Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Datum přidání 14.09.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 38 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank T-72. Tank nese označení PT-17 a kombinuje v sobě především polské a ukrajinské technologie.

Foto: PT-17; větší foto / autor 

 

Konstrukce tanku T-72 spadá na konec 60. let minulého století a od roku 1973, kdy T-72 vstoupil do služby, bylo vyrobeno více než 25 000 kusů.


V současné době je stále více než 10 000 tanků T-72 (avšak v nejasném technickém stavu) ve výzbroji armád minimálně 40 zemí světa. Jen Ruská federace má 2000 tanků T-72 v aktivní službě a 3000 tanků v rezervě (počty rezervních tanků se však podle zdrojů významně liší).


Vzhledem k astronomickým cenám nových tanků i provozního zázemí tanky T-72 zůstanou ve výzbroji minimálně ještě několik dekád. To skýtá obrovský obchodní potenciál pro firmy nabízející repase a/nebo modernizace T-72.


Ne všechny země mají přitom zájem o modernizace nabízené Ruskem, ať už z ekonomických nebo politických důvodů. Ukousnout část trhu tak mohou i menší země, které si nekladou takové politické podmínky při zbrojních obchodech, jako velké mocnosti.


Česká CzechoslovakGroup (CSG) nabízí například tank T-72 Scarab s novým reaktivním klínovým pancéřovaním věže. Mnohem všestranněji a hlouběji modernizovaný T-72 představila polská firma Bumar na výstavě MSPO 2017. Polský PT-17 získal novou výzbroj, nabíjecí automat, pancéřování, pohonnou jednotku i senzorové/elektronické/počítačové vybavení.


Věž PT-17 je převzata z ukrajinského projektu T-72-120 (představený v Paříži v roce 1999) od Charkovské konstrukční kanceláře Alexandra A. Morozova (ChKBM). Použitý ukrajinský kanón KB-2 (odvozen od sovětského 2A46M ráže 125 mm) má hladký vývrt a NATO ráži 120 mm (L50). Délka kanónu je 6000 mm a má hmotnost 2600 kg. Nový nabíjecí automat má hmotnost 936 kg (bez pancéřování), rozměry 2,32×1,55×0,53 m a pojme 22 ks tankové munice.


Nabíjecí automat se koncepčně podobá (nebo je dokonce odvozen) automatu francouzského tanku Leclerc (YouTube). Automat je umístěn v zadní pancéřové schránce a pomocí nabíjecího táhla přes otvor v pancéřové přepážce vsunuje náboj do nábojové komory kanónu. Rychlost palby je pět až devět ran za minut.

 

Foto: Uspořádaní munice u PT-17 je stejné jako u ukrajinského projektu T-72-120. / ChKBM

 

Palebný průměr PT-17 je 50 nábojů s tím, že zbývající munice je ukrytá ve spodní části tanku pod věží. Při přebíjení automatu však musí vyjít posádka ven z tanku a vkládat munici do zásobníku přes otvor v zadní části schránky. Zřejmě ale také půjde nouzově ručně vložit náboj do kanónu.

 

Takové řešení výrazným způsobem zvyšuje šanci přežití posádky tanku při penetraci pancíře. Při zásahu munice uložené v pancéřové schránce bude exploze munice bezpečně směřovat servisním otvorem nahoru. Zbývající munice je uložená v dobře chráněné spodní části tanku.

 

Vystavený PT-17 byl vybaven polskou robotickou stanicí ZSMU-1276 s kulometem UKM-2000 C (polská verze PKM). Hmotnost věže je 240 kg a kadence kulometu 200 ran za minutu.

 

Pohon tanku zajišťuje polský vznětový motor S-1000R převzatý z polského tanku PT-91M o výkonu 736 kW (1000 koní) a francouzská převodovka ESM-350M od společnosti RENK France. V případě zájmu je možné PT-17 osadit ukrajinskými motory o výkonu 883 kW (1200 koní). Upraven a posílen byl také podvozek tanku.

