Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Vojenská výstroj

Radar schopný prohlédnout skrz zeď

Datum přidání 23.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Vědci z věhlasného amerického Massachusetts Institute of Technology (MIT) opět zabodovali. Vyvinuli radarovou technologii schopnou prohlédnout zeď a v reálném čase zjistit, co se děje za ní. Nejde úplně o zcela nový nápad, můžeme vzpomenout na českou společnost Retia, která nabízí radar ReTWis pracující na podobném principu. Avšak nové zařízení výzkumníků z MIT je trošku odlišné. Na rozdíl od přístroje ReTWis, jej lze použít z velké vzdálenosti. Vojáci tak do rukou výhledově dostávají nástroj, kterým z bezpečné vzdálenosti mohou doslova proskenovat celou budovu.

mit

Foto: Současný grafický výstup z radaru / MIT

 

Český radar ReTWis i nejnovější americké zařízení pracuje na stejném principu. Radar ignoruje 99,9975 % signálů přicházející od první překážky a zaměřuje se na zbývající tisíciny procenta signálu. Ty pronikají skrz zeď a odrážejí se zpět (opět skrze překážku) k radaru. Zde jsou počítačově zpracovány.

 

Přístroj z MIT není žádný drobek. Na délku měří 2,6 metrů a obsahuje 13 vysílačů a 8 přijímacích antén. Celé zařízení svým tvarem i rozměry připomíná obrovský reproduktor.

 

Inženýři se při konstrukci radaru museli vyrovnat především s účinným odfiltrováním největšího rušení, které představuje samotná zeď. Dosáhnuli toho pomocí speciálního filtru schopného rozpoznat frekvenční rozdíly mezi radarovými vlnami, přicházející od hlavní překážky a od pohybujících se objektů uvnitř.

 

Radar odlišuje živé objekty od neživých za zdi dle jednoduchého klíče. Živé se pohybují. Zařízení údajně dokáže rozpoznat nepatrné pohyby, i když se člověk snaží stát nehybně na místě.

 

Počítačový program poté signál zpracuje a převede ho do grafické podoby. Nyní jednotlivé objekty vypadají jako kapky barvy. Cílem je vytvoření grafického rozhraní, kde budou jednotlivým objektům přiřazeny symboly či další informace.

 

Dosah radaru je při skenování 10 centimetrů tlusté zdi okolo 20 metrů. Avšak například v případě chatrných hliněných domů a chatrčí v Afghánistánu, může být dosah mnohem větší.

 

Radar sice nemůže mobilitou konkurovat přístrojům jako je český radar ReTWis, nebo dalším, ale může je trumfnout výkonem a dosahem. Podobné vlastnosti by znamenaly neocenitelnou taktickou výhodu pro vojáky.

 

Zdroj: Gizmag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr