Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Průzkumný letoun EMARSS

Datum přidání 07.06.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký gigant Boeing vyvíjí v rámci projektu EMARSS (Enhanced Medium Altitude Reconnaissance and Surveillance System) zpravodajský, průzkumný a dohledový letoun pro střední výšky. Za platformu posloužil civilní dvoumotorový vrtulový stroj Hawker Beechcraft King Air 350ER.

EMARSS

Foto: EMARSS - skvělé propojení cvilní a vojenské technologie / Boeing

 

Firma zahájila práce roku 2010 s cílem zkonstruovat pro armádu průzkumný letoun umožňující sledovat přesun nepřátel a materiálu na zemi, sledovat nepřátelskou komunikaci nebo elektromagnetickou aktivitu v určité oblasti, např. radaru. Veškeré informace obdrží velitelství díky výkonnému datovému přenosu.

 

Americký letoun Hawker Beechcraft King Air 350ER je nejnovějším derivátem letounu King Air (Model 90/100). Verzi 350ER pohánějí dva motory značky Pratt & Whitney Canada PT6A-60A, které podávají výkon 2 × 783 kW.

 

Letoun pojme kromě pilota až jedenáct členů posádky nebo 1134 kilogramů užitečného nákladu. King Air 350ER dokáže letět rychlostí až 560 km/h a při plném zatížení uletí přibližně 1754 kilometrů. Maximální výdrž ve vzduchu je asi sedm hodin.

 

EMARSSFoto. 3D model letounu EMARSS / Boeing

 

Původně se počítalo s výrobou 48 letadel EMARSS, která měla nahradit v americké armádě různé typy průzkumných a dohledových letounů. Kvůli rozpočtovým škrtům vzaly ale plány za své, a proto může armáda v současnosti převzít pouze dvanáct letounů.

 

A jakou elektronickou výzbroj a vybavení EMARSS letoun vůbec má? Pod prodlouženou přídí se nachází průzkumné pouzdro s denním a infračerveným senzorem. Nad trupem je umístěn aerodynamický kryt s anténou pro satelitní komunikaci Satcom.

 

Letoun byl rovněž osazen výzvědným komunikačním systémem typu COMNIT (Communications Intelligence) k zachycení radarového vysílaní, datové komunikace, internetového vysílání, k odposlechu telefonních hovorů aj. Není tudíž divu, že je trup letounu doslova poset všelijakými anténami. Členy posádky jsou i dva operátoři pracovních stanic DCGS-A (Distributed Common Ground Systém).

 

První letoun EMRASS absolvoval premiérový let před pár dny. Testovací let trval čtyři hodiny a navzdory poměrně velkým změnám v aerodynamice potvrdil dobré letové vlastnosti.

 

Zdroj: EMARSS, Boeing, Aviation Week

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
George Datum: 10.06.2013 Čas: 23:34

Chyba v článku - COMINT, ne COMNIT. ;-)

avatar
Coffin Corner Datum: 09.06.2013 Čas: 10:54

Zajímavý článek o této kategorii letadel pro SIGINT, je v posledním čísle L+K.
Mimo jiné, například, jak si britové pro tyto úkoly, za nemalé peníze, zmodernizovali své Nimrody R1, aby je dva roky poté, v rámci úsporných opatření Cameronovi vlády, vyřadili z výzbroje.
Ještě pikantnější je, že obratem nakoupili od USAF těžce olétané KC-135 a ty si, za ještě větší peníze, nechávají přestavět na standart RC-135 Rivet Joint...
To byla jen taková perlička o tom, že v "rozumném" hospodaření s vojenskými výdaji, nejsme žádné výjimky :)

avatar
Benym Datum: 08.06.2013 Čas: 19:16

Ono když se to tak vezme, tak je logické, že jdou tímto směrem. Přeci není moc národů, které by se mohli určitým způsobem rovnat U.S.A.
A ty které se jim aspoň vzdáleně přibližují (Rusko, Čína, Evropa či Japonsko) jsou co se týče válčení se S. Amerikou mimo mísu.

avatar
ppte Datum: 08.06.2013 Čas: 18:41

radek: souhlas, stačí se podívat na GCV a jiné, velká část projektů počítá s tím, že americká armáda bude v budoucnu bojovat proti zaostalejšímu protivníkovi (že by KLDR, Barma, Laos nebo VIetnam?), zároveň Obama oznámil, že se chtějí v budoucnu soustředit na Pacifik, kdo ví, co chystají...

avatar
radek Datum: 07.06.2013 Čas: 22:07

Všímáte si že poslední dobou se rojí nové a nové zbraňové systémy které jsou speciálně určeny na boj se zaostalým protivníkem ?

avatar
Padousek Datum: 07.06.2013 Čas: 14:46

Nebylo by špatné vyvinout průzkumnou verzi letounu EV-55.

arr