, především z hlediska ostřelování nepřátelskými palebnými prostředky nebo působení bojových otravných látek.


Dále ho je možné s výhodou použít na předsunutých postaveních, která je nutno rychle zaujmout nebo která jsou pro předsunutého pozorovatele nepřístupná a v neposlední řadě i pro ostrahu důležitých prostorů a objektů, jak vojenských, tak civilních.


Průzkumný komplet LOV – Pz má z praktického hlediska přínos v tom, že díky rozsáhlé počítačové podpoře činností operátora se ve srovnání se stávající úrovní pracovišť předsunutých pozorovatelů podstatně zvýší efektivita vedení průzkumné činnosti dělostřelectva Armády ČR. Počítačová podpora je přínosem zejména v oblasti zpracování digitálního obrazového signálu z průzkumných senzorů.


Díky integrovaným spojovacím prostředkům bude probíhat lepší komunikace mezi mechanizovanými jednotkami a dělostřelectvem. Komplet svou modulární HW koncepcí umožňuje perspektivní rozšiřování o další průzkumné senzory a subsystémy.

 

 Foto: Detailní pohled dovnitř vozidla LOV - Pz. / Pavel Lang


Použité subsystémy pro průzkum a jejich vzájemná konfigurace zprostředkují vytvoření průzkumného zařízení s dalekými dosahy detekce a identifikace cílů.


Průzkumný komplet LOV – Pz umožňuje mimo další funkce plnit všechny úkoly předsunutého pozorovatele, což je:


 + vyhledávání cílů, určování jejich souřadnic s vysokou přesností ve dne i v noci, jejich popis a následný datový přenos těchto údajů nadřízenému stupni,
 + vyžadování dělostřelecké a minometné palby,
 + pořizování vstupních dat pro korekci střelby při různých metodách zastřílení i při účinné střelbě,
 + koordinaci plnění palebných úkolů dělostřeleckými a minometnými jednotkami v součinnosti s bojovou aktivitou podporované mechanizované jednotky (BVIS/Děl),
 + sledování taktické situace vlastních a nepřátelských jednotek na digitalizované mapě, zobrazování bezpečnostních zón a zájmových prostorů,
 + zabezpečení spojení s velitelem podporované mechanizované jednotky,
 + určení vlastního stanoviště a navigaci pomocí GPS.

 

Foto: Průzkumně palebný subsystém ZSRD07-Pz s 7,62mm kulometem FN MAG. / Pavel Lang 

 

Průzkumný komplet LOV – Pz se skládá z následujících subsystémů:


 + podvozek LOV 7,62 B na bázi vozidla IVECO M65E 19 WM 4x4,
 + průzkumně palebný subsystém ZSRD07-Pz s 7,62mm kulometem FN MAG, elektro obslužnou výbavou zbraně, senzorovým kontejnerem s moderními digitálními obrazovými senzory s výrazně vyšší rozlišovací schopností, výkonným laserovým dálkoměrem a laserovým značkovačem. Integrované pracoviště operátora je vybaveno dotykovým zobrazovacím panelem integrovaným s řídící jednotkou, ovládací pult operátora je doplněn držákem odolné mini klávesnice. V rámci nového SW má ZSRD07-Pz plně zachované střelecké funkce a umožňuje průzkumnou činnost v jednotném grafickém uživatelském rozhraní (GUI), vycházejícím se SW nově vyvíjených PzK LOS-M a PzPK Sněžka-M.
 + navigační subsystém (INS a GPS) postavený na bázi inerciální navigační jednotky TALIN 3000 a GPS DAGR,
 + zobrazovací subsystém velitele instalovaný v notebooku DOLCH
 + pozorovací subsystém velitele určeným pro on-line zprostředkování obrazu bojové situace snímané obrazovými senzory průzkumného subsystému ZSRD07-Pz
 + komunikační subsystém složený ze dvou souprav taktické radiostanice HARRIS řady FALCON III se schopností utajené komunikace a datovým připojením s výnosnou soupravou FO,
zdrojová soustava účelové nástavby sloužící pro prodloužení doby provozu kompletu bez spuštěné hlavní pohonné jednotky vozidla tvořená vysokokapacitními AKB a subsystémy pro vozidlové a externí dobíjení,
 + výnosná souprava FO s možností převozu ve dvou batozích.

 

Osádku průzkumného kompletu LOV – Pz tvoří čtyři osoby – řidič, velitel, operátor integrovaného průzkumného systému a operátor výnosné soupravy FO.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
leviathan Datum: 14.11.2014 Čas: 07:30

Vo vsetkych takychto clankoch by mala byt v prvom rade uvedena ramcova cena a porovnanie s konkurenciou. Cokolvek sa v CR a SR vyvija ma zmysel iba ked je to konkurencieschopne ... inak je to len dalsi biznis pre politicke kasicky

avatar
Lukas Datum: 31.10.2014 Čas: 22:08

Haubice i WR możecie zmodernizowac sami (najwyzej mozemy Wam pomóc w systemach dowodzenia - zarządzania - bo takie w PL są już gotowe...)

Jako moździerz ciekawy moze być SPEAR 120mm
Można go osadzić na lekkim (i tanim) podwoziu... (nie trzeba kupować kolejne Pandury by mieć w batalionie samobieżne moździerze)

avatar
apache Datum: 31.10.2014 Čas: 14:11

Houfnice určitě budou, otázkou je kdy a kolik. Jinak mi připadá celkem škoda, že byly vyřazeny naše grady bez náhrady. Hodit to na novou Tatrovku, naládovat raketama s dostřelem okolo 40 km co vyvinuli Ukrajinci, a máme relativně laciný prostředek s mohutnou ničivou silou. Po vystřízlivění z Afghánistánu mnoho odpovědných lidí nakonec stejně podle mě dojde k závěru, že i taková schopnost může mít na moderním bojišti svoje uplatnění.

avatar
Lukas Datum: 30.10.2014 Čas: 22:07

Niezła rzecz...
Taki wóz powinien pojawic się w każdej kompani zmechanizowanej...

