Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

Datum přidání 11.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející programovatelné granáty ráže 25x40 milimetrů. Díky laserovému dálkoměru a střeleckému počítači dokáží granáty explodovat v přesně určené vzdálenosti. Ať se nepřítel schovává v bunkru, v zákopu nebo v budově, nemá šanci před granáty uniknout. A jak to s XM25 vypadá nyní? Před necelým rokem byly první kusy odeslány na zkušenou do Afghánistánu. V těchto dnech do medií unikly první informace, jak se granátomet XM25 osvědčuje v boji.

XM25

Foto: Granátomet XM25 / US Army

 

V Afghánistánu je celkově pět prototypů, které se účastní ostrých akcí s vojáky. Nebudeme vás napínat. Reakce vojáků jsou nadšené.

 

Plukovník Scott Armstrong, programový manažer pro zavádění nových ručních zbraní do americké armády, k tomu říká:

„Neustále dostáváme nadšené reakce od vojáků, kteří s touto zbraní operují v poli. Vojáci jsou opravdu nadšení. Požadují, aby prototypy u nich dokonce zůstaly déle, než jsme původně zamýšleli.“

Podle slov majora Bernarda C. McPherson jsou přestřelky, kde vystupuje XM25, velmi krátké. Nemusíme snad připomínat, proč tomu tak je a kdo z přestřelky odchází jako vítěz.

 

Plukovník Armstrong při jednání s médii oznámil, že bylo uvolněno 24,7 miliónů dolarů pro výrobu dalších 36 kusů XM25 včetně logistického zázemí. Díky připomínkám vojáků bude mít nová řada pozměněnou pažbu a odlišnou přední rukojeť. Všech 36 kusů bude vyrobeno do konce roku 2012 a odesláno pro ostré testování do Afghánistánu.

 

Připomeňme, že nejen Američané se snaží vyvinout ruční zbraně s programovatelnými granáty. Izraelci, konkrétně firma Military Industries (IMI), vyvíjí 40mm programovatelný granát, který může být odpalován z klasického podvěsného granátometu.

 

XM25 a MPRS

Foto: Porovnání XM25 a MPRS / Defense Update

 

Izraelský granátomet MPRS (Multi Purpose Rifle System) je vybaven integrovanou optikou, laserovým dálkoměrem a střeleckým počítačem. Vše je integrováno do jediného celku. Díky kompaktnosti a víceúčelnosti lze MRPS použít s jakoukoliv útočnou puškou - např. s naší CZ 805 BREN.

 

MRPS je na rozdíl od XM25 mnohem levnější a „lehčí“ záležitostí. K tomuto zajímavému izraelskému granátometu se na našich stránkách určitě v dohledné době vrátíme podrobnějším článkem.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr