Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR

Datum přidání 17.01.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 45 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné obrany České republiky. Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) posuzuje nabídky z několika zemí. Hodně se hovoří o produktech izraelské firmy ELTA, ovšem zájem dodat své radiolokátory má i francouzská firma Thales Raytheon Systems, která je provozuje v řadě členských zemí NATO.

Foto: Víceúčelový radar GM200. / ThalesRaytheonSystems

Foto: Víceúčelový radar GM200. / ThalesRaytheonSystems

 

Oči nad Českou republikou

V průběhu let se měnily české představy o potřebném počtu a poslání nových 3D přehledových radiolokátorů (MADR) středního dosahu s režimem detekce malorozměrných a nízkoletících cílů. Nové radiolokátory mají být schopné působit ve výškách mezi sto a třemi tisíci metry. Donedávna se hovořilo o pořízení pěti radarů s opcí na dalších pět. V současné době hodlá MO ČR nakoupit přímo osm nových radiolokátorů.


Částka za pořízení deseti kusů byla stanovena na 3,6 miliardy korun. Neméně důležitou položkou budou i výdaje za servis, opravy, výcvik a všeobecně za logistickou podporu od výrobce. Náklady na údržbu radarů do roku 2041 ministerstvo vyčíslilo rovněž na 3,6 miliardy Kč.


Nové systémy nahradí již značné přestárlé radary středního dosahu sovětské výroby – P-19 a P-37. Oba typy sovětských radarů jsou klíčovou součástí ochrany vzdušného prostoru České republiky.


Nejmodernější radary původní sovětské radiolokátory technicky vysoce převyšují. Klíčová je schopnost 3D radarů dodávat digitální informace o pozici a výšce cíle. Analogový radar P-37 přitom dodává pouze informace o vzdálenosti cíle, PRV-17 o výšce cíle. Problém je také s převodem analogových informací do digitální podoby.

 

Foto: GM400 na podvozku Sisu E13TP finské armády. / Public Domain

Foto: GM400 na podvozku Sisu E13TP finské armády. / Public Domain


Překážkou je rovněž morální a technologická zastaralost obou sovětských radarů dána dobou výroby, zastaralá součástková základna, obtížně dostupné náhradní díly a mechanická únava veškerých pohyblivých součástí.


MO ČR poslalo v červnu vybraným výrobcům žádost o poskytnutí informací RFI (Request for Information). V současné době MO ČR vyhodnocuje informace výrobců a připravuje vypsání oficiálního výběrového řízení. Stále se spekuluje o tom, jak budou radary vybírány, s vysokou pravděpodobností bude zvolen přístup vláda-vláda G2G (Government to Government). Dodávky radarů jsou naplánované na roky 2017 až 2021.


V poslední době se také “rozhořela” diskuze o poslání radaru. Původně MO ČR projevovalo zájem o radiolokátory, jejichž hlavním posláním by bylo zabezpečení plnění úkolů protivzdušné obrany ČR, a které by byly zařazeny do systému protivzdušné obrany NATO. V posledním roce se ovšem úvahy posunuly k radiolokátoru, který bude schopen poskytovat i přehled o nízkoletících a malorozměrných cílech, tedy spíše k pozemní obraně. Dá se říci, že se tedy hledá „nejideálnější“ hybrid.


Oba typy radarů mají své přednosti a nedostatky. Čistě přehledový radar vyniká větším dálkovým a výškovým dosahem a má lepší schopnosti ve vyhledávaní cílů, včetně cílů letících v nízké výšce. Naopak víceúčelový radar má sice horší parametry v přehledovém režimu, ale v případě potřeby umí navádět například řízené střely protivzdušné obrany přímo na cíl.

 

Video: GM200 / YouTube


Radary GM200 a GM400

Francouzská firma Thales Raytheon Systems má v portfoliu dva výrobky plnící české představy. Mobilní radar GM200 (Ground Master 200) společně s velitelským stanovištěm je schopny fungovat jak v přehledovém režimu, tak v režimu navádění zbraní protivzdušné obrany. Naopak výkonnější radar GM400 (Ground Master 400) slouží primárně jako přehledový radar.


Radar GM200 (S-band) středního dosahu má v přehledovém režimu dosah 250 km v režimu navádění zbraní protivzdušné obrany 100 km. Výškový dosah radaru je 25 km. Při vhodném rozmístění osm GM200 zajistí navádění zbraní po celém území České republiky.


Výškový sektor snímání radaru (elevace) GM200 je -7°až 70°, anténa se otáčí v přehledovém režimu 20x za minutu, v režimu navádění 40x za minutu. GM200 zachytí nejrůznější vzdušné cíle, včetně vrtulníků ve visu nebo raketovou, dělostřeleckou nebo minometnou munici RAM (Rocket, Artillery, Mortar). Radar dokáže také vypočítat místo odpalu a dopadu RAM munice.


Anténu a celé zařízení radaru lze umístit do standardního ISO kontejneru (20 stop, 6 metrů). Celý komplet má hmotnost devět tun a jako nosič slouží střední nákladní automobil. Operační nasaditelnost dosahuje 99,9 % a střední doba mezi kritickou poruchou je 2800 hodin.  Průměrná doba do vyřešení závady MTTR (Mean Time To Restore) je 30 min. Posádku radaru tvoří dva operátoři nebo lze radar využít jako samostatný senzor.


Pro navádění zbraní je nutno k radaru přiřadit velitelské a kontrolní stanoviště. Thales Raytheon Systems nabízí systém CONTROLView na středním nákladním automobilu. Stanoviště CONTROLView společně s GM200 dokáže řídit rozmísťováni senzorů a zbraní protivzdušné obrany, soustředí a třídí informace z radaru GM200 a v případě potřeby koordinuje navádění zbraní protivzdušné obrany.

 

Video: GM400 / YouTube


Úkolem radaru GM400 (S-band) dlouhého dosahu je především poskytovat přehled o vzdušné situaci. Stíhací letadla GM400 odhalí na vzdálenost 470 km, okřídlené střely na vzdálenost 250 km. Výškový dosah je 30,5 km. Pro radar není problém odhalovat taktické balistické střely (běžný dosah střel do 300 km). Ovládání radaru probíhá na dálku.


Elevace GM400 je 20° nebo 40°, anténa se otáčí 10x za minutu. Podle výrobce je radar také odolný proti elektronickému rušení protivníka - schopnosti ECCM (Electronic Counter-CounterMeasures).


Podobně jako GM200 i GM400 lze umístit do ISO kontejneru o délce 20 stop. Hmotnost dosahuje 10 tun, proto není problém celé zařízení umístit na nákladní automobil. Operační nasaditelnost dosahuje 99,9 % a střední doba mezi kritickou poruchou je 3500 hodin pro hlavní radar. Průměrná doba do vyřešení závady MTTR je 30 min.


Firma Thales Raytheon Systems do dnešních dní vyvezla 47 radarů GM400 do deseti zemí. Země NATO získaly dvacet šest radarů, Finsko dvanáct a osm radarů GM400 si pořídily další mimoevropské země.

 

Zdroj: ThalesRaytheonSystems

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 20.04.2016 Čas: 20:54

Předpokládám, že dodavatelem bude společnost Agroradar, člen skupiny Agrofert.

avatar
flanker.jirka Datum: 05.02.2016 Čas: 00:05

T.Nosek: najděte si vše na metu o radaru Reunion, to je soubor teorií na papíře na kterém se Retia podílela. Je to firma, která vám slíbí úplně vše. Ale přitom nemá ani na to plnit svoje stávající zavazky, tak aby zákazníky uspokojila.
Když viděli, že jim neprojde zajíc v pytli bez výběrového řízení, tak spěchali sepsat porozumění s Eltou a nabízejí pro změnu nákupu mezi vládami, opět bez výběru.

Tenhle pan vám slíbí vše:-)
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/dvacetminut/_zprava/1345007

avatar
T.Nosek Datum: 04.02.2016 Čas: 21:44

Izraelci si našli lokální firmu, kterí slíbili spolupráci aby zvýšili svou šanci dostat zakázku. to je v pořádku a dělá se to tak docela běžně. jenže v případě ČR je tou firmou RETIA, která není zrovna synonymem spolehlivosti...

já to vidím možnosti takto. bud Izraelci nechají retii nejaky nevýznamný komponent vyroby a přínos či transfer technologií bude blízký nule
nebo půjde ACR s jejich radary no řekněme do...... neprozkoumaného terénu.

avatar
atlas Datum: 03.02.2016 Čas: 20:19

Nosek: Co je na té spolupráci ve srovnaní s Thalesem špatného? Nejaký menší nacionalistický postoj k českým firmám neuškodí. Ovšem chce to mít to v současné době nejlepší a to by mohl být thales.

avatar
T.Nosek Datum: 02.02.2016 Čas: 19:01

flanker.jirka: a přesto zde mnozí padají z té spolupráce na prdel.....

avatar
mnova23 Datum: 01.02.2016 Čas: 22:06

V případu Retii souhlasím s Jirkou. Také pochybuji, že Izrael by byl zrovna dvakrát povolný posunout dál svou nejlepší techniku (není v tom nějaký háček)? Ad Mat.kan máte pravdu v tom, že nás určitě další vláda zadluží, ale abychom se 3 radary a 3 raketai od Thalesu (i přesto že je podle mně nej volba) nedopadli jako Řecko :-D.

