Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Pušková střela EXACTO : Vystřel a zapomeň

Datum přidání 13.07.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká agentura pro pokročilé obranné technologie DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zveřejnila informace o testování naváděné puškové střely ráže 12,7 mm. Střela vzniká v rámci programu EXACTO (EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance).

Foto: Naváděné střely EXACTO jsou určené pro odstřelovací pušky ráže 12,7 mm, jako je např. Barrett M82. / US Navy

Foto: Naváděné střely EXACTO jsou určené pro odstřelovací pušky ráže 12,7 mm, jako je např. Barrett M82. / US Navy

 

EXACTO vzniká za spolupráce firem Teledyne Technologies a Lockheed Martin. Iniciátorem programu je agentura DARPA. Cílem programu je vyvinout manévrující střelu pro odstřelovací pušky schopnou přesně zasahovat cíle na vzdálenost 2000 metrů.

 

V současné době američtí odstřelovači dokáží zasáhnout cíl lidské postavy vzdálený 600 metrů v devíti případech z deseti. Z rostoucí vzdáleností však úspěšnost prudce klesá. Problém jsou především různé meteorologické podmínky na draze střely, jako je měnící se vítr nebo různá vlhkost.

 

Na velkou vzdálenost je proto nutné vypálit několik rán, než odstřelovač provede korekce a poté zasáhne cíl. Tím ale padá obrovská výhoda momentu překvapení a odstřelovač se tak sám vystavuje riziku odhalení.


Foto: Střela EXACTO. O technologii řízení střely lze jen spekulovat. / DARPA

Foto: Střela EXACTO. O principu řízení střely lze zatím jen spekulovat. / DARPA

 

Bohužel DARPA nezveřejnila informace o systému navádění samotné střely. Je znám jen obecný princip fungování. Střela komunikuje se zaměřovačem odstřelovací pušky a provádí během letu korekce.

 

Ve Spojených státech však běží souběžně ještě jeden obdobný projekt. Laboratoře Sandia National Labs vyvíjejí naváděnou střelu „Sandia bullet“. Sandia National Labs je navíc, co se týče technických podrobností, sdílnější.

 

Změna směru letu Sandia bullet se děje pomocí elektromagnetického stahování směrových křidélek dovnitř střely. Stahováním se mění těžiště a také aerodynamika střely. Úprava plošek se děje až 30× za sekundu. Efektivní dostřel Sandia bullet a EXACTO je identický – 2000 metrů.

 

Video: DARPA před několika dny zveřejnila krátké video z testování střely EXACTO. / YouTube

 

DARPA vyvíjí střelu již 6 let a investoval do vývoje 25 milionů dolarů. Před pár dny DARPA uveřejnila video ukazující první ostré testy.

 

„Program DARPA Extreme Acuracy Tasked Ordnance (EXACT) nedávno provedl první ostré střelecké zkoušky dokazující schopnost navádění střely ráže 0,50 (12,7 mm),“ komentuje DARPA střelecké testy. „Video ukazuje střelu EXACTO manévrující za letu a zasahující cíl odsazený od místa, kam míří odstřelovací puška. Speciálně navržená munice EXACTO a real-time optický naváděcí systém pomáhá sledovat a navádět střelu na cíl tím, že kompenzuje vlivy počasí, vítr, pohyb cíle a další faktory, které by mohly bránit úspěšnému zásahu.“

 

Odstřelovači se nemusí bát ani velké hmotnosti celého systému. Zaměřovací systém se údajně rozměrové i hmotnostně podobá klasickým optickým zaměřovačům odstřelovacích pušek.

 

Foto: DARPA

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr