Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Puškový projektil schopný měnit směr letu

Datum přidání 31.01.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Technologie známá z řady vědecko-fantastických filmů. Hrdina vystřelí směrem k nepříteli a chytrá kulka si najde svůj cíl již zcela automaticky. Před několika lety říše sci-fi, nyní však realita. Americká firma Lockeed Martin, přesněji její výzkumné středisko Sandia National Labs, pracuje na manévrovatelných puškových střelách, schopných se samostatně nevést na cíl. Představený prototyp měří na délku 100 mm, takže ráži odhadujeme na 20 mm. Pokud nedojde k další miniaturizaci, řízená střela najde uplatnění především v nejtěžších odstřelovacích (anti-materiálových) puškách nebo ve zcela nové kategorií zbraní.

řízený puškový projektil

Foto: Reálná fotka! Světelnou stopu vytvořila malá LED dioda ve špičce střely / Sandia National Labs


Odchylka v cíli při střelbě klasickým puškovým projektilem může být obrovská. Balistická dráha letu, povětrnostní podmínky, hustota a teplota vzduchu, zakřivení planety Země a její rotace, to a mnoho dalšího působí na přesnost zásahu. Pokud odstřelovač s žádnou z těchto proměnných nepočítá, odchylka v 1000 metrů vzdálenému cíli může být až 9 metrů.


V čem je nový produkt Sandia National Labs lepší? Řízená střela, známá také jako „Sandia bullet“, obsahuje 8bitový počítač, optický senzor v nose střely a čtyři řídící plošky. Precizní navedení na cíl se děje pomoci pozemního nebo leteckého laserového ozařování, které přesně označí cíl. Optika v nose střely pak při letu sleduje laserový paprsek až k cíli.

 

řízený puškový projektilFoto: Řízený puškový projektil připomíná spíše zmenšenou raketu. Všimněte si sklápěcích plošek / Sandia National Labs

Změna směru letu se děje pomocí elektromagnetického vychylování směrových plošek, a to velmi rychlým sklápěním jednotlivých plošek dovnitř těla střely. Výsledkem je změna těžiště střely a odlišný aerodynamický odpor. Stahovaní plošek a změna směru letu se dějí velmi rychle, podle dostupných údajů se směr letu může upravovat až 30 krát za 1 sekundu.

 

Video: Projektil bude při výstřelu chráněn plastickým ochranným krunýřem / YouTube


Oproti klasickým puškovým projektilům se řízená střela při letu neotáčí kolem své osy. Aerodynamickou stabilitu při letu zajišťuje dopředu posunuté těžiště a aerodynamické řídicí plošky – podobně jako u házecích šipek.


Citlivé optické čidlo v nose střely může sledovat laserový paprsek až do vzdálenosti 2000 metrů a řídící plošky jsou účinné do maximální rychlosti 600 m/s. Pro srovnání, standardní puškové náboje ráže 5,56mm dosahují rychlosti přibližně o 1/3 vyšší.  

 

Denel NTW-20   Foto: Bude jihoafrická odstřelovací puška Denel NTW-20 střílet řízené projektily? / Denel Land Systems


Ptáte se, co za odstřelovací pušku může střílet náboji ráže 20 mm? Například obří jihoafrická 20 mm puška Denel NTW-20. Puška byla zavedena do výzbroje jihoafrické armády v roce 1998 a nejedná se o žádné ořezávátko, neboť na délku měří 1,8 metrů a váží 30 kg


Možnosti laserového navádění puškových nábojů jsou skutečně ohromné. Voják nemusí mít na cíl dokonce ani přímý výhled. Ukryté nepřátele může laserem ozařovat bezpilotní letoun a střelec bude jen v tomto směru střílet jeden náboj za druhým. O vše ostatní se už postará optika a elektronika v projektilu.

 

Zdroj: Sandia National Laboratories

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultra Datum: 07.10.2012 Čas: 22:10

Řekl bych, že k vystřelení takového projektilu je potřeba ještě "zbraň" (puška, nebo něco podobného), protože nejde o "raketu".

U Predátora, nebo podobných velkých UA(C)Vček, bych určitě položil stejnou otázku, ale tím "ozařovačem" může být i raven, nebo jiný lehoučký model. Dokonce by mohla nastat situace, že návodčí odstřelovače bude na zádech nosit dálkově ovládané letadélko, které vypustí až v zájmovém prostoru a bude navádět a fakticky "řídit" střelbu vedenou odstřelovačem "přez kopec". Něco jako systém laserového ozařování/spolupráce mezi vrtulníkem Kiowa a Apache, kdy ten lehčí, levnější a hbytější "vykoukne" zpoza kopce, ozáří cíl a bitevník střílí, aniž by musel vidět "kam".

avatar
JiriCzech Datum: 01.02.2012 Čas: 22:47

Pokud bude nepritele ozarovat bezpilotni letoun, tak muze ten letoun rovnou i strilet, myslim si, ze techto projektilu unese celkem dost.

arr