Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Pušková munice EXACTO proti pohyblivým cílům

Datum přidání 30.04.2015    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura pro obranné technologie DARPA zveřejnila další výsledky testů přesně naváděné puškové munice EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance). Testy prokázaly schopnost munice EXACTO zasahovat pohyblivé cíle.  

Foto: EXACTO zasahující pohyblivý cíl. Červená trajektorie je původní předpověděná dráha pohybu střely, zelená pak skutečná dráha pohybu. / YouTube, DARPA

Foto: EXACTO zasahující pohyblivý cíl. Červená trajektorie je původní předpověděná dráha pohybu střely, zelená pak skutečná dráha pohybu. / YouTube, DARPA

 

Agentura DARPA již dříve ukázala výsledky testování puškových střel EXACTO. Střely prokázaly schopnost měnit trajektorii letu, tedy přizpůsobovat se měnícím podmínkám prostředí, a přesně zasáhnout cíl na velkou vzdálenost.


Vývoj střely akcelerovaly zkušenosti amerických vojáků a mariňáků z Afghánistánu. Kulometné týmy povstalců střílejí na vojáky ze vzdálenost okolo 1200 m. Povstalci dobře znají omezení amerických zbraní.


Například mariňacká puška M40A5 ráže 7,62 mm dokáže přesně zasáhnout cíl na vzdálenost 800 metrů, s rostoucí vzdáleností však přesnost zásahu a také smrtelnost rychle klesá.


Odstřelovací puška M107 ráže 12,7 mm dokáže postřelovat cíle až na vzdálenost 2000 metrů. Avšak jde spíše o teoretickou vzdálenost.


„Naše četa zaznamenala rekord na 1500 metrů za použití munice A606 (kódové označení pro munici Raufoss Mk 211 ráže 12,7 mm – pozn. redakce), ale bylo potřeba vystřelit několik střel abychom zasáhli cíl. To je plýtvaní municí a dává to čas protivníkovi odhalit pozici odstřelovače," uvedl například seržant Steven Winn, odstřelovač americké námořní pěchoty z jednotky „Blackheart".

 

Američtí mariňáci pozorují okolí skrz otvory ve zdi kalátu. Kalát je typická forma afghánského obydlí. Jedná se o dům s dvorem obehnaným vysokou hliněnou zdí, která dříve sloužila k obranným účelům. Otvory však neslouží jen mariňákům, ale i povstalcům. / U.S. Marine Corps

Foto: Američtí mariňáci pozorují okolí skrz otvory ve zdi kalátu. Kalát je typická forma afghánského obydlí. Jedná se o dům s dvorem obehnaným vysokou hliněnou zdí, která dříve sloužila k obranným účelům. Otvory však neslouží jen mariňákům, ale i povstalcům. / U.S. Marine Corps

 

Kulometné týmy povstalců navíc často střílí na vojáky z malých otvorů ve zdech (kalát). Zasažení tak malého cíle (otvoru) na velkou vzdálenost je krajně obtížné. Vše samozřejmě zhoršuje nepříznivý vliv prostředí – proměnlivý vítr, prach, atd.


Ideou programu EXACTO je tedy vytvořit munici pro odstřelovací pušky ráže 12,7 mm a umožnit odstřelovačům zasahovat cíle na mnohem větší vzdálenosti, v nepříznivých podmínkách a především na první výstřel.


V nejnovějších testech navíc střela EXACTO dokázala zasáhnout pohybující cíl. „Věrná poslaní agentury DARPA, střela EXACTO prokázala to, co bylo dříve nemyslitelné; průběžné vedení puškové střely na cíl," řekl Jermoe Dunn, manažer programu EXACTO.

 

Video: Střelba na pohybující se cíl. / YouTube

 

„Ostré střelecké testy se standardní puškou prokázaly, že EXACTO je schopen zasáhnout pohybující se a uhýbající cíle, s extrémní přesností při vzdálenostech, které jsou nedosažitelné běžnými tradičními náboji. Včlenění naváděcích schopností EXACTO do malých kalibrů ráže .50 (12,7 mm – pozn. redakce) je zásadní průlom a otevírá dveře, co v budoucnu bude možné pro všechny naváděné střely napříč všem kalibry," dodává Dunn.


Testování se účastnili jak začínající, tak pokročilí střelci. Začátečníkům se poprvé v životě podařilo zasáhnout pohybující se cíl. Zkušení střelci pak pohybující a uhýbající cíl opakovaně zasahovali.


Oproti minulým testům se ale očividně střílelo na kratší vzdálenost. Doba letu střely k cíli se pohybovala kolem 3 sekund, v předchozích testech 4 až 5 sekund. Úsťová rychlost střely 12,7 mm je přibližně 900 metrů za sekundu (rychlost samozřejmě postupně klesá).


Úspěšnost testů DARPA nezveřejnila. Stejně tak DARPA nezveřejnila naváděcí soustavu střela- zaměřovač ani způsob, jakým střela mění trajektorii letu.

 

Zdroj: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
alexa123 Datum: 30.04.2015 Čas: 10:15

Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se rozbijou jsou v pr...

Obyčajná ješitnosť "majstrov sveta"

avatar
Horner Datum: 30.04.2015 Čas: 09:25

Není tomu tak dávno, co jsem zrovna lidi od odstřelvoačů slyšel říkat, že "tydlety elektronický hračičky" jsou de facto na h*vno, protože když v nich dojde baterka, nebo se rozbijou jsou v pr...

Souhlasím, odstřelovač musí umět střílet i "ručně", o tom žádná. Ale argument s baterkama je přece úplně mimo, vždyť i obyčejný holo-kolimátor potřebuje šťavu... a marína je stejěn používá, tak co?

arr