Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď

Datum přidání 26.07.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první loď kompletně navrženou a postavenou v Číně.  Loď má vyplout na otevřené moře na konci letošního roku.

Foto: Liao-ning je jediná letadlová loď v čínském námořnictvu; ilustrační foto, větší foto / Simon YANG; CC BY-SA 2.0

 

V současné době se ve výzbroji čínského námořnictva nachází pouze letadlová loď Liao-ning třídy Type 001. Jde o ex-sovětskou letadlovou loď Varjag třídy Kuzněcov. Čína rozestavěný Varjag odkoupila v 90. letech, v modernizované podobě dokončila, a v roce 2012 zařadila do výzbroje.

 

Avšak letadlová loď většinu svého života stráví v loděnicích kvůli údržbě a opravám. Pro trvalou přítomnost na mořích je tak nutné disponovat větším množstvím letadlových lodí. Například v současné době má americké námořnictvo nasazeno šest letadlových lodí z 10 ve výzbroji (oficiálně aktivních lodí).

 

Čína proto v roce 2013 započala se stavbou vlastní letadlové lodě nové třídy Type 001A. Jak napovídá označení, třída Type 001A konstrukčně přímo vychází se sovětských letadlových lodí třídy Kuzněcov. Typické je tedy použití skokanského můstku a konvenčního pohonu.

 

"V porovnání s první čínskou letadlovou lodí (ex Varjag - pozn. red.)... bude mít druhá letadlová loď vyspělejší technologie a lepší schopnosti, s lepší spolupráci mezi systémy," uvedla na začátku minulého roku čínská státní tisková agentura Xinhua.

 

Získat informace o čínské vojenské technice je velmi obtížné. Na rozdíl od Spojených států nebo Evropy, kdy je zavádění nových zbraní široce komentováno a sledováno v médiích, není o nové třídě Type 001A a postupu prací příliš informací.

 

„Všichni dobře vědí, že první letadlovou lodí, kterou má k dispozici čínské vojenské námořnictvo, je (letadlová loď) Liao-ning. Příslušné úřady posoudily tuto otázku ze všech stran a poté byly zahájeny zkušební a konstruktérské práce na stavbě druhé letadlové lodi. V současné době probíhá projektování a stavba (letadlové lodi)," uvedl pouze na konci minulého roku mluvčí čínského ministerstva obrany.

 

Podle uniklých fotek a satelitních snímků se zdá, že první loď třídy Type 001A je téměř kompletní. V současné době je dokončena paluba a instalován skokanský můstek. Kromě toho Čína tajně pokračuje se stavbou druhé letadlové lodě třídy Type 001A v loděnicích nedaleko Šanghaje. 

 

Foto: Satelitní snímek z 10. července ukazuje postup prací nad stavbou letadlové lodě třídy Type 001A. / Twitter 

 

Celkově Čína plánuje postavit do roku 2025 šest letadlových lodí, z toho dvě na jaderný pohon. V takovém případě by Čína dokázala nasadit trvale tři až čtyři svazy letadlových lodí.

 

Type 001A technologicky nemůže soupeřit s nejnovější americkou lodí Gerald R. Ford. Americká loď zejména disponuje unikátním elektromagnetickám katapultem umožňující start prakticky jakéhokoliv letadla - od lehkých dronů, přes stíhačky až po velká a pomalá turbovrtulová letadla.

 

Naproti tomu skokanský můstek je sice levnější řešení, ale umožňuje posílat do vzduchu pouze výkonná proudová letadla, která se dokáží urychlit na dostatečnou rychlost bez použití katapultu.

 

Nicméně hlavní mocenské zájmy Číny leží většinou jen stovky kilometrů od čínského pobřeží. Čínská letadla AWACS (případně pátrací, průzkumné nebo protiponorkové letouny) tak mohou poskytovat krytí čínským letadlovým lodím z pozemních základen.

 

První letadlová loď čínské konstrukce může vyplout již koncem roku, ale další minimálně rok, dva potrvá instalace vnitřního vybavení a další rok námořní testy. Zavedení do výzbroje se očekává v roce 2019 nebo 2020. Počátečních operačních schopností, tedy schopnost zapojit se do bojových operací, by loď mohla dosáhnout opět o rok později.

 

Podle odhadů, zejména díky konstrukční blízkostí s třídou letadlových lodí Kuzněcov, se výtlak Type 001A odhaduje na 60 000 až 70 000 t. Loď pojme 30 až 40 stíhacích letadel J-15 (čínská kopie ruského Su-33) a vrtulníků.