 

Při vypnutém hlavním motoru palubní systémy nabíjí pomocná energetická jednotka (APU) Perkins o výkonu 8 kW. Protipožární systém je KIDDE DEUGRA, rádiostanice Radmor RRC9310AP, interkom Fonet-IP a na přání zákazníka lze PT-17 vybavit i polským systémem řízení boje (BMS) TROP.

 

Foto: Zadní pancéřová schránka s 22 ks munice a nabíjecím automatem. / Paweł Kmiecik

 

Polská firma PCO dodala výstražný systém laserového ozáření SSP-1 “OBRA-3”, stablizované elektro-optické pozorovací/sledovací a zaměřovací hlavice GOC-1 “NIKE” a GOD-1 “IRIS”, denní-noční pozorovací kameru KDN-1 NYK či noční pozorovací přístroj (periskop) řidiče PNK ”RADOMKA”.

 

Řízení palby zajišťuje systém SAVAN-15 od francouzské společnosti Safran (dříve Sagem). Vystavený PT-17 byl vybaven polskými pozorovacími přístroji, ale na přání zákazníka je možné tank osadit elektro-optickým pozorovacím pouzdrem (pro velitele tanku) VIGY-15 od stejnojmenné francouzské firmy.

 

Není jasné, jakou stabilizaci polohy hlavně kanónu PT-17 používá. V úvahu připadá EPS-72 od společnosti EADS nebo ukrajinská 2E42-2. Připomeňme, že tankový stabilizátor je zařízení (využívající gyroskopy), které zajišťuje za jízdy tanku stále stejný náměr a odměr kanónu. Lapidárně řečeno – hlaveň kanónu míří do stejného bodu, i když se tank pohybuje.

 

Podle polského dopisovatele Armádních novin je přesnost palby PT-17 podobná jako u polského tanku PT-91M (kombinace Savan-15 + EPS-72 + slovenský kanón 2A46MS ráže 125 mm):

 Foto: Ukrajinský kanón KB-2 / ChKBM

 

 

Hodnoty pro PT-91M:

Šance zasáhnout cíl prvním výstřelem na 1600 m ve dne je 68 %. Střílející tank ani cíl se nepohybuje. Munice APFSDS.

Noc, 2000 m, munice APFSDS, tank ani cíl se nepohybuje, 68 %

Den, 2000 m, munice APFSDS, tank se nepohybuje, cíl se pohybuje zleva doprava, 74 %

Den, 3800 m, munice APFSDS, tank ani cíl se nepohybuje, střelba za pomoci zaměřovače velitele, 25 %

Noc, 1600 m, munice HE-AT, tank vychýlený o 10° vpravo, cíl se nepohybuje, 86 %

Noc, 1600 m, munice HE-AT, tank se nepohybuje, cíl se nekoordinovaně pohybuje, střílí velitel tanku, 91 %

Den, 2000 m, munice HE-AT, tank ani cíl se nepohybuje, 87 %

Den, 1000 m, munice HE-FRAG, tank se pohybuje přímo proti cíli, 98 %

Den, 2000 m, munice HE-FRAG, tank se pohybuje rychlostí 20 km/h přímo proti cíli, cíl se nepohybuje, 81 %

 

Příliš mnoho se neví o novém klínovém reaktivním pancíři, který je umístěn na věži PT-17. Má jít o ukrajinské, patentem chráněné řešení. Tank je možné vybavit aktivním ochranným systémem (APS) ZASLON ukrajinské výroby.

 

Podle vyjádření zástupců firmy Bumar přestavba tanku T-72 na verzi PT-17 stojí pouze pět až osm milionů zlotých (30 milionů až 48 milionů Kč).

 

Zdroj: Defence-TalkArmy-Guide, ChKBM


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gloton Datum: 17.09.2017 Čas: 13:55

flanker.jirka
Aby osádka tanku prostupovala věží dolu so korby je nesmyslné řešení, protože by tím vznikl ve věži velký nevyužitý prostor (ty prostupy dolů).

