Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Vojenská výzbroj

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

Datum přidání 11.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející programovatelné granáty ráže 25x40 milimetrů. Díky laserovému dálkoměru a střeleckému počítači dokáží granáty explodovat v přesně určené vzdálenosti. Ať se nepřítel schovává v bunkru, v zákopu nebo v budově, nemá šanci před granáty uniknout. A jak to s XM25 vypadá nyní? Před necelým rokem byly první kusy odeslány na zkušenou do Afghánistánu. V těchto dnech do medií unikly první informace, jak se granátomet XM25 osvědčuje v boji.

XM25

Foto: Granátomet XM25 / US Army

 

V Afghánistánu je celkově pět prototypů, které se účastní ostrých akcí s vojáky. Nebudeme vás napínat. Reakce vojáků jsou nadšené.

 

Plukovník Scott Armstrong, programový manažer pro zavádění nových ručních zbraní do americké armády, k tomu říká:

„Neustále dostáváme nadšené reakce od vojáků, kteří s touto zbraní operují v poli. Vojáci jsou opravdu nadšení. Požadují, aby prototypy u nich dokonce zůstaly déle, než jsme původně zamýšleli.“

Podle slov majora Bernarda C. McPherson jsou přestřelky, kde vystupuje XM25, velmi krátké. Nemusíme snad připomínat, proč tomu tak je a kdo z přestřelky odchází jako vítěz.

 

Plukovník Armstrong při jednání s médii oznámil, že bylo uvolněno 24,7 miliónů dolarů pro výrobu dalších 36 kusů XM25 včetně logistického zázemí. Díky připomínkám vojáků bude mít nová řada pozměněnou pažbu a odlišnou přední rukojeť. Všech 36 kusů bude vyrobeno do konce roku 2012 a odesláno pro ostré testování do Afghánistánu.

 

Připomeňme, že nejen Američané se snaží vyvinout ruční zbraně s programovatelnými granáty. Izraelci, konkrétně firma Military Industries (IMI), vyvíjí 40mm programovatelný granát, který může být odpalován z klasického podvěsného granátometu.

 

XM25 a MPRS

Foto: Porovnání XM25 a MPRS / Defense Update

 

Izraelský granátomet MPRS (Multi Purpose Rifle System) je vybaven integrovanou optikou, laserovým dálkoměrem a střeleckým počítačem. Vše je integrováno do jediného celku. Díky kompaktnosti a víceúčelnosti lze MRPS použít s jakoukoliv útočnou puškou - např. s naší CZ 805 BREN.

 

MRPS je na rozdíl od XM25 mnohem levnější a „lehčí“ záležitostí. K tomuto zajímavému izraelskému granátometu se na našich stránkách určitě v dohledné době vrátíme podrobnějším článkem.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr