Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

První průzkumný dron Global Hawk pro NATO vzlétl

Datum přidání 06.01.2016    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Dne 19. prosince loňského roku proběhl v Palmdale v Kalifornii první let bezpilotního letounu Global Hawk od společnosti Northrop Grumman určený pro program Severoatlantické aliance sledování pozemních cílů AGS (Alliance Ground Surveillance). V rámci tohoto programu NATO získá schopnost monitorovat dění na pozemním bojišti.

Foto: Global Hawk pro NATO program průzkumu pozemních cílů. / Northrop Grumman

Foto: NATO Global Hawk pro průzkum pozemních cílů; větší foto / Northrop Grumman

 

První Global Hawk určený pro program AGS byl vyroben v závodě Northrop Grumman v americkém San Diegu 4. června loňského roku. První let v prosinci minulého roku o délce dvě a půl hodiny sloužil zejména ke kontrole základních systémů letounu.

 

Během letu Global Hawk vystoupal do výšky 12 200 m a následně přistál na letecké základně Edwards v Kalifornii. Podle představitelů Northrop Grumman je velkým úspěchem, že se podařilo první let zvládnout v tak rychlém časovém horizontu.


Letouny určené pro program AGS vycházejí z bezpilotních letadel RQ-4B Global Hawk Block 40, se kterými mají společných 94 % dílů. V rámci AGS NATO pořídí pět kusů letounů Global Hawk.


Během roku 2016 budou na letadla systému AGS instalovány nové radary MP-RTIP (Multi-Platform Radar Technology Insertion Program), které jsou novou generací staršího systému Joint STARS (Joint Surveillance Target Attack Radar System).

 

Video: Roll-out prvního NATO Global Hawku v červnu letošního roku. / YouTube


MP-RTIP jsou primárně určeny k monitorováni pozemního bojiště a byly speciálně upraveny pro instalaci na tento typ bezpilotních letadel.

 

Systém AGS se skládá ze tří částí. První tvoří zmiňované bezpilotní stroje Global Hawk a jejich řídící systémy. Druhou pozemní část tvoří systémy zajišťující přenos dat mezi AGS a vyššími stupni velení a zapojující AGS do společného velitelského a řdícího systému C2ISR (command, control, intelligence, surveillance and reconnaissance). Třetím segmentem AGS je logistická podpora.


Pro vytvoření AGS se NATO rozhodlo po zkušenostech z bombardováni Libye v roce 2011, kdy se ukázalo, že si evropští členové NATO nedokáží bez asistence průzkumných a sledovacích prostředků USA udržovat povědomí o dění na bojišti.


Po zkušenostech se společným projektem letecké přepravy Strategic Airlift Capability (společný provoz Boeing C-17 Globemaster III), bylo rozhodnuto zahájit obdobný program. Hlavním cílem AGS je zajistit velitelům operací informace o pohybu pozemních sil protivníka, a umožnit tak spojeneckému velení snáze plánovat a navádět letecké údery.

 

Video: Propagační video NATO Global Hawk. / YouTube

 

„AGS je průzkumný systém, který bude hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti a umožní Alianci vést nepřetržitý a efektivní průzkum a identifikaci pozemních stacionárních a pohyblivých cílů v zájmovém prostoru. Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," říká Petr Tichý z české společnosti RETIA, která se na programu AGS podílí.

 

Jako domovská základna pro systém AGS byla vybrána italská Sigonella, kde budou umístěny jak samotné letouny, tak pozemní část systému. Do programu je zapojeno 15 zemí NATO - Bulharsko, Česká Republika, Dánsko, Estonsko, Německo, Itálie Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Spojené státy.

 

Francie a Velká Británie se zavázaly doplnit AGS po dosažení jeho plných operačních schopností o vlastní zpravodajské kapacity a poskytovat do systému data získaná vlastními zdroji.


Celý systém se začal budovat od roku 2012, kdy byly objednány první stroje Global Hawk. Počátečních operačních schopností AGS dosáhne v průběhu roku 2017, dosažení plných operačních schopností se plánuje o rok později.

Zdroj: NATO

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
shal Datum: 11.01.2016 Čas: 23:36

pjek: myslíš, že v budoucnu budou mít tyto drony i lasery? A myslíš, že pak bud mít ruské PVO nějakou možnost jejich likvidace?

Ale spíše GlobalHawk je určený pro asimetrickou válku aby operoval nad územím nepřítele a získával pro velení potřebné informace o dění na zemi.

avatar
HonzaH Datum: 06.01.2016 Čas: 14:46

Hm, tohle vypadá moc zajímavě. V podstatě z evropských států, které jsou do programu zapojeny, by něco takového finančně zvládlo asi jedině Německo. Takovéhle spolupráci zemí NATO fandím. Pokud si evropské státy budou hrát na vlastním písečku, tak nemáme proti USA, Rusku, Číně nebo Indii žádnou šanci. Nemyslím teď bojově, ale v zavádění vyspělých zbrojních systémů.

arr