 

Zdroj: The Huffington post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
simpanz Datum: 07.08.2016 Čas: 14:50

postup v Dailanu
https://www.sinodefenceforum.com/attachments/001a-island-jpg.29787/
kompletní letová paluba, první díl ostrova k montáži
Wuhan testovací centrum, pravděpodobnej vzhled
https://www.sinodefenceforum.com/attachments/001a-3-jpg.29401/
probíhající úpravy pro novou třídu
https://www.sinodefenceforum.com/attachments/002-jpg.29403/
zbouranej můstek, úpravy ostrovu, za vrtulníkem je vidět tvar radarové nástavby budoucích fregat 54B?

avatar
Wenet01 Datum: 27.07.2016 Čas: 18:49

Kvůli dolarovým přebytkům, které ČLR investuje v čím dál vzdálenějších oblastech se tam přesouvá i sféra jejich zájmu...nic jiného než budování námořních sil jim ani nezbývá, pokud se nechtějí tratit na změnách režimů v nestabilních oblastech a přicházet o investice, ale naopak ty změny sami iniciovat. Kdo by si před třiceti lety představoval Čínu se svazem kolem letadlovky...kdo si dnes umí představit revoluci v nějaké Africké zemi, na kterou ČLR odpoví vysláním letadlové lodi, výlučně humanitárním zásahem a dosazením jí loajální vlády. Mít mnoho investic v zahraničí bez možnosti odstrašit zmrazovače vkladů je prostě tak trochu risk...

avatar
DJW_ Datum: 27.07.2016 Čas: 12:56

Agronaut- jeden z dovodov moze byt, okrem izsej ceny a tech.jednoduchosti aj to, ze podla zmluv (teraz z hlavy neviem ci podla Montreaux alebo inej) maju lietadlovky do cierneho mora vstup zakazany a teda turci lietadlovku nemusia pustit cez prielivy.
Kuznetcov je teda aktsi hybrid cim sovieti klauzulu ovisli, oficialne je to avianesujci krejser, teda kriznik ktory zhodiu okolnosti ma aj nejake lietadla. Slovu kriznik zodooveda aj velkost aj pomerne mohutna vladtna utocna raketova aj obrannna vyzbroj, na rozdiel od LL inych krajin.

avatar
Luky Datum: 27.07.2016 Čas: 09:43

jak říkal už Lenin - útok cizí rasy z vesmíru může sjednotit planetu

...a pak jsme zase u toho, že potřebujeme ještě větší laufy, více TNT střely, ještě silnější lasery, ještě větší lodě pro mariňáky...život ve hmotě je životem střetů a nic v čem jsme kdy pokročili není zbytečné. Jen je škoda, když si agresivitu vybíjíme na vlastním druhu jinak než sportem.

avatar
shal Datum: 27.07.2016 Čas: 05:52

jarpe, gaunt2: Ne, k tomu nedojde. To už je větší šance, že státy a jejich představitele přesvědčíte k tomu ať zruší armády úplně, chytnou se za ruce a tančí kolem ohně.

avatar
simpanz Datum: 27.07.2016 Čas: 00:44

trochu poopravím a doplním článek.
Plavidlo 001 je Liaoning, 002 je loď ve stavbě na sat. fotce,obě konvenční pohon. 001A je plánované nukleární plavidlo odpovídající tř. Ford. Má ho stavět Jiangnan shipyard Šanghaj. Loděnice prošla rekonstrukcí a má největší jeřáb v Číně o nosnosti 1600t, rozpětí 150m. Čína z Ukrajiny koupila kompletni dokumentaci k letadlovým lodím. Podle ní 001 dostavěla a stavěná 002 rozměry taky odpovídá vzoru, jestli budou změny pohonu se nic neví (001 parní turbína, 002 parní, plynová tur., IEP?).
001A sou více spekulace a propaganda než informace. Čína testuje emals a určitě ho bude chtít použít. Atomový pohon zajistí dostatek energie. Určitě nastudovali plány tř. Uljanovsk, přidali špionáž a muj typ je že za 3 roky od založení by mohla sedět na vodě.
testovací polygon emals
https://c1.staticflickr.com/9/8835/27940551264_eb2fdb45f4_h.jpg
založení 002
http://www.jeffhead.com/redseadragon/2016/2016-001A-001.jpg
rozmístění kotlů a turbín?
http://www.teppichbahn.de/Bilder/2016/001A_engine_layout_02.jpg

avatar
gaunt2 Datum: 26.07.2016 Čas: 22:14

baraka1974: Deriváty su-27 se pro letadlové lodě hodí. Mají poměrně nízkou přistávací rychlost. su-33 je lehčí než f-14.

jarpe: K tomu jednou zákonitě dojde.

avatar
baraka1974 Datum: 26.07.2016 Čas: 21:23

popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som nezachytil nic o pohone a podobne. lianonig ze je doteraz skusobny prave pre turbiny.
najvacsi problem budu mat aj tak s lietadlami - derivaty SU27 sa na lietadlove lode nehodia - su moc ,,velke". ze im ukrajinci na just rusku predali prototyp palubnej verzie im moc nepomohlo.
rusi a india idu do migov - nova ,,korabelna" verzia ma vykonnost superhorneta a pokial rusi konecne sprevadzkuju kuznecova a palubnu skupinu z migov pred anglicanmi - dostanu sa s kapacitami utocnej skupiny litadlovej lode na druhe miesto na svete - velmi tesne oproti francuzom ale ti zas nepostavia tu skupinu, rubys a amethyste nie su primarne pre ASW a su pomale a nemaju PVO kapacitu - tie dve fregaty to neutiahnu.
cinania maju co robit ale aj tak je ten progres oproti roku 2000 ohromny.

avatar
baraka1974 Datum: 26.07.2016 Čas: 21:23

popkial je ten snimok zo stavby spravny tak ju koncom roka maximalne spustia na vodu a nie ,,vyplava". dokoncovanie a skusky sa potom mozu poriadne pretiahnut - doteraz som nezachytil nic o pohone a podobne. lianonig ze je doteraz skusobny prave pre turbiny.
najvacsi problem budu mat aj tak s lietadlami - derivaty SU27 sa na lietadlove lode nehodia - su moc ,,velke". ze im ukrajinci na just rusku predali prototyp palubnej verzie im moc nepomohlo.
rusi a india idu do migov - nova ,,korabelna" verzia ma vykonnost superhorneta a pokial rusi konecne sprevadzkuju kuznecova a palubnu skupinu z migov pred anglicanmi - dostanu sa s kapacitami utocnej skupiny litadlovej lode na druhe miesto na svete - velmi tesne oproti francuzom ale ti zas nepostavia tu skupinu, rubys a amethyste nie su primarne pre ASW a su pomale a nemaju PVO kapacitu - tie dve fregaty to neutiahnu.
cinania maju co robit ale aj tak je ten progres oproti roku 2000 ohromny.

avatar
madrabbit Datum: 26.07.2016 Čas: 20:49

Mám pocit, že parní katapult se jim nedařil. Měl ho mít až Uljanovsk i se skokanským můstkem. A obecně mají jejich letadla lepší poměr tahu a hmotnosti, takže to zvládají a loď je levnější a bez složitého mechanismu.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 26.07.2016 Čas: 20:16

Neví někdo, proč nepoužívají Rusové např. parní katapult? ten se používal i za druhé války. Nebo je to kvůli konstrukci letadla, protože pak nese hlavní zátěž přední noha letadla a vždy navalizovali standardní letadlo? Přijde mi, že skokanský můstek ubírá prostoru na palubě, kam by mohly v případě nouze sedat např. vrtulníky.

U číny je pochopitelné, že alespoň ze začátku bude pokračovat v ex-sovětské konstrukční škole, než se to naučí. Také to znamená, že asi ještě neobšlehli US konstrukce:)

avatar
Strategist Datum: 26.07.2016 Čas: 17:24

Lukyi: já to pochopil z článku tak, že chtějí postavit dalších 6 (2 z toho se staví, jedna se blíží dokončení viz článek), to jsou pořád 4 letadlovky za pár let a i když tyto nejsou tak moderní jako US navy Nimizt a Gerald Ford tak ono je to i tak hodně oceli, kterou musíte svařit a drátů, které je třeba spojit a to chvíli zabere. Pochopil jsem to tak, že chtějí tu ruskou nahradit

jarpe: vaše názory jsou nerealizovatelné, na toto by vám žádný stát nepřistoupil a navíc armáda slouží k obraně státu a jeho vlivu
něco takového v menším měřítku jsou mírové síly OSN, ale nic lepšího něčekejte, protože ono by s takovou armádou bylo tolik problémů, že by do toho nikdo nešel

avatar
ujo Marek Datum: 26.07.2016 Čas: 16:58

pán Grohmann, opätovne sa pýtam, nejde niektorým zjavne retardovaným jedincom zablokovať prístup?

avatar
psouk do pitle Datum: 26.07.2016 Čas: 16:57

chalani,a KDO potrebuje lietadlové lode???A načo??HA?
I můj kocour ví,že také monštrá sú určené na útočné a agresívne operácie!Alebo nie?Ak nie a sú to čisto obranné zbraně,tak prissámbohu,prestanem pit rum a dám se na vodku-stalinove slzy!
Pýtal sjem sa svého kocúra kedy rusi naposledy koho napadli-a on mi ukázal zadek se vztýčeným ocasom!Je to snád jasné,né,chalani?

avatar
Lukyi Datum: 26.07.2016 Čas: 16:57

Strategist: jednu mají a dvě staví....to už je půlka :)
Rimr71: Opravdu svaz jako svaz používají jen Amíci...Francouzi kolem De Gaulle moc lodí taky nemotají... Třeba ostatní....Brazilci,Indové.... Jejich letadlovky většinou operují v jejjich vodách a nepáchají cesty napříč světem

arr