Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Průzkumný letoun EMARSS

Datum přidání 07.06.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký gigant Boeing vyvíjí v rámci projektu EMARSS (Enhanced Medium Altitude Reconnaissance and Surveillance System) zpravodajský, průzkumný a dohledový letoun pro střední výšky. Za platformu posloužil civilní dvoumotorový vrtulový stroj Hawker Beechcraft King Air 350ER.

EMARSS

Foto: EMARSS - skvělé propojení cvilní a vojenské technologie / Boeing

 

Firma zahájila práce roku 2010 s cílem zkonstruovat pro armádu průzkumný letoun umožňující sledovat přesun nepřátel a materiálu na zemi, sledovat nepřátelskou komunikaci nebo elektromagnetickou aktivitu v určité oblasti, např. radaru. Veškeré informace obdrží velitelství díky výkonnému datovému přenosu.

 

Americký letoun Hawker Beechcraft King Air 350ER je nejnovějším derivátem letounu King Air (Model 90/100). Verzi 350ER pohánějí dva motory značky Pratt & Whitney Canada PT6A-60A, které podávají výkon 2 × 783 kW.

 

Letoun pojme kromě pilota až jedenáct členů posádky nebo 1134 kilogramů užitečného nákladu. King Air 350ER dokáže letět rychlostí až 560 km/h a při plném zatížení uletí přibližně 1754 kilometrů. Maximální výdrž ve vzduchu je asi sedm hodin.

 

EMARSSFoto. 3D model letounu EMARSS / Boeing

 

Původně se počítalo s výrobou 48 letadel EMARSS, která měla nahradit v americké armádě různé typy průzkumných a dohledových letounů. Kvůli rozpočtovým škrtům vzaly ale plány za své, a proto může armáda v současnosti převzít pouze dvanáct letounů.

 

A jakou elektronickou výzbroj a vybavení EMARSS letoun vůbec má? Pod prodlouženou přídí se nachází průzkumné pouzdro s denním a infračerveným senzorem. Nad trupem je umístěn aerodynamický kryt s anténou pro satelitní komunikaci Satcom.

 

Letoun byl rovněž osazen výzvědným komunikačním systémem typu COMNIT (Communications Intelligence) k zachycení radarového vysílaní, datové komunikace, internetového vysílání, k odposlechu telefonních hovorů aj. Není tudíž divu, že je trup letounu doslova poset všelijakými anténami. Členy posádky jsou i dva operátoři pracovních stanic DCGS-A (Distributed Common Ground Systém).

 

První letoun EMRASS absolvoval premiérový let před pár dny. Testovací let trval čtyři hodiny a navzdory poměrně velkým změnám v aerodynamice potvrdil dobré letové vlastnosti.

 

Zdroj: EMARSS, Boeing, Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
George Datum: 10.06.2013 Čas: 23:34

Chyba v článku - COMINT, ne COMNIT. ;-)

avatar
Coffin Corner Datum: 09.06.2013 Čas: 10:54

Zajímavý článek o této kategorii letadel pro SIGINT, je v posledním čísle L+K.
Mimo jiné, například, jak si britové pro tyto úkoly, za nemalé peníze, zmodernizovali své Nimrody R1, aby je dva roky poté, v rámci úsporných opatření Cameronovi vlády, vyřadili z výzbroje.
Ještě pikantnější je, že obratem nakoupili od USAF těžce olétané KC-135 a ty si, za ještě větší peníze, nechávají přestavět na standart RC-135 Rivet Joint...
To byla jen taková perlička o tom, že v "rozumném" hospodaření s vojenskými výdaji, nejsme žádné výjimky :)

avatar
Benym Datum: 08.06.2013 Čas: 19:16

Ono když se to tak vezme, tak je logické, že jdou tímto směrem. Přeci není moc národů, které by se mohli určitým způsobem rovnat U.S.A.
A ty které se jim aspoň vzdáleně přibližují (Rusko, Čína, Evropa či Japonsko) jsou co se týče válčení se S. Amerikou mimo mísu.

avatar
ppte Datum: 08.06.2013 Čas: 18:41

radek: souhlas, stačí se podívat na GCV a jiné, velká část projektů počítá s tím, že americká armáda bude v budoucnu bojovat proti zaostalejšímu protivníkovi (že by KLDR, Barma, Laos nebo VIetnam?), zároveň Obama oznámil, že se chtějí v budoucnu soustředit na Pacifik, kdo ví, co chystají...

avatar
radek Datum: 07.06.2013 Čas: 22:07

Všímáte si že poslední dobou se rojí nové a nové zbraňové systémy které jsou speciálně určeny na boj se zaostalým protivníkem ?

avatar
Padousek Datum: 07.06.2013 Čas: 14:46

Nebylo by špatné vyvinout průzkumnou verzi letounu EV-55.

arr