Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

První tři stíhačky Rafale pro Egypt

Datum přidání 26.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 16 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před několika dny dosedly na letiště v Egyptě první tři egyptské stíhačky Rafale. Firma Dassault Aviation dodala Egyptu letadla Rafale pouhých pět měsíců od podpisu smlouvy. Egypt se navíc stal prvním zahraničním vlastníkem víceúčelových stíhaček Rafale.

Foto: Egyptské stíhačky Rafale. / Dassault Aviation

Foto: Egyptské stíhačky Rafale. / Dassault Aviation

 

Egypt od francouzského výrobce objednal 24 víceúčelových stíhaček Rafale – 16 jednomístných a 8 dvojmístných. Cena celé zakázky dosahuje výše 5,2 miliardy euro (140 miliardy Kč).

 

Všechny tři první stíhačky jsou dvojmístné a z Francie do Egypta je přepravili po vlastní ose egyptští piloti. Očekává se, že stíhačky se zúčastní oslav rozšíření suezského průplavu 6. srpna letošního roku. Stíhačky byly původně určeny pro francouzskou armádu, ale po podepsání dohody byly přislíbeny Egyptu.

 

Pro francouzského výrobce a celou Francii se jedná o obrovský exportní úspěch. Egypt se stane první zahraničním uživatelem víceúčelových stíhaček Rafale, výkladní skříně francouzského vojenského průmyslu.

 

„Smlouva představuje nový milník spolupráce mezi Dassault Aviation a Egyptem od roku 1970 – více než 40 let příkladného partnerství provázané závazky a vzájemnou důvěrou. Po Mirage 5, Alpha Jet a Mirage 2000 je Rafale čtvrté letadlo společnosti Dassault létající v egyptských barvách," uvedl při slavnostním ceremoniálu Eric Trappier předseda představenstva a generální ředitel společnosti Dassault Aviation. „Egypt je první exportním zákazníkem Rafale, stejně jako byl u Mirage 2000."

 

Video: Egypt převzal tři stíhačky Rafale. / YouTube

 

Pro Abdala Fattáh Sísího, současného egyptského prezidenta, je nákup francouzských zbraní důležitým politickým vítězstvím. Po svrhnutí svého předchůdce, islamisty Muammada Mursího, se Sísí zavázal rozbít monopol v dodávkách amerických zbraní. Výsledek je nákup stíhaček Rafale, příslušné výzbroje a také francouzských víceúčelových fregat FREMM.

 

Egypt je populačně rychle rostoucí zemí s 89 miliony obyvateli. Egypt se přitom nachází ve velmi nestabilní oblasti, na západě leží rozvrácená Libye a na východě, na Sinajském poloostrově, útočí Islámský stát. Před časem dokonce Islámský stát, kromě pozemních útoků, provedl raketový útok na egyptské plavidlo v Rudém moři.

 

Stíhačka Rafale je v poslední době velmi žhavým vývozním artiklem. Dassault Aviation podepsalo se zahraničními zákazníky závazné smlouvy na dodávku celkově 84 stíhaček Rafale – 24 pro Egypt, 24 pro Katar a 36 pro Indii. Pokračují také intenzivní jednání se Spojenými arabskými emiráty, které se podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse ubírají „správným směrem".

 

Vývoz francouzských zbraní se v roce 2014 zvýšil o 18 %. Francie tak po Spojených státech, Rusku a Číně patří čtvrté místo jako největšímu exportéru vojenské techniky.

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mikojan29 Datum: 31.07.2015 Čas: 11:36

Krásne viacúčelové lietadlo, piloti hovoria, že ak lietadlo lieta tak, ako vyzerá. Len tá cena...

avatar
jobr23 Datum: 29.07.2015 Čas: 08:37

Opravdu elegantní éro, radost pohledět.

avatar
montecasino1 Datum: 27.07.2015 Čas: 21:39

for Dušan,S víťastvom Moslimského bratsva to nebolo práve OK,Egypťania sú radšej že je tam generál Sísi za prezidenta.Toto vám povie väčšina Egypťanov a porovnanie z Iránom alebo Egyptom je úplne scestné a Južný Vietnam by som v tejto súvislosti vôbec nespomínal to bol úplne iný prípad.Myslím si že Obama sa v súvislosti s Egyptom a Moslimským bratsvom veľmi rýchlo spamätal.
Prekvapujem ma že Rafale prerazil do sveta až teraz resp. na Blízky Východ.

avatar
Clanek Datum: 27.07.2015 Čas: 16:46

Nemuzu si pomoct ale toto je podle me nejelegantnejsi letadlo dneska. Taky bych ho rad videl v OSSR, skoda ze je to vedle ekonomicky vyhodnejsiho Gripenu zrejme nerealne.

avatar
dusan Datum: 27.07.2015 Čas: 16:23

Mossback

Nie je lepšia ... ale je to tá čo vyhrala volby a bola odstavená prevratom ....

Isto každá analógia kríva ... ale stačí sa pozrieť na Afganistan či Irak .... to sme to fakt vyhrali s podporou skorumpovaného Karzaja či Malíkího ......

Vyhral IS ... a ten využíva značnú časť zbraní dodaných Amíkmi ..... takže príklad hneď "od vedľa" .....

Mimochodom mňa tie zúfalé výsledky irackej armády neprekvapili .... na zúfalú okpačnú politiku západu upozorňovali mnohí vojaci a novinári čo tam reálne boli už dávno .....

Mimochodom .... Amíci si "kupovali" i Južný Vietnam .... a tam to skončilo tiež neslávne .....a komunisti mali zbrane na dlhé roky ....

avatar
Mossback Datum: 27.07.2015 Čas: 14:46

dusan: "Egypt je tvrdá diktatúra, ktorú berie celý západ naivne ako lepšiu alternativu islamistov "

Tak jestli tomu dobře rozumím, Vy osobně berete islamisty jako lepší alternativu současného egyptského režimu?! Navíc věta "Islamisti sa v Egypte neukázali v najlepšom svetle" je asi největší eufemismus, který jsem v poslední době viděl.

A srovnání s Egypta s Íránem? Tak to už vážně mícháte jablka a hrušky...

avatar
David Datum: 27.07.2015 Čas: 07:28

Pro Mattea - Francie je 4. ve vývozu zbraní..
A k Egyptu - ano, Egypt byl prvním zahraničním zákaníkem Mirage-2000. Jeho plány byly velice ambiciózní, dokonce se uvažovalo o licenční výrobě. Ale nakonec zůstalo u objednávky pouhých 20 ks a hlavním typem egyptského letectva se stala F-16. Takže aby se ta historie neopakovala

avatar
dusan Datum: 26.07.2015 Čas: 21:14

Len aby to neskončilo ako v Iráne koncom 70-tich rokov ...

Egypt je tvrdá diktatúra, ktorú berie celý západ naivne ako lepšiu alternativu islamistov ....

Islamisti sa v Egypte neukázali v najlepšom svetle a o ich "cite" pre demokraciu sa dá isto úspešne pochybovať ... faktom však je, že vyhrali volby a dnešný režim ich odstavil krvavým masakrom ...

Zdá sa mi, že západ vrátane Francúzka rýchlo zabudol pri vidine ziskov na najaké ohľady na demokraciu a slobodu ....

Len si treba spomenúť, že to isté bolo i v Iráne .... a neskončilo to dobre .... a hlavnou oporou vtedajšieho režimu sa stala armáda hlavne so silným letectvom .... kde supermoderné F-14-ky tvorili jadro .....

avatar
Kozlus Datum: 26.07.2015 Čas: 20:15

Konecne se jim to povedlo. To letadlo si urcite exportni uspech zaslouzi:)

avatar
KOLT Datum: 26.07.2015 Čas: 19:04

RiMr71: Přesně vystiženo :-)

avatar
Karlos73 Datum: 26.07.2015 Čas: 19:02

V súčastnosti najkompletnejšie bojové lietadlo v EU...

avatar
lorgarius Datum: 26.07.2015 Čas: 14:18

kedysi som niekde zachytil, ze tento nakup platia saudi, pripadne poskytnu egyptu pozicku na nakup, neviete niekto ci je na tom nieco pravdy?

avatar
Todomatch Datum: 26.07.2015 Čas: 13:55

to RiMr71: Naprostý souhlas.

avatar
peterLuk Datum: 26.07.2015 Čas: 13:10

Krásne lietadlá! Ako náatupcu Mig-29 v OSSR by som najradšej videl práve Rafale, ale to je žial nereálne.... Každopádne som rád, že sa Dassaultu darí.

avatar
mattea Datum: 26.07.2015 Čas: 12:19

Redakce: vývoz Francie je 4. největší v čem? V procentech HDP, celkové ceně vývozu, ... ?

arr