Nakonec se stejně dozvíme jak to všechno bylo z Kanceláře Blaník :-).

avatar
flanker.jirka Datum: 30.01.2016 Čas: 19:52

torondor: Retia tu veřejnost a MO "lakuje" už nějaký ten pátek, zkuste si vyhledat na google něco pod hesly Retia a radar Reunion, zjistíte, že Retia je tak špičkovoá firma, že ten transfer technologií by měl být spíše od nás do Elty :-D

avatar
torondor Datum: 24.01.2016 Čas: 11:49

Elta do toho jde s Retií pouze aby zvýšila své šance. jsem velmi zvědavý na ten transfer technologií. Izrael je známý tím, že posouvá své know how třetím zemím. Retia bude ty radary tak natírat...

avatar
flanker.jirka Datum: 20.01.2016 Čas: 17:53

mat.kan: jsou věci na kterých se nevyplatí šetřit, stát peněženku šetřit nemusí, všechny vlády nás tu zadlužují a stejně se najdou lidé, kteří je znovu zvolí :-D

avatar
mat.kan Datum: 20.01.2016 Čas: 17:45

flanker.jirka:

"Do autosalonu si taky nepůjdu rovnou koupit auto ze starší modelové řady a moc rád si nechám předvést a vyzkoušet nový model, pak teprve mohu říct, zda novější model přináší něco navíc, s rezervnou pro budoucí použití a nebo půjdu do jistoty".

Jo a potom sa človek pozrie do penaženky a kupi to, čosi može dovoliť :D

avatar
mat.kan Datum: 20.01.2016 Čas: 17:26

KOUMES123: To je sakra dobrý postreh! V ČR a SR sa armádne tendre stali synonymom korupcie, tunelovania alebo prinajmenšom neuveriteľnej fušeriny.
Zlé meno za tieto škandály v očiach verejnosti padá na armádu hoci by si to mali vyžrat v prvom rade na MO.

Snáď preto s týchto nákupov vzdíde solídna technika overenej kvality za dobrú cenu, ktorá bude spoľahlivo a dobre slúžiť ako v AČR tak OS SR.

avatar
flanker.jirka Datum: 20.01.2016 Čas: 17:21

To KOUMES123:

Bren byl úplně jiný případ, spíše ostudný než prakticky dobře provedený, i vrabci na střeše dopředu věděli, že je to nevychytaná zbraň.
Radary jsou technická zařízení se svými typickými parametry, které se dají vždy z nějakého hlediska srovnávat, nejen podle toho kolik kdo komu nasype do obálky :-D

Do autosalonu si taky nepůjdu rovnou koupit auto ze starší modelové řady a moc rád si nechám předvést a vyzkoušet nový model, pak teprve mohu říct, zda novější model přináší něco navíc, s rezervnou pro budoucí použití a nebo půjdu do jistoty.

Základem je vypsat výběrové řízení i kdyby se někteří pořád chlubili, že jsou světoví výrobci radiolokační techniky a i kdyby stokrát slibovali, že umí vše, i když ve skutečnosti mají jen nepovedené obrázky.
Nesmí se do toho motat úředníci se "zkušenostmi" z přechozích velmi povedených nákupů, jinak to dopadne tak, že si armáda nechtěně k radaru nakoupí trenky s logem firmy a sekačky na trávu :-D nebo nějací lobbisti na pochybných schůzkách po hospodách, pokud se někdo takhle pokoutně setkává se zástupci výrobce už to je samo o sobě na vyhazov! Nebo si na takový "obchod" nechat svítit od odbornice na dechovku.

avatar
KOUMES123 Datum: 19.01.2016 Čas: 22:46

Hlavně aby to nedopadlo jak se samopalem Bren 805, který se musel za 5 let předělat. Raději koupit vyzkoušenou věc, než něco co se bude muset předělávat za provozu. Dělat pokusné králíky a platit dovývoj soukromé firmě raději ne. Všechno vyzkoušet a to důkladně!!!

avatar
flanker.jirka Datum: 19.01.2016 Čas: 12:05

to Muhaha: jedna z mála složek AČR, která funguje nepřetržitě a opravdu funguje, vybavení je už hold o tom co politici pořídí, výkonným prvkem jsou v součsné době Gripeny, na "air policing" je to postačující. K dosažení odpovídajícího stavu chybí hlavně politická vůle a odpovědnost, protože, pokud se nic neděje můžeme vesele šetřit a škrtat, ale pak se nesmíme divit, že polovina vykazovaných schopností je ve formátu starším lidem známa pod pojmem "potěmkinova vesnice" :-D

avatar
Muhaha Datum: 18.01.2016 Čas: 22:19

to flanker.jirka:

Znám. Jsou to krásné představy. Hlavně ta o těch strojích s odpovídajícím zbraňovým vybavením.

arr