Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Radar schopný prohlédnout skrz zeď

Datum přidání 23.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vědci z věhlasného amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT) opět zabodovali. Vyvinuli radarovou technologii schopnou prohlédnout zeď a v reálném čase zjistit, co se děje za ní. Nejde úplně o zcela nový nápad, můžeme vzpomenout na českou společnost Retia, která nabízí radar ReTWis pracující na podobném principu. Avšak nové zařízení výzkumníků z MIT je trošku odlišné. Na rozdíl od přístroje ReTWis, jej lze použít z velké vzdálenosti. Vojáci tak do rukou výhledově dostávají nástroj, kterým z bezpečné vzdálenosti mohou doslova proskenovat celou budovu.

mit

Foto: Současný grafický výstup z radaru / MIT

 

Český radar ReTWis i nejnovější americké zařízení pracuje na stejném principu. Radar ignoruje 99,9975 % signálů přicházející od první překážky a zaměřuje se na zbývající tisíciny procenta signálu. Ty pronikají skrz zeď a odrážejí se zpět (opět skrze překážku) k radaru. Zde jsou počítačově zpracovány.

 

Přístroj z MIT není žádný drobek. Na délku měří 2,6 metrů a obsahuje 13 vysílačů a 8 přijímacích antén. Celé zařízení svým tvarem i rozměry připomíná obrovský reproduktor.

 

Inženýři se při konstrukci radaru museli vyrovnat především s účinným odfiltrováním největšího rušení, které představuje samotná zeď. Dosáhnuli toho pomocí speciálního filtru schopného rozpoznat frekvenční rozdíly mezi radarovými vlnami, přicházející od hlavní překážky a od pohybujících se objektů uvnitř.

 

Radar odlišuje živé objekty od neživých za zdi dle jednoduchého klíče. Živé se pohybují. Zařízení údajně dokáže rozpoznat nepatrné pohyby, i když se člověk snaží stát nehybně na místě.

 

Počítačový program poté signál zpracuje a převede ho do grafické podoby. Nyní jednotlivé objekty vypadají jako kapky barvy. Cílem je vytvoření grafického rozhraní, kde budou jednotlivým objektům přiřazeny symboly či další informace.

 

Dosah radaru je při skenování 10 centimetrů tlusté zdi okolo 20 metrů. Avšak například v případě chatrných hliněných domů a chatrčí v Afghánistánu, může být dosah mnohem větší.

 

Radar sice nemůže mobilitou konkurovat přístrojům jako je český radar ReTWis, nebo dalším, ale může je trumfnout výkonem a dosahem. Podobné vlastnosti by znamenaly neocenitelnou taktickou výhodu pro vojáky.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr