Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Průzkumný komplet LOV – Pz z produkce Vojenského technického ústavu

Datum přidání 29.10.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 14 komentářů    autor autor: Pavel Lang

V řádu několika týdnů bude zařazeno do výzbroje 13. dělostřeleckého pluku Jince pět kusů lehkých obrněných vozidel dělostřeleckého průzkumu (LOV – Pz) z produkce Vojenského technického ústavu, s. p., odštěpného závodu Vojenský technický ústav výzbroje a munice Slavičín. V současné době probíhají finální práce na prototypu LOV – Pz a souběžně s tím se kompletují další čtyři kusy z ověřovací série.

LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR

Foto: LOV-Pz v expozici Ministerstva obrany ČR. / Pavel Lang

 

Průzkumný komplet LOV – Pz je součástí systému dělostřeleckého a vševojskového průzkumu a bude se používat jako předsunuté pozorovací stanoviště. S jeho nasazením se počítá především na exponovaná místa bojiště, kde by byl standardní předsunutý pozorovatel systému vystaven neúměrnému riziku, především z hlediska ostřelování nepřátelskými palebnými prostředky nebo působení bojových otravných látek.


Dále ho je možné s výhodou použít na předsunutých postaveních, která je nutno rychle zaujmout nebo která jsou pro předsunutého pozorovatele nepřístupná a v neposlední řadě i pro ostrahu důležitých prostorů a objektů, jak vojenských, tak civilních.


Průzkumný komplet LOV – Pz má z praktického hlediska přínos v tom, že díky rozsáhlé počítačové podpoře činností operátora se ve srovnání se stávající úrovní pracovišť předsunutých pozorovatelů podstatně zvýší efektivita vedení průzkumné činnosti dělostřelectva Armády ČR. Počítačová podpora je přínosem zejména v oblasti zpracování digitálního obrazového signálu z průzkumných senzorů.


Díky integrovaným spojovacím prostředkům bude probíhat lepší komunikace mezi mechanizovanými jednotkami a dělostřelectvem. Komplet svou modulární HW koncepcí umožňuje perspektivní rozšiřování o další průzkumné senzory a subsystémy.

 

 Foto: Detailní pohled dovnitř vozidla LOV - Pz. / Pavel Lang


Použité subsystémy pro průzkum a jejich vzájemná konfigurace zprostředkují vytvoření průzkumného zařízení s dalekými dosahy detekce a identifikace cílů.


Průzkumný komplet LOV – Pz umožňuje mimo další funkce plnit všechny úkoly předsunutého pozorovatele, což je:


 + vyhledávání cílů, určování jejich souřadnic s vysokou přesností ve dne i v noci, jejich popis a následný datový přenos těchto údajů nadřízenému stupni,
 + vyžadování dělostřelecké a minometné palby,
 + pořizování vstupních dat pro korekci střelby při různých metodách zastřílení i při účinné střelbě,
 + koordinaci plnění palebných úkolů dělostřeleckými a minometnými jednotkami v součinnosti s bojovou aktivitou podporované mechanizované jednotky (BVIS/Děl),
 + sledování taktické situace vlastních a nepřátelských jednotek na digitalizované mapě, zobrazování bezpečnostních zón a zájmových prostorů,
 + zabezpečení spojení s velitelem podporované mechanizované jednotky,
 + určení vlastního stanoviště a navigaci pomocí GPS.

 

Foto: Průzkumně palebný subsystém ZSRD07-Pz s 7,62mm kulometem FN MAG. / Pavel Lang 

 

Průzkumný komplet LOV – Pz se skládá z následujících subsystémů:


 + podvozek LOV 7,62 B na bázi vozidla IVECO M65E 19 WM 4x4,
 + průzkumně palebný subsystém ZSRD07-Pz s 7,62mm kulometem FN MAG, elektro obslužnou výbavou zbraně, senzorovým kontejnerem s moderními digitálními obrazovými senzory s výrazně vyšší rozlišovací schopností, výkonným laserovým dálkoměrem a laserovým značkovačem. Integrované pracoviště operátora je vybaveno dotykovým zobrazovacím panelem integrovaným s řídící jednotkou, ovládací pult operátora je doplněn držákem odolné mini klávesnice. V rámci nového SW má ZSRD07-Pz plně zachované střelecké funkce a umožňuje průzkumnou činnost v jednotném grafickém uživatelském rozhraní (GUI), vycházejícím se SW nově vyvíjených PzK LOS-M a PzPK Sněžka-M.
 + navigační subsystém (INS a GPS) postavený na bázi inerciální navigační jednotky TALIN 3000 a GPS DAGR,
 + zobrazovací subsystém velitele instalovaný v notebooku DOLCH
 + pozorovací subsystém velitele určeným pro on-line zprostředkování obrazu bojové situace snímané obrazovými senzory průzkumného subsystému ZSRD07-Pz
 + komunikační subsystém složený ze dvou souprav taktické radiostanice HARRIS řady FALCON III se schopností utajené komunikace a datovým připojením s výnosnou soupravou FO,
zdrojová soustava účelové nástavby sloužící pro prodloužení doby provozu kompletu bez spuštěné hlavní pohonné jednotky vozidla tvořená vysokokapacitními AKB a subsystémy pro vozidlové a externí dobíjení,
 + výnosná souprava FO s možností převozu ve dvou batozích.

 

Osádku průzkumného kompletu LOV – Pz tvoří čtyři osoby – řidič, velitel, operátor integrovaného průzkumného systému a operátor výnosné soupravy FO.

 

Fotogalerie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
leviathan Datum: 14.11.2014 Čas: 07:30

Vo vsetkych takychto clankoch by mala byt v prvom rade uvedena ramcova cena a porovnanie s konkurenciou. Cokolvek sa v CR a SR vyvija ma zmysel iba ked je to konkurencieschopne ... inak je to len dalsi biznis pre politicke kasicky

avatar
Lukas Datum: 31.10.2014 Čas: 22:08

Haubice i WR możecie zmodernizowac sami (najwyzej mozemy Wam pomóc w systemach dowodzenia - zarządzania - bo takie w PL są już gotowe...)

Jako moździerz ciekawy moze być SPEAR 120mm
Można go osadzić na lekkim (i tanim) podwoziu... (nie trzeba kupować kolejne Pandury by mieć w batalionie samobieżne moździerze)

avatar
apache Datum: 31.10.2014 Čas: 14:11

Houfnice určitě budou, otázkou je kdy a kolik. Jinak mi připadá celkem škoda, že byly vyřazeny naše grady bez náhrady. Hodit to na novou Tatrovku, naládovat raketama s dostřelem okolo 40 km co vyvinuli Ukrajinci, a máme relativně laciný prostředek s mohutnou ničivou silou. Po vystřízlivění z Afghánistánu mnoho odpovědných lidí nakonec stejně podle mě dojde k závěru, že i taková schopnost může mít na moderním bojišti svoje uplatnění.

avatar
Lukas Datum: 30.10.2014 Čas: 22:07

Niezła rzecz...
Taki wóz powinien pojawic się w każdej kompani zmechanizowanej...

Inna sprawa środki artyleryjskie - bo przydaloby sie zainwestować w podzadną brygadę artylerii - 36 haubic i 24 WR, oraz w 48 moździerzy samobieżnych 120mm dla batalionów zmechanizowanych...

To dało by spore możliwości...

avatar
Jenda Datum: 30.10.2014 Čas: 20:51

Arthury a průzkumné prostředky jsou asi to nejlepší, co armáda může dělat pro rozvíjení svých schopností. Zjistit souřadnice útočníka, předat je nadřízenému stupni a poté cíl zničit,,,,a je jedno, jestli se o to postará houfnice, dron, GPS naváděná střela nebo komando s lehkým minometem. Naučit se vystřelit z nové houfnice na zadané souřadnice je pak už maličkost, pokud by se někdy pořídily.

avatar
Takeda Datum: 30.10.2014 Čas: 14:17

Pokud jsem to dobře pochopil, tak podle původního plánu se kupoval Arthur a měly se kupovat i houfnice, ale pak se změnil rozpočtový rámec, Arthur se ještě pořídil a na houfnice už nedošlo... Takže to vypadá nesystémově, ale tak hrozné to není.

Ty houfnice se stejně budou muset pořídit, jen se bojim, že jich bude strašně málo.

avatar
KOLT Datum: 30.10.2014 Čas: 13:16

Ono nic proti Arthuru ani proti tomuhle. Spíš je otázka, jestli bysme prostě neměli k tomu pořídit i pořádné houfnice, pochopitelně v použitelném množství, ne nějakých směšných 12 ks.... Mmchd, dle mých informací zdaleka ne všech 24 houfnic DANA je v plně provozuschopném stavu :-(

avatar
apache Datum: 30.10.2014 Čas: 12:06

pro leviathan: Toto z větší části propagandistické video není žádné objektivní porovnání, spíš je to trapná snaha pomocí zinscenované akcičky zahanbit západní techniku a oslavovat tu ruskou. Je smutné, jak dětinští mohou někteří dospělí lidé být, ale z ruské strany nejde o nic neobvyklého. Věřit objektivitě autorů toho rádoby testu můžou pouze ti, co slintají nad vším ruským a žijí ve svém vlastním světě, odmítajíc realitu. Jinak je třeba připomenout, že Rusko mělo pro armádu původně pořídit právě vozidla LMV, protože v porovnávacích testech v mnoha ohledech překonalo ruský GAZ Tiger. Nakonec to ale bylo stopnuto a rozhodnuto pro Tigra, a to čistě z politických důvodů.

Další zajímavé videjko o zázračných schopnostech toho ruského vozidla je zde http://www.youtube.com/watch?v=B2niF_UoWFY#t=23 :)


Jinak co se týče dělostřelectva, tak v moderní armádě mají takovéto průzkumné prostředky svoje pevné místo, bez nich toho dělostřelectvo moc nezmůže. Ukrajina je toho důkazem - má spoustu děl, ale průzkum žádný. Působení ukrajinských dělostřelců je naprosto neefektivní, a vzhledem k masivním škodám na civilních objektech v mnoha případech i kontraproduktivní, výsledkem je ideální matroš pro propagandu protivníka. Ukrajinci nejsou schopni lokalizovat dělostřelectvo separatistů, ani nejsou případně schopni dokázat palbu z ruského území. S radiolokátorem Arthur by ten konflikt vypadal úplně jinak - výstupy by mohly usvědčit původce palby, a hlavně by umožnily vést okamžitou odvetnou palbu na pozice protivníka. Osobně mě napadlo, že zrovna Arthur by mohl být ideálním pomocníkem v pozorovací misi OBSE, jenže jejich nasazení by Rusko na 100% vetovalo, stejně jako nedávné návrhy na rozšíření počtu pozorovatelů.

avatar
KOLT Datum: 30.10.2014 Čas: 08:22

leviathan: Ano, ano, zvláště ten zdroj je veeeelmi důvěryhodně působící ;-)

avatar
leviathan Datum: 30.10.2014 Čas: 07:57

A co hovorite na toto?

https://www.youtube.com/watch?v=PODmN6sY0yk

terenne auto, ktore nie je schopne jazdit v snehu??

avatar
Yetti Datum: 29.10.2014 Čas: 23:21

A k průzkumnému útvaru šly obyčejné LOV. Těžká auta, která nemůžou sjet ze zpevněné cesty a bez jakýchkoli průzkumných systémů. Zlatá Svatava. A tohohle se nejspíš taky nedočkají, protože to dostanou jen dělostřelci. I když

avatar
Padousek Datum: 29.10.2014 Čas: 23:17

České dělostřelecvo má papírově 6 baterií po čtyřech houfnicích (dohromady 24ks), skutečné počty budou nejspíš ještě možná nižší... Má smysl pro 24 děl vyvíjet speciální průzkumná vozidla za stovky milionů?

avatar
Lesapan Datum: 29.10.2014 Čas: 21:13

Bohužel užitek z arthuru nebyl zatím žádný... ale třeba se někdo konečně chytne za rypák a uvědomí si proč se ty stroje kupovaly

avatar
Argonaut.CZ Datum: 29.10.2014 Čas: 20:35

Sice pěkné, ale jde je to dělostřelectvo? To bude mít každá Dana jedno auto:)?
Docela by mě zajímalo, jak užitečný byl nákup dělostřeleckého systému Artur.

arr