Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné

Datum přidání 07.10.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 76 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá Rusko a Čína ve svůj prospěch. Podle Jerry Hendrixe, staršího analytika Centra pro novou americkou bezpečnost (Center for a New American Security), se musí USA stát pro své protivníky opět špatně čitelné - stejně jako jsou Rusko a Čína nečitelní pro USA.

Foto: Vojáci NATO; ilustrační foto / Španělské ministerstvo obrany

 

Předvídatelnost jako slabost

USA a NATO jsou na rozdíl od jiných velmocí velice předvídatelní a čitelní. Západní země se řídí závaznými a veřejnými pravidly nasazení ozbrojených sil v krizových situacích.


"Pravidla války" byla zavedená během studené války kvůli zamezení nedorozumění mezi Západem a Sovětským svazem.


Příkladem je americko-sovětská dohoda INCSEA (Incidents at Sea). Cílem dohody bylo zmenšit počty incidentů mezi sovětským a americkým námořnictvem, které mohly přerůst v ozbrojený střet.


Podobnou dohodu CUES (Code for Unplanned Encounters at Sea) v roce 2014 podepsalo 21 zemí ležících u Tichého oceánu, včetně Spojených států a Číny. Dohoda nastavuje jasná pravidla chování pro setkání plavidel cizích zemí v Tichém oceánu.


Jak však ukazují události posledních let, předvídatelnost se stala slabostí. Rusko a Čína v posledních letech skrze koncept hybridní války začaly zneužívat pravidla USA/NATO ve svůj prospěch.


V roce 2014 tak “zelení mužíčci”, neoznačené jednotky ruské armády, beztrestně obsadily ukrajinský Krym. Čína zase své uzemní nároky v jihočínském moři šíří pomoci “motivovaných” komerčních rybářských flotil a civilní pobřežní stráže.


Cílem takového nejezdnoznačně agresivního konání je vyhnout se přímé vojenské konfrontaci s jednotkami USA/NATO. Zároveň však lze tímto způsobem dosáhnout mocenských cílů - například provádět uzemní expanzi (Krym, zabrané ostrovy Čínou) a vnucovat svou vůli ostatním národům (východní Ukrajina).


Na první pohled se zdá, že Rusko/Čína riskují ozbrojený konflikt se Západem. Ale díky jasně definovaným pravidlům USA/NATO o zapojení ozbrojených sil obě země přesně vědí, co a jak si mohou dovolit. Obě země vypracovaly a uplaťnují komplexní vojenskou strategii expanze, která nikdy nepřekročí tzv. “práh války”.


Jednotlivé fáze konfliktu

Po operaci Pouštní bouře Sbor náčelníků štábů Pentagonu vydal několik strategických dokumentů (Joint Publications). V Doctrine for Joint Operations Pentagon detailně definoval jednotlivé fáze ozbrojeného konfliktu, ve kterém by byly zapojeny ve velkém měřítku Ozbrojené síly Spojených států.


Pentagon definoval šest fázi zapojení ozbrojených sil - formováni konfliktu, odstrašení, převzetí iniciativy, dominance, stabilizace a zapojení civilních autorit. Formování konfliktu je označeno jako “Fáze 0” a zapojení civilních autorit jako “Fáze 5”.


Ozbrojené síly Spojených států se střetávají s protivníkem především ve Fázi 3 (dominance). Jedná se o klíčovou fázi, plně v podřízenosti amerického ministra obrany, na které jsou závislé ostatní dvě fáze - tedy stabilizace a zapojení civilních autorit.


Rusko a Čína zhruba od roku 2008 testují nový přístup ve vedení války, kdy ponechávají americké vojenské a civilní vůdce v nejistotě a nerozhodnosti. Příkladem je právě použití “zelených mužíčků” při ruské anexi Krymu nebo čínské využívání civilních rybářských lodí.


Oba rivalové také úspěšně hledají americký “práh války” - tedy hranici, kterou pokud nepřekročí, americké ozbrojené síly s nimi nepůjdou do otevřeného konfliktu.

 

Zdá se, že ani ruské vojenské akce na východní Ukrajině a na Krymu “prahem války” nejsou, stejně jako není "prahem války" stavba čínských letišť na sporných ostrovech v Jihočínském moři, které si nárokují Vietnam, Filipíny nebo Tchaj-wan.


Podle Hendrixe je proto nezbytné, aby se Spojené státy začaly podobně jako Rusko a Čína chovat na strategické úrovni méně čitelně a více nepředvídatelně.


Protivníci musí ztratit jistotu v tom, jaké další kroky USA podniknou - např. po "Fázi 1" může přijít "Fáze 3". 

 

Protivníci nesmí vědět, že při určité akci nebudou/budou USA reagovat předvídatelným, nalinkovaným způsobem. Jak soudí autor, je to jeden ze způsobů, jak zabránit dalším expanzním dobrodružstvím Ruska a Číny.

 

Zdroj: National Interest

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cyril Datum: 10.10.2016 Čas: 09:48

jsk1: tak jednoduché to nebude.. navíc kdyby ses zeptal Turecka, jestli by sestřelilo ruské letadlo i teď, tak bys určitě dostal odpověď, že NE :) Navíc sestřelovat automaticky každého, kdo lízne hranice, by asi nebylo příliš štastné, to by totiž nad sýrií vlastně žádná "koalice" ani lítat nemohla.

avatar
Luky Datum: 09.10.2016 Čas: 21:50

...mám rád americký termín "Chickenhawk"

avatar
Roland Datum: 09.10.2016 Čas: 18:41

hlavní problém vidím v tom, že každý usa/nato pšouk kritzuje hromada povalečů a různých "hippíků" který melou o dodržování všeho možnýho zatím co všichni ostatní na to v lepším případě kašlou nebo naopak tohle používají proti usa/nato

není to že by nato a usa bylo slabý - jenže s košíkem na tlamě a levou přední tlapou přivázanou k pravý zadní se blbě funguje ...

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.10.2016 Čas: 16:48

Neplevelte prosím diskuzi. Pokud nemáte k tématu, co říct, tak nepište. Děkuji. Poslední příspěvky z důvodu utnutí obskurní diskuze smazány.

avatar
stronger.p Datum: 09.10.2016 Čas: 16:18

Grull: Já zažil ZVS v roce 86-88, zřejmě jako politicky nespolehlivý, u stavebního vojska (modernější a pozdější PTP) a snad byla polská krize nebo něco takovýho...Měli jsme sevřený pr..le.
Také jsem při Občanské nauce viděl pár instruktážních filmů, jak se chovat při jaderném výbuchu atd..
Všichni mají plný držky míru a furt válčí.
Otázkou zůstává, jak se budou bránit? Sestřelí to, co na ně poletí nebo provedou odvetný úder na zdroj odpalu?
Doufám, že mají pouze rétorická cvičení...

avatar
Grull Datum: 09.10.2016 Čas: 16:06

stronger - Ano, nějaké dodávky potravin a surovin do Německa byli, tam šlo o to, aby Stalin němce uklidnil a získal čas na obnovení armády po těch jeho čistkách.
V podstatě takové dobrovolné výpalné.

Co říkáte na tohle:
https://www.novinky.cz/zahranicni/416954-rusko-varovalo-usa-sve-zakladny-v-syrii-budeme-branit.html

Že by začátek nové Kubánské krize? Tam jestli někomu ujede prst na spošti...

avatar
stronger.p Datum: 09.10.2016 Čas: 15:55

damik: pokud je pravda to o poskytnutí zdrojů a základen, tak vlastně Stalin neudělal nic jiného, než dělají současní západní (ale i východní) politici.