Osadit bezosádkovou věž na T-72 a osádku dát pod věž je nerelizovatelné.
Konstrukce závěru kanonu zasahuje u T-72 ve věži hluboko dolů do korby, takže by nebylo možné korbu uzavřít a na ni věž posadit, kanon by se do tak nízkého prostoru nevešel. Takže by muselo dojít k uložení kanonu o nějakého 0,75-1m výše a to by byla potom věž hodně vysoká. Prostě nesmysl.

avatar
flanker.jirka Datum: 17.09.2017 Čas: 13:10

RaSe: To už by byl asi hodně velký zásah do konstrukce, aby to šlo realizovat a možná by z toho byl nakonec jen Leclerc :-D
Bezosádkové uspořádání nevím, T 72 je pro malé jedince už teď, o kolik by se vše změnilo, pokud by na dně věže nebyla munice a osádka seděla dole nevím (řidič v korbě sedí). Pak by se dala překonstruovat věž, tak že v dolní části ukryté v korbě by existovala obsluha a věží jen prostupovala nahoru dolů a munice by byla v horních schránkách vzadu nahoře. Bezosádkové věžna na tancích Armata nebo jejím srbském klonu mají oproti T 72 o pár pojezdových kol navíc a konkstruktéři asi vědí proč.

avatar
Rase Datum: 17.09.2017 Čas: 11:02

flanker.jirka:
Nejsem si jistý, zda by se v případě bezosádkové věže, vlezl zbytek osádky do korby T-72. V případě použití osádkové věže, by se možná musel rozšířit otvor lůžka věže. Bylo by to hezké, ale jak říkám, obávám se, že T-72 nemá dostatek místa.

avatar
dusan Datum: 17.09.2017 Čas: 10:42

JirkaM

T-90 nie je "dosť podobný tank T-72" .. to je T-72 : )

T-90 je len komerčný názov modernizovaného tanku T-72B. Prvé tanky vznikli na základe rozpracovaných tankov T-72B s odlievanou vežou a integráciou pokročilejšieho systému paľby z T-80. Po tom čo "došli" veže sa začalo s výrobou zvarovaných. Okrem nových tankov z novovýroby sú i tanky čo vznikli modernizáciu z T-72B čiže majú tiež odlievané veže.

A tie "bieloruské komponenty" je v prípade T-72B3 systém riadenia paľby postavený na základe komponentov od francúzkej firmy Thales. Samozrejme sa finálna montáž robí v Rusku a tak ide o "ruský" systém ...

Isto v Ukrajine nie je všetko ružové ... ale práve v tankovej technike sa im v celku darí .... a to vývozom modernizovaných tankov, kanónov, motorov ... a úspešnému vývozu tankov Oplot bránil len neschopnosť rozbehnúť výrobu po vyradení časti subdodávateľov po ruskej invázii. V Thajsku ich preto nahradili čínske VT-4 .... nie ruské T-90 ....

avatar
flanker.jirka Datum: 16.09.2017 Čas: 12:37

Slavoslav: svařování by se dalo označit za určitý "pokrok" :-D lépe se s tím hraje, ukrajinci mají svařovanou věž tuším na T 84 Oplot.
tady na odkaze je hodně obrázků a fotek i z řezů nebo po zásahu, je vidět konstrukce, jsou tam i fotky z továrny na Ukrajině, okolo svařence věže, dole jsou novější stroje a i některé prototypy, na kterých kdysi dávno zkoušeli i aktivní ochranu,
http://www.steelbeasts.com/topic/10297-history-of-soviet-tanks/

JirkaM: ukrajince bych nezatracoval, udělat dobré věci umí, jde jen o přístup k novějším technologiím, vyrábějí i dobré ERA, je to spíše naopak, v Rusku se ty modernizace potácí na tom co zrovna kdo vyrobí a většinou jdou jen do nových ERA kazet a když náhodou někdo vyrobí navíc termokamery, tak je na pár serií přidělají.

avatar
Slavoslav Datum: 16.09.2017 Čas: 11:25

flanker

aha

no zvarana vez je urcite o nieco lepsia. Otazka je, ale ci ten prinos stoji za naklady spojene s vyrobou novej veze. Ako vravim ani rusi by na svojich T90 nemali zvarane veze keby mali nejaku funkcnu linku na vyrobu odlievanych.

A to uz mali skusenosti s Indickou verziou takze mali co porovnavat

avatar
JirkaM Datum: 16.09.2017 Čas: 11:04

Tohle bude na 100% velmi drahé. Překopou úplně celý tank, nakoupí systém řízení palby z Francie a doufají, že se to povede levně? Jsem si jistý, že tomu sami nevěří.

A kvalita čehokoliv z Ukrajiny bude velmi nízká. Peníze tam někdo ukradne a pak se to pokusí vyrobit skoro zadarmo.

Modernizace T-72 má smysl v Rusku. Tam akutně potřebovali modernizované tanky aby byli schopní zastavit případnou agresi NATO. T-72 mají hodně, začali s tím už docela dávno, používají vlastní, nebo běloruské komponenty a kromě T-90 (což je dost podobný tank), neměli včas alternativu.

Kdo jiný ale potřebuje nákladně modernizovaný (navíc pochybně, Ukrajinsky) starý tank T-72?

avatar
flanker.jirka Datum: 15.09.2017 Čas: 20:38

Slavoslav: měl jsem na mysli věž technologicky jako u T 90 MS ale s automatem jaký je popisován v článku.

avatar
Slavoslav Datum: 15.09.2017 Čas: 20:11

flanker

T90MS nema lepsiu a pokrocilejsiu vez. Aspon co sa tyka ulozenia municie. Pouziva standardne ulozenie municie v karuseli ako to maju aj ostatne ruske tanky a akurat dodatocnu zasobu ktorou bola predtym oblozena posadka teraz nesie v "batohu" navarenom na povodnu vez.

Ak dojde municia v karuseli musi posadka vyliezt von a preniest municiu do karuselu. Pri PT-17 musis von len ked chces naplnit zasobnik, ale v pripade potreby zrejme dokazes kanon nabit aj v korbe nesenou municiou len to budes musiet urobit rucne.

btw, ak sa nemylim tak ruske T90 mali mat odlievane veze tak ako povodna verzia. Len ked davali objendavku na dodatocne kusy tak uz ziadne neboli na sklade a obnovenie vyroby bolo velmi nakladne

avatar
flanker.jirka Datum: 15.09.2017 Čas: 18:46

Uložení munice není jedinou slabinou T 72, když už přepracovat věž s takovým automatem, tak nejlépe věž z T 90 MS nebo Kararu, je to sice politicky nepřípustné, ale jsou to už pokročilejší věže než odlévané na T 72. Třeba by to mohl vyměnit brněnský Zetor, který do Iránu vyváží nové traktory.

RaSe:když už to přirovnáváte k BVP se 120 mm kanonem, tak proč věž z takového BVP neupravit na podvozek T 72?

avatar
Lukas Datum: 15.09.2017 Čas: 11:32

Leopard ma tylko 15 pocisków w wierzy - 27 jest w kadłubie - obok kierowcy (Jest to stary konwencjonalny układ)

Jak pisałem T-72M4Cz ma mocny power-pack, ma nowoczesne SKO - brakuje tylko stabilizacji armaty oraz ew. nowe łożyska wieży by znacząco poprawić celność ognia.
Jeśli zmodyfikować oryginalny autoloader AZ (dostosować do dłuższych pocisków APFSDS) to macie czołg który pozwoli doczekać na MBT IV gen.

avatar
Rase Datum: 15.09.2017 Čas: 08:56

Jak píše Lukas, Leopard 2 je řešený velice podobně. Část munice je v pohotovostním boxu ve věži, zbytek vedle řidiče v korbě. Osobně si myslím, že PT-17 je taková levnější obdoba palebných vozidel na podvozku BVP. Kanón totiž není nic moc a nový vysokotlaký Rheinmetall L55A1 z něj nikdy nebude...
Problém pořádného "BVP 120" je v tom že je drahé prakticky jako MBT (CV90120 má stát 8-10 mil. jestli si dobře vzpomínám) s moderní elektronikou to bude jako nový Leopard 2A7. PT-17 sice vypadá už víc jako tank, ale schopnostmi se nikdy nevyrovná pořádnám MBT (myslím těm modernizovaným Leclercům, Challengerům a leopardům), jedou teda na cenu.