Inna sprawa środki artyleryjskie - bo przydaloby sie zainwestować w podzadną brygadę artylerii - 36 haubic i 24 WR, oraz w 48 moździerzy samobieżnych 120mm dla batalionów zmechanizowanych...

To dało by spore możliwości...

avatar
Jenda Datum: 30.10.2014 Čas: 20:51

Arthury a průzkumné prostředky jsou asi to nejlepší, co armáda může dělat pro rozvíjení svých schopností. Zjistit souřadnice útočníka, předat je nadřízenému stupni a poté cíl zničit,,,,a je jedno, jestli se o to postará houfnice, dron, GPS naváděná střela nebo komando s lehkým minometem. Naučit se vystřelit z nové houfnice na zadané souřadnice je pak už maličkost, pokud by se někdy pořídily.

avatar
Takeda Datum: 30.10.2014 Čas: 14:17

Pokud jsem to dobře pochopil, tak podle původního plánu se kupoval Arthur a měly se kupovat i houfnice, ale pak se změnil rozpočtový rámec, Arthur se ještě pořídil a na houfnice už nedošlo... Takže to vypadá nesystémově, ale tak hrozné to není.

Ty houfnice se stejně budou muset pořídit, jen se bojim, že jich bude strašně málo.

avatar
KOLT Datum: 30.10.2014 Čas: 13:16

Ono nic proti Arthuru ani proti tomuhle. Spíš je otázka, jestli bysme prostě neměli k tomu pořídit i pořádné houfnice, pochopitelně v použitelném množství, ne nějakých směšných 12 ks.... Mmchd, dle mých informací zdaleka ne všech 24 houfnic DANA je v plně provozuschopném stavu :-(

avatar
apache Datum: 30.10.2014 Čas: 12:06

pro leviathan: Toto z větší části propagandistické video není žádné objektivní porovnání, spíš je to trapná snaha pomocí zinscenované akcičky zahanbit západní techniku a oslavovat tu ruskou. Je smutné, jak dětinští mohou někteří dospělí lidé být, ale z ruské strany nejde o nic neobvyklého. Věřit objektivitě autorů toho rádoby testu můžou pouze ti, co slintají nad vším ruským a žijí ve svém vlastním světě, odmítajíc realitu. Jinak je třeba připomenout, že Rusko mělo pro armádu původně pořídit právě vozidla LMV, protože v porovnávacích testech v mnoha ohledech překonalo ruský GAZ Tiger. Nakonec to ale bylo stopnuto a rozhodnuto pro Tigra, a to čistě z politických důvodů.

Další zajímavé videjko o zázračných schopnostech toho ruského vozidla je zde http://www.youtube.com/watch?v=B2niF_UoWFY#t=23 :)


Jinak co se týče dělostřelectva, tak v moderní armádě mají takovéto průzkumné prostředky svoje pevné místo, bez nich toho dělostřelectvo moc nezmůže. Ukrajina je toho důkazem - má spoustu děl, ale průzkum žádný. Působení ukrajinských dělostřelců je naprosto neefektivní, a vzhledem k masivním škodám na civilních objektech v mnoha případech i kontraproduktivní, výsledkem je ideální matroš pro propagandu protivníka. Ukrajinci nejsou schopni lokalizovat dělostřelectvo separatistů, ani nejsou případně schopni dokázat palbu z ruského území. S radiolokátorem Arthur by ten konflikt vypadal úplně jinak - výstupy by mohly usvědčit původce palby, a hlavně by umožnily vést okamžitou odvetnou palbu na pozice protivníka. Osobně mě napadlo, že zrovna Arthur by mohl být ideálním pomocníkem v pozorovací misi OBSE, jenže jejich nasazení by Rusko na 100% vetovalo, stejně jako nedávné návrhy na rozšíření počtu pozorovatelů.

avatar
KOLT Datum: 30.10.2014 Čas: 08:22

leviathan: Ano, ano, zvláště ten zdroj je veeeelmi důvěryhodně působící ;-)

avatar
leviathan Datum: 30.10.2014 Čas: 07:57

A co hovorite na toto?

https://www.youtube.com/watch?v=PODmN6sY0yk

terenne auto, ktore nie je schopne jazdit v snehu??

avatar
Yetti Datum: 29.10.2014 Čas: 23:21

A k průzkumnému útvaru šly obyčejné LOV. Těžká auta, která nemůžou sjet ze zpevněné cesty a bez jakýchkoli průzkumných systémů. Zlatá Svatava. A tohohle se nejspíš taky nedočkají, protože to dostanou jen dělostřelci. I když

avatar
Padousek Datum: 29.10.2014 Čas: 23:17

České dělostřelecvo má papírově 6 baterií po čtyřech houfnicích (dohromady 24ks), skutečné počty budou nejspíš ještě možná nižší... Má smysl pro 24 děl vyvíjet speciální průzkumná vozidla za stovky milionů?

avatar
Lesapan Datum: 29.10.2014 Čas: 21:13

Bohužel užitek z arthuru nebyl zatím žádný... ale třeba se někdo konečně chytne za rypák a uvědomí si proč se ty stroje kupovaly

avatar
Argonaut.CZ Datum: 29.10.2014 Čas: 20:35

Sice pěkné, ale jde je to dělostřelectvo? To bude mít každá Dana jedno auto:)?
Docela by mě zajímalo, jak užitečný byl nákup dělostřeleckého systému Artur.

arr