avatar
cyril Datum: 09.10.2016 Čas: 15:42

damik: ale že na sssr byla uvalena tzv. zlatá blokáda, kdy museli za import veškerého zboží, strojů apod platit obilím, to už jsi zapomněl zmínit že, ty hladomore :) a nebyl to pouze ukrajinský hladomor, týkalo se to celého sssr.

a o tom kdo financoval hitlera se můžeš dozvědět třeba z tohoto dokumentu, ale raději se na něho nedívej, protože je natočen britskou BBC a reálně hrozí, že by tě z toho kleplo. https://www.youtube.com/watch?v=J8BdpBRHdHs

avatar
damik Datum: 09.10.2016 Čas: 15:10

Stronger.p - Rusky narod zaplatil krvi, protoze Soveti/Stalin Nacistum pratelsky poskytli tyto zdroje na zniceni Zapadu v roce 1940 (z duvodu Britske hospodarske blokady Nemecka):

- 500,000 tun psenice
- 900,000 tun ropy
- 100,000 tun bavlny
- 500,000 tun fosfatu
- dalsi stratgeicke rudy
- transport jednoho milionu tun soja bobu z Manchurie

Soveti take poskytli Nacistum ponorkovou zakladnu Basis Nord, aby mohli Naciste lepe prepadavat Britske konvoje.

Je celkem zajimave ze tyto zdroje Soveti dostali do Nemecka pres prepadene Polsko. Treba kdyby Soveti nebyli jeste horsi svine nez Nacisti a nekamaradili se s nimi, tak by se Hitler tak daleko k Moskve nedostal ...

A to ignoruji Sovetske vyvrazdeni odhadovanych 2.5 az 7.5 milionu Ukrajincu 1932/33

avatar
cyril Datum: 09.10.2016 Čas: 14:32

todomatch: o tu tvoji pravdu co tady prezentuješ nikdo nestojí, ty jsi takovej expert od raketového inženýra na bulavy až po druhou světovou, do každého článku musíš napsat ty svoje bláboly, který ti x lidí vyvrátí a usvědčí ze lži a jediné, na co se zmůžeš, je nenápadně to zakecat a plevelit zase o kus dál.

Poněvadž se ti snažit něco vysvětlit je stené jako házet hrách na zeď, nejspíše proto, že svoji pravdu sis našel už dávno, možná kvůli tomu, že ti přes paty přejel sovětskej tank, vážně nevím, tak ti posílám alespoň vtipný obrázek, který tě zaručeně pobaví :)

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14570409_678797485617426_6400230559758334155_n.jpg?oh=ef6a55f755f86339040eedb9ef809907&oe=586CAD71

avatar
stronger.p Datum: 09.10.2016 Čas: 14:26

Americká materiální pomoc je neoddiskutovatelná, ale SSSR ji snad zaplatil penězi a krví, protože ta ohromná masa nejen německých vojsk vázaná na východní frontě, by si se západními vojsky asi vytřela pr...

avatar
Rase Datum: 09.10.2016 Čas: 14:11

Olivav:
Americké a britské tanky byly použité třeba i u Kurska, nebo při osvobozování ČSR atd. stíhačky si taky dost zabojovaly. Dodané vlaky fungovaly, náklaďáky taky, o botech, nebo konzervách nemluvně. Zkrátka díky pomoci od Británie a USA, mělo SSSR čas vyrábět jen tanky a další zbraně. Bez nich by se jim zhroutilo zázemí, nebo mělo mnohem větší problémy.

avatar
Todomatch Datum: 09.10.2016 Čas: 14:01

Olivav - no podle čeho? Podle pravdy přece, ale už ne podle téhle vaší http://1url.cz/JtNak

avatar
Olivav Datum: 09.10.2016 Čas: 13:49

Podle čeho se dnes vyučuje historie to mi hlava nebere.

avatar
Olivav Datum: 09.10.2016 Čas: 13:44

Todomach nelži tak okatě https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsko-japonsk%C3%A1_v%C3%A1lka

arr