avatar
JiriR Datum: 15.09.2017 Čas: 07:55

PT17 není IMHO moc dobře vymyšlený. Jakoukoliv verzi modernizace T72 nemůžeš postavit proti moderním tankům, proto je taková hloubková modernizace nesmysl. Proto nemá cenu brát verzi PT17 se 120 mm- moderní podkaliberní munice 120 mm, která prorazí Leo2a7, M1A2 USA/OU, ARMATA, T90MS, VT4 a spol. je extrémně drahá a vždy je to „národní“ kombinace- výkon kanónu/výkon(či kvalita penetrátoru)munice. U PT17 chybí konkrétní rozbor- cílRHAe/úsťová rychlost/průraznost munice….. Cena 50 mil Kč/ks odpovídá možná sérii 1000 ks a více. Ale pokud by „zítra“ AČR objednala modernizaci 35 svých uloženek T72m1, tak jsi na ceně > 150 mil Kč- jednoduché počty a navíc v nefunkční kvalitě. Připomínám, že UKr je teď země, která válčí, je chudá a je zkorumpovaná. Právě proto hodnotím lépe SCARAB- silný moderní pancíř, provedení GO a pár minim, max. dodat stabilizátor, termokameru a sympatickou cenu pro rozvojový svět, protože tam se teď válčí. Rozvinuté země si žádnou verzi T72, ani nějaké substituce MBT přes BVP 120 nekoupí. Toto mohou navrhovat fakt jen dobrodruzi, kteří při zapnutí Google vypínají mozek !

avatar
Lukas Datum: 15.09.2017 Čas: 06:17

PRO Gloton
Sprawdź gdzie Leopard 2 ma amunicje...

Rozwiązanie z T-72-120/PT-17 jest bezpieczne - prawdopodobieństwo trafienia w to miejsce jest bardzo małe (miejsce to jest trudne do trafienia i ma niewielką powierzchnie)

avatar
Gloton Datum: 15.09.2017 Čas: 01:21

Mám zásadní výhradu k tomu, jak se v článku píše o tom, jak má oproti klasické T-72 výborně uloženou munici a jak to pomůže k přežití osádky při penetraci pancíře, i tady v diskusi to někdo hodně kladně hodnotil.
Ve skutečnosti v tomto směru nebude oproti T-72 rozdíl prakticky žádný, leda by měli jen 22 nábojů v automatu. S celým palebným průměrem naloženým v tanku, má velitel a střelec pod prdelí 28 120mm tankových nábojů a riziko jejich vznícení a výbuchu při zásahu je prakticky stejné, jako u klasické T-72.
Jinak je to ale pěkně udělaná modernizace a dovedu si představit, že by opravdu v boji vozili jen těch 22 nábojů v automatu a pod zadkama nic, protože když kvůli znovunabití automatu, musí všechny náboje vytahat zase z tanku ven a z venku je do automatu naládovat, je už snad i lepší, když jim je k dobití automatu přiveze k tanku nějaké jiné vozidlo. I to nabití by proběhlo mnohem rychleji, než když by ty náboje nejprve z tanku vykládali. A aby měli nějakou zálohu pro poruchu automatu, dovedu si představit "pár nábojů" v pořádné ochranné kapsli namísto těch 28 volně ložených pod prdelema tankistů. Pak by to byl opravdu hodně velký pokrok v ochraně osádky. Ale s naloženými 50 náboji celkem, je to furt o tom samém, jako u T-72......jakmile je někdo zasáhne a probije pancíř, je to loterie, zda to iniciuje i uložené kanonové střelivo.

arr